İçeriğe Yönlendir

Ön Tamponu Kaldırımdan Korumak

Şener KIRMIZI

Recommended Posts

Şener KIRMIZI

Merhaba arkadaşlar,  Honda Civic Fb7 araç sahibiyim. Eşim kullanırken arabanın burnunu kaldırımlara yanaştıramıyor. Normal karşılıyorum, bazen kaldırımlara tampon sürtecek mi sürtmeyecek mi diye ben bile tereddüt ediyorum. Park sensörü hakkında çok detaylı bir araştırma yaptım,  Cenmax firması başta olmak üzere bir çok firma ile iletişime geçtim,  hepsine de durumu izah ettim. genel kanı olarak yerden yüksekliği 40 cm ve üstü olan cisimleri algılamada problem yok ama kaldırımlar için sonuç istenildiği gibi olmayabiliyor. Park sensöründen vaz geçtim, ön tampona kamera monte edeceğim. Aşağıda paylaştığım ürün OpaxCa 2005.  360 derece araç kamerası. 220, 00TL. ye satın aldım. Aracın ön  tamponu arasında kalan plakanın altındaki boşluğa monte edeceğim. 

Qv4rHg.jpg

Aracın multimedya sistemi, Navimex Hd9915

5WYEJf.jpg

2 önemli olduğunu düşündüğüm problemim var. 

1.si. Tesisat kablosunu Arabanın motorundan teyibin arkasına nerden alırsam daha kolay olur. 

2.si  Kamerayı  Avin girişine bağlayacağım ama, dvr girişine bağlayabilirmiyim, bsğlarsam kayıt eder mi, tavsiyeniz ne olur. 

Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kamerayı nasıl bağlarsın bilmiyorum ama
Pedalların oralarda tıpa ile kapatılmış bir deliği her araçta görüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Şener KIRMIZI yazdı:

Arabanın motorundan teyibin arkasına nerden alırsam daha kolay olur. 

Sol ön davlumbazı söküp içeriye erişim varsa, Direksiyon mafsalının oradan alınabilir bence.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

On kamera bende var. Multimedya da çift kamera özelliği mevcut. Geri vitesten çıktıktan sonra ayarladığım süre kadar açık kalıp kapanıyor ama ne kadar yanaşıldığı kameradan anlaşılmıyor çünkü referans nokta yok. Arka kameramı tamponu görecek şekilde ayarladım referans noktam tampon. O şekilde 2 karış mesafeye yanaşabiliyorum. Umarım demek istediğimi anlatabilmisimdir. Kamera ya üstten tam tamponu görecek şekilde montajlanmalı ki bu imkansız o acıyı yakalamak arabada zor (Renault çekicilerin tepe aynası gibi) ya da tamponun sag/sol alt köşeye montajlanip kamera tamponla kaldırımı görecek bir referans noktası olacak şekilde ayarlanmalıdır. Klavuz çizgiler genelde işe yaramıyor açıkçası. Ya arabayı çarpıyorsun ya da park edilen araya TIR yanaşacak mesafe kalıyor :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI
Metin Akbal yazdı:

On kamera bende var. Multimedya da çift kamera özelliği mevcut. Geri vitesten çıktıktan sonra ayarladığım süre kadar açık kalıp kapanıyor ama ne kadar yanaşıldığı kameradan anlaşılmıyor çünkü referans nokta yok. Arka kameramı tamponu görecek şekilde ayarladım referans noktam tampon. O şekilde 2 karış mesafeye yanaşabiliyorum. Umarım demek istediğimi anlatabilmisimdir. Kamera ya üstten tam tamponu görecek şekilde montajlanmalı ki bu imkansız o acıyı yakalamak arabada zor (Renault çekicilerin tepe aynası gibi) ya da tamponun sag/sol alt köşeye montajlanip kamera tamponla kaldırımı görecek bir referans noktası olacak şekilde ayarlanmalıdır. Klavuz çizgiler genelde işe yaramıyor açıkçası. Ya arabayı çarpıyorsun ya da park edilen araya TIR yanaşacak mesafe kalıyor :(

Abi referans nokta alabileceğim çok güzel bir nokta var.  Plakalığın altı ile tamponun en alt uç kısmı arasında tatlı küçük bir ızgara boşluk var. Tampunun alt uc kısmı yani marşpiyel de hatrı sayılır derecede öne doğru çıkıntılı. Kamerayı hareket başlıklı aldım ki montajdan sonra ufak ayarlarla karlığı referans noktası yapabileyim.. diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ben kaldırıma yanaşırken dikiz aynasının altı ile birlikte kesişim noktasını referans alıyorum.oturma pozisyonunda iken dikiz aynasının alt çizgisi kaldırımı kestiği noktada duruyorum ve genelde 20 cm kadar boşluk kalmış oluyor.Tabi bunda oturma pozisyonuda önemli.otuma pozisyonuna göre kesişim noktasında iken kalan mesafeye bakılıp ona göre ayar yapabilrisiniz.

Ben yıllardır bu şekilde park ettiğim için hiç sorun yaşamıyorum.Biraz pratik tecrübesi yani.

Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI
Ahmet Türedi yazdı:

Ben kaldırıma yanaşırken dikiz aynasının altı ile birlikte kesişim noktasını referans alıyorum.oturma pozisyonunda iken dikiz aynasının alt çizgisi kaldırımı kestiği noktada duruyorum ve genelde 20 cm kadar boşluk kalmış oluyor.Tabi bunda oturma pozisyonuda önemli.otuma pozisyonuna göre kesişim noktasında iken kalan mesafeye bakılıp ona göre ayar yapabilrisiniz.

