İçeriğe Yönlendir

Galaxy & S-Max İçin Fren Diski ve Balata Tavsiyesi

Mustafa Yanar

Recommended Posts

Mustafa Yanar

Önümüzdeki günlerde ön arka diskleri yenilemeyi düşünüyorum, balatalar iyi ama diskleri sıfırlayınca balataları da sıfırlamak istiyorum, bazı diskler çok çabuk yamuluyor, bu nedenle alıp kullanan ya da bu parçalarla haşır neşir olan değerli arkadaşlarımın tavsiyelerini öğrenmek için bu başlığı açtım. Özellikle Galaxy veya S max kullanıp diskleri değiştirmiş olan arkadaşlardan da tavsiye bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Çağlar Bayur yazdı:

bulabilirseniz meile güzel markadır

Meyle yazan mı Çağlar Abi

Koray Demir yazdı:

Sorunsuz disk istiyorsanız Ate. Yoksa Brembo veya Trw iyidir.

Ate ve brembo tuzlu, trw olabilir, 

Ferodo nasıldır acaba. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mustafa Yanar yazdı:

Meyle yazan mı Çağlar Abi

Ate ve brembo tuzlu, trw olabilir, 

Ferodo nasıldır acaba. 

Ferodoyu bilmiyorum ama benim Ford ustam yamulmalara karşı Yavuzsan üretimi WOD marka disk öneriyor yüzlerce araçta kullanıp şimdiye dek hiç bir sorun yaşamamış. Parçacılardan araştırıp deneyebilirsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Koray Demir yazdı:

Ferodoyu bilmiyorum ama benim Ford ustam yamulmalara karşı Yavuzsan üretimi WOD marka disk öneriyor yüzlerce araçta kullanıp şimdiye dek hiç bir sorun yaşamamış. Parçacılardan araştırıp deneyebilirsiniz.

Fiyatı da çok uygun görünüyor, yarı fiyatına neredeyse

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Koray Demir yazdı:

Wod fren diski+ Delphi balata düşünülebilir ikisi de yerli.

Bu ikiliyi değerlendireceğim, ön fren balatalarını yenileyeli fazla olmadı eski balatalar ön bosh arka meyle marka, eski balataları tornacıda yaptırsam sorun olur mu

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Normalde disk değişiyorsa balata kesinlikle değişmelidir. Bu kural yeni diskin ömrünün uzun olması içindir. Çıkan balatalarının durumu iyiyse saklayıp daha sonra kullanmanız daha uygun olacaktır.

Ancak imkanlar dahilinde belirttiğiniz balatanın yüzeyi düzgünse, yeni diski bozmayacak yapıdaysa ve fiziksel/kimyasal olarak ömrü müsait ise mecburi olduğunda kullanılabilir ama buna ustanız görerek karar vermeli.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Biraz da bu disk yamulmasıyla ilgili yabancı siteleri karıştırdım, uygulanması gereken bazı kurallar var mış, çıkan diski ve balatayı kontrol edip ona göre işlem yapmak gerreliyormuş, anlaşılan bu disk ve balatayı değiştirecek iyi bir frenci de bulmak gerekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Benim de ön balataların değişmesi gerekiyor ancak mondeonunkiler uymadı. Parça kodu ile internette sadece textar marka bulabildim. aslında yorumları iyi ama o da uyar mı emin değilim. yaza kadar bir çare bulmam lazım. siz nereden temin ediyorsunuz? Orjinali de yok parçacılarda. serviste ise epey bi tuzlu. ne yapsam bilemedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

bulabilirseniz meile güzel markadır

bir de miele var ki o pek uyumlu olmaz otomobile, sanırım.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Konuyu bende takip edeyim.

