İçeriğe Yönlendir

Temassız Su Sensörü Montajı

Levent Güzelkalp

Recommended Posts

Muhammet  Ölmez

İlk mesajdaki sensör 12 volt ile de çalışabiliyormuş ve 50 miliampere kadar kendisi çıkış verebiliyormuş, kendi başına LED yakabilir yani. Tek sıkıntı sıvı algıladığında yüksek, algılamadığında düşük sinyal veriyor, yani LED'i doğrudan bağlarsanız sıvı algıladığında yanacak, algılamadığında sönecektir. Bilgilerinin yazdığı sayfa ise şurası , https://media.digikey.com/pdf/Data Sheets/DFRobot PDFs/SEN0204_Web.pdf

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Muhammet Ölmez yazdı:

İlk mesajdaki sensör 12 volt ile de çalışabiliyormuş ve 50 miliampere kadar kendisi çıkış verebiliyormuş, kendi başına LED yakabilir yani. Tek sıkıntı sıvı algıladığında yüksek, algılamadığında düşük sinyal veriyor, yani LED'i doğrudan bağlarsanız sıvı algıladığında yanacak, algılamadığında sönecektir. Bilgilerinin yazdığı sayfa ise şurası , https://media.digikey.com/pdf/Data Sheets/DFRobot PDFs/SEN0204_Web.pdf

Cevabınız için teşekkür ederim 12 volt la çalışması süper olmuş aracın volt düşürmeye gerek kalmadı o zamansa . Kötü yanı sürekli yanan led belli bir zaman sonra göz yorar bu sensörü Suyu göremeyince ses veren bir hale getirmek mümkün olabilir mi ? Mümkünse hangi ek parçalar gerekli . Yoksa başka bir sensör mü bakayım . Sizi yakalamışken çok soru sordum af ola :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Levent Güzelkalp yazdı:

Cevabınız için teşekkür ederim 12 volt la çalışması süper olmuş aracın volt düşürmeye gerek kalmadı o zamansa . Kötü yanı sürekli yanan led belli bir zaman sonra göz yorar bu sensörü Suyu göremeyince ses veren bir hale getirmek mümkün olabilir mi ? Mümkünse hangi ek parçalar gerekli . Yoksa başka bir sensör mü bakayım . Sizi yakalamışken çok soru sordum af ola :) 

Kontağı çevirince yanar, termostat açınca söner o şekil ters bağlaması kolay.

Muhammet Ölmez yazdı:

Ters bağlarsın ledi eğer o şekil akım içine çekebilir (sink) özellikli ise ki öyledir. Değilse de bir tane PNP transistör bağlarsın.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Devrenin çalışma mantığına göre çıkış ucu su seviyesine göre bir voltaj üretiyor ve suyun yokluğunda 0v olarak çıkış vereceği belirtiliyor. 

Mehmet Hocamın dediği gibi çalışma mantığının tersi kullanılabilir. Suyun varlığında voltaj çıkışı görülür bir röle tetiklenir, suyun yokluğunda voltaj sıfırlanır röle kontak bırakır. Rölenin aktif/pasif (no-nc) çıkışları var malum, tetikleme yokken pasif bacaktan buzzer veya led sürülür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
M. Asım Kahraman yazdı:

Devrenin çalışma mantığına göre çıkış ucu su seviyesine göre bir voltaj üretiyor ve suyun yokluğunda 0v olarak çıkış vereceği belirtiliyor. 

Mehmet Hocamın dediği gibi çalışma mantığının tersi kullanılabilir. Suyun varlığında voltaj çıkışı görülür bir röle tetiklenir, suyun yokluğunda voltaj sıfırlanır röle kontak bırakır. Rölenin aktif/pasif (no-nc) çıkışları var malum, tetikleme yokken pasif bacaktan buzzer veya led sürülür.

röle möle uğraşmayın. 0 çıkış verdiğinde diğer ucu 5v ve bir tane 1k dienç bağlanmış led yanacak şekilde (diğer uç ledin uzun ucu, bu sendör tarafına kısa uç) bağlayabilirsiniz. Ancak sensörün şemasına baktım sink akımı göstermemiş. muhtemelen eder. Edemiyorsa

PNP transistörün base kısmına bağlayacaksınız. kollektöre de seri 1k direnç ile ledi bağlayacaksınız.  

