İçeriğe Yönlendir

Volvo Aracıma Ses Sistemi

Ulaş Akduman

Recommended Posts

Ulaş Akduman

Abilerim kardeşlerim selamın aleyküm aracımda ki olan ses sisteminde değişikliğe gideceğim ilk yaptığım sistem 1. Seviye içim yeterliydi şimdi 2. Seviyeye geçip daha kaliteli ve doyurucu bir sesi hedefliyorum

Aracımda ki amfi 4 kanal surround bir amfi ve tesisata yetersiz geliyor 

Aracımda ki tesisat

2×70w 4 ohm rms jbl 

2× sanırım 100ms 4ohm idi Oval Pioneer

1× 250w rms jbl subwoofer

Şuanlık bunlar var arka kapılarıma da mid almayı düşünüyorum zamanla 

Şimdi ki sistemimde amfi çıkışlarım

2 ohm 4×60w rms 

4ohm 4×70w rms veriyor her bir kanala

+ ve - kablosu  4ga kablo 

Fakat amfinin her kanala verdiği güç belli ve ben şuan + olarak subwoofer bağladığım için amfi zorlanıyor ve amfiye çok fazla hoparlör ve sub girdiğimde her hoparlöre verdiği güçte düşüyor 

Şimdi yapmak istediğim ise 4 kanal surround amfime 4 hoparlörümü alcağım mono amfiye ise 250w rms subwooferımı girmek istiyorum 

Fakat kablo tesisatı hakkında yardımcı olabilecek varmı aküden tekrar güç kablosu çekmem gerekir mi yoksa çoklayıcı vs varmıdır nasıl olur bu işler

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Çağlar Bayur yazdı:

teypten anfiye kaç adet  rca kablo gitmekte?

Şuan için tek bir çift gidiyor amfinin orda y fiş ile 4leniyor fakat yeni mono amfi aldığımda teybimde değişeceği için 4 rca kablosu kullanmayı düşünüyorum kaliteyi etkiler sanırsam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ulaş Akduman yazdı:

Şuan için tek bir çift gidiyor amfinin orda y fiş ile 4leniyor fakat yeni mono amfi aldığımda teybimde değişeceği için 4 rca kablosu kullanmayı düşünüyorum kaliteyi etkiler sanırsam

tahmin edilen en sık hata :) teyp ne marka, ön arka çift rca çıkışlımı? 3 rca çıkışlı mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Ben de yakın bir zamanda sizin yapmak istediğinizi yaptım. Benim tesisat çok eski olduğundan ve bende bas için ekstradan amfi eklediğim için, aküden eski kabloyu söktüm ve daha kalın yeni bir kablo çektim. Çektiğim kabloyu çoklu sigorta kutusuyla anfilere dağıttım. Çok teknik detaya girmiyorum ekipmanlarımızın güç değerleri farklı olduğundan. Siz kendi tesisatınıza göre hesaplayıp değerleri ayarlamalısınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Çağlar Bayur yazdı:

tahmin edilen en sık hata :) teyp ne marka, ön arka çift rca çıkışlımı? 3 rca çıkışlı mı?

Şuan ki teybim kialarda kullanılan necvox dva 9880 kaç rca çıkışı var pek bir bilgim yok ama zaten fazla iyi bir teyp olmadığından amfiyle beraber nakamichi nam 1310 teybi düşünüyorum 4v rca çıkışlarından dolayı. Nakamichide 4 rca çıkışı var yanılmıyorsam

Ferit Erken yazdı:

Ben de yakın bir zamanda sizin yapmak istediğinizi yaptım. Benim tesisat çok eski olduğundan ve bende bas için ekstradan amfi eklediğim için, aküden eski kabloyu söktüm ve daha kalın yeni bir kablo çektim. Çektiğim kabloyu çoklu sigorta kutusuyla anfilere dağıttım. Çok teknik detaya girmiyorum ekipmanlarımızın güç değerleri farklı olduğundan. Siz kendi tesisatınıza göre hesaplayıp değerleri ayarlamalısınız.

