İçeriğe Yönlendir

Ford Ecosport - 4 Kapı Kilitleme Hakkında

Cemal Denizci

Recommended Posts

Cemal Denizci

Merhabalar,

4 kapının sürüş başladığında otomatik olarak kitlenmesini yetkili servis yapmıyor.

Güvenlik sebebiyle bunu yapmıyorlarmış.

Ford ile yazıştım, bir müşteri temsilcisi aynı cevabı verdi.

Dışardı yaptırırsanız, garanti dışı kalırsınız deniyor.

Dalgın bir insanım ve 20 yıldan fazla, otomatik kitlemesi olan araçlar kullandım.

Sizce ne yapmam lazım, konuyu tüketici hakem heyetine götürsem mi diye düşünüyorum.

Çözüm olur mu acaba?

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Olası bir kaza anında araçtakilere ulaşmak için böyle bir güvenlik önlemi sunulmuş. 

Focus 3’lere yapılan kodlama denenebilir..

Birini indirip bindirecegim zaman dolmuşçu usulü kapıları manuel açıyorum. Düşününce, trafikte dışardan kapıyı zorlamamalari veya herhangi bi saldırıya ugramamak için ilk etapta kullanışlı ama dalgınlığınızla olan ilişkisini anlayamadım?

Yorum bağlantısı
Cemal Denizci
(düzenlendi)
Furkan Sumer yazdı:

Olası bir kaza anında araçtakilere ulaşmak için böyle bir güvenlik önlemi sunulmuş. 

Birini indirip bindirecegim zaman dolmuşçu usulü kapıları manuel açıyorum. Düşününce, trafikte dışardan kapıyı zorlamamalari veya herhangi bi saldırıya ugramamak için ilk etapta kullanışlı ama dalgınlığınızla olan ilişkisini anlayamadım?

Kitlemeden hareket ediyorum, kapıları kitlemeyi unutuyorum. Dalgınlıkla olan ilişkisi bu. Vee tamda dediğiniz gibi, ışıklarda arka koltuğumdaki çantaya yeltendiler. Dediğim gibi eski araçlarımdan alışkanlık, kapıları hareket edince kendim kitlemem gerektiğini unutuyorum.

tarihinde Cemal Denizci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Denizci
Furkan Sumer yazdı:

Birde şunu ilave etmek isterim, araç Allah korusun bir kaza yapsa, araçta bununla ilgili sensörler yok mu, hava yastığını hissi kalben vuukuyla mı açıyor. Hava yastığını aç dediği anda, 4 kapıyı kitliyse de otamatik olarak açabilir. Zaten bunu yapmıyorsa sistemsel bir sorun var demektir.

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Onder abi’den ani frende kapi kilidinin acildigini duymustum Renault modeliydi yanlis hatirlamiyorsam.

Bahsettiginiz dalginlik degil aslinda kimsenin aklina bile gelmez her inip binmede kapi kilitleme, ki bunca teknolojinin icinde ben neden manuel kitlemek zorundayim bile diyebilirsiniz hakli olarak.

Forumda bu sikayetle ilgili cok fazla konu var, biraz gezinmenizde guzel bilgilerle karsilasirsiniz.

Focus 3, c-max, kuga, courier icin kullanilan yontemleri akliniza yattigi taktirde deneyebilirsiniz.

Güvenli sürüşler..

Yorum bağlantısı
Cemal Denizci

ELM 327 gibi dışarıdan bir müdahale ile yapılmasının garantiyi devre dışı bırakacağını söylediler.

Yoksa serviste bunu yapamayız diyen servis yetkilisi arkadaş, dışarda tanıdığım var, isterseniz vereyim numarasını diyor 😞

Tezat burada başlıyor. Aynı teknisyene garantiyi sorduğunda sessizliğini koruyor.

Biraz daha araştırıp, avukat arkadaşımla da görüşüp belki bir girişimde bulunurum. Yazdıklarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Amerikan markalarındandı diye hatırlıyorum, yıllar önce bir araç yapmışlar. Araç emniyet kemeri takmadan çalışmıyor. Amaç güvenlik. Mecburen takılıyor emniyet kemeri. Sonra bu araçtan kullanan bir bayan bir saldırıya uğruyor ama bir şekilde saldırgandan kaçıp aracına giriyor. Ama o telaşla kemeri takamıyor, kemer takılmadığı için araç çalışmıyor ve kadın kaçıp kurtulamıyor. Bununla ilgili firma mahkemeye veriliyor ve müşteri haklı bulunuyor.