M. Asım Kahraman yazdı:

..oltaj çıkışı görülür bir röle tetiklenir, suyun yokluğunda voltaj sıfırlanır röle kontak bırakır. Rölenin aktif/pasif (no-nc) çıkışları var ..

transistörü anlatmışsın :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
M. Asım Kahraman yazdı:

Mehmet Göktürk yazdı:

röle möle uğraşmayın. 0 çıkış verdiğinde diğer ucu 5v ve bir tane 1k dienç bağlanmış led yanacak şekilde (diğer uç ledin uzun ucu, bu sendör tarafına kısa uç) bağlayabilirsiniz. Ancak sensörün şemasına baktım sink akımı göstermemiş. muhtemelen eder. Edemiyorsa

PNP transistörün base kısmına bağlayacaksınız. kollektöre de seri 1k direnç ile ledi bağlayacaksınız.  

transistörü anlatmışsın :)

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben bu işten anlayan bir arkadaşa bu yazdıklarınızı okutayım o bana liste çıkarsın 

İnternetten alayım ne lazımsa 

Sonra ona şemayı çizdiririm olmadı masanın üstünde çalışacak hale getirtirim 

Sonra buraya yazarım 

Bu anlatıklarınızı ben biraz Zor yaparım muhtemelen bir şeyler yakarım .

Multi metre lehim makinası gibi aletlerim war  var ama şema olmadan yapamam :)

Şema olsada zor yaparım 

Elektronik Başka bir dünya valla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bu sensörlerin kablosu sorun yaratabilir. blendajlı kablo olsun uzun olacaksa. mikrofon kablosu gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Mehmet Göktürk yazdı:

bu sensörlerin kablosu sorun yaratabilir. blendajlı kablo olsun uzun olacaksa. mikrofon kablosu gibi.

Notumu aldım Hocam Depomda vardı bolca 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeo mk2 de, genleşme kabında orijinalde sensör var.. 

Temin edilip çalışma mantığı incelenebilir. 

Bir uyarı yaktırmak bir şekilde mümkün olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dizel veya LPG olan forkliftler için motor bloğu üstüne termik kontak bağlıyorum. Kontağı da buzzere. Blok dizel ise 110 LPG ise 120 derece olunca alarm çalıyor. Su hattının takibi zor ve kararlı değil çoğu zaman.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Dizel veya LPG olan forkliftler için motor bloğu üstüne termik kontak bağlıyorum. Kontağı da buzzere. Blok dizel ise 110 LPG ise 120 derece olunca alarm çalıyor. Su hattının takibi zor ve kararlı değil çoğu zaman.

Senin gibi bir bilgeyi her üretim tesisin başına geçirmek lazım abi Geçen benzin tv de gördüm Selim ustaoğlu anlatıyor. Land Rover bir serisine su ikazı koymamış motorlar hem susuzluktan patlamış . Su ikazı mühim bir şey diyordu.

Levent Güzelkalp yazdı:

Senin gibi bir bilgeyi her üretim tesisin başına geçirmek lazım abi Geçen benzin tv de gördüm Selim ustaoğlu anlatıyor. Land Rover bir serisine su ikazı koymamış motorlar hem susuzluktan patlamış . Su ikazı mühim bir şey diyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=Ii66GH0WnBY

36.50-38.30 süreler arasında

tarihinde Levent Güzelkalp tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Umut Kaya1

Dediğim gibi ardunio ile yapılmis ama aklıma şu geldi genleşme tankina temas edecek bı yere bı digital termo metre koyarsanız özellikle su seviyesinin üst noktalarına oradaki sıcaklığı verecektir size su seviyesi azalınca da termometre de sıcaklık değeri düşecektir dolayısı ile seviyenin düştüğünü gorebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Levent Güzelkalp

Aracımda Bir Su İkazı Yok bunun için bir çözüm arayışındayım aslında bu konuda bir başlık açmıştım ama bulamadım . Yetkili arkadaşlar bulabilirler se Birleşse Diğer konu Havada kalmaz.

Benim Sizlere Sorum ;

Bu işlerden fazla anlamadan bir şeyler yaptım masada çalıştı ama araçta çalışır mı ? tam emin değilim.

