İçeriğe Yönlendir

Galaxy & S-Max İçin Fren Diski ve Balata Tavsiyesi

Mustafa Yanar

Recommended Posts

Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Yavuzsan takacağım büyük ihtimalle, ama önce şu 100 120 arası titremenin tam tespitini (Balanstan olmadığına eminim, çünkü her zaman yapmıyor titremeyi, diskteki eğilme 100 120 arası hızda balansa yansır mı bilmiyorum) yaptırmam lazım. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Ortataş

poryaların eğriliği ve disk eğriliği kesinlikle balans nedeni ben diskleri değiştirdikten sonra balans gitti fakat 6 yada 7 ay sonra tekrar başladı garantiye göndersem kullanıcı hatası çıkacak hiç moralimi bozamadan torna yaptırmayı düşünüyorum

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Mustafa Ortataş yazdı:

poryaların eğriliği ve disk eğriliği kesinlikle balans nedeni ben diskleri değiştirdikten sonra balans gitti fakat 6 yada 7 ay sonra tekrar başladı garantiye göndersem kullanıcı hatası çıkacak hiç moralimi bozamadan torna yaptırmayı düşünüyorum

O zaman boşuna uğraşmayayım adaş, doğrudan ilk fırsatta diskleri değişeyim. 

Yavuzdan Antalya bayisiyle konuştum, bu eğilme sorunu bazı ticarilerde de yaşanmış ama firma üzerinde durarak bu sorunu halletmiş, açıkçası bana güven verdi ama takmadan bir şey söylemek de olmaz. 

Ama hiç torna olmadıysa 1 defaya mahsus üzerinde ehil bir ustaya torna yaptırılabilir. 

Zaten iyi bir usta torna olup olmayacağını bilir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Ortataş
Mustafa Yanar yazdı:

Yavuzdan Antalya bayisiyle konuştum, bu eğilme sorunu bazı ticarilerde de yaşanmış ama firma üzerinde durarak bu sorunu halletmiş, açıkçası bana güven verdi ama takmadan bir şey söylemek de olmaz. 

Ama hiç torna olmadıysa 1 defaya mahsus üzerinde ehil bir ustaya torna yaptırılabilir. 

yok daha torno olmadı ama yinede insanın zoruna gidiyor 1500 lira para ver karşılığı bu olmamalı

Mustafa Yanar yazdı:

fiyat ne verdi o marka için 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

ön arka disk ve balata takım 1030tl

Ön disk pahalı 400tl

Balata kale marrka diskler yavuzsan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Emrah Korkmazz yazdı:

Mk4 Mondeo'nun emsali b7 kasa passatin ön fren diski 312 mm iken Mondeo'nun 300 mm.Aradaki fark küçük gibi görünse de bence disk boyutu çabuk ısınmadan kaynaklı bu problemin en büyük sebebi.

Göbek kısmı 180 mm Mondeoda, çap 15cm, iç çap 9 cm hesaplayınca 452,16cm² fren alanı yapıyor.

300 den 312 ye çıkınca, yüzey alanı 509,8104 cm² oluyor. Çap %4 artmasına rağmen fren balatasınin bastığı yerde %13 e yakın bir artış oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Göbek kısmı 180 mm Mondeoda, çap 15cm, iç çap 9 cm hesaplayınca 452,16cm² fren alanı yapıyor.

300 den 312 ye çıkınca, yüzey alanı 509,8104 cm² oluyor. Çap %4 artmasına rağmen fren balatasınin bastığı yerde %13 e yakın bir artış oluyor. 

Matematiksel olarak yaptığınız acıklama da gösteriyor ki benzer iki aracın fren diskinin kullanılabilir alanı arasında bu kadar fark olması sorunun kaynağı gibi görünüyor ama elden bişey gelmiyor.Ey Ford mis gibi araba yapmışssın azıcık daha büyük disk koymak çok mu zordu diye sorması geliyor insanın.Fren sisteminde iyileştirme yapmak istesek o da hatırı sayılır bir meblağ tutar muhtemelen.Bugün Ordu-İstanbul güzergahında yolculuk yaptım.Yüksek hızlarda her frende direksiyon bagımsızlıgını ilan etmek istiyor,diskler daha 7-8 aylık.Bu kadar yeni diske torna çözüm olur mu veya tekrar yeni bir disk almak mı daha mantıklı bilemedim.Tavsiyelere açığım.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Emrah Korkmazz yazdı:

Matematiksel olarak yaptığınız acıklama da gösteriyor ki benzer iki aracın fren diskinin kullanılabilir alanı arasında bu kadar fark olması sorunun kaynağı gibi görünüyor ama elden bişey gelmiyor.Ey Ford mis gibi araba yapmışssın azıcık daha büyük disk koymak çok mu zordu diye sorması geliyor insanın.Fren sisteminde iyileştirme yapmak istesek o da hatırı sayılır bir meblağ tutar muhtemelen.Bugün Ordu-İstanbul güzergahında yolculuk yaptım.Yüksek hızlarda her frende direksiyon bagımsızlıgını ilan etmek istiyor,diskler daha 7-8 aylık.Bu kadar yeni diske torna çözüm olur mu veya tekrar yeni bir disk almak mı daha mantıklı bilemedim.Tavsiyelere açığım.

Sadece disk alanını hesaplayarak geniş yüzeyi olan fren performansı sonucuna varamayız. Disk yüzeyine basınç yspan balatanın yüzeyi önemli bence. Onuda hesaplamaya gerek var. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Metin Uzunoğlu yazdı:

Sadece disk alanını hesaplayarak geniş yüzeyi olan fren performansı sonucuna varamayız. Disk yüzeyine basınç yspan balatanın yüzeyi önemli bence. Onuda hesaplamaya gerek var. 

