İçeriğe Yönlendir

Focus 2 2006 Rot Ayarı

Erman Uzunn

Recommended Posts

Erman Uzunn

Değerli dostlar, 

Fikir almam gereken bir konu var.

1-2 ay önce aracımın Rot ekipmanları ile ilgili bazı parçaları değişmişti eskimeye bağlı olarak. Z rotlar olabilir tam emin değilim.

Daha sonra 1-2 kere Rot ayarına götürdüm aracımı, ama düz yolda bir süre sonra sağa alıp gidiyor. Ön tekerleri de sağ-sol yaptırdım birşey değişmedi.

Bugün bir şey fark ettim. Direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp kıyaslamasını yaptığımda, Tam sağda daha fazla dönüyor(direksiyonun pozisyonuna göre anlıyorum) Tam solda ise daha az dönüyor.

Birincisi bu ne anlama geliyor?

Parçaları değiştiren ustanın ayarlaması gereken bir durum muydu?

Ya da rot ustasının fark etmesi gereken bir durum muydu?

Son olarak çözümün gidişatına göre, İzmir'de derdimi anlatıp çözüm bulabilecek iyi bir ustaya ihtiyacım olabilir. Orada da tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aslan

Direksiyonun tam sağ veya tam solda eşit durmaması ayardan kaynaklı bir şey sanırım. Muhtemelen tekerler tam düz dururken direksiyonunuz da hafif sağa veya sola dönmüş pozisyonda duruyordur. Rot kolundan basit bir ayarı var, rot ayarı yapan kişinin ayarlaması lazım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tam sağ ve tam solda farklı tur yapabilir, çekme lastik tabanı kaynaklı olur

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Yıllar önce Hyundai minibüs kullandım sürekli sağa çekiyordu.birkac defa farklı yerlerde rotbalans yaptırdım olmadı.en son İzmir'de 3 sanayide bir lastikçi çözmüştü.aracin rot kollarının bağlı olduğu bir demir var denge demiri diye hatırlıyorum.oraya bir pul koymustu.sonrasinda bir daha yapmadı.tabiiki o 1996 modeldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Şu rot ayarı ne gıcık şeydir anlamadım yoksa bizim ustalar mı beceriksiz?

Arabayı aldığımdan beri hiç rot ayarı yaptırmadım çünkü sorunum yoktu ama bazı kullanıcılar her lastik değişiminde rota sokuyor aracını. Bazen eskisinden de kötü olabiliyor sonuç. Bundan korktuğum için elleşmedim hiç 😁

Yorum bağlantısı
Erman Uzunn
Behlül Baş yazdı:

Şu rot ayarı ne gıcık şeydir anlamadım yoksa bizim ustalar mı beceriksiz?

Arabayı aldığımdan beri hiç rot ayarı yaptırmadım çünkü sorunum yoktu ama bazı kullanıcılar her lastik değişiminde rota sokuyor aracını. Bazen eskisinden de kötü olabiliyor sonuç. Bundan korktuğum için elleşmedim hiç 😁

Aslında rot ayarı aşağı yukarı 15.000 Km'de bir düzenli kontrol edilmesi gerekiyor. Bizlerin kullanıcı olarak sorun yaşayıp hissetmemesi önemli değil, çünkü hissetmeden de araçta problem yaratabiliyor. Mesela eskiden kullandığım bir şirket aracının yanlış yapılan rot ayarından dolayı, lastikleri normal ömrünün çok altında bir zamanda aşınmıştı yemişti. Bu sadece basit bir örnek. 

Onun dışında rot ve ön düzen ekipmanlarında bir değişiklik olduğunda mutlaka yaptırılmalı. E malumunuz Almanya'nın otobanlarında sürmüyoruz araçlarımızı. Her yer çukur. 

Ama şunda hemfikiriz. Her önüne gelen lastik satan dükkan bir rot ayar tezgahı alıyor. Ucuz da bir ekipman değil. Ama gelin görün ki, usta yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Rot balans ayarında en nefret ettiğim direksiyon simidinin ufuk çizgisini bozup yapamıyorlar. İlle bir tarafa dönük kalıyor bu da sürüş konforunu etkiliyor. Şu anda da var sıra bulabilsem Mersin yetkili serviste şansımı deneyecem.

