İçeriğe Yönlendir

Hidrojen Peroksit (Dezenfektan)

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan
(düzenlendi)

Çok güçlü leke çıkartma, ağartma ve dezenfektan özelliği var. Halının ve koltuğun görünmeyen yerlerine deneme amaçlı (%5-10 arası seyreltilmiş hali) sürdüm. Baktım renkler solmadı. Tüm evi halıları ve koltukları halı  yıkama makinesi ile temizledik. Ne kadar çıkmayan leke varsa mis gibi oldu. Yağlı salça izini temizlemek için eşimin denemediği bir şey kalmamıştı. Onu dahi bir anda çıkardı bir hafta geçmesine rağmen solma v.s. gibi bir sorun olmadı.
Ayrıca çok güçlü dezenfektan özelliği var. %1,5-3 oranında sulandırıp tüm evin temizliğinde ve cilt temizliğinde (Eczanelerden oksijenli su diye aldığımız karışım aslında %3 hidrojen peroksit çözeltisi )kullanılabilir. Ben gargara olarak dahi kullanıyorum. Şu sıkıntılı günlerde virus temizliği için çok çok işe yarar.  Fiyatıda uygun bir ürün.%50 oranlı 1 lt ye 50 tl ödedim.
Faydalı bulduğum için paylaşayım dedim.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

"Hidrojen Peroksit de diğer kimyasallar gibi , gerekli önlemler alınmadığı taktirde tehlikelidir. Aşındırıcı , Yanıcı , Yanıklara sebep olur, kuvvetli oksitleyici. Yoğun Hidrojen Peroksit cildi yakar, göze kalıcı zarar verir ve ciltte kabarcıklar oluşmasına neden olur."

Alıntıdır. Tamam seyreltiyorsunuz ancak uzun vadede ne sonuç doğuracağını da bilmiyoruz. Yoksa çamaşır suyu da iyi bir dezenfektandır ama gargara yapmıyoruz :) 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kimya ile çok içli dışlı olan biri olarak ben kesinlikle o şekilde önermem. 

%37 lik oranla HCI asit satılır ve çözücü olarak kullanılır metal vs için. Siz hidrojen peroksiti %10 luk kullanırsanız en iyi ihtimalle kumaşların lifleri çürür, hidrojen gazını solursunuz ve ayrıca otururken cilde temas edebilir özellikle terleme vs olursa yanık oluşur. 

İlla dezenfekte yapacağım diyorsanız sitrik asit (limon tuzu) kullanın. Tek problem yüzeyde yapışkanık hissi verir iyi durulama olmaz ise. 

Yorum bağlantısı
Muhammed Orak

böyle deneysel şeyleri önce bilen birine sormak lazımmış 😁

Ü.Emre Kartal yazdı:

%37 lik oranla HCI asit satılır ve çözücü olarak kullanılır metal vs için. Siz hidrojen peroksiti %10 luk kullanırsanız en iyi ihtimalle kumaşların lifleri çürür, hidrojen gazını solursunuz ve ayrıca otururken cilde temas edebilir özellikle terleme vs olursa yanık oluşur. 

İlla dezenfekte yapacağım diyorsanız sitrik asit (limon tuzu) kullanın. Tek problem yüzeyde yapışkanık hissi verir iyi durulama olmaz ise. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Gargara için soğuyup beklemiş adaçayı çok iyi, virüsü öldürmez belki ama boğaza çok iyi geliyor. En azından içsen de zararı yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ü.Emre Kartal yazdı:

Peroksit H2O2.. HCL nerden çıktı?

Oksijenli su diye satılan şey değil mi bu? Yara dezenfeksiyonu için kullanırdık eskiden. Köpürür bol bol. Okside eder ozonun yaptığı şeyi yapar bi nevi. Ancak yine ozon gibi eskimeye yol açar. Plastiklerin renki kaçar kumaşlar kopar vs. Sağlığa ciddi zararı yok sanırım çünkü stabil durmaz zaten suya dönüşür.

not: peroksit oksidize ederken hidrojen çıkmaz oksijen ve su çıkar.

kimya ile nasıl içli dışlısınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mert Gulkokan yazdı:

Dezenfektan için en iyi yöntem 1 ölçek çamaşır suyunun 9 ölçek su ile seyretilmesidir. Her yere rahatça sıkabilirisiniz demir paralardan çıkan kiri görünce şaşırmıştım

1 e 10 yaptım bende. Spreyli şişeye koydum dışarıdan gelenleri onunla dezenfekte ediyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Hidrojen peroksit, erkek kuaförlerinde saçların aralarına sürülüp fön çekiliyor, saç kuruyunca sürülen yerlerin rengi açılıyor. Saçların arasına sarı atmak için kullanılır genelde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Saçın rengini hiçbir şampuanın, sabunun yapamadığı beyaz renge getiren hidrojen peroksit, kumaş yüzeylerde daha fazla aşındırıcı ve renk soldurucu olur. Elinize dökün derinizin siyrildigini, elinizin beyazladigini görürsünüz. Koltuklar, halılar şu an olmasa bile renk değişimine uğrayacaktır. Kumaş yüzeylerin yapısınıda bozacaktır. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

Oksijenli su diye satılan şey değil mi bu? Yara dezenfeksiyonu için kullanırdık eskiden. Köpürür bol bol. Okside eder ozonun yaptığı şeyi yapar bi nevi. Ancak yine ozon gibi eskimeye yol açar. Plastiklerin renki kaçar kumaşlar kopar vs. Sağlığa ciddi zararı yok sanırım çünkü stabil durmaz zaten suya dönüşür.