Bu yaptığım devre bir tehlikesi varmıdır.

Ben bir anahtar koyup uzun yolda ara ara kontrol edip kaparım sürekli açık kalmaz diye düşünüyorum.

Kullanmış olduğum Ters tetikli role de Tetikte sürekli + olması sorunmudur.

Devre Şeması Budur.

https://www.hizliresim.com/o5s081t

1 Numara Araç Aküsü

https://www.direnc.net/sigota-yuvasi-kablolu-30cm

3. https://www.direnc.net/graivity-arduino-icin-temassiz-dijital-su-/-sivi-seviyesi-sensoru

4.https://www.direnc.net/12v-1-kanal-role-karti

5. https://www.direnc.net/220v-22mm-kirmizi-ledli-buzzer

kP6SLc.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tehlikesi olacak bir durmu yok her türlü sistem dışı çalışır güzel de olur bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Aslinda amacim normal role kullanip sensorden gelen + role bobinine direk verip acik olan ucu bosta birakmak + kesilince kapanan rolede yeni olan + dan direk buzer cekmekti ama olmadi sensorden gelen + bobini acip kapamada işe yaramadi gucu yetmedi sanirim

tehlikesi olacak bir durmu yok her türlü sistem dışı çalışır güzel de olur bence.
Tesekkur ederim abicim ben bu islere uzagim ondan sormak istedim. bakan olsam bu su ikazini butun araçlarda zorunli tutarım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağ basınç ve su seviyesi ikazı standart zorunlu olsa, fabrikaların parça cirosu acaip düşerdi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
yağ basınç ve su seviyesi ikazı standart zorunlu olsa, fabrikaların parça cirosu acaip düşerdi.
Haklisin abicim ozellikle bizim gibi ulkelerde kesin bu ikazla olmali soyle 4-5 yasinda bir güncel arabanin motor yenilemesi en az 20 bin tutar . Eski ladamizda yag basinci vardi . Kisin sogukta yag kalinlastigi icin sanirim basinc normalin altinda kalirdi babam yag basıncı duzelene kadar hic gazlamazdi . Usta dikkat et demis oda uyguluyordu aklimda kalmis.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

aküden almayın kontaktan alın enerjiyi. güzel kutu mutlaka şart yoksa yangın çıkar. bağlantıları sağlam kablo ile yapın oynaşma olmasın. motorun çok sıcak yerine koymayın arduino sıcakta baygınlık geçirebilir. E madem arduino yaptınız iki satır ekran ve başka giriş çıkışlar şart oldu. Bununla kalmayın derim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
aküden almayın kontaktan alın enerjiyi. güzel kutu mutlaka şart yoksa yangın çıkar. bağlantıları sağlam kablo ile yapın oynaşma olmasın. motorun çok sıcak yerine koymayın arduino sıcakta baygınlık geçirebilir. E madem arduino yaptınız iki satır ekran ve başka giriş çıkışlar şart oldu. Bununla kalmayın derim. 
Akuden alip hemen arkasina sigorta sonra anahtar koymayin dusunuyordum hocam ama kontsktan alip sonrasina anahtar ve sigortada koyabilirim ama bu isi ehline yaptiririm .
Kutuyu su gecirmez guzel yalitimli bir sey yapacagim.
Baglantilari elektrikci arkadaşımla yapacagim bol bol makaron kullaniriz artik
Bu asama benim ickn zirve ekran kod kesinlikle yapamam hocam bilgim sinirli ama boyle yetisi olan biri olsam ikazi olmayan araclar icin bir seyler yapip piyasaya surerdim kime anlatsam mantikli buldu. Keske yapsaydim lpg dirsekten su kacirmis gosterge hareket etmedi conta yaktim 5 bin tl gitti diye arkadasin oldu. Ben bu su olayindan cok korkuyorum kendi isimi halletsem yeter bana uzun yolda her gaz aldigim yerde hizlica kaput ac yapmaktan kurtaracağım insallah
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Şuydu galiba eski konu;

Cok tesekkur ederim abicim ben bulamamistim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
kontak dediysek sigortanın ordan tabi. 
Anladim hocam tesekkur ederim.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...