İçeriğe Yönlendir

Autobild 2021 Yaz Lastikleri (205/55 R 16) Testi, 53 Lastikli Büyük Test

Evren Erakçora

Recommended Posts

Haluk Şentürk

hankook a bak sen .bizim lassa ingilterede falan o kadar reklam yapıyor ürün satıyor  da niye bu testlere hiç girmiyor. bilen var mı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Haluk Şentürk yazdı:

hankook a bak sen .bizim lassa ingilterede falan o kadar reklam yapıyor ürün satıyor  da niye bu testlere hiç girmiyor. bilen var mı

Hocam, Almanya'da bayilerden rastgele alıyorlarmış,  Almanya'da az mı satıyor acaba

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Haluk Şentürk yazdı:

İki aracımda da bu lastik takımı var biri 15 diğeri 17 inç, abartı olmasın diye yazmıyordum ama yağmurda kuru asfaltta gibi güven veriyor. Ama yine de yağmurda temkinli sürmeye devam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Evren Erakçora yazdı:

Hocam, Almanya'da bayilerden rastgele alıyorlarmış,  Almanya'da az mı satıyor acaba

valla bilmiyorum Evren Hocam, bakıyorum dünya devlerine sponsor oluyor (Barcelona v.s) avrupada birçok lig maçında  reklam panolarına reklamı çıkıyor.kendi yaptıkları haricinde test görmedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mustafa Yanar yazdı:

İki aracımda da bu lastik takımı var biri 15 diğeri 17 inç, abartı olmasın diye yazmıyordum ama yağmurda kuru asfaltta gibi güven veriyor. Ama yine de yağmurda temkinli sürmeye devam. 

3 sezondur kullanıyorum, gerçekten ses dışında çok memnunum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

o adac testleri için geçerli, bild bir madeya kuruluşu çoğu zaman da haberleri taraflıdır, testlerine bakılaiblir birşey diyemem

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hankook nasıl fren yapıyorsa 34m duruyor, porşe freni gibi. 

Çağlar Bayur yazdı:

o adac testleri için geçerli, bild bir madeya kuruluşu çoğu zaman da haberleri taraflıdır, testlerine bakılaiblir birşey diyemem

Rastgele aldık demiş abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Rastgele aldık demiş abi.

yazım şunun için, adac, bild e göre misli ile ciddi, vesile ile bizde sıkça satılan riken ve nankang sıralamada oldukça aşağılarda, iyi lastiğe de artık zor kavuşacağız

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Alırken avrupada yapılan testlerden en az ikisini inceleyip karar verdim, ilk rot balans ustam tavsiye etmişti, inceleyince tüm testlerde ilk 5 içine girdiğini görüp fiyat da uygun olunca almıştım, umarım ilerleyen yıllarda performansı düşmez

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağlar Bayur yazdı:

yazım şunun için, adac, bild e göre misli ile ciddi, vesile ile bizde sıkça satılan riken ve nankang sıralamada oldukça aşağılarda, iyi lastiğe de artık zor kavuşacağız

ADAC daha itibarlı doğru. Ama bild de yılladır test yapıyor, ciddi görünüyor. 50den  fazla lastiği teste sokmak kolay değil. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Gunaydin herkese,

Daha önce paylaşıldı mi bilmiyorum.

Lastik etiketleri yakit verimliliği kodlamasindaki yakıt farkları asagida gosterilmis.

Buna göre 40000 km yapan bir lastiğinin ust A sinifi ile en alt G sınıfı arasinda 0,6 lt/100 km yakıt farki ortaya çıkıyor.

