İçeriğe Yönlendir

2004 Fiesta Şoför Koltuğu Kemer Tüpü Olmaması

Muhammed KAYA

Recommended Posts

Muhammed KAYA
(düzenlendi)

Herkese iyi günler diliyorum.3 Ay önce satın almış olduğum 2004 Fiesta 1.4 Otomatik araçta geçen günlerde şoför koltuğunun kemerinde gergi tüpünün olmadığını fakat ve sağ yolcu koltuğunda olduğunu fark ettim.Kemer tokalarını incelediğimde ise ikisinin birbirinden farklı olduğunu fark ettim, görselleri ekliyorum.Bu durumda sorularım şu şekilde olacak:

1-Sadece yolcu tarafının tüpü patlamış olup ordaki tokayı söküp başka toka ve o tarafın kemerini değiştirmiş olabilirler mi yani sadece kaza esnasında kemeri takılan tarafın aktif gerdirici tüpü mü patlar ya diğer tarafta da patlamış fakat değiştirilmemiş olabilir mi?

2-Eğer bu tüp patlamış ve değiştirilmişse ki başka bir sebepten kemer tokası değiştirmez kimse sanırım hele de tüpsüz bir tokayla,airbagler de kesin olarak açmış mıdır yoksa sadece tüp patlamış olabilir mi, alırken eksper de bir şey demedi konsolda airbag kısımlarında vs kaplama iz gibi emareler de yok tabi orjinal çıkma vs profesyonel şekilde işçilikle değişmediyse..

3-Bulunduğum yerde sağlam denilen bir elektrikçiye durumu izah ettiğimde torpidoyu çıkarıp sigorta kutusuna ve bağlantılara bakarak aracın orjinal olduğunu airbaglerin patlak olmadığını söyledi fakat kemer tokası durumunu açıklayamadı kendince bozulmuştur istersen sıfırını alın satılıyor takarız vs dedi ama ben tatmin olmadım kesinlikle,kendim hangi kontrolleri yapabilirim direnç,airbag vs bakmak için illa trim sökmek mi lazım kendim yapabileceğim bir şey var mıdır?

Teşekkür ederim şimdiden.

Bu tüp olan yani yolcu kemeri

https://hizliresim.com/sP70IC

Bu tüpsüz olan şoför kemeri

https://hizliresim.com/GGvCqQ

Tüplü

https://hizliresim.com/JO1iAz

Tüpsüz

https://hizliresim.com/wXDIuY

Tüplü

https://hizliresim.com/kF1TEo

Tüpsüz

https://hizliresim.com/Jr51BA

tarihinde Muhammed KAYA tarafından düzenlendi
Fotoğrafları ekleme
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Merhaba Muhammet kardeşim. 3-4 yıl önce  babama ait 1998 model opel astranin yolcu koltuğunu  yükseklik ayar kolunu tamir için söktüm.  İleri geri ayarı yapan kolunu  bir anda bırakınca kemer tüpü patladı ve  kemer tokasında plastik bir  ünlem işareti çıktı.  Çıkma araştırdım baya pahalıydı. Biraz araştırınca böyle kullanımin sıkıntı oluşturmayacagini öğrendim ve öyle kullanıldı. 5 ay once babamlar kaza yaptı ve  hem kemer hem airbagler görevini yerine getirdi. 

Demem o ki   airbagler sağlamsa buna  benzer  bir durum olmuş olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
İnan Çınar yazdı:

Merhaba Muhammet kardeşim. 3-4 yıl önce  babama ait 1998 model opel astranin yolcu koltuğunu  yükseklik ayar kolunu tamir için söktüm.  İleri geri ayarı yapan kolunu  bir anda bırakınca kemer tüpü patladı ve  kemer tokasında plastik bir  ünlem işareti çıktı.  Çıkma araştırdım baya pahalıydı. Biraz araştırınca böyle kullanımin sıkıntı oluşturmayacagini öğrendim ve öyle kullanıldı. 5 ay once babamlar kaza yaptı ve  hem kemer hem airbagler görevini yerine getirdi. 

