İçeriğe Yönlendir

Nokian İline dan Falken Ecorun a Zorunlu Geçiş

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhabalar iyi forumlar dilerim. 2016 yılında internetten uzun araştırmalarım( hem Türk hem yabancı siteler) sonucu yaz lastiğimi değiştirmeye karar vermiştim. Aracımı sıfır aldığımda üstünde Good Year Eagle 205-55-16-91H lastik vardı ve genel anlamda performansından memnundum. Sadece son zamanlarda ciddi sertleşmişti ve trim seslerimi çok arttırmıştı.  Aynı zamanda 60.000 km ve 4-5 yılını doldurmuştu.

Araştırmalarımın sonucunda fiyat bazında da uygun olan NOKİAN İline-1 serisi vardı ve ülkemizde yavaş yavaş kullanıcı çevresine yayılıyordu. Kullananlar çok memnundu. Hatta bir kaç yorumda ülkemize ciddi giriş yaptığında MİCHELİN falan solda sıfır kalacak gibi şeyler okudum. Finlandiya merkezli ve kış lastiğinde özellikle Avrupa da ciddi tutuluyor. Kış lastiklerini kullanıp da memnun olmayanı gerçekten görmedim. Bütün bu verilere baktığımda firmanın ciddiyeti ile yaz lastiğinin de iyi olacağına kanaat getirerek Bağcılar-Güneşli şubesinden bir takım aldım. O zamanın parasıyla(2016) sanırım tanesi 170 liraya falan gelmişti. İlk aldığımda inanılmaz memnundum. Lastikler takıldığı anda aracımda bir çok ses yok oldu. Kendi kendime şu sözü söylediğimi hatırlıyorum "Meğer benim araba baya sessizmiş de benim haberim yokmuş" :)

1-2 yıl geçtikten sonra lastiklerin yollarında çatlamalar meydana geldi. Özellikle araba yaz aylarında 2-3 hafta yatıyor. Bu sebepten ufak çatlamaları pek önemsemedim ancak firmaya hemen şikayet oluşturdum. Firma benden fotoğrafları istedi ve gönderdim ancak daha sonra o kadar fazla şeyler istedi ki bir süre sonra "off yeter" demek zorunda kaldım. Kaldı ki alırken fatura verilmedi, faturayı istemeyerek de ben çok çok hata yaptım !! Çatlamalar 3-5 ay sonra ciddi boyutlara ulaştı. Lastikte kopmalar meydana gelmeye başladı. Çatlakların derinlikleri artmaya başladı. En kötüsü de çatlaklar lastik yanaKlarında da oluşmaya başladı. Kırşehir de kuzenim PETLAS kalite kontrol bölümünde çalışmakta ve lastiğin yanağını ilk gördüğünde ilk tekpisi "sanırım 8-9 senelik lastik bu" oldu. Twitterda da şirkete şikayette bulundum fotoğraflarla birlikte ve bir lastikçi arkadaş cevap verdi. Eğer bu lastik 5-6 yıllık değilse ben bu mesleği bırakırım dedi ancak bu muhabbet yapıldığında lastik 3. yılını anca doldurmaktaydı. Kendisine yaşını gösteren fotoğrafları attığımda şok oldu ve özür diledi. Bu durumu bütün lastikçi arkadaşlarının olduğu whatsapp gurubunda paylaştığını, bazı arkadaşlarının evet nokian yaz lastiklerinde bu tip sıkıntıların olduğunu hatta tel atma gibi durumlarla da karşılaşıldığını söylediklerini bana bildirdi. Bütün bunların üzerine bir süre daha bekledim ancak çok severek aldığım lastiklerimle dişleri sanki yeni gibi olmasına rağmen çatlakları yüzünden vedalaşmak zorunda kaldım geçen hafta. Yeni lastikler araştırmaya başladım.