Nasip olursa yazın detaylı bir bakım yaptırayım diyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Emrullah Aydoğdu yazdı:

Benim de ön balataların değişmesi gerekiyor ancak mondeonunkiler uymadı. Parça kodu ile internette sadece textar marka bulabildim. aslında yorumları iyi ama o da uyar mı emin değilim. yaza kadar bir çare bulmam lazım. siz nereden temin ediyorsunuz? Orjinali de yok parçacılarda. serviste ise epey bi tuzlu. ne yapsam bilemedim. 

İnternette buldum ama parça no ile aratınca mondeo galaxy ve s max aynı çıkıyor, uymayan yeri neresi, bijon saplamalları mı, 

Çünkü arka poryayı değiştirirken poryadaki saplamaların kalınlığı 14mm idi mondeolar 12mm, 

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
İnternette buldum ama parça no ile aratınca mondeo galaxy ve s max aynı çıkıyor, uymayan yeri neresi, bijon saplamalları mı, 
Çünkü arka poryayı değiştirirken poryadaki saplamaların kalınlığı 14mm idi mondeolar 12mm, 
parcacinin biri çift süspansiyonlu gibi birşey söyledi. ama ne olduunu anlamadım. serviste kesinlikle uymuyor fiyat da 2 kat pahalı dedi. bazı internet sitelerine şasi no attım. sitede üçüne de uyar yazıyor ama şasiye bakınca buna uymaz diyorlar. parbulo.com da bulabildim. o da tekrar marka sadece s max ve galaxy uyumlu.
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)
Emrullah Aydoğdu yazdı:
Mustafa Yanar yazdı:

parcacinin biri çift süspansiyonlu gibi birşey söyledi. ama ne olduunu anlamadım. serviste kesinlikle uymuyor fiyat da 2 kat pahalı dedi. bazı internet sitelerine şasi no attım. sitede üçüne de uyar yazıyor ama şasiye bakınca buna uymaz diyorlar. parbulo.com da bulabildim. o da tekrar marka sadece s max ve galaxy uyumlu.

Sizin S max en son kasa olduğu için, 2014 ten sonra tamamen yeni kasaya geçiyor, tamam şimdi oldu. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Arkadaşlar yavuzsan ön arka disk takım ve kale ön arka balata takım için 1000tl parça fiyatı aldım, sizce nasıl, ferodo ön arka disk balata da 1500 tl parça fiyatı, hangisini tavsiye edersiniz. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mustafa Yanar yazdı:

kale ön arka balata

kesinlikle tavsiye etmem çok sert

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Ben de mk4 Mondeo için geçen yaz walburg diye bir marka aldım ama yine frende titremeler başladı.Bildigim kadarıyla S-max ile aynı diski kullanıyor mk4 Mondeo ama disk olayı cok sıkıntı mondeoda.Orijinalden sonra dikiş tutmuyor tekrar orijinal alanlar dahi aynı sıkıntıyı yaşıyor.Disklerin arabaya küçük geldiği söyleniyor hep.Yavuzsan firmasının ürettiği Wod marka diskler bayağı övülüyor ve fiyat olarakta iyi.Titremeyi çözemezsem ben de deneyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Emrah Korkmazz yazdı:

Ben de mk4 Mondeo için geçen yaz walburg diye bir marka aldım ama yine frende titremeler başladı.Bildigim kadarıyla S-max ile aynı diski kullanıyor mk4 Mondeo ama disk olayı cok sıkıntı mondeoda.Orijinalden sonra dikiş tutmuyor tekrar orijinal alanlar dahi aynı sıkıntıyı yaşıyor.Disklerin arabaya küçük geldiği söyleniyor hep.Yavuzsan firmasının ürettiği Wod marka diskler bayağı övülüyor ve fiyat olarakta iyi.Titremeyi çözemezsem ben de deneyebilirim.

Sorun disklerden değil de fren sistemindeki diğer parçalardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum, yoksa orjinal disk neden bozulsun, fren işinden iyi anlayan bir usta bulmak lazım. kaliper tamir kiti varsa belki çözüm olabilir, o da olmazsa kaliperleri sıfırlamak gerekiyor.