Yakın orandaki HCl den görece daha kuvvetlidir(alanına göre değişir, örneğin bu işte) ve ortalama %30-35 i geçirmezler onun da. Bilindik bir örnek olması bakımından yazdığım oranlardı. Öyle %3 üzeri kullanırsanız mikrobu değil sizi kırar, tahriş eder 🙂

H2O2 nin seyreltmek için suyu eklediğiniz an ısınır. Döktüğünüz yüzey organik ise aşındırdığı an hidrojeni solursunuz. Ama az ama çok.... Hazırladığınız çözeltiden değil kullandığınız kumaş gibi şeylerden kaynaklanır. 

dip not; Peroksit çözeltisinin hazırlanmasından bahsediyorsak oksidize etmek değil hidroliz etmektir bahsettiğiniz işlem. Yok eğer peroksiti ortama verip kendi ayrışmasından bahsediyorsak o zaman oksidizedir.  oksidize etmek kavramı ortama oksijen verip indirgeme yükseltgeme reaksiyonlarını hedeflerken, hidroliz etmek bileşiği oksijen ve hidrojenlerine ayırmak manasındadır. Aynı zamanda su ile çözmek için de kullanılır. 

Sağlığa zararı yok dediğiniz ozonun gaz çıkışına sürekli maruz kalırsanız ciğerlerde orta uzun vadede tahriş olma ihtimali var. Oksijenden dolayı. Doğrudan cilde temas ederse cilde zarar verebilir derişik ise.   Özellikle su dezenfektasyonunda kullanırlar ve genel talimatta solunmaması ve mümkünde halandırmalı ortamda yapılması yönünde ibare vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ozon sağlığa zararlı değil dedim mi? dediysem nerede dedim?

hazırlanmasından bahsetmiyorum. (niye bahsedeyim. orda elektrik felan vermen lazımdır muhtemelen. sulandırılmasından da bahsetmiyorum. kullanımından bahsediyorum). Ezcaneden aldığımız peroksitle yaralarımızı silmiyor muyuz? Yaramızı silerken hidrojen mi çıkıyor? kaldı ki hidrojen zehirli felan değil. Eser miktarda solumanın da zararı zaten olmayacaktır diye düşünüyorum bu temizlik işlerinde.

H2O2  enerji verip 2H2O olmuyor mu?

kalan O da işte ne bulursa oksidize ediyor yakıyor. 

diyelim CxHy buldu yaktı. Co2 ve H2O çıkmaz mı yine ve diğer kalan N S vesaire oksitler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kimyagerler soruyor forumuna gelmisim pardon (:::

heisenberg in selamini getirdim.

konu nefis ama. cok faydali.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

Bakır eritiriz.

Aynen devre tasarımı için almıştım.

Murat Sahın yazdı:

"Hidrojen Peroksit de diğer kimyasallar gibi , gerekli önlemler alınmadığı taktirde tehlikelidir. Aşındırıcı , Yanıcı , Yanıklara sebep olur, kuvvetli oksitleyici. Yoğun Hidrojen Peroksit cildi yakar, göze kalıcı zarar verir ve ciltte kabarcıklar oluşmasına neden olur."

Alıntıdır. Tamam seyreltiyorsunuz ancak uzun vadede ne sonuç doğuracağını da bilmiyoruz. Yoksa çamaşır suyu da iyi bir dezenfektandır ama gargara yapmıyoruz :) 

1 yıl uzun bir vade sanırım. %1,5-3 arası seyrelti eczanelerde satılan gargara bile yapılan bir miktar. Eğer eline sıçrar ise beyazlaştırıyor biraz yakıyor ama yarım saate hiçbirşey kalmıyor. Eşyalarda ise 1 aydır en ufak sorun yok :)

Mehmet Göktürk yazdı:

Aynen kayın validem felçli. Eşim kişisel temizliğini 4-5 aydır yapıyor cilde bir zararı yok. Aksine tam temizlik olduğu için yara açmıyor vücut.  

Yorum bağlantısı
Hamit inan

100 ml 6,77 tl içeriği yazıyor zaten %3 hidrojen peroksit
https://www.hepsiburada.com/dermosept-oksijenli-su-100-ml-pm-HB0000081NIK
%50 karışım 1 lt 45 tl
https://www.hepsiburada.com/brtr-kimya-1-lt-50-hidrojen-peroksit-teknik-kalite-p-HBV00000WH7XO
osmos arıtıcıdan alınan saf su ile ihtiyaca göre karıştırılır. Hepsi bu 
Ev araç kişisel temizlik için.....

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Dogan Arsiray yazdı:

konu nefis ama. cok faydali.