Okullara verilen ara tatilde Aydın-Nazilli ye ailemin yanına gittim. Giderken aklımda tek bir şey vardı hız yapmayayım ve lastikler beni bir felakete sürükler mi? Bu korku 570 km boyunca bana yetti ve hemen orada lastik satan bir arkadaşımın yanına gittim. Lastiklere bakınca yukarıdaki tepkilere benzer bir tepki verdi ve bu lastiğin tellerinin bile gözükebileceğinden bahsetti.(Alırken de danışmıştım ve bana Nokian ın yaz lastiklerinde tel atma sorunlarını duyuyorum demişti) Aman hız yapma diye de ekledi. Kendisine lastikleri ivedi ile değiştirmek istediğimi söyledim. Uzun zamandır ben de netten araştırıyordum zaten. İline-2 de etiket değerli komple A olsa da güvenemedim. Aklımda Falken yada Hankook vardı. Arkadaşım Falken bayisiydi aynı zamanda ve güzel  bir ödeme planı ile hemen Falken leri takalım dedi.  

Geçen hafta dönüş yoluna çıkmadan önce lastiklerim yeniledim. Aldığım lastik Falken Ecorun ZE310 205-55-16-91V . Aslında benim aracım orijinalde H hız endeksli lastik kullansa da arkadaşımın ısrarıyla, aklımda soru işaretleri olsa da fiyatının da aynı olması sebepli V hız endeksli lastik aldım. H ile V endeksli lastiğin farklılıklarını tabii araştırmıştım ancak arkadaşıma güvendim diyebilirim. Özellikle lastik yollarının-desenlerinin farklı olması da etkiledi beni.  Ayrıca 1 yıl yol yardım ücretsiz ve sadece lastiklerle ilgili olmasına gerek yok. Aracın herhangi bir arızasını da kapsıyor.

İlk tecrübelerime göre evet V hız endeksli lastik bana biraz sert geldi diyebilirim. Ortalama 700-800 km yol yaptım. Şehir içi ve dışı karışık. Lastik bana güven verdi. Etiket değerleri de gayet güzel. Özellikle uzun zaman kullanıcıları memnun. Bakalım şimdilik göreceğiz. İleride yine tecrübem olursa sizlere paylaşırım. Eski lastiklerimin fotoğraflarını ve etiket değerini ekliyorum. Yeni lastiklerimde üstünde etiket değeriyle ektedir. Uzun oldu kusura bakmayın :)

Kalın sağlıcakla... 

NOKİAN İLİNE-1 205-55-16-91H (RESİMLER 1-2 SENE ÖNCEYE AİT. ŞİMDİKİ HALİ ÇOK FENA)

5qa6D9.jpg          lfSNXX.jpg              VkVChA.jpg

YENİ FALKEN ECORUN ZE310 205-55-16-91V

cIIQ2r.jpg

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Hocam böyle konularda biraz eski kafa düşünme taraftarıyım. Sonuçta Finlandiya Menşei'li bir ürün ne kadar güneş görebilir ki ? Nokian Kış Lastiğinde dünyada 1 numara ancak Yazlıkta o derece kötü demişlerdi inanmamıştım siz ispatlamışsınız resmen. Geçmiş Olsun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Falken bakıyom ben de tekrar.  205 55 16 dan memnun kaldım ama çok uzun kullanmadım

Fiyat performans olarak iyi gibi duruyor rakiplere göre

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Aynı ebat aynı model falken yazlıklarım var. Eylül ve ekim aylarında kullandım geçen zamanda. Lastiğin yol tutuşu güzel ses yok uğultu yok yumuşak lastik. Ben memnundum. Babamda aynı ebat ventus prime 3 var hankook. Satış fiyatları aynı. Ama babamın lastikler falken kadar güven vermiyor ve biraz daha sert. Bence güzel bir seçim olmuş. Güle güle kullanın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Falken lastikleri bu sene yazlık olarak 6 ayda 12 bin km kadar kullandım. Hava 5 derecenin altına düşmüyorsa hiç sorun olmuyor. Ama 5 derecenin altında kızaklama yapıyor. Güzel lastik, fren mesafesi iyi. Nokian için benzer şikayetleri çok okudum. Sanırım bizim iklim ve yol şartlarımıza uygun değil. Kışlıklarına bayıldım ama ne kadar gider bilmiyorum. Keza hava sıcakken lastik sesinden beynim şişiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Tayfun Aydın yazdı:

