İçeriğe Yönlendir

C5 Sıcak Motorda Rölantide Zıplama Sorunu

ibrahim LALE

Recommended Posts

ibrahim LALE

Merhabalar yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. sorunumla ilgili forumda araştırma yaptım ama bi sonuca ulaşamadım.

2010 model 1.6 hdi citroen c5 aracım var, şuan 165.000km de. aracımı çalıştırdığımda motor soğukken hiç bir sıkıntı yok ancak motor ısınınca rolantide beklerken, trafik lambalarında beklerken araba resmen yerinde zıplıyor bu zıplama titreme gibi bişey değil arka koltukta oturanlar bile sallanıyor, bu sallanma esnasında klimayı açtığımda bu sallantı bazen kayboluyor bazende çok azalıyor . senelik izinde konyada bi ustaya gittim volant dedi , diğeri subap  dedi, diğeri enjektör dedi. her kafadan farklı ses çıkınca bende müdahale ettirmek istemedim. şuan bingölde memurum ve burada büyük bir sanayi sitesi olmadığı için sorunum çözülemedi. sizlerden alacağım fikirlere göre arabamı diyarbakırda bi servise göstereceğim. şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

İlk yer map-maf sensörü olsun bence. Fişini çekip deneyin düzelme varsa sorun o parçadadır. 

Sonrasında yakıt hattındaki sensörler incelenmeli. Volant vs olsa sürekli yapar. Enjektörlerde de sorun olabilir ancak sıralamada basitten zora gidin. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
ibrahim LALE yazdı:

Merhabalar yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. sorunumla ilgili forumda araştırma yaptım ama bi sonuca ulaşamadım.

2010 model 1.6 hdi citroen c5 aracım var, şuan 165.000km de. aracımı çalıştırdığımda motor soğukken hiç bir sıkıntı yok ancak motor ısınınca rolantide beklerken, trafik lambalarında beklerken araba resmen yerinde zıplıyor bu zıplama titreme gibi bişey değil arka koltukta oturanlar bile sallanıyor, bu sallanma esnasında klimayı açtığımda bu sallantı bazen kayboluyor bazende çok azalıyor . senelik izinde konyada bi ustaya gittim volant dedi , diğeri subap  dedi, diğeri enjektör dedi. her kafadan farklı ses çıkınca bende müdahale ettirmek istemedim. şuan bingölde memurum ve burada büyük bir sanayi sitesi olmadığı için sorunum çözülemedi. sizlerden alacağım fikirlere göre arabamı diyarbakırda bi servise göstereceğim. şimdiden teşekkür ederim. 

Klimayı açınca azalıyor olması elektriksel bir arızaya işaret ediyor gibi. Zıplamayı anlayamadım araç yerinden hareket mi ediyor, yoksa motor kendi kendine gaz veriyor yada sarsılıyor mu?

Yorum bağlantısı
ibrahim LALE

@Ü.Emre Kartalmap maf sensoru benim ulaşabileceğim bi yerde mi acaba kendim fişini çekerek denesem.

@Fatih Evcinrolantide en ufak dalgalanma yok.  Şu şekil anlatayım mesela kırmızı ışıkta beklerken sanki aracın altında yay var ve bizi olduğumuz yerde sallıyor yada ziplatiyor , çok farklı bi sarsıntı :)

@Oğuzkan Erışık evet rolantide dalgalanma yok. Motor kaputu açıkken sol ust taraftaki kulak rahat göründüğü için gözle kontrol ettim sorun yok gibiydi. Ama diğerleri ne durimda bilmiyorum. Sanayide bi ustaya gostereyim onuda. Ama kulaktan olsa sürekli yapmazmi bu sarsıntıyı,  benimki motor ısınınca rolantide beklerken oluyor 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Hava filtresinin üzerindedir maf sensörü, sizin araçta map sensörü mü var maf mı var onu kontrol etmeniz gerekir. Hava filtresinin üzerinse yoksa map vardır

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

büyük atımlı seyrek olan vuruntular düşük devirde dönen birşeylere bağımlı olmalı. yani rölantide ki silindirlere. bir tür yakıt, enjektör vs hatası olmalı. umarım sekman, piston kenarı filan kırık değildir. soğukken yağın akışkanlığı azaldığı için idare ediyor ısınınca ise kompresyon kaybı oluyro olabilir. dikkatle incelemek lazım. beyaz duman varmı egzosta?

