İçeriğe Yönlendir

Ücretsiz İzinler Ne Olacak?

Murat Sahın

Recommended Posts

Murat Sahın

Selamlar,

Kısaca özet geçersem, pandemi patlayınca ilk darbeyi havacılık sektörüne hizmet veren bizim şirket gibi gıda üzerine iş yapan firmalar yedi. Kısa çalışma ve ücretsiz izin konusu başladığından beri kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorum ve ücretsiz izindeyim. 

O dönemde işten çıkarmaların önüne geçebilmek için hükümet kısa çalışma ödeneği verdi ve ücretsiz izinleri şirketlerin inisiyatifine bıraktı. Biz de haliyle zorunlu olarak ücretsiz izne ayrıldık. Mart ayında bu ödenekten yapılacak son ödeme gerçekleşecek, ancak yapılacak bu ödeme Şubat ayının ödemesi oluyor. Haliyle Mart ayının maaşını/ödemesini alamıyoruz. Bizim şirketten henüz ses çıkmadı. Ücretsiz izin durumu ne oldu? Yasal olarak halen çalışanları zorunlu ücretsiz izine çıkarma hakları var mı? 

Yasal olarak öyle bir hakları varsa işimiz zor. Yoksa gidip görüşüp sonuç alamazsam avukat ile görüşüp gereken resmi yollara başvuracağım. İnternette baya araştırdım ancak ücretsiz izin konusu havada kalmış gibi görünüyor. Net bir bilgi edinemedim. Öğrenebildiğim KÇÖ'nün son ödemesi Mart ayında yapılacak ve son bulacak. Konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bende benzer durumdan muzdaribim. Turizm sektörü ve tüm sektörler olarak en az bu yaz sezonunun kçö ile desteklenmesi gerekti. Pat diye desteği çekmek milyonları işsizliğe sürükleyecek.

SM-A315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

İşten çıkarma genelgesi de sanırım son ayına giriyor. Onun da yenileneceği yada yenilenmeyeceği belli değil..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Firma para kazanmadan size nasıl para verebilir ki? Bu durumlarda uzlaşma ikna yolu ile anlaşılır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçenlerde ntv de çalışma hayatı progarmında Cem Kılıç bununla ilgili bir düzenleme gelecek diyordu yanlış anlamadıysam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bende benzer durumdan muzdaribim. Turizm sektörü ve tüm sektörler olarak en az bu yaz sezonunun kçö ile desteklenmesi gerekti. Pat diye desteği çekmek milyonları işsizliğe sürükleyecek.

Tapatalk imzanızı kapatır mısınız?
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Firma para kazanmadan size nasıl para verebilir ki? Bu durumlarda uzlaşma ikna yolu ile anlaşılır. 

Üstadım, firma milyon milyon dolarlık firma. Para da kazanıyor. Sorun, eskisi gibi "çok" para kazanmıyor olması :) 

Zaten benim ya da diğer çalışanların beklentisi durumun netleşmesi. Çalışmayacaksak verirler tazminatımızı, alır ceketimizi çıkarız, ama işte ortada sürüncemede kalması doğru değil. Sonuçta biz de ev geçindiriyoruz. 

Tayfun Aydın yazdı:

İşten çıkarma genelgesi de sanırım son ayına giriyor. Onun da yenileneceği yada yenilenmeyeceği belli değil..

Hocam yenilenemez. Eğer KÇÖ verilmeyecekse, işten çıkarma genelgesini uzatıp milleti ücretsiz izinde tutmak kimseye bir şey kazandırmaz. KÇÖ uzarsa zaten sorun yok ama sanırım uzatmayacaklarını açıkça söylemişler. 

Onur Doğan yazdı:

Geçmiş olsun size de. Hayır yeni iş bulsam, e eskisi var, istifa etsem, tazminatım var, iki ucu moklu değnek tam olarak :( 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Öğrenebildiğim KÇÖ'nün son ödemesi Mart ayında yapılacak ve son bulacak. Konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

şu anki açıklanan tarih mart, mantıken KÇÖ sona erdiği zaman, işten ayrılma lar da açılır şu anda bunlar kapalı, o zaman piyasa dinamikleri değişir, şu an ön görmek zor, MArt16 da başka bir açıklama yapılırsa, dinamikler yine değişir, onu da ön görmesi imkansız/zor.

KÇÖ devam etse idi, restorancılar kazanı kaldıracaktı, değişkenler çok, tahmin zor.

Mehmet Göktürk yazdı:

firmaların yedek akçeleri bugünler için var, kenarı ısırılmış elma logolu bir firmanın , kasasında duran, nereye koyacağı bilemedği nakit, bir ülkenin  toplam 1 yıllık yaratabildiği değer kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

herkes epıl değil usta. :)

işi olmayan firma ücretsiz izine çıkartmayacak da ne yapacak? önce ücretli izin kullan dırılır sonrası allah kerim. kazanamayan adam nasıl ödesin paranızı. durumun müsebbibi firma değil ki. mücbir sebep var ve çalışamıyor, çalıştırılmıyor ya da. malesef durum bu.

Çağlar Bayur yazdı:

yedek akçeleri bugünler için var

hayatımda yedek akçe görmedim duymadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

ücretsiz izine çıkarılan herkesin allah yardımcısı olsun. inşallah bu illet biter herkes işine döner

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...