İçeriğe Yönlendir

Camdan Buz Temizlemek ancak Bu Kadar Kötü Olabilirmiş.

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Sabah uyandım memleketde alışık olmadığımız beyaz renk var. Arabaların camları tavanları buz. Tabi biraz sonra olacaklarda haberim yok. İşe gitmek için evden çıktım, arabanın yanına geldim ve camlardaki buza elimle şöyle ittirdim :) ne oldu? tabi temizlenmedi. Canlıca elimle sürttüm yine temizlenmedi. Aha dedim hapı yuttuk :) bunu neyle temizlicem. Buz kazıyıcı yok. Arabadam bir kalem aldım sürttüm durdum cama. Lakin nafile. Temizlenmiyor. Sonra deri eldivenlerim vardı yanımda. Onları giydim, kalemle yardım buzları eldivenle kazımaya çalıştım. Bir nebze olsun faydası oldu. 5 dakika uğraşdan sonra kendi tarafımı açtım. Bukadar yeterli dedim, bindim arabaya. Arabay binince ön görüş alanım yeterli değil. Daha çok kazımam lazım. Yan camlarıda temizlemem lazım. Aynaları göremiyorum. Tekrar giriştim buzlara. Baya cebelleştim. İşyerim alanyada. Alanyaya geldim baktımki birtane arabada buz yok. Ulan dedim bu sadece gazipaşaya yağmış. Gül gibi memlekette yaşıyorum dedim kendime. Bu buzu hergün temizleyen var. ALLAH yardımcıları olsun.Heralde öyle biryerde yaşasam kışın kesinlikle araba sürmem.

• Beğen 4
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Arabaya binmeden yapabileceğiniz, yanınızda herhangi bir kart varsa (kredi kartı hariç) camı onunla kazımak.

Arabaya bindiyseniz, klimayı çalıştırmak (yönünü cama vermek).

Yarın sabah ta işe yarayabilir bilgiler. 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Aracın marşına basar basmaz fanı açıp en sıcak konumda ön cama yönlendirin.2-3 dakika icinde yumuşar.kazıma vs gerek yok uğraşmazsınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hocam ılık 35-40 derecede bi şişe su iş görürdü :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Tecrübe :)

Şoför kapısının üst kısmı temizlenir (açınca koltuğa dökülür yoksa)

Arabayı çalıştırıp kalorifer camlara yönlendirilir, rezistanslı açılır (iç sirkülasyon açılır).

Karların kabasi temizlenir.

İçeri oturup silecek çalıştırmak yeterli olur, buzlar çözülmüştür :)

bende Antalya'dayim ama Korkuteli nde her kış kar oluyor az da olsa.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Her gün temizlemiyoruz. Bu sabah kalkınca hava -8 derece idi, hissedilen -12 derece. Önce arabayı çalıştırdım, ön cam buz çözme düğmesine bastım ve indim. Ön camda rezistans yok, kaloriferi ön cama veriyor. Ptc ile ısıtıyor. 
Önce fırça ile araç üzerindeki karları temizledim. Ön cama buzlanma olmasın diye serdiğim örtüyü açtım, altı tertemizdi, hiç buz yoktu. Bunları yapıncaya kadar arka cam rezistansı buzları da çözdü zaten. 
Tabi bunda arabayı koyduğun yer önemli, dulda olacak, rüzgar almayacak. 

8d6ffca7db0f5974e6bb46f1a274fdb7.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bunlar hep ön cam ısıtma eksikliği :D

• Beğen 5
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ekim ayından bu yana haftada 1 2 gün hariç neredeyse hergün kazıyorum :) Unutmazsam ön cama buz koruyucu örtü seriyorum genelde akşam unutuyorum sermeyi ve her gün aynı terane :(  Bizim burda arabaların kapı ceplerinde mutlaka olması gereken aparat bu kazıyıcı ve çek çek tir :) Sabah sporu olarak aynı anda otoparkta 5 10 kişi sabahın sessizliğini bozuyoruz kazıma sesleriyle.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

Koronadan dolayı arabada hep sprey saf alkol var.

Önce klima maxda çalıştırırım.

Karlar çek çekle temizlenir.  Buz varsada alkol sıkarım sonra devam.

1fhDit.jpg

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gürbüz yazdı:

Aracın marşına basar basmaz fanı açıp en sıcak konumda ön cama yönlendirin.2-3 dakika icinde yumuşar.kazıma vs gerek yok uğraşmazsınız.

ptc olmayan dizelde olmuyor bu malesef.

Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

ptc olmayan dizelde olmuyor bu malesef.
Her aracımda oluyor dizel, benzinli.bana olmayanı denk gelmedi[emoji3]
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Tuzla tersanelerde kar yağışı başladı.  yüksek kesimler ne durumda acaba? 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

En pratik yol; poşete sıcak su doldurup ön cama sürtmek. Sıcak su kesinlikle dökmeyin .

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Erhan Doruk yazdı:

En pratik yol; poşete sıcak su doldurup ön cama sürtmek. Sıcak su kesinlikle dökmeyin .