Kaynak: https://www.nokiantyres.com/innovation/facts-about-tyres/eu-tyre-label/the-three-classification-criteria-in-tyre-label/fuel-efficiency/c73e2cf7024121848a6f47da14c59139.jpg

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Nankang<Petlas<Wanli. Çok manidar olmuş.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Adını sanını bilmediğin ucuz lastik alacağına Petlas al daha iyi. Yerli hiç olmazsa. Hankook,  Falken,  Maxxis uygun fiyata bulunursa alınabilir. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Yakıt konusunu kendi testimde gördüm. Lastik gerçekten ciddi şekilde farkettirdi.
Kumho ku31 yakıt E görünüyor. Bu lastikle yakıtım aynı yol süre için 6,7 civarından Goodyear EFP 4 kanallı olanda 6,2 civarına inmişti. Aradaki maliyet farkını amorti edecek bir durum diye düşünüyorum.
Bu arada lastik almam gerek benim de. Hala kararsızım.
Continental CPC6, Bridgestone T005 ya da Goodyear EFP2 fen biri diyordum ama bir de bu liste çıktı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Burda sadece fren testi var. dayanıklılık , su , tüketim testleri ve gürültü seviyeleri yokmu.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Evren Erakçora yazdı:

Adını sanını bilmediğin ucuz lastik alacağına Petlas al daha iyi. Yerli hiç olmazsa. Hankook,  Falken,  Maxxis uygun fiyata bulunursa alınabilir. 

Goodyear iyice gözümden düştü daha iyi lastikler üretmiyor ve liste başlarında göremiyoruz artık.
Katılmakla birlikte sizin bir sonraki lastiğiniz Petlas, bir sonraki aracınız da malum Fiesta 12 yaşını ve dolayısıyla ekonomik ömrünü doldurduğundan yenileme ve model yükseltme zamanı yaklaşıyor sıfır Egea olmalı diye temennilerimi sunayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Barış AÇIL yazdı:

Gunaydin herkese,

Daha önce paylaşıldı mi bilmiyorum.

Lastik etiketleri yakit verimliliği kodlamasindaki yakıt farkları asagida gosterilmis.

Buna göre 40000 km yapan bir lastiğinin ust A sinifi ile en alt G sınıfı arasinda 0,6 lt/100 km yakıt farki ortaya çıkıyor.

Kaynak: https://www.nokiantyres.com/innovation/facts-about-tyres/eu-tyre-label/the-three-classification-criteria-in-tyre-label/fuel-efficiency/c73e2cf7024121848a6f47da14c59139.jpg

Bak bunu öğrendiğim iyi oldu. Ne zamandır böyle bir bilgiyi arıyordum 

Falkenler içinde yerli üretim lastik denebilirmi. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Darbaz yazdı:

Bak bunu öğrendiğim iyi oldu. Ne zamandır böyle bir bilgiyi arıyordum 

Falkenler içinde yerli üretim lastik denebilirmi. 

Türkiye'de Sumitomo tarafından üretiliyor, Dunlop markasını da üretiyor. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Yakıt konusunu kendi testimde gördüm. Lastik gerçekten ciddi şekilde farkettirdi.
Kumho ku31 yakıt E görünüyor. Bu lastikle yakıtım aynı yol süre için 6,7 civarından Goodyear EFP 4 kanallı olanda 6,2 civarına inmişti. Aradaki maliyet farkını amorti edecek bir durum diye düşünüyorum.
Bu arada lastik almam gerek benim de. Hala kararsızım.
Continental CPC6, Bridgestone T005 ya da Goodyear EFP2 fen biri diyordum ama bir de bu liste çıktı.

Islak ve kuruma fren performansı ayni ise 40000 km kullanımda.omru varsa hesaplamak lazım...

Ilk yatirim maliyeti arasındaki fark ile kullanim omru boyunca katlanılmaz yakit masrafi. Vs

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Islak ve kuruma fren performansı ayni ise 40000 km kullanımda.omru varsa hesaplamak lazım...

Ilk yatirim maliyeti arasındaki fark ile kullanim omru boyunca katlanılmaz yakit masrafi. Vs

Yaklaşık 45bin kullandım ömrü ancak 2 3k kadar kalmıştı. Islak kuru performansı da kullandığım diğer lastiğe göre kat be kat iyiydi.
Kullanım ömrü göz önünde bulundurursak diğer lastiklerden yaklaşık %30 daha uzun ömürlü.
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Yıllardır adac çoğunluk olmak üzere bu testlere bakarak lastik tercihimi belirledim. Ortalamalarda her ebatta Continental iyi sonuç vermiştir. O yüzden yeni lastik alacaksam 1. tercihim Continental oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...