İçeriğe Yönlendir

ADAC 2021 205/55 R16 Yaz Lastikleri Testi

Evren Erakçora

Recommended Posts

Evren Erakçora
(düzenlendi)

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/sommerreifen/205-55-r16/

Conti 1. olmuş, Semperit süpriz yaparak 2. . Maxxis iyi fren ve yol tutuşa rağmen tüketim ve aşınmadan dolayı geriye düşmüş. Petlas iyi tüketim ve az aşınmaya karşın zayıf yol tutuş ve sürüş nedeniyle geride kalmış. Ancak petlas bile tavsiye edilmez, kötü notu almamış durumda.  Kaplama lastik doğal olarak güvensiz sayılıp kötü notu almış. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Şu petlasın yol tutuş ve sürüş kalitesini arttırmak çok mu maliyetli, ya da çok mu zor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Petlas P515 şaka maka gerçekden az yakıt tükettiriyordu. 

Yola temas edemediği içindir

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 9
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Petlas P515 şaka maka gerçekden az yakıt tükettiriyordu. 

Yol tutuş düşünce demek ki yuvarlanma direnci de düşüyor :) Düşük yuvarlanma direnci de düşük yakıt tüketimi sağlıyordur. 

Önümüzdeki kış başında 2017 40 küsürüncü hafta üretimi petlaslardan kurtulup doğru düzgün lastik almayı planlıyorum. Sabah garajdan zor çıkarttım aracı, azıcık kar kalmış yerde, orada bile gitmeyecem diye inat etti :) 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mustafa Yanar yazdı:

Şu petlasın yol tutuş ve sürüş kalitesini arttırmak çok mu maliyetli, ya da çok mu zor. 

Yüksek ARGE , mühendislik gerekiyor hocam. Conti dediğimiz şirket kim bilir ne kadar bütçe ayırıyor ARGE ye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Öyle demeyin yahu, saate 80 km hızla frene basınca zank diye duruyordu. Lastik dişlerindeki çatlamalar beni korkuttuğu için değiştirmek zorunda kaldım .

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Darbaz yazdı:

Öyle demeyin yahu, saate 80 km hızla frene basınca zank diye duruyordu. Lastik dişlerindeki çatlamalar beni korkuttuğu için değiştirmek zorunda kaldım .

20 sene önceki lastikler gibi cayk diye kayan lastik pek yok artık. Epey geliştiler ama iyinin de iyisi var demek ki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Dogan Arsiray yazdı:

materyal ucuz bence petlas ta. naylonu fazla. :)

Aşçı da, malzeme de önemli tabii. :) 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Cruze’umda Continental premium contact5 vardı 3 yaz kullandım artık iyice sertleşmişti (2014 üretimiydi) bu yaz kullanmayacağım fakat şunu söylemek istiyorum yahu yola yapışıyordu resmen virajlarda falan inanılmaz bir güven hissi vardı (Cruze halihazırda zaten iyi yol tutuyor ama lastik de şahaneydi) 

Yanlış hatırlamıyorsam ıslak zemin A yakıt C idi. Çok da yaktırmıyordu ve yağmurda bir kere bile kızaklama yapmadı.

Şuan aklımda Falken ziex ecorun almak var. Conti almak isterdim ama aradaki fiyat farkı çok fazla

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Yol tutuş düşünce demek ki yuvarlanma direnci de düşüyor :) Düşük yuvarlanma direnci de düşük yakıt tüketimi sağlıyordur. 

Önümüzdeki kış başında 2017 40 küsürüncü hafta üretimi petlaslardan kurtulup doğru düzgün lastik almayı planlıyorum. Sabah garajdan zor çıkarttım aracı, azıcık kar kalmış yerde, orada bile gitmeyecem diye inat etti :) 

Planlamada çok geç kalmılsın abim. Getir saksı yapalım 😄

Behlül Baş yazdı:

Falken ziex ecorun

Ben kullnıyorum aynı ebatta. Fren performansını beğenmedim. Çok çabuk absye giriyor araba. Üzerinde eco ibaresi olmayan lastik almak lazımmış. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ben kullnıyorum aynı ebatta. Fren performansını beğenmedim. Çok çabuk absye giriyor araba. Üzerinde eco ibaresi olmayan lastik almak lazımmış. 

