İçeriğe Yönlendir

Otomobil Satışlarında Taksit Düzenlemesi

Serkan Karadağ

Recommended Posts

Serkan Karadağ

Nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında altmış ay,  yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olup üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında kırk sekiz ay, üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olup yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında otuz altı ay ve yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt satışlarında yirmi dört ay,

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210316-3.htm

Resmi gazete linkini yukarıda verdim. Taksit düzenlemesinin otomobil piyasasına etkisi nasıl olur? İkinci el piyasası düşer mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu iyi. arabayı alınca satamamak sözkonusu olacak çoğunukla. Finansman sektörüne faiz için toplanan paraları değerlendirmek için fırsat.

Halkımız parayı altına ve dolara yatırdığı için (faiz sakıncaları nedeniyle malum) varlık içinde yokluk çeken devlet yurtdışı simsarlardan borçlanmak zorunda kalıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bir kaç ay öncesine kadar zaten 60 ay vade yapılıyordu.Sürekli piyasa dengeleri ile oynuyorlar.Bu ne biçim bir ekonomi yönetimidir.Ben ne yapmaya çalıştıklarını anlayamadım.

Yakında ülkede lüks araç göremeyeceğiz sıfır Clio alana zengin gözüyle bakılmaya başlanacak . 90 lı yıllara geri döndük çok şükür. :) 

Bu arada 2.el fiyatları daha ne kadar düşebilir sıfırı 400 bin olan aracı 2.elde 200 binlere almayı düşünmüyorsunuzdur umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Heh, sonunda milleti daha da borçlandırmak için yeni yöntem bulunmuş. Hayırlı olsun...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

2. el uçar dimi  :rolleyes:

dolar 8.5 - 12 diyim ama başka birşey demiyorum yanlış anlaşılıyor, aklınızın köşesinde bulunsun....  YTD

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

2. el uçar dimi  :rolleyes:

Bir planın mı var Ali abi. :):) 

Bitcoin düşüyor :):) son anda direkten döndüm zirve 61 e çıkınca 55 e bakanın açıklama yapmasıyla çakıldı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

Bir planın mı var Ali abi. :):) 

Bitcoin düşüyor :):) son anda direkten döndüm zirve 61 e çıkınca 55 e bakanın açıklama yapmasıyla çakıldı.

kolay, btc izlemede, tepeden sat al a devam şimdilik, şöyle diyim,  ne altın ne dolar nede başka şey, alayı yanında harçlık...

bakana gelince, onun demesiyle btc kuruş oynamaz, vergi falanda alamazlar, zalak değiliz nasıl alacaklar hele anlatsınlar bakiim vergiyi,  unutma sanal para bu ve borsada satmak zorunda değilim, bankayada aslında bağlı değilim...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Serkan Karadağ yazdı:

Açıklamada kredi veya senetten bahsetmemiş. 

"taksitli mal ve hizmet satışlarında" demiş. Buradan kredi anlamı çıkmıyor. Peki bu durumda bu aracı taksitle kim satacak? :) 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Murat Sahın yazdı:

"taksitli mal ve hizmet satışlarında" demiş. Buradan kredi anlamı çıkmıyor. Peki bu durumda bu aracı taksitle kim satacak? :) 

Aynen doğru. Çok açık uçlu cümleler. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Karta taksit yapılabilecek ben onu anladım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

taksit kredidir.

arada bir doğru işler yapıyorlar. otomobilde 60 ay taksit norm olmalı. bu işler peşin olmamalı. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

60 az abi.

pandemi başladığın 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi çıktıydı.  sonra 36 ya döndüler keşke çekseydim. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Andersenden masallar işte. 

Bu belki birşeyleri tamamlamak için getirildi. Bu yasa kitabın sonundan konuşuyor. Başında ne var?

Yorum bağlantısı
Zafer Oflu
Serkan Karadağ yazdı:

Nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında altmış ay,  yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olup üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında kırk sekiz ay, üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olup yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında otuz altı ay ve yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt satışlarında yirmi dört ay,

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210316-3.htm

Resmi gazete linkini yukarıda verdim. Taksit düzenlemesinin otomobil piyasasına etkisi nasıl olur? İkinci el piyasası düşer mi?

buradan benim anladığım, bayilerin elindeki ikinci el araçları eritmek için çıkarılmış bir düzenleme olduğu. Zira ortada bir fatura bedeli var. Fatura olunca %18 KDV'de demek. Bu faturayı ancak tüzel kişi kesebilir. Yanlış anlamış isem kusura bakmayın.  

