İçeriğe Yönlendir

Ev Elektrik Tesisatında Sorun Var

Ercüment Yıldırım

Recommended Posts

Ercüment Yıldırım

Gündüz oğlan prize takılı kabloya asılmış priz yerinden yarım çıkmış. Eve geldim sigortayı kapatmadan vidaları gevşettim biraz ittirip vidaları geri sıkarken bam faz nötr mutlu sona erdi.

Sigortalar atınca komple söktüm baktım, buat içinde faz dibinden kopmuş. Prize nötrün bağlı olduğu yerde sivri bir parça varmış fazı yarmış. Sonuç malum.

Şimdi gelelim yardım istediğim noktaya. Elimde tesisat için elektrik kablosu var. Ucunu elektrik bandıyla sardım sabunladım aradan saldım. 1m ancak gitti sonra takıldı. Prize en yakın buat koridordaki. Arada nerden baksam 3m mesafe var.

1. Bu kabloyu fazın yerine nasıl çekerim. Var mı bir taktik veya başka bir yol(duvarı kırmadan dökmeden)?

2. Kablo çekmek yerine farklı bir yöntem var mı?

Konu doğru yerde mi yanlış yerde mi bilmiyorum. Varsa yanlışım kusura kalmayın [emoji16]

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ercüment Yıldırım yazdı:

Gündüz oğlan prize takılı kabloya asılmış priz yerinden yarım çıkmış. Eve geldim sigortayı kapatmadan vidaları gevşettim biraz ittirip vidaları geri sıkarken bam faz nötr mutlu sona erdi.

Sigortalar atınca komple söktüm baktım, buat içinde faz dibinden kopmuş. Prize nötrün bağlı olduğu yerde sivri bir parça varmış fazı yarmış. Sonuç malum.

Şimdi gelelim yardım istediğim noktaya. Elimde tesisat için elektrik kablosu var. Ucunu elektrik bandıyla sardım sabunladım aradan saldım. 1m ancak gitti sonra takıldı. Prize en yakın buat koridordaki. Arada nerden baksam 3m mesafe var.

1. Bu kabloyu fazın yerine nasıl çekerim. Var mı bir taktik veya başka bir yol(duvarı kırmadan dökmeden)?

2. Kablo çekmek yerine farklı bir yöntem var mı?

Konu doğru yerde mi yanlış yerde mi bilmiyorum. Varsa yanlışım kusura kalmayın emoji16.png

Susta kullanırsanız daha rahat geçer hocam.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Hangi buattan geldiği belli ise sigortayı kapatıp prize kadar gelen uzun kablonun birinin ucuna 2 adet kablo bağlayın. Buattan o renk kabloyu çektikçe  ucunda bağlı olan 2 kabloyu da prizden buata kadar çekmiş olacaksınız. Sonra  çektiğiniz kablonun uçlarını   buatta gerekli yerlere bağlayın.

Umarım anlatabildim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Susta kullanırsanız daha rahat geçer hocam.
Elimde susta yok. Babamlarda var getiricem ama çok eski tesisat. Sanki kullandıkları boru çok kötü iki kablo varken içinden geçer mi bilemedim.
Hangi buattan geldiği belli ise sigortayı kapatıp prize kadar gelen uzun kablonun birinin ucuna 2 adet kablo bağlayın. Buattan o renk kabloyu çektikçe  ucunda bağlı olan 2 kabloyu da prizden buata kadar çekmiş olacaksınız. Sonra  çektiğiniz kablonun uçlarını   buatta gerekli yerlere bağlayın.
Umarım anlatabildim.
Aklıma ilk gelen oydu ama hangi buat olduğu ve hangi buatta hangi kablo olduğu çok belli değil.
Resim çektim en yakın buatı. Pek belli değil ama buattan 5 ayrı yere kablo gidiyor. Ana buat bu. Başka da yakın buat yok. Tek sıkımlık şansım var. Tutmazsa biter.5bf2309750b20f2dc5c42b8e8909417d.jpg
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Buattan kabloları hafif çekince prizden görülür  aslında o buattan gelip gelmediği. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam pense ile oynat kabloları tek tek. O kesilen abloyu bence kendine doğru yine çekince buat belli eder kendini zaten diye düşünüyorum ama tesisat eski diye korkuyorsunuz sanırım çekmeye..

Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Riske girmeye gerek yok işinin ehli bir usta çağırın bence.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

buattaki iki kablonun ucuna pil bağlayın, diğer uçtan aynı renk kabloları led ampulle kontrol edin. Yanarsa hat doğrudur yanmazsa kablo değişin. Multimetre olmadan başka türlü zor. 

Kablo değişimi için dikkat edin kılavuz olmadan bantla çek ile yapınca kopabilir. Ben olsam komple yenilerim, en az 2.5 luk kablo ile. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Buattan kabloları hafif çekince prizden görülür  aslında o buattan gelip gelmediği. 
Abime sordum asıl biraz sallanan odur dedi. Öyle denicem artık. İnşallah olur.
Hocam pense ile oynat kabloları tek tek. O kesilen abloyu bence kendine doğru yine çekince buat belli eder kendini zaten diye düşünüyorum ama tesisat eski diye korkuyorsunuz sanırım çekmeye..
Aynen tesisat eski. Hatta kullandıkları plastik artık parçalanıyordur. Bir yerlere takılırsa hiç değiştiremem.
Riske girmeye gerek yok işinin ehli bir usta çağırın bence.
Eski tesisata gelmiyorlar hocam.apartman tesisatı için çağırdık gelmem diyorlar.
buattaki iki kablonun ucuna pil bağlayın, diğer uçtan aynı renk kabloları led ampulle kontrol edin. Yanarsa hat doğrudur yanmazsa kablo değişin. Multimetre olmadan başka türlü zor. 

Kablo değişimi için dikkat edin kılavuz olmadan bantla çek ile yapınca kopabilir. Ben olsam komple yenilerim, en az 2.5 luk kablo ile. 
Multimetre var hocam unuttum ben onu. Onunla bakayım hangi kablo olduğuna.
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Evin sigortası varsa arayın ücretsiz yaparlar. 
Yok hocam maalesef. Hep yaptırsam mı diye düşünürdüm
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ercüment Yıldırım yazdı:
Erhan Doruk yazdı:
Evin sigortası varsa arayın ücretsiz yaparlar. 

Yok hocam maalesef. Hep yaptırsam mı diye düşünürdüm

Aslında her şerde bir hayır vardır. Eğer buattaki bu zayıf bağlantıyı farketmeseydiniz ileride yine sorun çıkaracaktı. Bizim evde de benzer bir sorun oldu. evin yarısına nört gelmez oldu buatlara bakıp çözemeyince elektrikçi çağırmıştım. Onlar da epey bir baktılar ,tüm prizleri söktüleri tüm buatları açtılar. en sonunda mutfak dolabının arkasında kalan bir buat bulduk, oradaki kablolara aşırı yük gelmiş ve nötr kabloyu eritmişti. kabloyu tekrar bağladılar, 2 adet ana sigortayı kablo eridiği için değiştirdiler.  basit arızaydı 2 saat uğraştıkları için 300 liramı alıp gitmişlerdi. Evin sigortası olduğu sonradan aklıma geldi ama olan olmuştu çoktan. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Aslında her şerde bir hayır vardır. Eğer buattaki bu zayıf bağlantıyı farketmeseydiniz ileride yine sorun çıkaracaktı. Bizim evde de benzer bir sorun oldu. evin yarısına nört gelmez oldu buatlara bakıp çözemeyince elektrikçi çağırmıştım. Onlar da epey bir baktılar ,tüm prizleri söktüleri tüm buatları açtılar. en sonunda mutfak dolabının arkasında kalan bir buat bulduk, oradaki kablolara aşırı yük gelmiş ve nötr kabloyu eritmişti. kabloyu tekrar bağladılar, 2 adet ana sigortayı kablo eridiği için değiştirdiler.  basit arızaydı 2 saat uğraştıkları için 300 liramı alıp gitmişlerdi. Evin sigortası olduğu sonradan aklıma geldi ama olan olmuştu çoktan. 
Sigorta gerçekten faydalı bir şey aslında. Üst katta sürekli su tesisatı patlardı. Sigorta yaptırdı 1 2 defa iyi bir ustaya yaptırdıktan sonra gelip bana da hasar parası ödediler.
Tesisat işlerinde genelde gelen usta öpmeden bırakmıyor. Ampul takmaya 50tl alan insanlar çoğu. Abim elektrik ustası ama o da maalesef Türkiye'de değil. Onu beklemek te istemiyorum.
Kablonun ucunu tespit edersem eğer ucuna yeni kabloyu sıkıca sarıp çekicem başka da yolu yok gibi. Bir de sustayı alırım babamlardan belki faydası olur son çare olarak.
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Erhan Doruk yazdı:

