İçeriğe Yönlendir

Aynı Marka Farklı Fiyatlar?

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın

Arkadaşlar genelde hatta hemen hemen her zaman yakıtı aynı firmadan alıyorum. Normalde rafinerilere yakınlık - uzaklık mutlaka fiyatları etkiliyor ancak aşağıda fotoğrafı koyduğum fişlerden birisi Aydın'dan alınma, diğeri de Kocaeli'nden alınma. İkisi de aynı tip mazot. 14 kuruş fark olması sizce normal mi? 

Hatta iki gün arayla aynı istasyondan mazot aldım aynı tip mazotta yine fiyat farkı vardı. 3 kuruş 5 kuruş sorun değil ancak merak ettiğim şu ki ufak bir zam bile olsa insanlar hemen gidip depoyu dolduruyor ancak nu görünmez zamlar nedendir? Merakımdan soruyorum...

LCs4es.jpg     nPbeG8.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Hasan abi daha iyi bilir ama akaryakıt  firmaları arasındaki rekabet, bayi masrafları gibi etmenler de pompa fiyatlarında önemli rol oynuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

14 kuruş normal sayılır , aynı yolun iki tarafında bile değişiyor fiyatlar , bir tarafta çok istasyon bir tarafta az varsa o bile.değişiyor  , en üst rakam bellidir o rakamı geçmeyecek şekilde istedikleri gibi satabiliyolar bildiğim kadarıyla  , ankarada lpg olarak po kullanıyorum 3.29 da var 4 küsüre satanda var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nakliye farkı. Rafineriden uzaklaştıkça fiyat artar.

Aynı istasyondaki iki günlük fark ise mutlaka fiyat güncellemesidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Nakliye farkı. Rafineriden uzaklaştıkça fiyat artar.

Aynı istasyondaki iki günlük fark ise mutlaka fiyat güncellemesidir.

Hocam birisi Kocaeli diğeri Aydın. İkisi de rafineriye çok yakın ve aynı markanın aynı tip mazotu. Bana çok fark var gibi geldi. Normalde İstanbul dan yaz tatillerinde Didim e giderim 4-5 kuruş farkı hep görürüm ama 14 kuruş bana afaki geldi..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Ankara'da gölbaşını geçince Konya yolunda birbirine yakın 4 istasyon var. Benzinde değilde dizelde acaip rekabet ediyorlar. Şehir merkezi ile hatta yolun karşısındaki Shell ile litrede  neredeyse 1 lira fark ediyor. hiçbiri A sınıf marka değil ama bilindiklerden birkaç kez aldım sorun olmadı. 

Birde ostimde akaryakıt istasyonu var lpg yi çok ucuza veriyor. 

Fiyatlar tamamen rekabet, mevki ve yoğunluğa göre belirleniyor. A sınıf markalarda kar marjı az olduğundan yüksek indirimler olmuyor ama diğerlerinde kar marjı daha yüksek. Hele opette belli bir hacimde satış yapamazsanız çok düşük kar marjı kalıyor. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Sakarya Antalya arasında Motorinde 20-22 kuruş fark vardı Eylül ayında. Antalyaya doğru fiyatlar artarak ilerliyor. 

Yanlış hatırlamıyorsam Temmuz başında da Sakarya İzmir fiyatları arasında 9-10 kuruş fark vardı. İzmir fiyatları yüksekti.

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu çok normal.  7 lirada 14 kuruş fark çok büyük değil. Maleiyetler ve rekabet. Bir çok etmen buna sebep olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

6,50 ile 6,80 arası fiyat makul mantıklı, ama 5,5 görürsen orda bir problem vardır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Bu çok normal.  7 lirada 14 kuruş fark çok büyük değil. Maleiyetler ve rekabet. Bir çok etmen buna sebep olabilir.

Bir dönem yolun karşı taraflarında yer alan iki shell istasyonu o bölgenin en ucuz lpg'sini satıyordu. O kadar ki, markasız lpg bile daha pahalıydı :) Merak edip sormuştum, patronların inatlaşması demişti pompacı :D Tabi bize yaradı, o dönem opel vardı. 

Hasan Karabekiroglu yazdı:

6,50 ile 6,80 arası fiyat makul mantıklı, ama 5,5 görürsen orda bir problem vardır.

Ankara'da var bir istasyon, havalimanı yolunda. Piyasadan bir-bir buçuk lira kadar ucuza satar yakıtın her türlüsünü. Motosiklete bindiğim zaman bir kere gidip benzin aldım, bir depoyla 250 km yol yapan motor 200 km çevirememişti :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Arkadaşlar normal deniyor yazdıklarınızı da anlıyorum pek tabii ticaret bu işin içinde kiralar vs. bir sürü etken var ancak mazot fiyatları genelde stabildir yani ucuz mazotu hep biliriz de aynı marka aynı tür mazotta 17 kuruş fark bana fazla geldi. 2 gün arayla aynı yerden aynı mazotu aldım 3 kuruş fark vardı. Bu iş enteresan iş..

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Hasan hocam Van da çalışırken bakkaldan alırdı mazotu Transitler yarı fiyatına. Canavar gibi yakardı :D Hey gidi günler. Ben shell den alırdım hep. Pompacıya bir gün sordum: Ben hep sizden bilerek alıyorum Shell siniz sonuçta kaçak maçak yoktur değil mi? dedim. Arkadaşın cevabı içimi cız ettirdi. Hocam burada kaçak konusunda kimseye güvenme :D:D 

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Çarşamba civarındaydı sanırım karşılıklı 2 opet istasyonunda aynı yakıt ama  fiyatlar arasında ciddi fark vardı. Ucuz olan tarafta bir sürü benzinlik vardı. 

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Erhan Doruk yazdı:

Ankara'da gölbaşını geçince Konya yolunda

Gölbaşına girerken sağdaki opet bir de "otobandan önceki son istasyon" tabelası astı. Ama ondan sonra po var.

Bir de sağdaki opet ile soldaki opet iyi inatlaşıyordu. Bu da bana yarıyordu. Ne zaman ki aradaki yol kapandı, şimdi fiyatları aynı.

Yorum bağlantısı
Alper Şenses

Bizim Altınoluk’ta Lpg iki shell ve diğerlerinde  4,15TL, 7km sonra opet 3,65TL  ve 10km sonra Akçay shell Lpg 3,64TL ciddi fark var arada

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Konu içinde Lpg ile benzin/motorin karışmış gibi duruyor :) Lpg fiyatları daha oynak. Aynı şehirdeki aynı firma istasyonlarında bile büyük farklar olabiliyor. 

Benzin motorin ise ana markalarda daha stabil fiyatlara sahip.  Aynı şehirde 1-2 kuruş fark oluyor. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mustafa Çiçek yazdı:

Çarşamba civarındaydı sanırım karşılıklı 2 opet istasyonunda aynı yakıt ama  fiyatlar arasında ciddi fark vardı. Ucuz olan tarafta bir sürü benzinlik vardı. 

O Çarşamba Samsun carsamba ise bizzat sordum. Rekabet var inatlastik demişlerdi :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...