Ne kadar etkili olduğunu görünce ben bile hayret ettim. Abartmadan kullanınca sorun oluşturan birşey değil :) Özellikle sıkıntılı günlerde harika bir dezenfektan

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

ozon sağlığa zararlı değil dedim mi? dediysem nerede dedim?

hazırlanmasından bahsetmiyorum. (niye bahsedeyim. orda elektrik felan vermen lazımdır muhtemelen. sulandırılmasından da bahsetmiyorum. kullanımından bahsediyorum). Ezcaneden aldığımız peroksitle yaralarımızı silmiyor muyuz? Yaramızı silerken hidrojen mi çıkıyor? kaldı ki hidrojen zehirli felan değil. Eser miktarda solumanın da zararı zaten olmayacaktır diye düşünüyorum bu temizlik işlerinde.

H2O2  enerji verip 2H2O olmuyor mu?

kalan O da işte ne bulursa oksidize ediyor yakıyor. 

diyelim CxHy buldu yaktı. Co2 ve H2O çıkmaz mı yine ve diğer kalan N S vesaire oksitler.

Mehmet Göktürk yazdı:

Yazdığım yanıt %50 gibi derişikten seyreltip kullanmak içindi. Klasik satılan oksijenli su olarak tabir edilen ürünler %3 ü geçmez konsantrasyon bakımından. Onun cilde zararı sürekli yıkanmak, saça sürmek gibi şeyler yapılmadığı sürece gözlenmez. Dokudaki yağı aldığı için dış etmenlere o an daha açık hale gelir sadece. 

Ozon ile de yapılsa hidrojen peroksitle de yapılsa ciddi dikkat etmek lazım. Ozonla peroksitin bazı reaksiyonları ortak (kullanıldığı ortama bağlı olarak) Özellikle ozonu sularda kullanırlar, zararı olmadığı söylenir. Yeterki hava akışı olan bir ortam olsun. Peroksitte de seyreltme yapıldıktan sonra(koşullara dikkat edip yapıldığını varsayıyorum) aynı şekilde %3 ü geçmeden havalandırılan bir yerde sert yüzeylerde kullanılır sıkıntı yok. Kumaş gibi şeylerde zamanla renklerde değişiklik olabilir, %1-2 daha iyi olur. 

Elimde bir döküman olacaktı ozon veya h peroksitin dezenfekte için kullanım talimatları tadında. Onu da bulursam ekleyeyim taratıp. 

2H2O2 enerji verip 2H2O ve O2 şeklinde gaz çıkışı yaratıyor. Tek başına su ile seyrelterek hazırlanıp kullanılırsa. CxHy gibi bir ortama gelirse, CO2 H2O OH H2 O2 CO  gibi sonuçlar görülebiliyor, sonuçta asla tam denk girdi olmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

ozonun

Yakında bunla ilgili bir konu ile geleceğim. Bir kaç ufak işim kaldı. Saattle 40-100 Gr arası ozon üreten bir cihaz tasarlıyorum :)
https://youtu.be/hskvPp3xE7U

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Doğan Arşiray

ozon zehirleyici birşeydir ama. çok fazla solunmamalı bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Osman Karasu

İçeriğinde sadece 3 oksijen atomu var. Zehirleyici değil de, uzun süre solunduğunda baş ağrısı yapabiliyor.Saf oksijen yaramıyor bize🤣

Ozonu daha çok sebze meyvelerin raf ömrünü uzatmak için kullanıyoruz.Su dolu kab içine uygulandığında o su ile saksılar sulanabilir, su içilebilir hatta yıkanabilirsiniz de:)

Dünyada suyu en iyi dezenfekte eden tek dezenfektan konumunda ozon uygulaması.Klordan vazgeçemedik henuz buralarda😀

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Madem konu zararsız dezenfektan, ben de bir tavsiyede bulunayım. Reklam gibi olacak ama fakirin bir dezenfektan üretme cihazı var. Biraz pahalı ama bu pandemi bitene kadar muhtacız maalesef. Alkolden kat kat iyi ve tahriş vs yapmıyor.

Bakanlık onaylı. Çamaşır suyu yerine kullanabilirsiniz aynı zamanda. Yani kimyasal içeren temizleyiciler yerine kullanılabilir. Evde kullanım alanı epey fazla. Yani, bazı masraf kalemlerini azaltabilir kullanımına alışınca.

https://www.fakirshop.com.tr/hypo-clean-sterilizasyn-saglayn-su-uretm

Sitesinde tüm bilgiler var, ben uzatmayayım. 400 ml su ve 0,5 gr tuz. Makine elektroliz ediyor. Sadece 2 günden sonra etkililiği azalıyor. İki günde bir yeniliyorum, kendi şişeme doldurup yanımda taşıyorum sürekli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Oktay Göktaş yazdı:

Sitesinde tüm bilgiler var, ben uzatmayayım. 400 ml su ve 0,5 gr tuz. Makine elektroliz ediyor. Sadece 2 günden sonra etkililiği azalıyor. İki günde bir yeniliyorum, kendi şişeme doldurup yanımda taşıyorum sürekli.

Efsane mi gerçek mi videosunu çekmişler :D   ===> TIKLA

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...