O oranda balata da büyüyordur muhtemelen, balata boyutu aynı ise fren basıncı aynı olur tabi, büyük olan daha az ısınır sadece.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bence sorun ebatta değil, hammadde ve katkılar ile ilgi sorun var, ebat büyür kalınlık aynı kalırsa eğilme direnci azalır, çelik büyüdükçe daha kolay eğilir, önemli olan çeliğin şeklimi koruyacak madde. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bahsettiğim disk ve balataları aldım, hafta içi müsait bir zamanda taktıracağım.Antalya Akdeniz Sanayide Nebioğlu Yedek Parça Fatih Bey çok yardımcı oldu, sağolsun, sorun durumunda da garantiye göndereceğini söyledi, o da orjinal ve diğer yan sanayilerde eğilmenin havalandırma deliklerinin yeri sebebiyle olduğunu, dıştaki havalandırma deliklerinin diskin yüzeyimi zayıflattığını söyledi, firmanın da buna çözüm olarak havalandırma deliklerini içe aldığını ve sorunu çözdüğünü söyledi, bu disk eğilmesi başka markalarda da yaşanmış, yani sadece mondeo, s max ve galaxyde değilmiş. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Ortataş
Mustafa Yanar yazdı:

Bahsettiğim disk ve balataları aldım, hafta içi müsait bir zamanda taktıracağım.Antalya Akdeniz Sanayide Nebioğlu Yedek Parça Fatih Bey çok yardımcı oldu, sağolsun, sorun durumunda da garantiye göndereceğini söyledi, o da orjinal ve diğer yan sanayilerde eğilmenin havalandırma deliklerinin yeri sebebiyle olduğunu, dıştaki havalandırma deliklerinin diskin yüzeyimi zayıflattığını söyledi, firmanın da buna çözüm olarak havalandırma deliklerini içe aldığını ve sorunu çözdüğünü söyledi, bu disk eğilmesi başka markalarda da yaşanmış, yani sadece mondeo, s max ve galaxyde değilmiş. 

diskler den memnunmusunuz ben tekrar değiştirmeyi düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Mustafa Ortataş yazdı:

diskler den memnunmusunuz ben tekrar değiştirmeyi düşünüyorum

Arkka diskleri taktırdım, ön diskleri yanlış vermiş, şimdi onların gelmesini bekliyorum, ayrıca fren hidroliğini de değiştirttim, aracın frenlemesi belirgin oranda farketti. Önleri de taktırınca buraya yazarım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Arkadaşlar yavuzsan, frendi, wod bunları temin edemiyorum, Antalya bayisi yanlış olanı iade aldı uygun olanı fabrika bir türlü göndermiyor, artık internetten alacağım ön diski, trw ya da ferodo mu, ya da başkka öneriniz var mı. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Arkadaşlar yavuzsan aramaktan yoruldum ve artık vazgeçtim, internette de yok, ben de aloparça sitesinden trw aldım, kendi ülkemizde kendi üretimimizi doğru düzgün pazarlayamıyoruz, yazık, profesyonellik yok, takınca son durumu paylaşırım. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Yanar

Trw marka ön diskleri taktırdım, eski diskler çok kötü durumdaydı, artık frene baskı yapmadan araba duruyor. Bu arada 110 120kmh arası titreme geçmedi, buraya yazan tecrübeli arkadaşların tavsiyesiyle arka tekerlere yoğunlaştım. Bugün daha önce de araç üstünde balans yaptırıp bşr türlü balansa girmeyen ama makineye takınca 0 balans çıkan jantı değiştirdim ve titreme gitti. Burada yorumunu ve tavsiyesini esirgemeyen arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum. Ön disklerde S max ve Galaxy mondeo mk4 ile farklı, alacak olursanız dikkat edin, aldığım disk bu https://www.aloparca.com/yedek-parca/TRW/FREN-DISKI/DF4850S/80175586

6G912C375FA 7 ile başlayan uymuyor, dikkat edin

oem kodu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

6g91 ile başlayan doğru olan 7g91 ile başlayan uyumsuz olan, kaarışşıklık olmaması için yazdım ama eksik olmuş, düzeltme seçeneği de kalkmış. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)
Emrullah Aydoğdu yazdı:

Benim de ön balataların değişmesi gerekiyor ancak mondeonunkiler uymadı. Parça kodu ile internette sadece textar marka bulabildim. aslında yorumları iyi ama o da uyar mı emin değilim. yaza kadar bir çare bulmam lazım. siz nereden temin ediyorsunuz? Orjinali de yok parçacılarda. serviste ise epey bi tuzlu. ne yapsam bilemedim. 

Son mesajlarımda bağlantıyı verdim, aloparçadan trw ile çözdüm. Aracın şasesini aloparça sitesinde garajım olarak kaydederseniz tüm uyumlu parçalar çıkıyor. Filtreleyip istediğinizi seçebilirsiniz. En son müşteri hizmetlerinden de sorabilirsiniz. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
Mustafa Yanar yazdı:

Son mesajlarımda bağlantıyı verdim, aloparçadan trw ile çözdüm. Aracın şasesini aloparça sitesinde garajım olarak kaydederseniz tüm uyumlu parçalar çıkıyor. Filtreleyip istediğinizi seçebilirsiniz. En son müşteri hizmetlerinden de sorabilirsiniz. 

teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...