İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Sedan MK2 Servis ve Parça Desteği için Öneriler

Mustafa ÇOLAK

Recommended Posts

Mustafa ÇOLAK

Arkadaşlar hayırlı akşamlar. 

Sormak ve fikir alışverişinde bulunmak istediğim birkaç konu var;

*Tekirdağ' da (Çerkezköy-Çorlu-Merkez) ve ya yakın lokasyonda usta öneriniz var mıdır? Göstermek isteyip fikrini almak istediğim birkaç konu var. Benden önceki sahibi 301.000 de değişim yapmış şuan 305.000 de ve 10/40 yağ kullanılmış, ben 5/30 kullansam yağ yakma, eksiltme vs. yapar mı? ne kullanmalıyım.

*Bagaj içerisinde ıslaklık, nem var, eski sahibine sorduğumda su dökmüştüm havalandırmak gerek dedi. Hala kurumadı ve acaba su mu alıyor şüphesi oluştu bende onu bir sormak istiyorum.

*Bagaj uzaktan kumandadan açılmıyor, anahtar ile açılıyor. Bunu çözebileceğim bir ustamız var mı yakın lokasyonda acaba? 

*Şöför koltuğu yukarı kalkmıyor. Bunu gösterip tamir ettirmek istiyorum. Yakın lokasyonda bir ustamız varsa müthiş olur :) 

*Bu araca uygun 3D bagaj havuzu paspas vs. diyorlar galiba, ondan bulan, kullanmış olan arkadaşlarımız var mıdır?

*Birde otoclubturkiye olarak bir telefon uygulaması olsa çok güzel olmaz mı? Çok daha aktif bir kullanımı, anlık takip, daha sosyal bir forum olabilir diye düşünüyorum. :) 

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.  Görüşmek üzere..

Arac 2000 model.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mustafa ÇOLAK yazdı:

Birde otoclubturkiye olarak bir telefon uygulaması olsa çok güzel olmaz mı? Çok daha aktif bir kullanımı, anlık takip, daha sosyal bir forum olabilir diye düşünüyorum

Tapatalk kurabilirsiniz. Tapatalk'ta forum destekleniyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa ÇOLAK
Sani Gerşon yazdı:
Tapatalk kurabilirsiniz. Tapatalk'ta forum destekleniyor.

Sani hocam valla çok teşekkür ederim. Hemen kullanmaya başladım. Çok güzel oldu bu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sani hocam valla çok teşekkür ederim. Hemen kullanmaya başladım. Çok güzel oldu bu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ayarlardan imzayı da kapattınızmıydı. Tamamdır :)

Gerçekten su dökmüş olabilir.
Halıyı çıkarıp evde kurutun.

Kumandadan açılıyor muydu hatırlamıyorum.

Koltukta motor var. %90 dişli sıyırmış. Yada motor bozulmuştur. Bir elektrikçi baksın. Teşhis edilsin. Dişli bozuksa satılıyor. Çözülür. Önce tespit yaptırın. Duruma göre yönlendiririz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Orijinal anahtarda bagaj açma tuşu var. İki kere üstüste basınca açıyor.

Kullanılması gereken yağ 5-30'dur. Yağ eksiltiyor diye kalın yağ kullanılmış olabilir, aracın km'si yüksek. 5-30 yağ koyup, günlük yağ seviyesini kontrol etmelisiniz.

Eğer yağmur sonrası ıslaklık varsa arka camın sökülüp takılması gerekebilir. Aklınızda olsun 3 ayrı ustaya gösterdikten sonra çözüm bulmuştum.

Bir çok araca uyan kesilebilir havuzlu paspas almıştım, çokta güzel olmuştu. Birebir araca uygun havuzlu paspas yok sanıyorum, ben bulamamıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa ÇOLAK

Ayarlardan imzayı da kapattınızmıydı. Tamamdır default_smile.pngGerçekten su dökmüş olabilir.
Halıyı çıkarıp evde kurutun.

Kumandadan açılıyor muydu hatırlamıyorum.
Koltukta motor var. %90 dişli sıyırmış. Yada motor bozulmuştur. Bir elektrikçi baksın. Teşhis edilsin. Dişli bozuksa satılıyor. Çözülür. Önce tespit yaptırın. Duruma göre yönlendiririz.

