İçeriğe Yönlendir

6v Akülü Araç 12v Olur mu?

Oktay Göktaş

Recommended Posts

Oktay Göktaş

Merhaba. 2017 de A101 den aldığım 6v tek motorlu bir araç var evde. Aküsü zayıfladı biraz ve gidişi de kağnı gibi. İki tane sorum olacak:

1- Araçtaki motor ve şanzıman(motora bağlı dişilerin olduğu kutu) bir tane daha alsam (6v ve diğerinin aynısı). Diğer motora paralel bağlasam, aküsünü de 12 v ile değiştirsem faydası olur mu. Ya da 12v olmuş olur mu?

2- Bu seçenekte ise sadece 12v luk bir motor ve yine 12v luk batarya alınacak. Yine tek tekerden çekiş olacak.

Her iki durumda da araçta mevcut olan elektronik devreyi değiştirmem gerekir mi ya da birkaç parça değişimi ile o devre iş görür mü? Bu konuda pek teknik bilgim olmadığından sizlere danışmak istedim.

Bir de, 12v luk bir pil alınacak her halükarda ama amperi kaç olmalı?
Devrenin resmini paylaşayım
93f4010f68630e5ee074c78986b53867.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2 adet 6V luk sistem seri bağlanırsa 12V luk aküden beslenebilir, tek kart ile 2 motor çalışır mı kart dayanır mı bilemem de, 2 seri bağlı 6V motor da hıza katkı sağlamaz, yokuşta bayılmaz ama eskisi gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

pilli arabayı atın. pedallı araba alın. 1HP

pilli arabayı atın. pedallı araba alın. 1HP  (sıpa mı demeli horse yerine)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam aynı 6v BİM den almıştım ben de mercedes çok güzeldi. Oğlan çok severek biniyordu. Sonra büyüdü tabii baba benim arabamın anahtarı yok, kaputu açılmıyor, vitesi yok , benzin alma yeri yok gibi şeylerle baskıya başladı. Yavaş ta geliyordu tabii. Gittik 12v söylediği bütün özellikleri olan Thunder aldık Pilsan ın. Uğraşmak istiyorum diyorsanız siz bilirsiniz de uğraşmak istemiyorum derseniz güzel araç tavsiye ederim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
pilli arabayı atın. pedallı araba alın. 1HP
pilli arabayı atın. pedallı araba alın. 1HP  (sıpa mı demeli horse yerine)

[emoji28] evet hocam sıpa olur. 1SP de uydu. Aslında maliyet olarak da daha ucuza gelir. Hem de sıpaların kas gelişimine faydası olur. Bunu da bi düşüneyim [emoji848]
Hocam aynı 6v BİM den almıştım ben de mercedes çok güzeldi. Oğlan çok severek biniyordu. Sonra büyüdü tabii baba benim arabamın anahtarı yok, kaputu açılmıyor, vitesi yok , benzin alma yeri yok gibi şeylerle baskıya başladı. Yavaş ta geliyordu tabii. Gittik 12v söylediği bütün özellikleri olan Thunder aldık Pilsan ın. Uğraşmak istiyorum diyorsanız siz bilirsiniz de uğraşmak istemiyorum derseniz güzel araç tavsiye ederim..

Çok para. Şu an o kadar para veremem doğrusu. Modifiye etmek çok çok daha ucuza gelebilir diye düşünmüştüm. Taş çatlasın 250-300 civarına hallolabilir saydıklarım ama 12v arabaların ikinci elleri bile 800-900 civarlarında.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim yine de[emoji3526]
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Oktay Göktaş yazdı:

emoji28.png evet hocam sıpa olur. 1SP de uydu. Aslında maliyet olarak da daha ucuza gelir. Hem de sıpaların kas gelişimine faydası olur. Bunu da bi düşüneyim emoji848.png
Çok para. Şu an o kadar para veremem doğrusu. Modifiye etmek çok çok daha ucuza gelebilir diye düşünmüştüm. Taş çatlasın 250-300 civarına hallolabilir saydıklarım ama 12v arabaların ikinci elleri bile 800-900 civarlarında.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim yine deemoji3526.png