Aynen hocam şuan zaten rms hesabı yaptığımda amfim yetmiyor düşük ohm da çalıyor ve her hoparlöre giden güçte düşüyor hoparlörler tam kapasitede çalışmıyor yani bundan dolayı subwooferımı başka amfiye bağlayarak 2 amfimi vw hoparlörlerimi tam güç kullanmayı hedefliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
tahmin edilen en sık hata [emoji4] teyp ne marka, ön arka çift rca çıkışlımı? 3 rca çıkışlı mı?

Aynen bir de RCA kabloları yeniledim ve bass için bir tane daha RCA eklemiştim. Toplamda 3ad RCA olmuştu. Ben teybi de yenilemiştim. 3 adet çıkış vardı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her anfinni her girişine, teypten  ayrı hat çekilmeli, Y kablo gelen sinyali ikiye böler, yaklaşık %30-40 ses kaybı oradan olur. yeni teyp ve anfi alınıp, o anfi sub besler ise, teypten de frekans ayarları düzgün yapılır ise şu ankine göre 3 misli falan ses artacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Aynen hocam şuan zaten rms hesabı yaptığımda amfim yetmiyor düşük ohm da çalıyor ve her hoparlöre giden güçte düşüyor hoparlörler tam kapasitede çalışmıyor yani bundan dolayı subwooferımı başka amfiye bağlayarak 2 amfimi vw hoparlörlerimi tam güç kullanmayı hedefliyorum

Akşama benim tesisat resmini eklerim. Fikir oluşturur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir de ovaller pandizodda ise, sub ile hava basıncı çakışlabilir, pandizoda giden frekanstan baslar azaltılmalı

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Çağlar Bayur yazdı:

her anfinni her girişine, teypten  ayrı hat çekilmeli, Y kablo gelen sinyali ikiye böler, yaklaşık %30-40 ses kaybı oradan olur. yeni teyp ve anfi alınıp, o anfi sub besler ise, teypten de frekans ayarları düzgün yapılır ise şu ankine göre 3 misli falan ses artacaktır.

Yani demenize göre şuan 1 rca kablom var iken 2 tane daha alıp amfi tarafında 6 çıkış elde etmem lazım değil mi ? Ve nakamichi nam 1310 da kaç adet rca çıkışı vardır bakma şansınız varmı acaba

Çağlar Bayur yazdı:

bir de ovaller pandizodda ise, sub ile hava basıncı çakışlabilir, pandizoda giden frekanstan baslar azaltılmalı

Evet pandizotta dediğiniz gibi basları kısığa ayarladım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ulaş Akduman yazdı:

Yani demenize göre şuan 1 rca kablom var iken 2 tane daha alıp amfi tarafında 6 çıkış elde etmem lazım değil mi ? Ve nakamichi nam 1310 da kaç adet rca çıkışı vardır bakma şansınız varmı acaba

1310 a bakıyordum, global sitesinde bulamadım, ilanlarda da Türkiye özel üretimi yazmakta. marka gerçek olmayabilir.

2 anfi çıkışı + sub çıkış var, ancak 4+1 gibi bir çıkış bu. yani sub çıkışı sağ/sol diye değil tek kablo, bunlar4+1 anfilerde kullanılan tip, siz 2. anfiyi alınca tek girişten Y kablo ile anfiye gireceksiniz o biraz kayıp yaşatır sub için ancak göz ardı edilebilir.

sıfır sistem kurulsa idi 4+1 girişli anfi alınacak idi.

şu andaki hazır olanın üstüne 2 kablo daha alınacak ve yeni anfiye ve eskinin ön girişlerine takılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Ben de inceledim ama arka sol-sağ ve sub çıkışı dışında başka çıkış göremedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ferit Erken yazdı:

Ben de inceledim ama arka sol-sağ ve sub çıkışı dışında başka çıkış göremedim.

ön çıkışı listede aşağıda yazmış fullemiş arka paneli

Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Çağlar Bayur yazdı:

1310 a bakıyordum, global sitesinde bulamadım, ilanlarda da Türkiye özel üretimi yazmakta. marka gerçek olmayabilir.