Mehmet hocam merhaba. Tamamdır kapattım[emoji3061] en kısa sürede koltuk için bi elektrikçiye gideceğim, bagaj halısını da eve alıp kurutacağım, burada sorun aslında zeminle yan kısmın birleşiminde 7 cm kadar sağ ve solda da ıslaklık var bilemedim. Dediğinizi bi uygulayacağım. Teşekkürler
Orijinal anahtarda bagaj açma tuşu var. İki kere üstüste basınca açıyor.
Kullanılması gereken yağ 5-30'dur. Yağ eksiltiyor diye kalın yağ kullanılmış olabilir, aracın km'si yüksek. 5-30 yağ koyup, günlük yağ seviyesini kontrol etmelisiniz.
Eğer yağmur sonrası ıslaklık varsa arka camın sökülüp takılması gerekebilir. Aklınızda olsun 3 ayrı ustaya gösterdikten sonra çözüm bulmuştum.
Bir çok araca uyan kesilebilir havuzlu paspas almıştım, çokta güzel olmuştu. Birebir araca uygun havuzlu paspas yok sanıyorum, ben bulamamıştım.

Münir hocam selamlar, valla alttan falan yağ kaçağı hiç görmedim aldığımdan beri. O konuda başım ağrıdı o yüzden gözüm hep orada. Paspas içinde bi araştıracağım teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Mustafa ÇOLAK yazdı:

yağ kaçağı hiç görmedim aldığımdan beri

Yağ kaçağı olarak değil, yağ yakıyor olabilir demek istedim. Motor içi aşınma sonucu motorlar yağ yakabilir, yağ yakmayı azaltmak veya kusuru gizlemek için kalın yağ kullanılıyor. 5-30 yağ ile değişimini yapıp günlük olarak seviyeyi kontrol etmelisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa ÇOLAK

Yağ kaçağı olarak değil, yağ yakıyor olabilir demek istedim. Motor içi aşınma sonucu motorlar yağ yakabilir, yağ yakmayı azaltmak veya kusuru gizlemek için kalın yağ kullanılıyor. 5-30 yağ ile değişimini yapıp günlük olarak seviyeyi kontrol etmelisiniz.

Tamamdır Münir hocam, ilk değişimde gözlemleyeceğim. Hangi marka kullansak acaba?
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Mustafa ÇOLAK yazdı:

Hangi marka kullansak acaba?

Mobil, Castrol veya Motul kullanılabilir. Orijinal olmasına dikkat edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa ÇOLAK yazdı:

burada sorun aslında zeminle yan kısmın birleşiminde 7 cm kadar sağ ve solda da ıslaklık var bilemedim. 

Arka çamurluk içlerinde sağ ve solda hava tahliye delikleri var.. Yapısı normalde içeriye su girmeyecek şekilde tasarlanmıştır ancak deforme oldu ise oradan içeriye su girebilir.. 

Bagaj içindeki yan döşemeleri aralayıp yada söküp bi bakın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa ÇOLAK

Arka çamurluk içlerinde sağ ve solda hava tahliye delikleri var.. Yapısı normalde içeriye su girmeyecek şekilde tasarlanmıştır ancak deforme oldu ise oradan içeriye su girebilir.. 

Tamamdır Mehmet hocam. Yarın bi indirip bakacağım bagaja komple. Fotoğraf paylaşırım muhtemelen. Teşekkür ederim [emoji3526]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa ÇOLAK
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mustafa ÇOLAK yazdı:

Tamamdır Mehmet hocam. Yarın bi indirip bakacağım bagaja komple. Fotoğraf paylaşırım muhtemelen. Teşekkür ederim emoji3526.png

Mehmet hocam ve arkadaşlar selamlar.

Bugün bagajı komple aşağı indirdim, sonuç aşağıdaki gibidir;

Bagaja su bence farların arasından giriyor gibi, havalandırmaların ön zemini ıslak ama kendileri kuru duruyor,

LWMtGA.jpg    LWMF41.jpg  LWMZyI.md.jpg  LWMlIH.md.jpg

Bende Farların oradan geldiğini düşündüğüm için su geçirmez bant vardı, kendimce suyun girebileceği yerleri kapamaya çalıştım.

LWM4lG.md.jpg   LWdcoR.jpg

Bagaj kapağı kumandadan açılmıyordu açtığımda onada bi baktım. Aşağıda üstte İki siyah vidanın tuttuğu yerdeki motorda elektrik var ama itme görevini yapmıyor o sebeple açılmıyor kapı bence. Ucundaki teli çıkarmayı beceremedim o yüzden sökemedim :)

LWMbhf.md.jpg

Ayrıca bagajda sahipsiz iki ayrı kablo buldum,

Arka stop lambasından çıkış alınmış orjinalmi anlayamadım ama ucu şöyle,

LWMdmc.jpg    LWM0AQ.md.jpg

Diğeride bagajın üst tarafında şu aparattan geçip benzin deposuna doğru giden şu beyaz kablo :(

LWZoye.jpg   LWMw2s.jpg

Sanıyorum bunlar beni aşacak :) en kısa sürece bi tamirci yolu görünüyor :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Havalandırmada su izi yok gibi.. su döküp bakın.. nerde akıyorsa ıslatacaktır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ersin Turgud
Mustafa ÇOLAK yazdı:

Arkadaşlar hayırlı akşamlar. 

