İçeriğe Yönlendir

Uzaktan İşyerine Bağlanmak

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

Mesai saatleri dışında işyerine bağlanmak istiyorum.

Fatura kesmek, çıktı almak, barkod etiketi basmak için.

Bilgisayar gibi çalışacak ama ekranı olmayacak. Bilgisayarımda ne varsa hepsini onun içine aktaracağım.

Bu alet dükkanda kalacak ben evden bilgisayarımı açıp ona bağlanıp içine gireceğim ve üç farklı tip yazıcıdan çıktı alacağım.

Bilgisayarım bozulduğunda veya başına bir iş geldiğine ortada kalmayacağım. Yeni bilgisayar aldıp anında bağlanacağım sanki bir web sitesine girer gibi.

Ne almam gerekiyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Normal bilgisayar alın, dandik de olsa ekran lazım.

Teamviewer tek kullanıcı lisans alın.

devam edin. 

remote çalışma kolay olmaz. o nedenle tavsiyem microsoft ofis365 ten de bi hesap açıp çapraz durması gereken herşeyi onedrive a yüklemeniz olur. daha sonra sync açarsınız.

Ben google drive ile aynı şeyi yapıyorum ama word excel ile çalışınca sanki ofis365 biraz daha iyi. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sabit IP + RDP de olabilir. Daha stabil olur hatta. Depolama için ben de cloud tavsiye ederim. Elektrik kesintileri vs. için UPS + elektrik gelince yeniden başlamayı da aktif edin mutlaka. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Selim Bilgin yazdı:

Sabit IP + RDP de olabilir. Daha stabil olur hatta. Depolama için ben de cloud tavsiye ederim. Elektrik kesintileri vs. için UPS + elektrik gelince yeniden başlamayı da aktif edin mutlaka. 

NOIP den alsa olmaz mı?

Bir de şirket router da açılması lazım rdp nin sanıyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Hocam yazıcı işini dediğiniz gibi bir bilgisayar ve teamviewer ile de çözerim ama dükkandaki bigisayar bozulursa ne yaparım diye düşünüyorum.

Muhasebe programım web tabanlı değil. Hadi onu da harici diske attım bu sefer bölük pörçük oluyor. Tek yerde toplayayım diyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu iş için bir bütçe var mı yoksa dandik olsun ama bedava mı halledilmek isteniliyor?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Fiziki ürün istiyorum Sani. 5 bin lira gibi rakam olabilir, olmuyorsa üstüne çıkarım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Nihat Palolu yazdı:

Hocam yazıcı işini dediğiniz gibi bir bilgisayar ve teamviewer ile de çözerim ama dükkandaki bigisayar bozulursa ne yaparım diye düşünüyorum.

Muhasebe programım web tabanlı değil. Hadi onu da harici diske attım bu sefer bölük pörçük oluyor. Tek yerde toplayayım diyorum.

İşyerinde pc varken ikincisini eklemeye çalışmak anlamsız olur. Teamviewer ya da RDP zaten önerilmiş.

Çift yönlü senkronizasyon, bir süre sonra sinir bozucu olabilir, yazılımsal sorunlar çıkabilir. 
İkinci bilgisayar yerine ayrı bir yere düzgün alınan yedeklemeye zaman ve bütçe ayırın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Eşimin çalışması gerekiyordu. İt si olmayan bir mimarlık firmasında çalışıyordu. Sokağa çıkma yasakları başlayınca evden çalışması gerekti. Çözüm olarak bilgisayarına teamweawer kurdurdum. Hesap açtık ücretsiz. Hesabı ile istediği yerde istediği bilgisayarda işlerini yaptı. Çokta güzel çalıştı. Haftalarca kullandı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence Bulut tabanlı muhasebe programına gecin. İstediginiz yerden calisin. E-Faturaya gecin yazdirma derdinden de kurtulun. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

NOIP den alsa olmaz mı?

Bir de şirket router da açılması lazım rdp nin sanıyorum. 

Noip de olur tabi benim aklıma gelmedi.

Kurumsal network yoksa dükkan modundaysa modemden nat ile port forwarding yapılması lazım tabi.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bence Bulut tabanlı muhasebe programına gecin. İstediginiz yerden calisin. E-Faturaya gecin yazdirma derdinden de kurtulun. 

Bence de. Paraşüt ile telefondan kolayca fatura kesilebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Teamviewer fazlası ile yeterli. Mail hesabına baglayip tüm cihazlarınıza kolay erişim verebilirsiniz. İş yerinde PC niz açık kalacak. Bios ayarlarından güç seçeneklerine girip ufak bir ayar yapmak gerekebilir. Elektrikler kesildiğinde PC yeniden açılması için. Bu şekilde notebook bile kullanmadan cep telefonumdan herşeyi halledebiliyorum. 

Ama direk evden iş yerinin networkune dahil olmak istiyorum diyorsanız iş biraz değişiyor.  VPN desteği olan bir modem işinizi görebilir diye düşünüyorum.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Fiziki ürün istiyorum Sani. 5 bin lira gibi rakam olabilir, olmuyorsa üstüne çıkarım.

Ofisteki altyapı nedir şu an? Herhangi bir sunucu var mı mesela?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Bu işi yaparken teamviever yada anydesk veya vpn özellikli bir cihazı ip adresiniz sabitlemek koşulu ile kullanabilirsiniz. Fakat kesinlikle RDP portunuzu dış dünyaya açmayın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Nihat Palolu yazdı:

işyerindeki PC ye bir tane USB disk takın. Bir de yedekleme yazılımı takın. Sürekli olarak yedeklesin. Bozulursa yedeğiniz olacak. Yazılım bulut tabanlı değilse yapacak tek şey bu. Siz ofiste olunca bozulmayacak mı?

eğer uzaktan reset etmek gerekir derseniz onun da çaresi var. Remote KVM alacaksınız.