Çatlakların derinlikleri artmaya başladı. En kötüsü de çatlaklar lastik yanaKlarında da oluşmaya başladı. Kırşehir de kuzenim PETLAS kalite kontrol bölümünde çalışmakta ve lastiğin yanağını ilk gördüğünde ilk tekpisi "sanırım 8-9 senelik lastik bu" oldu. T

sizin yazdığınız kuzeninzib çalıştığı firmaya ait 4 adet sıfır lastikte 6 ayda sizdeki görümüön aynısı olmuştu, kuzenininizin çalıştığı firmanın kontrol bölümünden bize gelen cevap ta, hatalı araç yıkama kaynaklı olduğu yönünde idi ve garantiye almadılar

Çağrı Alaf yazdı:

Hocam böyle konularda biraz eski kafa düşünme taraftarıyım. Sonuçta Finlandiya Menşei'li bir ürün ne kadar güneş görebilir ki ? Nokian Kış Lastiğinde dünyada 1 numara ancak Yazlıkta o derece kötü demişlerdi inanmamıştım siz ispatlamışsınız resmen. Geçmiş Olsun 

o mantık ile düşünürsek türkçe aypon olmazdı, yani menşei ülke koşulları harici bozulmaz bir lastik

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Hadi buradan yak.

Oncelikle konuyi açan arkadaşıma teşekkür ederim tepkim ona değil.

Bende tam Nokian wetproofa niyetlenmistim.
Kafamda netlesmisti.
Fiyat 750-800 TL gibiydi.

Simdi yeniden basa sardık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

Hocam katılıyoruk kış lastiği konusunda gerçekten tüm dünya memnun kaldı ki Nokian kış lastiğinde ekonomiyi de ön plana sunan ilk lastik olma özelliğini taşıyor. Ben yaz lastiğini iklimin daha yumuşak olduğu yerlerde üretiyor diye duymuştum ancak internette araştırmalarım sonucu Rusya da ve Finlandiya da iki fabirkasının olduğunu gördüm..

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Falken bakıyom ben de tekrar.  205 55 16 dan memnun kaldım ama çok uzun kullanmadım

Fiyat performans olarak iyi gibi duruyor rakiplere göre

Etiket değerleri güzel hocam. Dediğim gibi en iyi etiket değeri aslında iLine-2 serisine ait. Hepsi A değerinde ancak güvenemiyorum..

Deniz Kom yazdı:

Falken lastikleri bu sene yazlık olarak 6 ayda 12 bin km kadar kullandım. Hava 5 derecenin altına düşmüyorsa hiç sorun olmuyor. Ama 5 derecenin altında kızaklama yapıyor. Güzel lastik, fren mesafesi iyi. Nokian için benzer şikayetleri çok okudum. Sanırım bizim iklim ve yol şartlarımıza uygun değil. Kışlıklarına bayıldım ama ne kadar gider bilmiyorum. Keza hava sıcakken lastik sesinden beynim şişiyor. 

Katılıyorum hocam bizim ülkeye bence de uygun bir lastik değil. Frenleme konusunda A . Bakalım. Ben zaten karlı havalarda falan arabayı çıkaran birisi değilim genel olarak. 

Çağlar Bayur yazdı:

sizin yazdığınız kuzeninzib çalıştığı firmaya ait 4 adet sıfır lastikte 6 ayda sizdeki görümüön aynısı olmuştu, kuzenininizin çalıştığı firmanın kontrol bölümünden bize gelen cevap ta, hatalı araç yıkama kaynaklı olduğu yönünde idi ve garantiye almadılar

o mantık ile düşünürsek türkçe aypon olmazdı, yani menşei ülke koşulları harici bozulmaz bir lastik

Çağlar hocam bilirsiniz PETLAS normalde en başta uçak lastiği üreten bir firmaydı. Daha sonradan binek piyasasına girdi. Şu anda alt gurup lastikler arasında iyi gösteriliyor. Ancak dediğiniz gibi hatalar olabilir , yanlış yapmışlar.. Lastik konusunda zaten her zaman derlerdi de inanmazdım başıma geldi. "Lastikte garanti sözdedir." lafını çok duydum... Bizim dunlop lastiğimiz vardı sene 93 ve o zamanlar ilk defa çıkan dublex lastiklerden vardı. Yolda hiçbir sıkıntı yokken lastik patladı. Normalde o lastik gurubu bilirsiniz çivi falan batsa bile hemen inmemesi ile ünlüydü genel olarak. Ölümden dönmüştük. Firmadan geldiler incelediler, bir sürü hediyeler verdiler, şöyle indirim yapalım falan filan dediler gittiler ama lastiği yenileyelim demediler. Lastik konusunda maalesef garanti biraz hikaye. Arkadaşım da ancak içten balon yaparsa değiştiriyorlar dedi, o da ticari araçlarda genellikle..