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
ibrahim LALE
Dogan Arsiray yazdı:

büyük atımlı seyrek olan vuruntular düşük devirde dönen birşeylere bağımlı olmalı. yani rölantide ki silindirlere. bir tür yakıt, enjektör vs hatası olmalı. umarım sekman, piston kenarı filan kırık değildir. soğukken yağın akışkanlığı azaldığı için idare ediyor ısınınca ise kompresyon kaybı oluyro olabilir. dikkatle incelemek lazım. beyaz duman varmı egzosta?

Bulunduğum yerde bosch car servis var en iyisi oraya gidip kompresyon testi yaptırayım,  maf map sensorlerini kontrol ettireyim. Çok fazla motor bilgim yok ama sizin söylediğiniz gibi bi sorun varsa beni baya bi zora sokacak.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Hava filtresinin üzerindedir maf sensörü, sizin araçta map sensörü mü var maf mı var onu kontrol etmeniz gerekir. Hava filtresinin üzerinse yoksa map vardır

Bu sensörleri ve kompresyon testi yaptirsam sanırım sorunum ortaya çıkacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Umarım çok yoracak bir arıza çıkmaz. Gelişmelerden haberdar edin bizi lütfen. Ben çok merak ettim bu durumu. 

Yorum bağlantısı
ibrahim LALE

@Oğuzkan Erışıktabiki mutlaka haberdar ederim , benim gibi sorun yaşayan birine yol gösterebilirsem ne mutlu bana. Biraz önce bi forum sayfasında benim sorunumun tamamen aynısını yaşayan birinin paylaşımını gördüm,  sorunu subap ve subap yataklarını değiştirerek çözmüş. Sizce bundan olma olasılığı varmıdır.

ibrahim LALE yazdı:

@Oğuzkan Erışıktabiki mutlaka haberdar ederim , benim gibi sorun yaşayan birine yol gösterebilirsem ne mutlu bana. Biraz önce bi forum sayfasında benim sorunumun tamamen aynısını yaşayan birinin paylaşımını gördüm,  sorunu subap ve subap yataklarını değiştirerek çözmüş. Sizce bundan olma olasılığı varmıdır.

@Dogan Arsiray

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
ibrahim LALE yazdı:

@Dogan Arsiray

o surekli olur ama. bu isininca oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
ibrahim LALE yazdı:

, bu sallanma esnasında klimayı açtığımda bu sallantı bazen kayboluyor bazende çok azalıyor .

ibrahim LALE yazdı:

sorunu subap ve subap yataklarını değiştirerek çözmüş. Sizce bundan olma olasılığı varmıdır.

ibrahim LALE yazdı:

Bulunduğum yerde bosch car servis var en iyisi oraya gidip kompresyon testi yaptırayım

tdci motora kompresyon testi yapamazlar, teknik olarak yapılırda, yapamazlar, motora subapa kadar inmeyin, siz,n arızanız motor aksamı dışında bence. kasnaklara baktırın.

Yorum bağlantısı
ibrahim LALE
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Otomatik mi bu araç

Hayır manüel aracim

Çağlar Bayur yazdı:

tdci motora kompresyon testi yapamazlar, teknik olarak yapılırda, yapamazlar, motora subapa kadar inmeyin, siz,n arızanız motor aksamı dışında bence. kasnaklara baktırın.

Aracım 1.6 hdi, hdi motora kompresyon testi yapmazlarmi? Kasnaktan kastınız krank kasnagimi

tarihinde ibrahim LALE tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Manuel bir aracın durduğu yerde vites boşta iken silkelemesini ve bu silkelemeyi arka koltukta olanın bile hissetmesini ben anlamadım.