Sormak ve fikir alışverişinde bulunmak istediğim birkaç konu var;

*Tekirdağ' da (Çerkezköy-Çorlu-Merkez) ve ya yakın lokasyonda usta öneriniz var mıdır? Göstermek isteyip fikrini almak istediğim birkaç konu var. Benden önceki sahibi 301.000 de değişim yapmış şuan 305.000 de ve 10/40 yağ kullanılmış, ben 5/30 kullansam yağ yakma, eksiltme vs. yapar mı? ne kullanmalıyım.

*Bagaj içerisinde ıslaklık, nem var, eski sahibine sorduğumda su dökmüştüm havalandırmak gerek dedi. Hala kurumadı ve acaba su mu alıyor şüphesi oluştu bende onu bir sormak istiyorum.

*Bagaj uzaktan kumandadan açılmıyor, anahtar ile açılıyor. Bunu çözebileceğim bir ustamız var mı yakın lokasyonda acaba? 

*Şöför koltuğu yukarı kalkmıyor. Bunu gösterip tamir ettirmek istiyorum. Yakın lokasyonda bir ustamız varsa müthiş olur :) 

*Bu araca uygun 3D bagaj havuzu paspas vs. diyorlar galiba, ondan bulan, kullanmış olan arkadaşlarımız var mıdır?

*Birde otoclubturkiye olarak bir telefon uygulaması olsa çok güzel olmaz mı? Çok daha aktif bir kullanımı, anlık takip, daha sosyal bir forum olabilir diye düşünüyorum. :) 

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.  Görüşmek üzere..

Arac 2000 model.

Bende Çerkezköy de ikamet ediyorum hangi ustaya götürüyorsunuz aracı

Yorum bağlantısı
Mustafa ÇOLAK
Bende Çerkezköy de ikamet ediyorum hangi ustaya götürüyorsunuz aracı

Ersin hocam merhaba , Auto servisim Ercüment usta var ona gidiyorum genelde. Ama çok şükür bu araç için ihtiyaç olmadı
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Emre ZaferK

Merhaba;

Konuyu hortlatacağım ama Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ Merkez veya Lüleburgaz'da önerebileceğiniz usta mevcut mudur? Genel bakımlar harici motor çok titreşimli çalışıyor. Takozlarda şüpheleniyorum ama bir ustaya baktırmak istiyorum. Bir de direksiyon elektrik destekli sanırım ama eski aracım Renault Megane'a göre çok sert geliyor. Onunla ilgili de fikir almak istiyorum.

Aracım: 2012 Ford C-Max 1.6 TDCI

Teşekkürler.

Emre.

Yorum bağlantısı
Emre ZaferK

Merhaba;

Servis önerisinde bulunacak yok sanırım.

Teşekkürler;

Emre.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre ZaferK yazdı:

Merhaba;

Servis önerisinde bulunacak yok sanırım.

Teşekkürler;

Emre.

face gruplarında daha çok bilgi olur bölgesel usta tavsiyesi için

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Münir Nurettin Taşova
Mustafa ÇOLAK yazdı:

Mehmet hocam ve arkadaşlar selamlar.

Bugün bagajı komple aşağı indirdim, sonuç aşağıdaki gibidir;

Bagaja su bence farların arasından giriyor gibi, havalandırmaların ön zemini ıslak ama kendileri kuru duruyor,

LWMtGA.jpg    LWMF41.jpg  LWMZyI.md.jpg  LWMlIH.md.jpg

Bende Farların oradan geldiğini düşündüğüm için su geçirmez bant vardı, kendimce suyun girebileceği yerleri kapamaya çalıştım.

LWM4lG.md.jpg   LWdcoR.jpg

Bagaj kapağı kumandadan açılmıyordu açtığımda onada bi baktım. Aşağıda üstte İki siyah vidanın tuttuğu yerdeki motorda elektrik var ama itme görevini yapmıyor o sebeple açılmıyor kapı bence. Ucundaki teli çıkarmayı beceremedim o yüzden sökemedim :)

LWMbhf.md.jpg

Ayrıca bagajda sahipsiz iki ayrı kablo buldum,

Arka stop lambasından çıkış alınmış orjinalmi anlayamadım ama ucu şöyle,

LWMdmc.jpg    LWM0AQ.md.jpg

Diğeride bagajın üst tarafında şu aparattan geçip benzin deposuna doğru giden şu beyaz kablo :(

LWZoye.jpg   LWMw2s.jpg

Sanıyorum bunlar beni aşacak :) en kısa sürece bi tamirci yolu görünüyor :) 

Bagajdan su alma sorunu için epey mesai harcamıştım. Su, arka camdan giriyormuş. Sökülüp tekrar yapıştırılması gerekiyor, aklınızda olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...