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu nokian yazlıklar, kışın da aracın üstünde miydi?

Yaz-Kış kullandım hocam. Ancak ayrım öyle olacaksa senelerdir araçlarımda ben hep yaz lastiği kullanırım zaten. Hatta hız lastiği falan da kullandım böyle çatlama hiç görmedim..

Barış AÇIL yazdı:

Hadi buradan yak.

Oncelikle konuyi açan arkadaşıma teşekkür ederim tepkim ona değil.

Bende tam Nokian wetproofa niyetlenmistim.
Kafamda netlesmisti.
Fiyat 750-800 TL gibiydi.

Simdi yeniden basa sardık.

Hocam kışlık alacasanız Nokian hiç düşünmeden alın. Gerçekten çok iyi. Ancak firmanın ilgi ve alakası benim hoşuma gitmedi..

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Nokian yazlık lastikler konusunda diş derinliği çok iyi durumda olmasına rağmen çatlama ve kopma problemleri bende de oldu.Cok rahat ve güven veren bir lastikti ama araba yolda atlayarak gitmeye başlamıştı.Kisliklari takmak için sökünce gördük ki lastiğin ortası da çökmüştü.Belki bunda lastiğin çok yumuşak olmasi ve mk4 Mondeo'nun kasa ağırlığının da etkisi olabilir. Biraktim zaten lastikleri orda.Yaz için ben de yorumlara bakıp 4 tane falken ze310 aldım bakalım takınca görücez performansını.Ama kış lastiği konusunda Nokian üzerine tanımam.Yıllardır wr d4 modelini kullanıyoruz.Yazliklarda olan hiçbir sıkıntıyı onlarda yaşamadık.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Nokian PowerProof ları bir sezon 9.600 km kullandım, hep güven verdi (denemelerimde oldu memlekete giderken) şimdi jantlarıyla beraber garajda muhafaza ediyorum.

Bakalım sonraki seneye ne olacak.

Şu anda da üstünde WR A4 var hemen hemen 7.000 km de ikinci sezondayız, onda da sorun yok şimdilik.

Ama benim ebatlar biraz büyük, performans serileri ile diğerleri arasında illaki fark vardır ama, yukarıdaki tablo berbat bir durum Nokian açısından.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Çağlar Bayur yazdı:

Benim ki kinaye Çağlar abi :D Yoksa haklısın elbet. soğuk adamlar sıcağı beceremediler demek istedim yalnızca

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Yazlık lastikleri kış şartlarına maruz bırakmışsınız. Nokian zaten hassas bir lastik. Kışın oldukça yumuşak hamur kullanıyorlar. Yazlıklarda da öyle. Bilirsiniz sıcak soğuk farkı kayayı bile çatlatır. Nokian demekki kışın kışlık yazın yazlık kullanın diyor. Ben esas sorunun bu olduğunu düşünüyorum. Kışın araç dururken zaten sert olan yazlık lastik soğukta daha da sertleşmiş. sertleşen lastik yolda ısınınca ve bu defalarca yaşanınca bu çatlamalar olmuş. 

karda arabayı çıkarmayacaksanız ki istanbul’da birkaç gün eder, dört mevsim almanızı tavsiye ederim.  

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Nokian olarak H line, İ line ve Z line yazlık lastik kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kışlık olarak hakkapelita çivili, Wrd4 ve wrd5 kullandım.  Çivili lastiklerin 5. Sezonunda tabanda eğrilik oluştu aynı durum Goodyear  performans lastiklerindede olmuştu. Taban eğrileri konusunda lastiklerin depolanma şeklinin önemli olduğunu düşünüyorum. Lastiklerden parça kopmasına kullanım tarzının önemli olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ben falkenlerden memnunum halen babamın albeaya da falken aldım ondan da memnunum. falken alıp duracağım. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Bende yazlıklarda falken kullanıyorum. Bi sorun yaşamadım

