İçeriğe Yönlendir

İkinci El Alım Satıma Vergi Düzenlemesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Hayırlı olsun. Bu kadar zamandır unutmaları ilginçti zaten. Araç değeri en az kasko değeri kadar gösterilebilecek. Binde 5 vergi geliyor. 

mtv’de motor hacmine göre vergi alan devlet işine gelince kasko değerini kullanmayı nasıl da biliyor

https://t24.com.tr/haber/ikinci-el-arac-alim-satimina-vergi-yolda,935843

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Buna da alışırız .

Bana en garip gelen elektrik faturasında TRT ye bağış yapmamız. Kurumda maaşları zaten devlet veriyor, kendi reklam gelirleri var, biz neden destek oluyoruz. TRT nin vatandaş olarak bize bir katkısı yok.  Onun yerine bu paraları tübitak gibi biryere aktarsalar hiç olmazsa belki bir fayfası olur. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hayırlı olsun. Bu kadar zamandır unutmaları ilginçti zaten. Araç değeri en az kasko değeri kadar gösterilebilecek. Binde 5 vergi geliyor. 

mtv’de motor hacmine göre vergi alan devlet işine gelince kasko değerini kullanmayı nasıl da biliyor

https://t24.com.tr/haber/ikinci-el-arac-alim-satimina-vergi-yolda,935843

Ticarilerin işi bitti.. 

Ticariden kastım.. Kamyonlar.. Kamyoncular.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Vergiyi verince istediğimiz kadar alıp satacaz mi 😛

kasko değeri sansar galericilere iyi olmuş. %1 vergi veriyorlardi onuda düşük gösteriyorlardı.

Yorum bağlantısı
Emre Demir

Aracım Hatasız boyasız 

Not: Arsa , çek ,senet  teklif etmeyin 

Not: Vergi alıcıya ait :)

• Beğen 3
  • Mutlu 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bence bu başlangıç. Oran yüzde 2’ye kadar çıkar. Hatta daha fazla. Tapuda %4 harç var. piyasa fiyatının altında değer gösterirsen sonradan ciddi bir cezası da oluyor. Maliye banka hesaplarını ve kredileri karşılaştırarak satışın gerçek değerini ortaya çıkarıyor. Tek kaçış yolu sanırım nakit alış veriş. 

ev 400 bin tl. 16 bin tl vergi ne demek arkadaş. Acayip rakamlar bunlar. Buna bir de 5bin emlakçı koy. Beyan, abonman vs derken bir ev almak için ekstra 25 bini gözden çıkarmak gerekiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sefa Çelik yazdı:

Abi biraz açsan da bilgiensek?

Seni ne kadar etkiler bilmem ama.. piyasada bu iş şöyle dönerdi :

Bir kamyon beğendin pazarlığını yaptın.. Mesela 300 bine bir axor aldın diyelim.. 

Galerici sana onun satışını 150-160 binden verir.. faturayı da bu bedelden keser.. Sen de satarken diyelim 330 bine sattın.. Sen de satışını 170 binden gösterir buna göre fatura keserdin.. 

Bu yasadan sonra : 160 bine sana girişi olan kamyonu 330 binden satış vereceksin, aradaki fark kar olarak görünecek, farkın gelir vergisini ödeyeceksin.. 160 binden girip 28800 lira indirilebilir kdv yazdığın araca  330 binden satış verip 59400 lira kdv tahsil edip.. aradaki farkı . 59400-28800= 30600 lira kdv yi ve 

330 bin - 160 bin = = 170 bin alış satış karı vergisi olan 34 bin lira kabaca gelir vergisi olarak ödeyeceksin..

Noter satışta beyan bedeli sorardı.. Artık sormayacak.. 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Vergiyi verince istediğimiz kadar alıp satacaz mi 😛

kasko değeri sansar galericilere iyi olmuş. %1 vergi veriyorlardi onuda düşük gösteriyorlardı.

Otomobilde % 1 ticarilerde % 18

Emre Demir yazdı:

Not: Vergi alıcıya ait :)

Eskiden taşıt alım vergisi vardı.. Yüklü de bir orandı.. 

