İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo 3 Turbo ve Egr

Cumali Çevik

Recommended Posts

Cumali Çevik

Merhaba arkadaşlar 2006 2.0 TDCİ Mondeo aracımda gaza basınca turbo ötme sesi geliyordu  ayrıca bunu  dün aksam farkettim yüksek devirde ayağımı gazdan çekince  fiyuv diye ses geliyor,motor arıza lambası yanıyordu   ,tamirici ses turbodan geliyor dedi hortumları kontrol etmeden hortumlardan değil dedi, turbonun üst kısmındaki ince hortumu çıkarınca gelen ses kesiliyor takınca yine geliyor Tamirci sorun olmaz böyle binebilirsin diyor,aracımda çekiş pek fazla düşüklüğü yok, tecrübeli arkadaşlardan abilerden öneri bekliyorum. Ayrıca teste soktum egr arızasi verdi motor lambası bunun için yanisoyrmus testci öyle diyor.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Motorun önündeki turbo ve egr selenoidleri ya  bozulmuş ya da elektriği gitmiş.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cumali Çevik
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Motorun önündeki turbo ve egr selenoidleri ya  bozulmuş ya da elektriği gitmiş.

Harun abi daha net tarif eder misin nasıl bulacağım selenoidleri

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

aracin gauge menusunden okunan kodu yazabilirmisin

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Cumali Çevik yazdı:

Harun abi daha net tarif eder misin nasıl bulacağım selenoidleri

EGR Turbo Vacuum yaziyor

post-3-0-67435900-1306822681_thumb.jpg

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cumali Çevik
Harun Kocaçalışkan yazdı:

EGR Turbo Vacuum yaziyor

post-3-0-67435900-1306822681_thumb.jpg

Çok teşekkürler bunları degissem bide egr yi temizlesem çözülür inşallah

Halil ibrahim Oruc yazdı:

aracin gauge menusunden okunan kodu yazabilirmisin

Gauge menü testi yaptım dtc e 201 hatası çıktı o da dış sıcaklık hava sensorymus o bozuk eksi 40 ölçüyor dışarıyı. Egr yada turbo arızası gauge de çıkıyor mu İbrahim Abi

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Cumali Çevik yazdı:

Çok teşekkürler bunları degissem bide egr yi temizlesem çözülür inşallah

Gauge menü testi yaptım dtc e 201 hatası çıktı o da dış sıcaklık hava sensorymus o bozuk eksi 40 ölçüyor dışarıyı. Egr yada turbo arızası gauge de çıkıyor mu İbrahim Abi

dis hava sensorude yakit zamanlamasi icin onemlidir. -40 olmasi acik devre anlamina gelir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cumali Çevik
Halil ibrahim Oruc yazdı:

dis hava sensorude yakit zamanlamasi icin onemlidir. -40 olmasi acik devre anlamina gelir

Yani daha fazla mı yakıt yakar

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Cumali Çevik yazdı:

Yani daha fazla mı yakıt yakar

tabikide zengin karisimi talep edeceginden fazla yakar

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

ayagınızı gazdan cekince vesgate acıyor gazı bosaltıyordur. sesten bence kafayı takmayın heleki cekişte sorun yoksa. benim turbo ıslık calıyor :)

Yorum bağlantısı
Cumali Çevik
Okay Kaygusuz yazdı:

ayagınızı gazdan cekince vesgate acıyor gazı bosaltıyordur. sesten bence kafayı takmayın heleki cekişte sorun yoksa. benim turbo ıslık calıyor :)

Çekişte çok şükür sıkıntı yok kafayı taktım bugün sabah hortumlar baktım egr selenoid vakfının en altındaki hortumu çıkarınca ses kesiliyor.birsey daha , turbo selenoid balfinde 1 çıkış boşta kör tıpa ile kapatmışlar,çözemedim olayı.

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif

Hortumu cikarinca sorun olmuyor olsa o hortumu oraya koymazlar :) Sahsi tavsiyemdir, kesinlikle birseyi korleyip veya hortumunu cikarip da o sekilde binmeyin. Ayrica ayaginizi gazdan cektiginizde ses duyuyorsaniz sebebi benzinli araclardaki wastegate kaynakli blow off sesi degildir, o nedenle ses geliyorsa sorun vardir, dizel wastegate turbolarda wastegate acilsa bile gazin hepsi egzoza gider, ses duymazsiniz

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan
(düzenlendi)

Araç otomatik mi? 

Ayağı gazdan çekince gelen ıslık sesi şanzımandanda kaynaklanabilirmi? 

tarihinde İsa Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cumali Çevik
Eyüp Kosif yazdı:

Hortumu cikarinca sorun olmuyor olsa o hortumu oraya koymazlar :) Sahsi tavsiyemdir, kesinlikle birseyi korleyip veya hortumunu cikarip da o sekilde binmeyin. Ayrica ayaginizi gazdan cektiginizde ses duyuyorsaniz sebebi benzinli araclardaki wastegate kaynakli blow off sesi degildir, o nedenle ses geliyorsa sorun vardir, dizel wastegate turbolarda wastegate acilsa bile gazin hepsi egzoza gider, ses duymazsiniz

Denemek için hortumu çektim tabiki hortumu çekip binmiyorum😀 egr valfini temizleyip sensörü değiştirecem kendim yapacağım insallah

İsa Erdoğan yazdı:

Araç otomatik mi? 

Ayağı gazdan çekince gelen ıslık sesi şanzımandanda kaynaklanabilirmi? 

Evet abi otomatik olabilir ama pek sanmıyorum teste ssoktum egr arızasi verdi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...