İçeriğe Yönlendir

Punto Sert Vites Geçişleri

Bahadır inceman

Recommended Posts

Bahadır inceman

Merhabalar, 1 ay önce FIAT GRANDE PUNTO 2008 (155 km) aldım . Aracın tüm bakımlarını yaptırdım . Vites geçişleri sert geldi . Yakınım FIAT arabalarında bunun normal olduğunu ayrıca kışın böyle olabileceğini söyledi ama ben yine de tamirciye götürdüm. Tamircide normal dedi. Arkadaşlarım arabayı inceleyip test ettiğinde ise vites geçişlerinin oldukça sert olduğunu bi sıkıntı olabileceğini söylediler . Açıkçası kararsız kaldım ; kronik bir sorun mudur yoksa gerçekten tekrar baktırmam gerekir mi ? 

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Merhaba;  2 Yıl 2011 , 1,5 Yıl 2013 ve 1 Sene 2014 Punto kullandım, Oldukça severek kullandığım ve yine olsa kullanmaktan memnuniyet duyacağım bir araç

Punto da vites geçişleri tabiren biraz kemikli olur. Vites halatları tozdan ve kirden kolay etkilenebilecek bir yerdedir ve mevsimsel olarak biraz sertleşirdi.2011 model olan araçta baskı balata değişimi ile halatları da serviste yağlamışlardı ve oldukça hafiflemişti. Kışın özellikle sabah ilk kullanımda oldukça fazla hissedilir bu sertlik. 

Geri vites konusunda ise ben geriye takarken dişli sesi duyulmayan fiat arabası hiç görmedim 😃 tam anlamıyla durduktan sonra yavaş geçirip yada önce 5 sonra R ile sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.   

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Burak Kuşçu yazdı:

Merhaba;  2 Yıl 2011 , 1,5 Yıl 2013 ve 1 Sene 2014 Punto kullandım, Oldukça severek kullandığım ve yine olsa kullanmaktan memnuniyet duyacağım bir araç

Punto da vites geçişleri tabiren biraz kemikli olur. Vites halatları tozdan ve kirden kolay etkilenebilecek bir yerdedir ve mevsimsel olarak biraz sertleşirdi.2011 model olan araçta baskı balata değişimi ile halatları da serviste yağlamışlardı ve oldukça hafiflemişti. Kışın özellikle sabah ilk kullanımda oldukça fazla hissedilir bu sertlik. 

Geri vites konusunda ise ben geriye takarken dişli sesi duyulmayan fiat arabası hiç görmedim 😃 tam anlamıyla durduktan sonra yavaş geçirip yada önce 5 sonra R ile sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.   

Geri viteste sekromenç yok diyorlar. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

kardeşimin 2007 de sıfır aldigi 1.4 gp sini 2017 yılına kadar kullandik. Ama benim aklimda debriyaj ve vitesli çok yumuşak olarak kaldi.

Örneğin stilo vitesi gp den daha sertti.
Passat vitesi ise stilodan daha sert.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

puntonun vitesi boşta gibi acaip yumuşak olmalı? sert derken vitese geçme anı mı, vites araları mı sert? onlarda vites kol mekanizmalarında arıza çıkaibliyor, telle falan tamir etmiş olabilirler, lifte alıp baktırmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır inceman

genel olarak sert boşa geçerken ve vites atarken iki durumdada

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Vites kutusu yagi değişip yanlis yag konulmuş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Bahadır inceman
Barış AÇIL yazdı:

Vites kutusu yagi değişip yanlis yag konulmuş olabilir mi?

buda bi ihtimal tabi hocam ama zannetmiyorum yani bendn önceki sahibi bayağı dikkatlilydi

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Yetkili servis stiloya yanlis vites kutusu yagi koymuştu. Dediğiniz gibi ne vitese geçiyordu ne boşa atıyordu

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bahadır inceman

yağlama işlemi yapıldı sorun geçmedi şuan vites halatı değişmesi gerek diyor ama orjinal fiyatları 700-800 tl çıkma taktırmayı düşünüyorum tavsiyesi olan var mı 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bahadır inceman yazdı:

yağlama işlemi yapıldı sorun geçmedi şuan vites halatı değişmesi gerek diyor ama orjinal fiyatları 700-800 tl çıkma taktırmayı düşünüyorum tavsiyesi olan var mı 

çıkma fiyatları daha pahalı olabilir araştırın

Yorum bağlantısı
Bahadır inceman

yani piyasa çok değişik 300-750 arası değişiyor . usta illa orjinal olsun diyor . Yani maliyet çok yüksek geldi bana daha uyguna nasıl halledebilirim acaba

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Bahadır inceman

Vites geçişlerini sert olması meselesinden hala muzdaribim. Götürdüğüm ustalar Fiat arabalarında normal olduğunu söylüyor. Farklı bir fikir verebilecek olan var mı gerçekten canım sıkıldı. 

Kimisi debriyaj halatı değişecek diyor en son gittiğim usta gerek yok dedi. Debriyaj milinin uzatılmasından bahsetti. İstanbulda Anadolu yakasında önerebileceğiniz usta var mı 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Bahadır inceman

Buraya vites geçişleri ile ilgili başlık açmıştım. Geçen e-5 te giderken vites halatım koptu. Mecburen halatı değiştirmek zorunda kaldım. Halat değişince vites muazzam yumuşadı. İyi ki kopmuş ve değiştirmişim diyorum yoksa taş gibi vitesle araba sürecektim.  Eğer bu sebeb den sanayiye giderseniz usta gerek yok derse dinlemeyin kesinlikle halatı değiştirin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Bahadır inceman yazdı:

Buraya vites geçişleri ile ilgili başlık açmıştım. Geçen e-5 te giderken vites halatım koptu. Mecburen halatı değiştirmek zorunda kaldım. Halat değişince vites muazzam yumuşadı. İyi ki kopmuş ve değiştirmişim diyorum yoksa taş gibi vitesle araba sürecektim.  Eğer bu sebeb den sanayiye giderseniz usta gerek yok derse dinlemeyin kesinlikle halatı değiştirin 

Bende hortlayınca gördüm. Dediğin gibi olmalı. 2012 kullandım, çok yumuşak vites geçişleri vardı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...