Çatlatma riski ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ersev Kaya yazdı:

Arabaya binmeden yapabileceğiniz, yanınızda herhangi bir kart varsa (kredi kartı hariç) camı onunla kazımak.

Bu şekilde cam çatlattığımız oldu bir arkadaşın aracında.

Ümit Türk yazdı:

Tuzla tersanelerde kar yağışı başladı.  yüksek kesimler ne durumda acaba? 

kurtköy yağıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ersev Kaya yazdı:

Ali Gürbüz yazdı:

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Tecrübe :)

Şoför kapısının üst kısmı temizlenir (açınca koltuğa dökülür yoksa)

Arabayı çalıştırıp kalorifer camlara yönlendirilir, rezistanslı açılır (iç sirkülasyon açılır).

Karların kabasi temizlenir.

İçeri oturup silecek çalıştırmak yeterli olur, buzlar çözülmüştür :)

bende Antalya'dayim ama Korkuteli nde her kış kar oluyor az da olsa.

Mahmut Yıldız yazdı:

Her gün temizlemiyoruz. Bu sabah kalkınca hava -8 derece idi, hissedilen -12 derece. Önce arabayı çalıştırdım, ön cam buz çözme düğmesine bastım ve indim. Ön camda rezistans yok, kaloriferi ön cama veriyor. Ptc ile ısıtıyor. 
Önce fırça ile araç üzerindeki karları temizledim. Ön cama buzlanma olmasın diye serdiğim örtüyü açtım, altı tertemizdi, hiç buz yoktu. Bunları yapıncaya kadar arka cam rezistansı buzları da çözdü zaten. 
Tabi bunda arabayı koyduğun yer önemli, dulda olacak, rüzgar almayacak. 

8d6ffca7db0f5974e6bb46f1a274fdb7.jpg

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bunlar hep ön cam ısıtma eksikliği :D

Mert Gulkokan yazdı:

Bim buz çözücü spray sıkıyorsun ve çözüyor

Ümit Türk yazdı:

Dezenfektan sıktım  çözüldü  :):)

Mais Jannataliyev yazdı:

Koronadan dolayı arabada hep sprey saf alkol var.

Önce klima maxda çalıştırırım.

Karlar çek çekle temizlenir.  Buz varsada alkol sıkarım sonra devam.

1fhDit.jpg

İşi bilenin hali başka oluyor. Tecrübe :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Su kaynar olmayacak, poşetin erimeyeceği kadar ılık olacak.

döktüğümüz de oldu ama çok dikkatli olmak gerekiyor. ben bir de bahçe hortumu ile su tutuyorum uzatabilinen yerlerde şebeke içi su sıcak olduğu için alıp götürüyor. Çoğunlukla cam suyu yedeğinden elle dökerek de erittiğimiz oluyor. 

bu alkol vesaire işlerinde erimesine rağmen sıfırın altına iniyor sıcaklık camdaki bu da bu kez içerdeki buğunun buzlanmasına ya da havadaki buğunun camın dışında yoğunlaşmasına neden oluyor. sorun değil siliyoruz ama enteresan oluyor. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sakat değil mi? Özellikle camda çatlak falan varsa elimizde kalmaz mı? Doğu için ekstra olur bence🙂

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Buz çözücü spreyi bilmiyorken arabada kışlık cam suyu yedeği bulundurup döküyordum ben de Ankara'da.

Ford'larımda ön cam rezistansı vardı, Audi'de nedense üst pakette bile yok, direksiyon ısıtma var ön cam rezistansı yok, hiç görmedim, enteresan.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

döktüğümüz de oldu ama çok dikkatli olmak gerekiyor. ben bir de bahçe hortumu ile su tutuyorum uzatabilinen yerlerde şebeke içi su sıcak olduğu için alıp götürüyor. Çoğunlukla cam suyu yedeğinden elle dökerek de erittiğimiz oluyor. 

bu alkol vesaire işlerinde erimesine rağmen sıfırın altına iniyor sıcaklık camdaki bu da bu kez içerdeki buğunun buzlanmasına ya da havadaki buğunun camın dışında yoğunlaşmasına neden oluyor. sorun değil siliyoruz ama enteresan oluyor. 

Ankara çok soğuk oluyor. Yedek cam suyunu dökünce de buz çözülüyor ama cam suyunun alkolü uçunca yine buz kalıyor.

Çok şey denedim ama en çok performans aldıklarım ,  kartı gibi sert cisimle kazımak yada sıcak torba ile çözmek oldu.

Geçen yıl paspaslar ıslak olunca ön cam hem içten hem dıştan buz tutmuştu, araba ısınmadan hareket edememiştim.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

Dacia'nın gözünü seveyim. Herşeyi tutuyor mübarek :) Sülük gibi yapışıyor. :D

Ben genelde shell yakıt kartı ile kazıyorum. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Ben de gelip geçerken karlar daha yumuşakken montun kenarıyla atarım aşağı, dolu bırakmam arabanın üstünü.

Buz tuttuğu olmadı, olanı da çalıştırdıktan 3-5 dakika sonra eridi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...