Ben yıllardır bu şekilde park ettiğim için hiç sorun yaşamıyorum.Biraz pratik tecrübesi yani.

Ahmet abi dikiz aynasını nasıl kesişim noktası alıyorsun anlayamadım bir türlü. :( Ön tampon ve dikiz aynası, nasıl olacak.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Şener KIRMIZI yazdı:

Ahmet abi dikiz aynasını nasıl kesişim noktası alıyorsun anlayamadım bir türlü. :( Ön tampon ve dikiz aynası, nasıl olacak.. 

İkizkenar üçgen düşünün tepe noktada gözünüz var taban kaldırım, tepeden kaldırıma giden kenar üzerinde dikiz aynası  var. Biraz tecrübe ettinizmi ayarlarsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Şener KIRMIZI yazdı:

Kafanı sola çevirip dikiz aynasına bakacaksın.Dİkiz aynasının alt çizgisi kaldırım başlangıç çizgisi ile kesiştiği noktada duracaksın.Araçtan inip mesafeyi kontrol edeceksin.Eğer oturuş pozisyonuna göre bakış açın uygunsa kaldırıma değmeyecek kadar ancak yaklaşmış olursun.Bunu bir iki kez denedikten sonra doğru ayarı bulmuş olursun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI

BN16AH.jpg

Abi şimdi projeyi kafamda çizdim. Yukarıda paylaştığım cihaz, oto ön kamera tetikleme. Geri vitese taktığımızda arka kamera devreye girecek, ön vitese taktığımızda 10 saniye boyunca ön kamera devrede kalacak. Ön ve arka kamera girişleri bu cihazda birleştirilecek, video çıkışı teyibin kamera portuna takılacak. 

Kafamı kurcalayan şu,  benim araç canbus lu, tetiği geri vites lambasından almıyor, sistemden otomatik alıyor sanıyorum. Bu cihazın arka kamera girişinde ki 12 v beslemeyi ne yapacağız.. Kafsm karıştı.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
BN16AH.jpg
Abi şimdi projeyi kafamda çizdim. Yukarıda paylaştığım cihaz, oto ön kamera tetikleme. Geri vitese taktığımızda arka kamera devreye girecek, ön vitese taktığımızda 10 saniye boyunca ön kamera devrede kalacak. Ön ve arka kamera girişleri bu cihazda birleştirilecek, video çıkışı teyibin kamera portuna takılacak. 

Kafamı kurcalayan şu,  benim araç canbus lu, tetiği geri vites lambasından almıyor, sistemden otomatik alıyor sanıyorum. Bu cihazın arka kamera girişinde ki 12 v beslemeyi ne yapacağız.. Kafsm karıştı.. 
Cihaz android mi?
Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI
Metin Akbal yazdı:
Şener KIRMIZI yazdı:
BN16AH.jpg

Cihaz android mi?

Android 10.0

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Android 10.0
O zaman onun ön arka kamera girişi olabilir. Gizli ayarlar var. Fabrika ayarlarına girip kod isteyen yere 126 girince gizli ayarlar var. Oradan bulabilirsin. Bu attığın ürüne de gerek kalmaz.
Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI
Metin Akbal yazdı:
Şener KIRMIZI yazdı:
Android 10.0

O zaman onun ön arka kamera girişi olabilir. Gizli ayarlar var. Fabrika ayarlarına girip kod isteyen yere 126 girince gizli ayarlar var. Oradan bulabilirsin. Bu attığın ürüne de gerek kalmaz.

Hocam uyardığınız için çok teşekkür ederim ama kamera girişi olup olmadığını teyit için navimex bayisini aradım, montaja yönlendirdiler, usta ön kamera girişini avin den alacaksınız dedi. Eğer ön kamera girişi olsaydı söylerlerdi diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hocam uyardığınız için çok teşekkür ederim ama kamera girişi olup olmadığını teyit için navimex bayisini aradım, montaja yönlendirdiler, usta ön kamera girişini avin den alacaksınız dedi. Eğer ön kamera girişi olsaydı söylerlerdi diye düşünüyorum. 
O dedigim olay varsa soket girişi yada teypte yeri vardır. Fabrikadan çoğu özellik kapalı geliyor mesela bakınırken TV gördüm default_smile.png

AV in den hariç bu dediğim olay.
Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI
Erdem Dertsiz yazdı:

Kendi Yaptıgım av in üzerinden ön kemera uygulaması belki size referans olur.

https://www.youtube.com/watch?v=q4N3irXgj00

Çalışmanızı zevkle izledim, emeğinize sağlık, üstte resmini paylaştığım cihazı aliexpresten sipariş ettim, cihazın sunmuş olduğu iki kamerayı birleştirerek arka kameraya geçtikten sonra  ileri giderken 10 sn boyunca ön kamerayı tetikleyerek ekrana vermesi bana  muhteşem derecede cazip geldi, çünkü herhangi bir aç kapa  anahtara yada teyipten avin menüsüne girmeye gerek kalmadan orijinal bir şekide kullanma imkanı sağlayacağını düşünüyorum. Dar yerlerde ileri geri park yaparken, yada arabayı park edeceğimiz esnada araçtan inmeden bir kontrol etme imkanı sunar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Sahın

Sürücü tarafındaki aynanın alt plastiği kaldırım hizasına gelmek üzereyken dururum hep. Hiç ön tampona zarar vermedim kaldırımla. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...