Aynı şekilde, diyelim istediğinizi yaptılar. Olası bir kazada araç kilitli kaldı, size ulaşamadılar. Yine aynı risk. Ama bu riski taşıyan tonla araç var trafikte. Dahası benim kapıyı açamayacak durumda olacağım bir kazada camların sağlam kalma olasılığı da yok. Bir zahmet açıversinler :)  Söz gelimi benim linea'da yol bilgisayarında ayarı var harekette kapıları kilitle seçeneğini aktive ediyorum, kilitliyor. Dediğiniz gibi, trafik ışıklarında vb. durumlarda mecburen bu şekilde yapmak durumunda kalıyoruz. Ama işte firma bu topa girmek istemeyebiliyor. Malum, her gün güncelleniyor güvenlik sistemleri ve ekipmanları. 

Yorum bağlantısı
Cemal Denizci
Murat Sahın yazdı:

Amerikan markalarındandı diye hatırlıyorum, yıllar önce bir araç yapmışlar. Araç emniyet kemeri takmadan çalışmıyor. Amaç güvenlik. Mecburen takılıyor emniyet kemeri. Sonra bu araçtan kullanan bir bayan bir saldırıya uğruyor ama bir şekilde saldırgandan kaçıp aracına giriyor. Ama o telaşla kemeri takamıyor, kemer takılmadığı için araç çalışmıyor ve kadın kaçıp kurtulamıyor. Bununla ilgili firma mahkemeye veriliyor ve müşteri haklı bulunuyor.

Aynı şekilde, diyelim istediğinizi yaptılar. Olası bir kazada araç kilitli kaldı, size ulaşamadılar. Yine aynı risk. Ama bu riski taşıyan tonla araç var trafikte. Dahası benim kapıyı açamayacak durumda olacağım bir kazada camların sağlam kalma olasılığı da yok. Bir zahmet açıversinler :)  Söz gelimi benim linea'da yol bilgisayarında ayarı var harekette kapıları kilitle seçeneğini aktive ediyorum, kilitliyor. Dediğiniz gibi, trafik ışıklarında vb. durumlarda mecburen bu şekilde yapmak durumunda kalıyoruz. Ama işte firma bu topa girmek istemeyebiliyor. Malum, her gün güncelleniyor güvenlik sistemleri ve ekipmanları. 

Haklısınız, ama bende sizinle aynı yöne bakıyorum. Zaten kaza yaptıysam, hava yastıklarını açacak sistem, paralelinde kapılarıda aç. Bunun neresi anlamsız. Bilmiyorum. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım, bakalım ne diyecekler.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Murat Sahın yazdı:

Aynen, Ecosport icin de yol bilgisayarina bir ayar olarak bunu koyabilirler, tamamen musterinin kendi kontrolunde olacak sekilde.

Cemal Denizci yazdı:

Haklısınız, ama bende sizinle aynı yöne bakıyorum. Zaten kaza yaptıysam, hava yastıklarını açacak sistem, paralelinde kapılarıda aç. Bunun neresi anlamsız. Bilmiyorum. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım, bakalım ne diyecekler.

Bir Ecosport kullanicisi olarak takipteyim, ayni durumdan sikayetciyim, 8-9 sene Fluence kullanip otomatik kilitlemeye alistiktan sonra oldukca zor geliyor. Ayrica Fluence'te surucu tarafinda cocuk kilidi dugme ile aktiflestirilirken, Ecosport uzerinde kapida fiziksel bir mudahele gerekiyor; bu da bana zor geliyor (bu da guvenlik sebebiyle anladigim kadariyla ama)

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hakem heyeti bu duruma müdahale edemez ama siz yine de avukatınız ile görüşebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Murat Sahın yazdı:

Amerikan markalarındandı diye hatırlıyorum, yıllar önce bir araç yapmışlar. Araç emniyet kemeri takmadan çalışmıyor.

Chevrolet Nova

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Denizci
(düzenlendi)

İyi akşamlar, defaten Ford ile bir kaç kez daha iletişim kurmaya çalıştım. Ancak başarılı olamadım. Allah 300-400 Bin TL verip Ford Kuga alan arkadaşların yardımcısı olsun, Ford bütün araçlarında bu özelliği kapatmış arkadaşlar. Bendeki son bilgi bu. Aklım hafızam almıyor maalesef 😞

tarihinde Cemal Denizci tarafından düzenlendi
yanlış yazmışım
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...