Demem o ki   airbagler sağlamsa buna  benzer  bir durum olmuş olabilir. 

Öncelikle çok geçmiş olsun Allah tekrar kaza bela vermesin, şuan için benim o zaman airbag kontrolü yapmam elzem ama kimse airbag bakmaya yanaşmıyor kendim de bakamam heralde

İnan Çınar yazdı:

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/270080-emniyet-kemerleri-patlama-olayi/page/2/

Bu arada böyle bir başlık var forumda ve  fiestanin  tüpü kemer içinde şeklinde bir bilgi var.  

Aynı model bir araç inceledim iki gün önce aynı paket, şoför tarafında da vardı maalesef

Yorum bağlantısı
OĞULCAN ATMACA
(düzenlendi)

Benim 2005 fiesta benim araçta da yolcu tarafında var şöför tarafında yok. Benim de aklıma takılmıştı ama orjinal hali böyledir diye üzerine düşmedim.

tarihinde OĞULCAN ATMACA tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
OĞULCAN ATMACA yazdı:

Benim 2005 fiesta benim araçta da yolcu tarafında var şöför tarafında yok. Benim de aklıma takılmıştı ama orjinal hali böyledir diye üzerine düşmedim.

Ya sizinki de sadece şoför tarafı patladı çıkma tüpsüz değiştirdiler masraf olmasın diye ya da belki de İnan abinin paylaştığı konudaki gibi şoför tarafında içten patlamalı mekanizma olabilir,ben de merak içindeyim uzmanlar bizi aydınlatsın Fiesta mk5 ustaları :) Ben de duruma göre airbag vs baktırıp ayıplı mal davası açacağım çünkü ona göre

Yorum bağlantısı
OĞULCAN ATMACA
Muhammed KAYA yazdı:

Ya sizinki de sadece şoför tarafı patladı çıkma tüpsüz değiştirdiler masraf olmasın diye ya da belki de İnan abinin paylaştığı konudaki gibi şoför tarafında içten patlamalı mekanizma olabilir,ben de merak içindeyim uzmanlar bizi aydınlatsın Fiesta mk5 ustaları :) Ben de duruma göre airbag vs baktırıp ayıplı mal davası açacağım çünkü ona göre

Bence comfort ve collection model olarak ayrı ayrı değerlendirmek lazım aynı araçtan comfort model olan arkadaşlar bize yardımcı olursa iyi olur. 2002 2005 arası 🤔

Yorum bağlantısı
OĞULCAN ATMACA

Sarı sitedeki ilanlardan bir iki tanesinde şöför ve yolcu kemer tokalarının farklı olduğunu gördüm tesadüf olamaz herhalde (Örnek: 875094134 nolu ilanda 10. Foto)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Muhammed KAYA yazdı:

diğer tarafta da patlamış fakat değiştirilmemiş olabilir mi

Sanmam patlamış focus Kemer yuvası gördüm o attığınız 2. tüplü fotoğrafındaki gırtlak boru gibi olan kısım yamuk yumuk oluyor içi kısaldıgi için.

Allah kolaylık versin, ikinci eldeki araçları gördükçe araba değiştirmeye cesaret edemiyorum vallahi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sanmam patlamış focus Kemer yuvası gördüm o attığınız 2. tüplü fotoğrafındaki gırtlak boru gibi olan kısım yamuk yumuk oluyor içi kısaldıgi için.

Allah kolaylık versin, ikinci eldeki araçları gördükçe araba değiştirmeye cesaret edemiyorum vallahi.