ben oğlana elektrikli almıştım binmedi. sonra pilsan pedallı aldım deliler gibi bindi. üsteli her yere bagajda da götürdük. çok daha hızlı. kaldırıma yaklaşır kendi iner çeker kalkar fiziksel gelişime de katkısı büyük. bence elektrikli çocuk araçları yasak olmalı. oyuncakçılar pahalı diye öne çıkarıyorlar. öteki türlü 100 liralık pedallı arabadan 25 lira kazanacak en fazla. pedallı alan da pilli almayacak. 

bunla drift bile yapılıyor:

https://www.pilsanstore.com/urun/happy-herby-pedalli-araba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hızlandırmak için 12V silecek motoru ile büyük  metal dişli yapılabilir, tavsiye değildir freni yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Benzinli tırpan motoru ile canavar olur o araç ,  Evde denemeyin :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Erhan bey, Çağlar abi, [emoji28] olayı büyütmüş iyice. Yok yahu, maksat hızdan ziyade daha uzun pil ömrü ve verimli sürüş idi. Lakin Mehmet hocamın dediği daha fazla aklıma yattı sanki. Hatta geçenlerde ben de bu pilsanın pedallı arabasına bakmıştım.

Beni bu soruyu sormaya yönelten neden, hafta sonu arabayı şarj etmiştim. Çocuklar evin içinde binmek istediler. Oğlanın çok hoşuna gidiyor özellikle. Verimliliğini arttırsam diye düşünmüştüm..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Göktürk yazdı:

pilsan pedallı aldım deliler gibi bindi

Bende aynı mantıkla oğlana pilli yerine pedallı almışım ama hiç binemedi. Şimdi ikinci oğlum biniyor o da süremedi. Pedallar da mı sıkıntı var benim anlamdım.

Arka tekerler arasındaki aksın pedala bağlantı yapılan kısımları tam simetrik mi sizde? Bende ki çapraz duruyor, özellik sanmıştım başta ama iki çocuk da süremeyince şüphelendim şimdi sıkıntı mi var acaba.

_____

Teker ______I.        I________.           ______ teker

I_____I

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Teker ______I.        I________.           ______ teker

I_____I

Doğrusu bu, diğer türlü teker dönmez.

Ama pedallı aracın ilk startı biraz zor olur ama alışınca rahat sürülür.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oktay Göktaş yazdı:

Erhan bey, Çağlar abi, emoji28.png olayı büyütmüş iyice.

apaçilik içimize işlemiş :mamba:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Biz de Pilsan 6V var yetersiz geliyor biraz araştırdım dişli aksanını da değiştirmek gerekiyor direkt 12V taksan olmaz vs dediler çok kafam almadı açıkçası. 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Biz de Pilsan 6V var yetersiz geliyor biraz araştırdım dişli aksanını da değiştirmek gerekiyor direkt 12V taksan olmaz vs dediler çok kafam almadı açıkçası. [emoji3]

Galiba aynı 6v luk motordan alıp diğer arka tekere de takarsak o da epey faydalı olur. Bataryayı da 12v yapmak lazım tabi bu durumda. Ben fikirleri değerlendiriyorum. Siz de takipte kalın..
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Selçuk Bakış yazdı:

Doğrusu bu, diğer türlü teker dönmez.

Ama pedallı aracın ilk startı biraz zor olur ama alışınca rahat sürülür.

Yandan bakınca biri ram aşağıda iken yukarıda olan 25-30 derece eğik duruyor, demekki sıkıntılı. Doğrultmayi deneyeyim ben bakalım nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yandan bakınca biri ram aşağıda iken yukarıda olan 25-30 derece eğik duruyor, demekki sıkıntılı. Doğrultmayi deneyeyim ben bakalım nasıl olacak.

