İçeriğe Yönlendir

Ufak Bir Kaza ve Danışma

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Arkadaşlar bugün Migros otoparkından çıkarken dikkatsizlik sonucu ufak bir kaza geçirdim benim arka tampon kırıldı doblonun arka çamurluk içeri göçtü. Vakit azlığı ve poliçeler yanımızda olmadığı için tutanak tutmadık aynı semtte oturduğumuz için yarın halledeceğiz.Tutanak tutulursa aracı kendimde yaptırsam bedelsiz olarak hasar kaydı çıkacak. Bu süreçte sigorta hatayı kime verir ? Hata kimde çıkarsa çıksın aracı yetkili serviste mi özel serviste mi yaptırmalıyım görünürde tampon harici bir hasar yok gibi ? Tecrübeli arkadaşlar fikir verirse sevinirim.

EDİT: Sigortacım çok büyük ihtimal hatayı %50 %50 verir diyor sigorta, bu yüzden tutanak tutmayıp ikinizde kendi kaskolarınızdan halledin diyor. Senin hasarı mini onarım ile hallederiz dedi. Tabi karşı taraf kabul eder mi bilmiyorum.

https://hizliresim.com/kBnppi

https://hizliresim.com/HpgzQb

https://hizliresim.com/5RPj70

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Geçmiş olsun.

Karşı taraf kabul ederse kendi aranızda tutanaksız çözün bence. Tabi gerçekten yarı yarıya verecekse. 

Fiorinonun çamurluk boyasız düzeltilir gibi görünüyor. 

Güzel işçiliği olan özel servise giderseniz daha az masrafla kurtulursunuz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kazanın oluş şeklini anlatmamışsınız.
İkiniz de geri çıkarken çarpışmışsanız kusur %50 olur muhtemelen.

Taraflar dosya açtırmadığı sürece tutanak tutuldu diye tramere yazılmaz

Bu hasar için tampona değişim verilmez
Bu sebeple nereye gittiğinizin de pek önemi yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kazanın oluş şeklini anlatmamışsınız.
İkiniz de geri çıkarken çarpışmışsanız kusur %50 olur muhtemelen.

Taraflar dosya açtırmadığı sürece tutanak tutuldu diye tramere yazılmaz

Bu hasar için tampona değişim verilmez
Bu sebeple nereye gittiğinizin de pek önemi yok.

Normalde resimdeki diğer araçlar gibi sağ taraftaki duvara dikine park şeklinde duruyordu bizim araçlar. Ben geri geri park yerinden çıktım ve ana yola ilerlerken diğer arkadaşta geri geri park yerinden çıkarken çarpıştık. Bu tampon kırılmış tamiri mümkünse iyimiş. Sigortacım o tampon hasarını otoking de hallettiririz dedi ama mini hasara girer mi acaba bu ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Vasfi Gişten yazdı:

Normalde resimdeki diğer araçlar gibi sağ taraftaki duvara dikine park şeklinde duruyordu bizim araçlar. Ben geri geri park yerinden çıktım ve ana yola ilerlerken diğer arkadaşta geri geri park yerinden çıkarken çarpıştık. Bu tampon kırılmış tamiri mümkünse iyimiş. Sigortacım o tampon hasarını otoking de hallettiririz dedi ama mini hasara girer mi acaba bu ?

Bu  şekle göre karşı taraf %100 kusurlu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

detay nokta şu: dosya açtırıp , sonra mini onarıma girmez veya kusur %50 vs. bir sebepten dolayı hasarı sigortadan yaptırmayıp kendiniz hallederseniz, ilk raporda yazan tampon ve tüm sıfır parça fiyatı tramere yazılır. saçma ama uygulama bu şkeilde o özel firmada.

yani mesela 500 tl ye tamir ettridğniiz bir  parça, tramerde 5000 olarak yapışır araba geçmişine.

öncelikle kusur dağılımı çıksın sonra tamir planı yapın

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben 300 liraya çıkma halledeceğim ayna kaskoda yetkili serviste 580 lira çıktı suç karşı tarafta idi. Yemişim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vasfi Gişten yazdı:

Sigortacım o tampon hasarını otoking de hallettiririz dedi ama mini hasara girer mi acaba bu ?

Mini onarım denenebilir.. 

Autoking bi görsün. Plasitk tüm tamponlar kaskodan autokinge gider zaten.. 

Çağlar haklı bu hasar için dosya açtırmayın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Biraz kafam karıştı aslında; Dosya açtırdığımızda açan yer zaten belli bir maliyet çıkartıp dosya açmıyor mu ? Yani oranı öğrendikten sonra yaptırmasakta tramere işliyor mu ?

Kaza yaptığım arkadaşla görüşüp tutanak tutmayıp şansımı mini onarımdan yana kullansam en mantılı seçenek mi acaba ?

Bu kazada karşı tarafın %100 haklı olma şansı var mı belki tutanak tutmamayı kabul etmeyebilir.

Kasko yenileme zamanına da 1 hafta kalmıştı sigortacı yeniledikten sonra mini onarıma başvursak çok iyi olur dedi ama. Böyle küçük hasarlarda gerçekten insan arada kalıyor ne yapacağı konusunda.