Yine muhtemelen öyle olur. Sadece alıcıya çıkar diye düşünüyorum. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Verilen linkteki haberi okumamisiz sanirim. İlk tescilden sonraki "birinci satisinda" diyor. (Tabi ki bu da hic hos bir sey degil ama) sadece ilk sahibinden olan araclar bu kapsama girer su durumda. 

"Meclis'te hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor. Hazırlanan taslakta “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 20'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5” ifadelerine yer verildi." 

alinti: t24 haber com

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Verilen linkteki haberi okumamisiz sanirim. İlk tescilden sonraki "birinci satisinda" diyor. (Tabi ki bu da hic hos bir sey degil ama) sadece ilk sahibinden olan araclar bu kapsama girer su durumda. 

"Meclis'te hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor. Hazırlanan taslakta “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 20'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5” ifadelerine yer verildi." 
alinti: t24 haber com

O arada itibaren kelimesini unutmuşlar. Eklerler merak etme.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

kazanç oluşuyorsa, vergisi de kutsaldır ödenmeli.

Kasko değerinin altında bir fiyata satamıyor muyum yani satarsam ne olacak kasko bedeli üzerinden mi vergilendirileceğim adil olur mu bu durumda?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Ozyurek yazdı:

O arada itibaren kelimesini unutmuşlar. Eklerler merak etme.

Abi benim aracın kasko değeri ne kadar ki? SBM listesinde şu çıkıyor, doğru mu acep?

1001021 TOFAS-FIAT LINEA ACTIVE PLUS 1.3 MULTIJET 95 E5 2013 84.281,00 

Koray Demir yazdı:

Kasko değerinin altında bir fiyata satamıyor muyum yani satarsam ne olacak kasko bedeli üzerinden mi vergilendirileceğim adil olur mu bu durumda?

Yukarıda Mehmet abi'ye sorduğum sorunun cevabı evetse benim aracımın 84 bin lira etmesi gerekir ki etmez. İmkanı yok yani. Bu durumda aracımı kasko bedelinin altına satıp kasko bedeli üzerinden vergilendirildiğinde almadığım paranın vergisini ödemiş olacağım :kafa2:

Tamam ilk sahibi olmadığım için Önder abi'nin alıntıladığı kısma göre "henüz" beni ilgilendiren bir şey yok ancak, su uyur, vergi sistemi uyumaz, hatayı fark edip düzeltirler "her satışta" diye. 

Bir tek kulağımızın arkası kaldı ne dyim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Koray Demir yazdı:

Adil derken ?

Murat Sahın yazdı:

Abi benim aracın kasko değeri ne kadar ki? SBM listesinde şu çıkıyor, doğru mu acep?

1001021 TOFAS-FIAT LINEA ACTIVE PLUS 1.3 MULTIJET 95 E5 2013 84.281,00 

Yukarıda Mehmet abi'ye sorduğum sorunun cevabı evetse benim aracımın 84 bin lira etmesi gerekir ki etmez. İmkanı yok yani. Bu durumda aracımı kasko bedelinin altına satıp kasko bedeli üzerinden vergilendirildiğinde almadığım paranın vergisini ödemiş olacağım :kafa2:

Eski yasa böyleydi.. 

Beyan bedeline bakılmaz, kasko bedeli üstünden vergilendirilirdi.. 

Evet ben de böyle hatırlıyorum senin aracın kasko bedelini. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Her gün nasıl yeni bir vergi buluyorlar anlamadım gitti hiç uyumuyorlar mı?

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

Eski arabalar nasıl olacak atıyorum 70 model reno

Ali bunda şöyle bir yol izlenir.. 

15 yaşına kadar.. 

15 yaşına kadar zaten güncel liste var.

15 yaşın altındaki hususiler için de mtv de kullanılmak üzere hazırlanmış listeler var.. 