Rolanti bozukluğu bu kadar şiddetli ise önce enjektörlere baktırın. Sonra motor kulaklarına baktırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim LALE
Mehmet Ozyurek yazdı:

Manuel bir aracın durduğu yerde vites boşta iken silkelemesini ve bu silkelemeyi arka koltukta olanın bile hissetmesini ben anlamadım.

Rolanti bozukluğu bu kadar şiddetli ise önce enjektörlere baktırın. Sonra motor kulaklarına baktırın.

Mehmet bey motor kulağı araçta kaç tane var, kaputu açınca sol üstte kalan kulak görünür olduğu için gözle baktığımda orda bi sarsıntı görünmüyor,  parçada sağlam gibi duruyor. Diğerlerine bakamadim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet bey motor kulağı araçta kaç tane var, kaputu açınca sol üstte kalan kulak görünür olduğu için gözle baktığımda orda bi sarsıntı görünmüyor,  parçada sağlam gibi duruyor. Diğerlerine bakamadim

Kaputu açınca solda gördüğünüz yapar genelde bunu.
Alttaki kulak daha çok seyir halinde dur kalklarda falan rahatsız eder.

Siz bu titremeyi yaşadığınız an. Motor kaputunu açıp bir video çekin de izleyelim duyalım.
Videoyu youtube a yükleyin.
Yorum bağlantısı
ibrahim LALE
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaputu açınca solda gördüğünüz yapar genelde bunu.
Alttaki kulak daha çok seyir halinde dur kalklarda falan rahatsız eder.

Siz bu titremeyi yaşadığınız an. Motor kaputunu açıp bir video çekin de izleyelim duyalım.
Videoyu youtube a yükleyin.

Tamam mehmet bey, en kısa zamanda yüklerim videoyu. Bu arıza esnasında motor kaputunu açıp farklı bir ses geliyormu diye dinledim ama farklı bir ses duyamadım,  motordada ekstra bir sarsıntı yok gibi geldi . Videoyu çekip atayım sizlerde bir görün yinede

Yorum bağlantısı
ibrahim LALE
Çağlar Bayur yazdı:

@Çağlar Bayurkasnak arizasini biraz arastirdim , benim arıza sebebim olabilir ama size bisey sormak istiyorum. Kasnaktan kaynaklı bir sorun olsa motor sogukkende sarsıntı yapması gerekmezmi. Benim sorunum motor ısınınca basliyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

adı üstünde arıza bu, yapabilir de yapmayabilir de, ancak sıcakken rölanti daha düşük olacağından ve klimayı açınca da titeşim değiştiğinden dolayı arzayı motor dışında aramaya başlayın

Yorum bağlantısı
ibrahim LALE
Çağlar Bayur yazdı:

adı üstünde arıza bu, yapabilir de yapmayabilir de, ancak sıcakken rölanti daha düşük olacağından ve klimayı açınca da titeşim değiştiğinden dolayı arzayı motor dışında aramaya başlayın

Tamam tesekkur ederim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

video/mikrofon hep yanıltır, videoda sıradışı bir izlenim yok, içersii mi titiryor? mesala kapı açınca zangır zangır titriyor mu?

Yorum bağlantısı
ibrahim LALE
Çağlar Bayur yazdı:

video/mikrofon hep yanıltır, videoda sıradışı bir izlenim yok, içersii mi titiryor? mesala kapı açınca zangır zangır titriyor mu?

Evet aracın içerisinde zipliyoruz resmen :) arac içinin videosunu da çektim ama videoda hiç belli olamayınca yüklemedim. Siz belki videoda görememiş olabilirsiniz ama ben video çekerken bisey farkettim. Kayışların olduğu yerdeki motorun sol alt tarafı acayip şekilde sallanıyordu . Acaba o tarafta motor kulağı falan varmi , motor sol alt tarafı çok titriyor cunku

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...