Yaptığım araştırmalarda poryanın da mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini gördüm.

Bijonları aşırı sıkmak dahi diskin, poryanın bozulmasında etkenmiş, o nedenle tork ayarlı olarak sıkmak gerekiyormuş, 

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Mustafa Yanar yazdı:

Sorun disklerden değil de fren sistemindeki diğer parçalardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum, yoksa orjinal disk neden bozulsun, fren işinden iyi anlayan bir usta bulmak lazım. kaliper tamir kiti varsa belki çözüm olabilir, o da olmazsa kaliperleri sıfırlamak gerekiyor.

Yaptığım araştırmalarda poryanın da mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini gördüm.

Bijonları aşırı sıkmak dahi diskin, poryanın bozulmasında etkenmiş, o nedenle tork ayarlı olarak sıkmak gerekiyormuş, 

Bilmiyorum fren sistemindeki diğer parçalar bu olaya nasıl bir etkide bulunur ama sıfır takılan diskte herhangi bir sorun olmuyor genelde 5-6 ay sonra başlıyor sıkıntı yeni disklerde.Mk4 Mondeo'nun emsali b7 kasa passatin ön fren diski 312 mm iken Mondeo'nun 300 mm.Aradaki fark küçük gibi görünse de bence disk boyutu çabuk ısınmadan kaynaklı bu problemin en büyük sebebi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Emrah Korkmazz yazdı:

Bilmiyorum fren sistemindeki diğer parçalar bu olaya nasıl bir etkide bulunur ama sıfır takılan diskte herhangi bir sorun olmuyor genelde 5-6 ay sonra başlıyor sıkıntı yeni disklerde.Mk4 Mondeo'nun emsali b7 kasa passatin ön fren diski 312 mm iken Mondeo'nun 300 mm.Aradaki fark küçük gibi görünse de bence disk boyutu çabuk ısınmadan kaynaklı bu problemin en büyük sebebi.

Diskin boyutu ne kadar etkili bilmiyorum ama grafen isimli bir madde bu diskin eğilip bükülmesini önleyerek şeklini koruyormuş, bu madde eksik oluyor sanırım. 

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Mustafa Yanar yazdı:

Diskin boyutu ne kadar etkili bilmiyorum ama grafen isimli bir madde bu diskin eğilip bükülmesini önleyerek şeklini koruyormuş, bu madde eksik oluyor sanırım. 

Araç için boyutları yetersiz olan diskler bence problemin en büyük sebebi çünkü fazla ısınıp soğumadan kaynaklı disk yüzeyi bozuluyor.Grafen maddesini ilk kez duydum ama bu maddenin eksikliğinden kaynakli olsa diğer otomobillerde de istisnasız aynı problemin oluşması gerektigini düşünüyorum.Daha önceki araçlarımda böyle bir sorun yasamadim.Zaten araştırırsanız mondeocularin çoğunun ortak problemi bu.Sizin aracınız da iri cüsseli bir araç ve Mondeo mk4le aynı diski kullanıyor bildiğim kadarıyla.Umarim siz benim yasadigim sorunu yaşamazsınız.6 aylık diskler titreme yapmaya başladı bende.Disk değişiminde hangi marka kullandığınızı ve bir süre sonra yorumlarınızı yazarsanız memnun olurum.Ozellikle Wod marka disk alırsanız performansını merak ediyorum.Memnun kalırsanız bır takım da ben alabilirim çünkü fiyatı gayet makul diğer disklere göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Grafen adlı madde 600 derceden 0 dereceye inen çeliğin şeklini korumasını sağlıyormuş, 

Yorum bağlantısı
Mustafa Ortataş
(düzenlendi)

ben feredo taktım s-max e ama yinede frende titreme yapıyor ben memnun kalmadım bu markadan olan bizim 1500'oldu fren disklerinden zaten hiç bir arabada yüzüm gülmedi bende konuyu takip ediyorum.

tarihinde Mustafa Ortataş tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...