Yine de başka bir araç ile karşılaştırın, o malzeme kolay eğilmez. Birde pedaldan arkaya giden çubuklar kolay eğriliyor, sorun onlarda da olabilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Selçuk Bakış yazdı:

o malzeme kolay eğilmez

Aldığından beri öyle. Hiç süremedi oğlan bindi 3. sınıf oldu, 4 yaşındaki kardeşi kullanıyor ama Çakmaktaş gibi sürüyor o da abisi gibi, pedalla hiç süremedi ikiside.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Aldığından beri öyle. Hiç süremedi oğlan bindi 3. sınıf oldu, 4 yaşındaki kardeşi kullanıyor ama Çakmaktaş gibi sürüyor o da abisi gibi, pedalla hiç süremedi ikiside.

Kesin çubuklarda eğrilik vardır, bizim çocuğun ayağı yetişsin diye eğdim havada bile dönmedi teker.

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Bence de, o zaman sistemde bir sıkıntı var. Eğiklik olabilir.
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Oktay Göktaş yazdı:

emoji28.png evet hocam sıpa olur. 1SP de uydu. Aslında maliyet olarak da daha ucuza gelir. Hem de sıpaların kas gelişimine faydası olur. Bunu da bi düşüneyim emoji848.png
Tavsiyeniz için teşekkür ederim yine deemoji3526.png

Hocam ben de ikinci el aldım. Bir arkadaş ilan vermiş sarı siteye. Bir kez bindirmiş çocuğu sonra apartmana çıkar indir zor gelmiş. Aldığımda daha 1.5 sene garantisi vardı zaten. Hemen hemen yarı fiyatına aldım. Hem jip tarzı hem yeni olunca oğlan ayrı bir şevkle sürdü. Tabi karar sizin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Oktay Göktaş yazdı:

Bence de, o zaman sistemde bir sıkıntı var. Eğiklik olabilir.

dereceli olmaması lazım. fabrikada yanlış bükülmüştür. tam 180 derece fark olacak yoksa çocuklar sağ sol sağ sol sistematik basamazlar. şanssızlık olmuş sizde.

ısrarcıyım... pedallılar hızlı gidiyor. çocuğun gelişimine uygun. drift yapabiliyor. taşıması kolay. AVM'lere vesaire yerlere girebiliyor. Kafa ütülemiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

6V Pilsan traktöre 12V akü bağladım. Tek sorun oğlan ileri giderken birden geriye takınca dişli sıyırdı sanırım bazen tak tak ses geliyor kalkışlarda. Sorun baskı mı aks mı bilemedim :D

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Macit Aliyev

Yeni konu açmamak için direkt burdan sorayım dedim;

Çocuğun 12 V akülü arabasını şarj etmek için koca arabayı içeri almam lazım herseferinde. Aküsünü çıkartıp evde şarj etmek istiyorum. Arabanın markası Sahara diye geçiyor.

Fakat sormak istediğim şey aşağıdakı linkteli ürün pilsan için mi yoksa tüm 12V aküler için geçerlimidir?

https://www.trendyol.com/ataexpress/pilsan-fantastik-akulu-araba-uyumlu-12-volt-aku-sarj-cihazi-sarz-aleti-adaptor-yerli-uretim-1a-p-118287337

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
Macit Aliyev yazdı:

Yeni konu açmamak için direkt burdan sorayım dedim;

Çocuğun 12 V akülü arabasını şarj etmek için koca arabayı içeri almam lazım herseferinde. Aküsünü çıkartıp evde şarj etmek istiyorum. Arabanın markası Sahara diye geçiyor.

Fakat sormak istediğim şey aşağıdakı linkteli ürün pilsan için mi yoksa tüm 12V aküler için geçerlimidir?

https://www.trendyol.com/ataexpress/pilsan-fantastik-akulu-araba-uyumlu-12-volt-aku-sarj-cihazi-sarz-aleti-adaptor-yerli-uretim-1a-p-118287337

Tüm 12v düşük kapasite ups akülerini şarj eder bu alet. Tabii ki araç aküsü şarj etmek isterseniz 1 hafta falan beklemeniz lazım :) 

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...