Aynı olay 4 sene önce başıma geldi. Buzdolabının kapağı açık kalmış biz de sabah çıktık gece geldik yani tahmini 10 saat kadar açık kalmış. Buzdolabının ışığı da söndüğü için soğutmak için harıl harıl çalışmış. Durup dururken önceleri haftada bir sonra ayda bir kaçak akım atmaya başladı. Sigorta değil kaçak akım atıyordu enteresan olan. Ama bu buzdolabı olayına kadar hiç bir şey yoktu. Servis çağırdım falan ne yaptıysam olmadı. En son apartmanla görüştüm onlarda da benzer şeylerin olduğunu sigortaların ve kaçak akımın amperini yükseltim, bir tane prizde nötr ile fazın yeri yanlış takılmış onu da düzelttirdim bir daha olmadı. Bazen bir şeyler vesile oluyor..

Sigorta meselesine gelince benim evim aldığımdan beri sigortalıdır ama hep dalgınlığıma geliyor kullanmıyorum. Mesela boru patladı evi komple su bastı çağırsana sigortayı değil mi? :D Ama unuttum ben onu kendim yaptım. Bir kaç akıntı vs. oldu yine aramadım. Hep yaptıktan sonra aklıma geliyor. Bir kaç arkadaş ara yine de fotoğraf varsa verirler ücretini dediler ama yok yani.. Yaptıracaksanız unutmayın :D 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Aynı olay 4 sene önce başıma geldi. Buzdolabının kapağı açık kalmış biz de sabah çıktık gece geldik yani tahmini 10 saat kadar açık kalmış. Buzdolabının ışığı da söndüğü için soğutmak için harıl harıl çalışmış. Durup dururken önceleri haftada bir sonra ayda bir kaçak akım atmaya başladı. Sigorta değil kaçak akım atıyordu enteresan olan. Ama bu buzdolabı olayına kadar hiç bir şey yoktu. Servis çağırdım falan ne yaptıysam olmadı. En son apartmanla görüştüm onlarda da benzer şeylerin olduğunu sigortaların ve kaçak akımın amperini yükseltim, bir tane prizde nötr ile fazın yeri yanlış takılmış onu da düzelttirdim bir daha olmadı. Bazen bir şeyler vesile oluyor..

Sigorta meselesine gelince benim evim aldığımdan beri sigortalıdır ama hep dalgınlığıma geliyor kullanmıyorum. Mesela boru patladı evi komple su bastı çağırsana sigortayı değil mi? [emoji3] Ama unuttum ben onu kendim yaptım. Bir kaç akıntı vs. oldu yine aramadım. Hep yaptıktan sonra aklıma geliyor. Bir kaç arkadaş ara yine de fotoğraf varsa verirler ücretini dediler ama yok yani.. Yaptıracaksanız unutmayın [emoji3] 
Öyle durumda fatura olunca resim de varsa kabul ediyorlar diye biliyorum.
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ercüment Yıldırım yazdı:
Tayfun Aydın yazdı:

Sigorta meselesine gelince benim evim aldığımdan beri sigortalıdır ama hep dalgınlığıma geliyor kullanmıyorum. Mesela boru patladı evi komple su bastı çağırsana sigortayı değil mi? emoji3.png Ama unuttum ben onu kendim yaptım. Bir kaç akıntı vs. oldu yine aramadım. Hep yaptıktan sonra aklıma geliyor. Bir kaç arkadaş ara yine de fotoğraf varsa verirler ücretini dediler ama yok yani.. Yaptıracaksanız unutmayın emoji3.png 

Öyle durumda fatura olunca resim de varsa kabul ediyorlar diye biliyorum.

