İçeriğe Yönlendir

Geri Viteste Sağ Aynanın Otomatik İnmesi

Mehmet Unkun

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Guzel olmuş masallah. Ben de ihtiyac duyuyorum arabada bazen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben bu modüllerle kartlarla istediği şeyi tasarlayıp yapan insanlara hayranım. Keşke olabilseydim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bu özellik bir çok araçta mevcut ancak önemli olan bu değil. Önemli olan bu çalışmanın buram buram emek kokması.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel olmuş. Faydalı bir çalışmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben bu modüllerle kartlarla istediği şeyi tasarlayıp yapan insanlara hayranım. Keşke olabilseydim. 

Zor değil hocam, youtube da Bugra diye bir kanal var. Orda canbusla ilgili detaylı videolar var. Bir de bu işi kolaylaştıran arduino tabii.  Yazılımı sevdiriyor, hemen led yakmaya yani sonuç almaya başlıyorsun🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Kara

Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. Kuga'ya olur mu acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Selçuk Kara yazdı:

Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. Kuga'ya olur mu acaba?

Olur ama emin olmak için can mesajlarını filtrelemek lazım. %99 uyar çünkü gösterge  focus 2/c max/kuga için aynı ve birbirine uyuyor. Kapı modüllerinin farklı olduğunu zannetmiyorum ama denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Unkun yazdı:

Olur ama emin olmak için can mesajlarını filtrelemek lazım. %99 uyar çünkü gösterge  focus 2/c max/kuga için aynı ve birbirine uyuyor. Kapı modüllerinin farklı olduğunu zannetmiyorum ama denemek lazım.

Can mesajlari ne icin kullaniliyor burada

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Can mesajlari ne icin kullaniliyor burada

Can mesajları yani arabadaki tüm modüller birbiri ile bu can hattı ile haberleşiyor. Yani frene bastığında direksiyonu çevirdiğinde sinyal verdiğinde hızın devirin sıcaklığın bilgisi cam ve ayna düğmelerinin basılma durumu vb. çoğu bilgi canbus ile iletişim sağlanıyor. Modülün yaptığı düğme basılma mesajını bu can sistemine göndermek.  Bu mesajı alan kapı modülüde aynayı ayarlıyor. Yani ayna düğmesinden diğer aynaya kablo değil de bir can mesajı gidiyor. Bu da kablo tasarrufu sağlıyor. Modülde düğmenin mesajını taklit ediyor diyebiliriz.

Misalen kadran selamlamada yapılabilir açılışta ama araç 8 bin devir ve 240 km/h hızda gittiğini sanması pek normal değil🙂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Özellik güzel ama her zaman kaldırıma yanaşmıyorum tehlikeli olabiliyor. O yüzden keyifli ve dikkatli kullanımlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Metin Akbal yazdı:

Özellik güzel ama her zaman kaldırıma yanaşmıyorum tehlikeli olabiliyor. O yüzden keyifli ve dikkatli kullanımlar :)

Belki ilave bir tuş ile ihtiyaç olmadığında devre dışı bırakılabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Elinize sağlık. Ben de bayılıyorum bu tarz kafa kullanarak emek verilerek üretilen çalışmalara. Çok hoş...

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Gayet güzel bir çalışma ama sensörler geri kamerası filan pek gerek buna buna. İllaki faydalanan çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Alpay Sumer yazdı:

Ben kullanıyorum. Hatta ikiside inseydi diye keske diyorum.

😛 Citroende hangisini istersen seçip indiriyorsun. Tuş en son hangi aynada ise o tarafı indiriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mustafa Tüfekçi yazdı:

😛 Citroende hangisini istersen seçip indiriyorsun. Tuş en son hangi aynada ise o tarafı indiriyor

onu denedim.Solda kalsada indirmiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Muhammet Ali Deli yazdı:

Gayet güzel bir çalışma ama sensörler geri kamerası filan pek gerek buna buna. İllaki faydalanan çıkacaktır.

Ön, arka park sensörü ve geri kamerası mevcut.

tarihinde Mehmet Unkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Çok güzel bir çalışma, aracımda var ve işe yarıyor. Ayna ayarı için tırnağı hangi yöne çevirirseniz o tarafın inmesi lazım geri vitese takınca, böyle ise sorun yok böyle değilse güvenli değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Mustafa Yanar yazdı:

Çok güzel bir çalışma, aracımda var ve işe yarıyor. Ayna ayarı için tırnağı hangi yöne çevirirseniz o tarafın inmesi lazım geri vitese takınca, böyle ise sorun yok böyle değilse güvenli değil. 

Hocam orjinal sistem yapmadık🙂 ama istenmediğinde inmesini engelleyen buton koyulabilir.

tarihinde Mehmet Unkun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...