2 anfi çıkışı + sub çıkış var, ancak 4+1 gibi bir çıkış bu. yani sub çıkışı sağ/sol diye değil tek kablo, bunlar4+1 anfilerde kullanılan tip, siz 2. anfiyi alınca tek girişten Y kablo ile anfiye gireceksiniz o biraz kayıp yaşatır sub için ancak göz ardı edilebilir.

sıfır sistem kurulsa idi 4+1 girişli anfi alınacak idi.

şu andaki hazır olanın üstüne 2 kablo daha alınacak ve yeni anfiye ve eskinin ön girişlerine takılacak.

Peki abi 3 rca çıkışlı teyp öneriniz varmı acaba bir de çıkışlarının 4v veya yüksek olmasıda önemliymiş onada dikkat ederek varsa öneriniz şahane olur ortalama fiyatlar 600 tlyi fazla aşmaması iyi olur

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Peki abi 3 rca çıkışlı teyp öneriniz varmı acaba bir de çıkışlarının 4v veya yüksek olmasıda önemliymiş onada dikkat ederek varsa öneriniz şahane olur ortalama fiyatlar 600 tlyi fazla aşmaması iyi olur
Kenwood BT 304
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ulaş Akduman yazdı:

nakamichi nam 1310

Ferit Erken yazdı:

1,5 çıkış oluyor bu bağlantı sayısıyla.

https://www.youtube.com/watch?v=wgz6O5VzVe0

ben de buradan bakmıştım, arka paneli farklı ama

her yerde farklı birşey çıkıyor, gerçek modeli NA3605 sanırım, onun çakmasını yapmış olabilirler.

iyi bir ses hedeflendi ise, başka birşeyler almalı

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

her yerde farklı birşey çıkıyor, gerçek modeli NA3605 sanırım, onun çakmasını yapmış olabilirler.

Çağlar abi kendi sitesinde nam 1310 modeli var!

02be41fdda8da8639d00efc69c10e45b.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ulaş Akduman
Furkan Bakırel yazdı:
Ulaş Akduman yazdı:

Kenwood BT 304

Teşekkürler fakat double olmadığı sürece bu fiyatlara pioneer yunus seri tercihimdir 

Çağlar Bayur yazdı:

https://www.youtube.com/watch?v=wgz6O5VzVe0

Bu çıkışlar çok fazla etkiler mi sesi ? Kalite veya yükseklik olarak 

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Bu çıkışlar çok fazla etkiler mi sesi ? Kalite veya yükseklik olarak 
Paynır yunus 90 larda kaldı bahse konu olan cihaz işlemcili bir cihaz.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ferit Erken yazdı:

Çağlar abi kendi sitesinde nam 1310 modeli var!

nam 1310 olarak satışta olanda rds yok bizde, çıkışlarda rca 2 sub da yarım porsiyon

kafa ondan karışık, kendi sitesindekinde de rca çıkış tek + sub

bizde satılanlar o yüzden çakma olabilir

https://urun.n11.com/multimedya-sistemleri/nakamichi-nam-1310-model-usb-sd-bt-radyo-dabil-japon-mali-P431704247

Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

nakamichi nam 1310 bildiğimiz nakamichi değil tablete ses çıkışı koymuşlar gibi,benim tavsiyem 3 rca çıkışı olan 1din bir teyp almaniz.Kendi aracımda Alpine 9886 ve pxa h100  işlemci var ses ayar seçeneği fazla, zevkinize göre hassas ayar yapabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Sermet Gündoğdu yazdı:

nakamichi nam 1310 bildiğimiz nakamichi değil tablete ses çıkışı koymuşlar gibi,benim tavsiyem 3 rca çıkışı olan 1din bir teyp almaniz.Kendi aracımda Alpine 9886 ve pxa h100  işlemci var ses ayar seçeneği fazla, zevkinize göre hassas ayar yapabilirsiniz.

Bı denkgelemedik sizinle 🤗 boş boş geziyorum, bi çay içelim musaitlik durumun varsa abi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...