İçeriğe Yönlendir

Harici Ekran Kartı

Oktay Göktaş

Recommended Posts

Oktay Göktaş

Dostlar, elimde masaüstü pc için bir ekran kartı var. Zamanının en iyi ekran kartlarından biriydi. Ben masaüstü bilgisayarı vermiştim zamanında. Bu ekran kartı elimde kaldı. Kullanmıyorum, heralde kullanmam da bu saatten sonra. Notebook kullandığım için ihtiyacım yok yani.

Gelelim ekran kartına.

Palit 7600 gs sonic 256mb gddr3 ram sahibi bir ekran kartıdır. Tabi şimdiki zamana göre 256 mb biraz düşük gelebilir ama eski bir bilgisayarda fark yaratır emin olun. İşin piri olan arkadaşlar yorum yapsınlar, kartla ilgili. Zamanında sli (aynı anda iki ekran kartı kullanımı) destekleyen ender kartlardan biriydi.

Velhasılı kelam, bu kartı satmıyorum. Gerçekten ihtiyacı olan bir arkadaşa göndericem. Uzun zamandır bilgisayarda takılı değil ama çıkardığım zaman canavar gibi çalışıyordu.

Zamanla masaüstü bilgisayarı yavaşlamış, anakart üzerindeki paylaşımlı ekran kartını kullanan ve faydası olacak birine göndereyim.

Fotoları yarın yükleyebilirim, evde değil çünkü.

Kime daha çok yarar, bu konuda teknik bilgisi fazla arkadaşlar yardımcı olurlarsa maksimum fayda sağlamış oluruz.

Son olarak, konuyu yanlış yere açtıysam affola..

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

11 yıllık i3 işlemcili  ddr3  ramlı bir masaüstü bilgisayarım var. Onboard ekran kartı mevcut. Eğer uyumlu ise  ben alabilirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
İnan Çınar yazdı:

Eğer uyumlu ise

Anakartınızın marka modelini söylertseniz yardımcı olabilirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Şuan nöbetçiyim kesin bilgi veremiyorum ama gigabyte g41 diye aklımda kalmış. Uzantısini bilmiyorum. Yarın net bilgi veririm.
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Hay çok yaşayın inşallah. Teşekkür ederim yardımınız için. Kartla ilgili düşünceniz nedir? Onboard ekran kartı mevcut ram i kullandığı için harici olanın 256 mb olsa da performans artışı sağlayacağını düşünüyorum.

d22acfa6847d893ab24a2a8347a4f7ca.jpg
01e863f81c250bde1e86b738fc284c6e.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bu kart pci ex e benziyor, Gigabyte g41m anakart bir ara çok satıyordu, sanırım onun ekran kartı yuvası Pciexpress ti. Kuvvetle muhtemen uyumlu olacaktır .Eskiden bu karton bird GT si vardı, fanı daha janjanlıydı .:) .

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Oktay Göktaş yazdı:

Hay çok yaşayın inşallah. Teşekkür ederim yardımınız için. Kartla ilgili düşünceniz nedir? Onboard ekran kartı mevcut ram i kullandığı için harici olanın 256 mb olsa da performans artışı sağlayacağını düşünüyorum.

Hocam eski nesil anakartların onboard'larından kuvvetli ancak yeni nesil anakartların pek yanına yaklaşamıyor. İnan bey'in durumu için %99 performans artışı yaşayacaktır. Ancak bu kartla oyun oynamak vs biraz hayal. Yani performans farkını hissetmesi zor. Onboard ekran kartı arızalananlar için de bulunmaz nimettir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Hocam eski nesil anakartların onboard'larından kuvvetli ancak yeni nesil anakartların pek yanına yaklaşamıyor. İnan bey'in durumu için %99 performans artışı yaşayacaktır. Ancak bu kartla oyun oynamak vs biraz hayal. Yani performans farkını hissetmesi zor. Onboard ekran kartı arızalananlar için de bulunmaz nimettir.

Zaten oyun amaçlı olmaz, biliyorum. Lakin boştaki ram miktarını arttırıp gündelik işleri daha hızlı yapmasını sağlasa yeterli bence. Daha ne olsun kaç senelik kart..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Oktay Göktaş yazdı:

Zaten oyun amaçlı olmaz, biliyorum. Lakin boştaki ram miktarını arttırıp gündelik işleri daha hızlı yapmasını sağlasa yeterli bence. Daha ne olsun kaç senelik kart..

Aynen, kesinlikle katılıyorum. RAM'in de kuzey köprüsünün de yükünü azaltır her türlü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Ekran kartım çalışıyor. Ram 4 gb.Eğer  daha acil ihtiyacı olan varsa diye   biraz  bekleyelim isterseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Ekran kartım çalışıyor. Ram 4 gb.Eğer  daha acil ihtiyacı olan varsa diye   biraz  bekleyelim isterseniz.

Tabii ki. Bekleyebiliriz. Özellikle şu dönemde çocukların da bilgisayar ihtiyacı arttı. Mesela online dersler için kullanılan eski bir bilgisayara da faydası olabilir. Konuyu ne kadar çok kişi görürse o kadar iyi [emoji3526] başka talibi olmazsa size de gönderebilirim. Boşta duracağına birine faydası olsun..
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Tabii ki. Bekleyebiliriz. Özellikle şu dönemde çocukların da bilgisayar ihtiyacı arttı. Mesela online dersler için kullanılan eski bir bilgisayara da faydası olabilir. Konuyu ne kadar çok kişi görürse o kadar iyi [emoji3526] başka talibi olmazsa size de gönderebilirim. Boşta duracağına birine faydası olsun..
Eğer öyle bir ihtiyacı giderecek şekilde kullanacak birine giderse daha çok makbule geçer hocam. Yaklaşık 1 yıl önce ev taşıdım ve o dönemde elimde eski bir kaç pc vardı. Parçalarını uydurabildiklerimle bir kaç çocuk sevindirdim. Geri kalan parçaları da mecburen attim. Keşke o döneme denk gelse idi belki 1 tane fazla çocuk nasiplenirdi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oktay Göktaş

Başka talibi yoksa, İnan beyden adres bilgisi alacağım sanırım.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Gigabyte H55M-S2V imiş anakart modeli.
G41 nereden aklımda kaldı acaba[emoji3]
Uyum konusunda bilgi verecek arkadaş var mı?
Sonrasında netleştirelim hocam.

Özellikler de ekte. Harici kartın faydası olup olmayacağı konusunda da bilgilendirebilirseniz sevinirim [mention=9941]Sani Gerşon[/mention]
Teşekkürler...

d4704a6d560927d2f9a7b98999b94c64.jpg

a86b9857c8dc15d390050ecffbebd3c4.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...