15 yaşın altındaki ticariler için de ya liste çıkarılır yada halen kullanılmakta olan yöntem kullanılır. Bu yöntem şöyle: 

Araç 17 yaşında 2005 model diyelim ve 15 yaşına kadar üretilmiş bir araç olsun..  Aracın 2007 model, 15 yaşındaki kasko bedeli 100000 lira olsun..

2006 model için 100 bin liranın % 10'u düşülür.. 100-10= 90 bin lira.. 

2005 model için bir % 10 daha düşülür.. 90 bin - 9 bin = 81 bin.. 

Bu şekilde her yıl için % 10 düşülerek araç bedeli bulunur.  

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Murat Sahın yazdı:

Tamam ilk sahibi olmadığım için Önder abi'nin alıntıladığı kısma göre "henüz" beni ilgilendiren bir şey yok ancak, su uyur, vergi sistemi uyumaz, hatayı fark edip düzeltirler "her satışta" diye. 

İkinci el satış piyasasının işlem hacmi büyüklüğü 300 milyar TL. Öyle elini kolunu sallayıp araç satışı yapabilmek yok artık yol geçen hanı mı noterler 😂

Muhtemelen ilk tescilden sonraki satış işlemlerinde binde 5 harç şeklinde çıkacak. İlk tescilde suyunun suyuna kadar ödeniyor çünkü.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Adil derken ?

Ben ticari faaliyet yürütmüyorum ki neden ikinci el aracımı kasko değerinde satarken vergi ödeyeyim ya da normal alıcı vatandaş ödesin? Bu mantıktan hareket edilirse tüm taşınırlar (cep telefonu, tablet, bisiklet, lastik, Jant vs) satılırken vergiye tabi olmalı denemez mi her gün letgodan sahibinden on binlerce ürün satılıyor, Türk vatandaşlarının yabancı sitelerden milyarlarca liralık sanal para alım satım hesap hareketler var sadece motorlu taşıta mı mahsus bu durum?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Galerici napacak? Alırken satarken yine satışa yakın fatura değerleri yazacaklar. Değerler yakın olacak hatta zarar bile yazabilir. Kâr yazmaz yani. Tek sıkıntı ödeyecekleri vergi. Kendi alırken öder. Satarken alıcıya yansıtır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben ticari faaliyet yürütmüyorum ki neden ikinci el aracımı kasko değerinde satarken vergi ödeyeyim ya da normal alıcı vatandaş ödesin? Bu mantıktan hareket edilirse tüm taşınırlar (cep telefonu, tablet, bisiklet, lastik, Jant vs) satılırken vergiye tabi olmalı denemez mi her gün letgodan sahibinden on binlerce ürün satılıyor, Türk vatandaşlarının yabancı sitelerden milyarlarca liralık sanal para alım satım hesap hareketler var sadece motorlu taşıta mı mahsus bu durum?

Hayır tabi ki.
Sıra hepsine gelecek.
Galerici napacak? Alırken satarken yine satışa yakın fatura değerleri yazacaklar. Değerler yakın olacak hatta zarar bile yazabilir. Kâr yazmaz yani. Tek sıkıntı ödeyecekleri vergi. Kendi alırken öder. Satarken alıcıya yansıtır. 

Yok onlar muaf olur bu vergiden.
Eskiden öyleydi.
Galerici taşıt alım vergisi ödemezdi.
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Yarın akşam biri gelsin de demlediğim çaydan bir kaç bardak alsın götürsün. Bir kaç tane de bisküvi vereyim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hayır tabi ki.
Sıra hepsine gelecek.
Yok onlar muaf olur bu vergiden.
Eskiden öyleydi.
Galerici taşıt alım vergisi ödemezdi.

Emlakçı kendi üstüne aldığı evden tapu harcı ödememezlik yapmıyor ki. Vergini vergisini veriyoruz ötv kdv’de. Galericiyi pas geçmez devlet büyüklerimiz :) 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Emlakçı kendi üstüne aldığı evden tapu harcı ödememezlik yapmıyor ki. Vergini vergisini veriyor ötv kdv’de. Galericiyi pas geçmez devlet büyüklerimiz :) 

Geçer geçer.. Geçmişte öyleydi.. yine öyle olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...