Maalesef öyle ben de pişman oldum sonradan ama yapacak bir şey yok maalesef baya inceleyerek almamıza rağmen bu gözümüzden kaçmış bir şekilde ben de anlamadım daha doğrusu kaza hasar kaydı airbagde hata vs olmayınca çok aşırı incelemedik sanırım kemerler de çekince de rahat gelince,sıfır almaya artık hiç bir şekilde güç yetmiyor en boş paket egea bile 140 bin olmuş durumda... Tespit aşamasında hem airbag hem emniyet kemeri tüpü vs nasıl bir yol yordam izlenebilir sizce odb vs iş görmez sanırım sistemde hata olmadığı için illa direnç için trim, airbag,kemer,tüp hepsini söküp kontrol mü etmek gerekir

OĞULCAN ATMACA yazdı:

Sarı sitedeki ilanlardan bir iki tanesinde şöför ve yolcu kemer tokalarının farklı olduğunu gördüm tesadüf olamaz herhalde (Örnek: 875094134 nolu ilanda 10. Foto)

Dediğiniz ilana baktım fakat o şekilde belli olmuyor seri no ve tüplere bakmak lazım,dediğiniz gibi 2002-2005 mk5 comfort paket sahibi olan çıkarsa bize yardımcı olabilir sanırım ben kılavuz donanım paketi vs inceledim ama net bir bilgi bulamadım airbag sayıları var ama tüplerle ilgili bilgi yok ama çok yüksek ihtimal tüp yuvası da olduğu için tüp olması gerekiyor orada bakalım bilgi veren olur inşallah

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Gün içerisinde model numaralarına bakar yazarım buradan.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Trim plastik sökmek bu kadar zor ve korkutucu olmamalı. Sökün bakın rahatlayın.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Tolgahan Doğru yazdı:

En iyi usta dahi sökse geri taktığında trim sesi yapıyor, sanırım o yüzden söktürmek istemiyor, ben de aynı fikirdeyim.

Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Süleyman Can yazdı:

Gün içerisinde model numaralarına bakar yazarım buradan.

Model paketle birlikte tüp olup olmadığını da yazarsanız seviniriz teşekkürler şimdiden

Tolgahan Doğru yazdı:

Airbag sökümü çok basit değil hadi kemer için trimi söküp baktık bir şekilde de yine de daha önce hiç trim sökmediğim için Süleyman beyin dediği gibi iyi ustalarda bile sıkıntı olabiliyorken çok yanaşmıyorum ancak dava süreci vs olursa no şekilde heralde

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Benim focus 1 de kazada sol far civarına çarpma sonucu ön iki airbag ve iki kemer gerdirici fişek patladı. Airbaglar orijinal çıkma olarak yenilendi kemer fişekleri patlak şekilde kullanıyorum çok sorun olacağını sanmam. Airbaglarin aktif olması daha önemli

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Muhammed KAYA yazdı:

Model paketle birlikte tüp olup olmadığını da yazarsanız seviniriz teşekkürler şimdiden

Sürücü tarafında kumaş kaplama var altında ne yazdığına bakamadım, yolcu tarafında ise satır sayıları aynı ancak farklı model numarası yazıyor.

Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Süleyman Can yazdı:

Sürücü tarafında kumaş kaplama var altında ne yazdığına bakamadım, yolcu tarafında ise satır sayıları aynı ancak farklı model numarası yazıyor.

Sürücü tarafında tüp mevcut mu peki onu göebildiniz mi o alttan görünüyor,bir de kaç model hangi paket araç acaba 

Ömer Sarıgül yazdı:

Benim focus 1 de kazada sol far civarına çarpma sonucu ön iki airbag ve iki kemer gerdirici fişek patladı. Airbaglar orijinal çıkma olarak yenilendi kemer fişekleri patlak şekilde kullanıyorum çok sorun olacağını sanmam. Airbaglarin aktif olması daha önemli

Kemer gerdiricisinin çok önemli olduğu söyleniyor videolar da var aynı şekilde forumdan abiler de o şekilde beyanat vermişlerdi bir kaç konuda o okuduğum üzere

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...