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Zafer Oflu yazdı:

buradan benim anladığım, bayilerin elindeki ikinci el araçları eritmek için çıkarılmış bir düzenleme olduğu. Zira ortada bir fatura bedeli var. Fatura olunca %18 KDV'de demek. Bu faturayı ancak tüzel kişi kesebilir. Yanlış anlamış isem kusura bakmayın.  

Deftere mensup olmasan bile fatura kesebilirsin.

Yorum bağlantısı
Zafer Oflu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Deftere mensup olmasan bile fatura kesebilirsin.

Özel kişi nasıl fatura kesebilir bilmiyorum ancak bu otomatikman %18 KDV nin de ödenmesi demektir sanıyorum. Bu durumda fatura kesecek kişi veya şirket bu bedeli de mutlaka yansıtacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda araç alacak kişi hem %18 KDV ödeyecek hemde krediden gelecek artı bedeli de ödemiş olacak. Bu düzenleme daha çok KDV almak için düzenlenmiş gibi geliyor. Zira 2. el satışlarının çoğu faturasız gerçekleşmekte.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Zafer Oflu yazdı:

Özel kişi nasıl fatura kesebilir bilmiyorum ancak bu otomatikman %18 KDV nin de ödenmesi demektir sanıyorum. Bu durumda fatura kesecek kişi veya şirket bu bedeli de mutlaka yansıtacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda araç alacak kişi hem %18 KDV ödeyecek hemde krediden gelecek artı bedeli de ödemiş olacak. Bu düzenleme daha çok KDV almak için düzenlenmiş gibi geliyor. Zira 2. el satışlarının çoğu faturasız gerçekleşmekte.

Olabilir. Tüzel olmayanda fatura keser demek istedim. Kdv kim alır kim satar orası ticari ilişkiyle alakalı. Kdv fazlan vardır kesersin ödemessin. Esnaf odasına gidip üye ol. Gerekli işlemleri yaptır. Faturalarını makbuzlarını al sonra istediğin kişiye faturayı kes. Bunun bir limiti var bildiğim kadarıyla. Fatura kesen herkesim şirket değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Esnaf olmayan fatura kesemez
Esnafın da gerçek kişi veya tüzel kişi olması farketmez.
Esnaf ticari olarak oto alım satım yapıyorsa fatura kesmek zorundadır
Esnaf ticari olarak oto alım satım yapmıyor olsa bile taşıtı işletme aktifinde kayıtlı ise sattığında fatura kesmek zorundadır. Aktifinde kayıtlı değilse esnaf olsa bile fatura kesmez kesemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mert Gulkokan yazdı:

amerika mis gibi 20 bin dolarak Hyundai elentra satılıyor 5 sene kredi veriyorlar geri ödemesi toplamda 21500 dollar mis gibi

Şimdi, aynı aracın ülkemiz fiyatını 5 yıl kredi ile hesapladığımızda, bir elantra da bankaya alıyoruz. Zaten bir tane de devlete almıştık, oluyor 3 elantra :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben bu haberi ilk duyduğumda sıfır araçların için diye algıladım. Gerçi hiçbir yerde ne sıfır ne ikinci el denmedi ama ben yinde de ikinci eli ilgilendirmiyor gibi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Zafer Oflu
Önder Özcan yazdı:

Ben bu haberi ilk duyduğumda sıfır araçların için diye algıladım. Gerçi hiçbir yerde ne sıfır ne ikinci el denmedi ama ben yinde de ikinci eli ilgilendirmiyor gibi düşünüyorum.

Bende ilk olarak öyle düşündüm ama 120.000 tl altında sıfır araç kalmadı ki. Eğer öyle ise zaten 60 ay lık taksit bölümü kadük kamış demektir.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Millet cep telefonu gibi araba bozdurmaya başlamaz İnşallah.... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Şimdi bayiye gittim, bana şu arabadan bi tane ver dedim.

Hay hay dediler,

Kartı uzattım 60 ay taksit yaparız mı diyecekler ?

Taksit neye göre nasıl, senetli taksit mi ? Elden taksit mi ? 

Yoksa araç kredisinin taksit sayısını mı 60 yaptılar ?

Tam anlamadım, yani cep telefonunda gidilen taksit sınırlaması gibi birşey mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...