Islak, kuru?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Aslında planlamada geç kalmadım da, bütçe kalmadı :)

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Behlül Baş yazdı:

Cruze’umda Continental premium contact5 vardı 3 yaz kullandım artık iyice sertleşmişti (2014 üretimiydi) bu yaz kullanmayacağım fakat şunu söylemek istiyorum yahu yola yapışıyordu resmen virajlarda falan inanılmaz bir güven hissi vardı (Cruze halihazırda zaten iyi yol tutuyor ama lastik de şahaneydi) 

Yanlış hatırlamıyorsam ıslak zemin A yakıt C idi. Çok da yaktırmıyordu ve yağmurda bir kere bile kızaklama yapmadı.

Şuan aklımda Falken ziex ecorun almak var. Conti almak isterdim ama aradaki fiyat farkı çok fazla

Hocam falken benimde aklımda araştırdınız mı acaba

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ozkan çoban yazdı:

Hocam falken benimde aklımda araştırdınız mı acaba

Dunlop ile aynı fabrikada üretiliyor. Ben dunloptan 2. yıldan itibaren memnun kalmamıştım, sertleşmişti. İlk yıl genelde her lastik iyidir, 2. ve 3. yıldan itibaren gerçeklerle yüzleşiriz.

Bir de marka imajı hoşuma gitmedi. Biraz araştırdım, şikayetvar'da yazılanlara bile lütfedip cevap vermemişler. 

https://lastikyorum.com/lastik/215/falken-ziex-ze914-ecorun

Şöyle bir oylama buldum, tabi alttaki yorumlarda sertleştiğinden bahsedenler var haliyle.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Petlas candır bir yaz kullanma fırsatım oldu. Gerek yakıt tasarrufu gerek aracın ivmelenmesi gayet başarılıydı. Hatta yol tutuşu da bence hiç fena değildi. İlginç olan lastikte m+s logosu olmasıydı.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Evren Erakçora yazdı:

Islak, kuru?

Kuru Evren abi. Ama eş değeri hankook vp3 den bir tık daha iyi benim gözümde. Aynı ebat babamına arabasında ve şirketteki corollada var hankook. Ondan iyi performans sergiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Lastik alacak tek kişi ben değilmişim demek ki :D

ContiPremiumContact6 var aklımda ama birazcık pahalı geliyor.

Goodyear EGP de olabilir ama o bir tık daha pahalı.

Falken diyen var ama yakıt yükselttiğini duydum o da ayrı problem.

Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

bi önceki focusa michelin primacy 4 takmıştım  viraja girdimi kayma başlıyordu sessizmi sessizdi ama sessizlik harici hiç beğenmedim,

şimdiki focus cpc6 taktım micheline göre sesli  virajda çok güven veriyor frenlemeside iyi tam benim istediğim özellikde.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Dün ben de baktım biraz 308 e yalnız lastik mi yoksa jant lastik mi alayım yazlıkta 17 ye geçmeyi düşünüyorum.

Yalnız lastik alırsam ContiPremiumContact6 alıp geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Conti, Petlas'tan %50 daha pahalı. Kıyası biraz da böyle yapmak gerek. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ercüment Yıldırım yazdı:

Lastik alacak tek kişi ben değilmişim demek ki

Ekle beni de listeye :)

5 yıldır Goodyear EGP kullanıyorum. lastik iyice sertleşti bazen patinaja düşüyor.

Mayıs başı 4 lastik görünüyor. Goodyear EGP ile yola devam yada conti alırım. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

benim arabada yazlık lastik petlas yeni hemde bakmıştım pahalı bir cinsiydi. tarsusa bir gittiğimde düzgün bir lastik alıp bahçede yakacam petlası

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...