Geçen yaz almıştım depoda duruyor

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Nokian lastikleri Türkiyeye ilk geldiği yıllarda lastikçim kış lastiğini tavsiye etmişti. 2004 yılı diye hatırlıyorum. Herkes Çin malı lastik sanıyordu. O kadar memnun kalmıştım ki hastanedeki 3-4 arkadaşım daha aynı lastiklerden almışlardı.  O günden beri kış lastiğinde NOKİAN tek geçiyorum halen de aynı fikirdeyim. Yalnız aynı yılın yazında bu güzel izlenimlere binaen yazlıklarını da aldım. İnanın birebir dediğiniz süreçleri yaşadım. 2. sezonun sonunda lastik yanaklarında çatlamalar hatta kopmalar oluşmaya başladı. Yol tutuşu çok aşırı etklilenmese de güven vermemeye başladı. Aracı sattım üzerinde gitti bir daha da Nokian yazlık lastik almadım. Hep o dönemlerde yeni geldi sonradan düzeltmişlerdir falan diye düşünüyordum ama sizin yazınızı okuyunca demek ki düzelmemiş pek dedim kendi kendime. 

Kışlık lastiklerini aracı satınca babama verdim 5 yıl o kullandı sonra da amcama verdi 5 yıl da o kullandı :) Onlar pek km yapmıyorlar zaten ve genellikle şehir içi kullanım oluyor ama inanın ben ısrar ettim amcama artık yeter değiştir diye. Çatlak yarık hiç bir şey yoktu halen lastiklerde :)

Falken fabrikası Çankırı'da yani aynı ildeyiz. Hem yazlık hem de kışlıklarını kullandım ancak sık araç değiştirdiğim için 2 yılı bulmadı hiç kullanma süresi. İki gurupta da bu süreçte bir sıkıntı yaşamadım. Buradaki Sumitoma mühendis ve çalışanları ile de samimiyetimiz var onlarda kendi araçlarında tercih ediyorlar genellikle.  Bence iyi tercihte bulunmuşsunuz.

Hayırlı olsun. Kazasız günlerde kullanın inşallah...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Nokian'ın 4 mevsimlik lastiğini almıştım çıkma, 3-4 gün zor dayandım sesine. Hep çatlaklar kopmalar vardı. İade ettim kurtuldum. (2018 üretimi idi)

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

bizim iş arkadaşının aynı yaz lastiğini değiştirdiler çatlamadan dolayı geçen sene

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Yaz lastiği olarak Bridgestone ER300 Turanza kullanıyorum ve çok memnunum. Kış lastiğini ise 2 senede bir yenilerim. Önceki senelerde Petlas kullanıyordum. Geçen sene ve bu sene ise lastikçimin tavsiyesi ile Dunlop XI SP Winter Ice 03 kullanmaya başladım. Lastiği gerçekten çok beğendim. Karda yol tutuşu iyi, hızlı gitmeme izin veriyor. Biraz yol sesi yapıyor ama onuda idare ediyorum artık.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Cihat Küçükay yazdı:

Bridgestone ER300 Turanza

Yeni mi aldınız. 

Eksi yönleri var mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ümit Türk yazdı:

Falkenler diğer markalardan fazla duyulur oldu bana mı öyle geliyor.

2000 başlarında subaru/honda  tayfası ile çok tercih edilmişti , acaip bir distribütörü vardı, malikane gibi showoomu vardı. SOnra duraksadı şimdi çankırı üretimi ile yine yer buluyor piyasada

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

2000 başlarında subaru/honda  tayfası ile çok tercih edilmişti , acaip bir distribütörü vardı, malikane gibi showoomu vardı. SOnra duraksadı şimdi çankırı üretimi ile yine yer buluyor piyasada

Yani ben yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama yurt dışında satılan üretimle aynı değildir.  Farklılık gösterecektir. Falken için şuana kadar olumsuz yorum okumadım hiç. Alsam mı acaba. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Yeni mi aldınız. 
Eksi yönleri var mı? 
Yok, 3 yıldır kullanıyorum. Eksi yönü, bulunduğunuz yere bağlı olarak, sertleşme olduğu zaman yol tutmaz. 3 yıldan sonra takip edilmelidir.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...