Sigortadan sigortaya değişmekle birlikte çoğunluğunda öncelikle sigortaya başvurmazsanız ödemeyi yapmıyorlar. Sigorta şirketlri artık kurumsal onarım firmaları ile anlaşmışlar. Öncelikle onlar eve geliyorlar ve sigorta kapsamına bir şekilde çıkarabilir miyiz diye bakıyorlar. Oldu ki bir kapsam dışı gördüler, diyorlar ki sigorta karşılamıyor ama isterseniz biz ücreti karşılığı gelmişken yapalım. Çoğu kişi de yaptırıyor mecburen.

Geçen su tesisatında bir sıkıntı oldu, dedim sigorta bunu kesin karşılar, foto çekti merkezle görüştü filan dedi bu binaya ait tesisat değil nipel kırılmış bunu karşılamaz. Yapalım dedi , iyi yapın dedim zaten bir nipelden kaç para çıkabilir ki, 280 tl aldılar. taharet musluğunu , esnek boruları filan da değiştirip şişirmişler fiyatı. 

Bu devirde öpen öpene valla. Birçok şeyden anlıyorum da şu su tesisatı işi hiç elimden gelmiyor. Evde uygun alet edevat da yok.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Erhan Doruk yazdı:

Sigortadan sigortaya değişmekle birlikte çoğunluğunda öncelikle sigortaya başvurmazsanız ödemeyi yapmıyorlar. Sigorta şirketlri artık kurumsal onarım firmaları ile anlaşmışlar. Öncelikle onlar eve geliyorlar ve sigorta kapsamına bir şekilde çıkarabilir miyiz diye bakıyorlar. Oldu ki bir kapsam dışı gördüler, diyorlar ki sigorta karşılamıyor ama isterseniz biz ücreti karşılığı gelmişken yapalım. Çoğu kişi de yaptırıyor mecburen.

Geçen su tesisatında bir sıkıntı oldu, dedim sigorta bunu kesin karşılar, foto çekti merkezle görüştü filan dedi bu binaya ait tesisat değil nipel kırılmış bunu karşılamaz. Yapalım dedi , iyi yapın dedim zaten bir nipelden kaç para çıkabilir ki, 280 tl aldılar. taharet musluğunu , esnek boruları filan da değiştirip şişirmişler fiyatı. 

Bu devirde öpen öpene valla. Birçok şeyden anlıyorum da şu su tesisatı işi hiç elimden gelmiyor. Evde uygun alet edevat da yok.

Abi kurumsal tamirci dediklerin en dandik malzemeyi kullanıyorlar gözümle gördüm. Su tesisatçısı geldi parçayı değiştirdi. Değiştirdiği parça bir kaç gün sonra patladı.

Gel benim evin halini gör. 7 senede 15-20 defa üst katta tesisat patladı. Ben boyatmıyorum artık evi nede olsa patlayacak tekrar diye. Bu yazı bekliyorum daha da patlamazsa boyatıcam. 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Ercüment Yıldırım yazdı:

Abi kurumsal tamirci dediklerin en dandik malzemeyi kullanıyorlar gözümle gördüm. Su tesisatçısı geldi parçayı değiştirdi. Değiştirdiği parça bir kaç gün sonra patladı.

Gel benim evin halini gör. 7 senede 15-20 defa üst katta tesisat patladı. Ben boyatmıyorum artık evi nede olsa patlayacak tekrar diye. Bu yazı bekliyorum daha da patlamazsa boyatıcam. 

Ercüment hocam aynen sırf bu yüzden evi tadilata soktuğumda parça benden sadece işçilik isterim. Bu arada sizin üst kat baya sorun çıkarıyorsa bu konuda sigorta zaten yaptırıp parasını üst kattan alıyor. Ama mahkeme ile ama uzlaşma yolu ile.. Sen de zararını karşılatabilirsin. 1 olur 2 olur da senin baya olmuş..

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Ercüment hocam aynen sırf bu yüzden evi tadilata soktuğumda parça benden sadece işçilik isterim. Bu arada sizin üst kat baya sorun çıkarıyorsa bu konuda sigorta zaten yaptırıp parasını üst kattan alıyor. Ama mahkeme ile ama uzlaşma yolu ile.. Sen de zararını karşılatabilirsin. 1 olur 2 olur da senin baya olmuş..
Eski arkadaşım sayılır arada samimiyet var yoksa çoktan sorun ederdim de. Onun sigortası bana ödeme yaptı zaten. İster usta ister para dediler bende tekrar patlar diye para istedim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...