Sani, bundan bağlayamaz mı?  https://www.aten.com/global/en/products/kvm/kvm-over-ip-switches/cn9000/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

işyerindeki PC ye bir tane USB disk takın. Bir de yedekleme yazılımı takın. Sürekli olarak yedeklesin. Bozulursa yedeğiniz olacak. Yazılım bulut tabanlı değilse yapacak tek şey bu. Siz ofiste olunca bozulmayacak mı?

eğer uzaktan reset etmek gerekir derseniz onun da çaresi var. Remote KVM alacaksınız.

Sani, bundan bağlayamaz mı?  https://www.aten.com/global/en/products/kvm/kvm-over-ip-switches/cn9000/

USB ile yedekleme üstünde takılı olduğu sürece riski sıfırlamaz. Sürekli diskin sökülüp alınması gerekli ki, bilgisayarı şifrelerlerse diski de şifrelerler, bunun önüne geçmiş oluruz.

ip kvm switch'ler çok pahalı. Bunun yerine önerilerle geleceğim ama bir önceki soruma yanıt alabilmeliyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Ofisteki altyapı nedir şu an? Herhangi bir sunucu var mı mesela?

Sunucu yok Sani, 1 dizüstü bilgisyar, 1 wifi yazıcı, bir de kablolu yazıcı var. Bir kablolu yazıcı daha gelecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

USB ile yedekleme üstünde takılı olduğu sürece riski sıfırlamaz. Sürekli diskin sökülüp alınması gerekli ki, bilgisayarı şifrelerlerse diski de şifrelerler, bunun önüne geçmiş oluruz.

ip kvm switch'ler çok pahalı. Bunun yerine önerilerle geleceğim ama bir önceki soruma yanıt alabilmeliyim.

evet doğru. bozulur dedi diye ben şeettim. IP kvm artık ağanın eli tutulmaz dedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam dediğinizi yaptım diyelim, yedeğim de olmuş oldu. Evdeki bilgisayardan dükkandaki yazıcıya nasıl bağlanacağım?

Veya şehirdışında internet cafeden veya bir akrabamın evindeki bilgisayardan da dükkana bağlanmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Nihat Palolu yazdı:

Hocam dediğinizi yaptım diyelim, yedeğim de olmuş oldu. Evdeki bilgisayardan dükkandaki yazıcıya nasıl bağlanacağım?

Veya şehirdışında internet cafeden veya bir akrabamın evindeki bilgisayardan da dükkana bağlanmak istiyorum.

KVM web sayfası gibi giriyorsun bilgisayarın orda.

VPN de ise yazıcılar yerel ağda paylaştırılırsa yerel ağa çıkabildiğin için elindeki bilgisayarda yazıcı olarak görünür. VPN cep routerları ile "de" çalışır. bunlar ayar isteyen şeyler ama ayarlanır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Evdeki bilgisayardan dükkandaki yazıcıya nasıl bağlanacağım?

Bunun için tek seçenek, ofise VPN ile bağlanmak. Bu durumda firewall temin edilmeli, internet sağlayıcıdan sabit ip almalı ve bağlantıyı öyle yapmalısınız. VPN'le "tıpkı" ofiste çalışır gibi çalışabilirsiniz. Biz giriş seviyesindeki müşterilerimize Fortigate 40F veriyoruz.

https://urun.n11.com/diger/fortinet-fortigate-40f-cihaz-1-yil-P477860137

Ancak asıl gerekli olan şey, şirkette bir sunucu olmalı ki, sabit yazılımlar üstünde çalışabilsin. Böylelikle ona uzaktan bağlantı yapılabilir.

https://urun.n11.com/sunucu/hpe-srv-p16926-421v11-ml30-gen10-e-2224-32gb-2x1-tb-sata-2019-ro-P438529750

Sunucu yoksa da mevcut bilgisayara bağlantı yapılabilmeli.

Son olarak bir yedekleme yazılımı çalışmalı, usb diskler değişerek sunucuda yedekler alınmalı. Böylelikle çift usb ile birine yedek alırken diğer usb sistem dışında tutularak veri güvenliği sağlanır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Bunun için tek seçenek, ofise VPN ile bağlanmak. Bu durumda firewall temin edilmeli, internet sağlayıcıdan sabit ip almalı ve bağlantıyı öyle yapmalısınız. VPN'le "tıpkı" ofiste çalışır gibi çalışabilirsiniz. Biz giriş seviyesindeki müşterilerimize Fortigate 40F veriyoruz.

https://urun.n11.com/diger/fortinet-fortigate-40f-cihaz-1-yil-P477860137

Ancak asıl gerekli olan şey, şirkette bir sunucu olmalı ki, sabit yazılımlar üstünde çalışabilsin. Böylelikle ona uzaktan bağlantı yapılabilir.

https://urun.n11.com/sunucu/hpe-srv-p16926-421v11-ml30-gen10-e-2224-32gb-2x1-tb-sata-2019-ro-P438529750

Sunucu yoksa da mevcut bilgisayara bağlantı yapılabilmeli.

Son olarak bir yedekleme yazılımı çalışmalı, usb diskler değişerek sunucuda yedekler alınmalı. Böylelikle çift usb ile birine yedek alırken diğer usb sistem dışında tutularak veri güvenliği sağlanır.

Sabit ip + vpn + ekstra bilgisayar.

veya

Sabit ip + server.

Yani bu iki seçenkekten biri olacak doğru mu Sani?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...