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Geçen sol rotbaşı değişimi yaptırdım değişimden sonra makinayla ve bilgisayarla tekerlere bir şey bağlayıp aracın rotlarınıda sıkıp gevşeterek ayar yaptılar test sürüşü ve sonuç harika aslında iş ustada bitiyor bence başka bir rotçuya gösterin.

Yorum bağlantısı
Erman Uzunn
Celalettin Süğürtin yazdı:

Rot balans ayarında en nefret ettiğim direksiyon simidinin ufuk çizgisini bozup yapamıyorlar. İlle bir tarafa dönük kalıyor bu da sürüş konforunu etkiliyor. Şu anda da var sıra bulabilsem Mersin yetkili serviste şansımı deneyecem.

Bu konuda sizle hemfikirim Celalettin Bey. Yapamıyorlar. Ben bununla ilgili çok araştırma yaptım. Hatta izlediğim videolardan birisinde, ayar öncesi direksiyon açı sabitlemesini yaparken ve sonrasında mutlaka aracın çalışır durumda olması gerektiğini, stop edilmemesi gerektiğinden bahsetmişti. Bunlar elektrik destekli direksiyonlar ve hassas oldukları için, en ufak bir ayar hatası ciddi anlamda sürüş konforunu bozuyor. Servislerde gerçekten bu işin ustası var mı bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Celalettin Süğürtin yazdı:

Tamamen ustanın ince işçiligiyle ve işini önemsemesiyle ilgili bu direksiyon çizgisi direksiyon düz iken ayarladıktan sonra test sürüşü yaptılar tekrar direksiyon düzgünlüğü için bir daha  ayar yapınca direksiyon tam düz ok gibi olacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzunn

Evet dostlar, bugün bir azimle tekrar hiç tanımadığım bir rot-balans-servis noktasına gittim.

Aslında gitmem gerekti, sağ ön tekere çivi girmiş. Gidince de şu sorunu ustaya söyledim.

Dedim Ustam durum böyle böyle. Senden bir ricam var. Usta sensin, ukalalık yapıyor gibi de düşünme. Aracın ayarını yaparken ve direksiyonu sabitlerken, bütün süreçte arabanın kontağını hiç kapatma dedim.

O da sağolsun, nasıl isterseniz dedi. Tek seferde, ikinci hiçbir işleme gerek kalmadan, arabayı ok gibi yaptı. Demek ki cihaz kadar ustalık ta önemli.

Bunu hallettik, şimdi sırada şu ön arka fren disklerini ve balatalarını değiştirmek var.

Focus Arka Disk Ayna TAKIM 2006-2015 Arası Modeller İçin (fordparcacim.com)

Focus Ön Disk Ayna Takım 2006-2015 Arası Modeller İçin (fordparcacim.com)

Focus Arka Balata 2006-2017 Arası Modeller İçin BOSCH (fordparcacim.com)

Focus Ön Fren Balatası 2006 Ve Sonrası Modeller BOSCH (fordparcacim.com)

Fikirlerinizi almak istiyorum. Daha önce Bosch markasını arabada deneyen oldu mu? Fiyatları bizim orjinal Motorcraft'a göre çok daha iyi ve Bosch markasının güvenilirliği var.

Bu arada hemen belirtmek isterim. Bu linkteki adresle en ufak bir bağım yok. Tamamen google arama sonuçlarında çıktı. Hem size görsel olarak, hem de fiyat olarak göstermek istedim.

Sizin fikriniz nedir? Alınır mı? Buradan ya da başka bir siteden?

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Bosh  alman malı ama oradamı üretiliyor??Tam emin değilim ben uzun süredir kale balata kullanıyorum bir sorun ve şikayetim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzunn
Ozan Cengiz yazdı:

Bosh  alman malı ama oradamı üretiliyor??Tam emin değilim ben uzun süredir kale balata kullanıyorum bir sorun ve şikayetim yok.

Disklerinizin markasını biliyor musunuz Ozan Bey?

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Erman Uzunn yazdı:

Disklerinizin markasını biliyor musunuz Ozan Bey?

Magneti marelli marka.Gayet iyi memnunum.Fiyatıda uygun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...