Değerli yorumlarınız çok teşekkür ederim.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Biraz kafam karıştı aslında; Dosya açtırdığımızda açan yer zaten belli bir maliyet çıkartıp dosya açmıyor mu ? Yani oranı öğrendikten sonra yaptırmasakta tramere işliyor mu ?
Kaza yaptığım arkadaşla görüşüp tutanak tutmayıp şansımı mini onarımdan yana kullansam en mantılı seçenek mi acaba ?
Bu kazada karşı tarafın %100 haklı olma şansı var mı belki tutanak tutmamayı kabul etmeyebilir.
Kasko yenileme zamanına da 1 hafta kalmıştı sigortacı yeniledikten sonra mini onarıma başvursak çok iyi olur dedi ama. Böyle küçük hasarlarda gerçekten insan arada kalıyor ne yapacağı konusunda.
Değerli yorumlarınız çok teşekkür ederim.

Bedelsiz hasar görünecek. Senin hasar her türlü mini onarımdan yapılır da işte. Tek taraflı olsa sorun yok.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mini onarım olacaksa bu poliçe bitmeden müracaat edin.. 

Kasko hangi şirkette ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mini onarım olacaksa bu poliçe bitmeden müracaat edin.. 

Kasko hangi şirkette ?

Sigortada kaskoda AKsigorta.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vasfi Gişten yazdı:

Sigortada kaskoda AKsigorta.

Ak sigortada mini onarım aynı Allianzdaki gibi.

tramere yansımaz, hasarsızlığı bozmaz.. Bence mevcut poliçe bitmeden başvurun. 

Auto king size danışmadan hasar dosyası açabilir.. O zaman iş değişir.. Hasar dosyası açtırmayın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ak sigortada mini onarım aynı Allianzdaki gibi.

tramere yansımaz, hasarsızlığı bozmaz.. Bence mevcut poliçe bitmeden başvurun. 

Auto king size danışmadan hasar dosyası açabilir.. O zaman iş değişir.. Hasar dosyası açtırmayın. 

Kaza yaptığım kişi ile bu akşam buluşacağız tekrar, tutanak tutmayalım diyeceğim. Herhalde benim %100 suçlu olma gibi bir şansım yoktur. Boşuna iki tarafında sigortası ve kaskosu bozulmasın. Tutanak tutmamayı kabul ederse gidip mini onarım için autoking  başvuracağım herhalde degil mi ? Yanlış düşündüğüm bir nokta var mı ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vasfi Gişten yazdı:

Kaza yaptığım kişi ile bu akşam buluşacağız tekrar, tutanak tutmayalım diyeceğim. Herhalde benim %100 suçlu olma gibi bir şansım yoktur. Boşuna iki tarafında sigortası ve kaskosu bozulmasın. Tutanak tutmamayı kabul ederse gidip mini onarım için autoking  başvuracağım herhalde degil mi ? Yanlış düşündüğüm bir nokta var mı ? 

Doğru düşünüyorsun.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Vasfi Gişten yazdı:

tramer özel bir şirket, kendi kuralları var kimse karışamıyor. servis doya açar, tampon hasarı olarak. eksper dosyaya bir adet tamponu işler, sonra tamir vs. edilecek o başka, dosyada tampon varken serviste yaptırmıyorum vaz geçtim detyince, tramer dosyadaki tamponun rakamını dosyaya işler.

ileride, sms sorguayınca o rakam ile dosya no gözükür.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Fotoğraflara bakınca siz dobloya çarmış gibi görünüyorsunuz. Muhtemelen herkes kendi hasarını karşılasın olayına katılmayacaktır arkadaş. 

Vasfi Gişten yazdı:

Görüştünüz mü son durum nedir?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçmiş olsun. Geçen yıl Autoking e mini hasar onarımı için aracı bırakmıştım.  Arka çamurluğun ucunda hafif bir çökük vardı. Sağolsunlar boyasız onarım için uğraşmayıp tüm çamurluğu boyamışlar. Araç beyaz olmasına rağmen boyadıkları yer diğer yerlerle farklı tonda. işçilikleri çok kötü.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

Geçmiş olsun. Bu kazanın birebir aynısı bende de oldu. Bende bişey yoktu karşı tarafta vardı. Adama dedim gel para vereyim tutanak tutturmayalım. Kabul etmedi. Tamam dedim tutanak tuttuk sonra öğrendim ki tutanağı kullanmamış. Cebinden yaptırmış. Demi Emmi?))

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Geçmiş olsun. Bu kazanın birebir aynısı bende de oldu. Bende bişey yoktu karşı tarafta vardı. Adama dedim gel para vereyim tutanak tutturmayalım. Kabul etmedi. Tamam dedim tutanak tuttuk sonra öğrendim ki tutanağı kullanmamış. Cebinden yaptırmış. Demi Emmi?))

Aynen.
Hasar kaydı yazmasın diyedir :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Geçmiş olsun. Geçen yıl Autoking e mini hasar onarımı için aracı bırakmıştım.  Arka çamurluğun ucunda hafif bir çökük vardı. Sağolsunlar boyasız onarım için uğraşmayıp tüm çamurluğu boyamışlar. Araç beyaz olmasına rağmen boyadıkları yer diğer yerlerle farklı tonda. işçilikleri çok kötü.

mini onarım cümlesinde boyasız tanımı olmadığı için onarımda boyanmıştır, tümü de genelde boyanmaz, boşa maliyet artar, vernik komple atılır ama. O da ölçümde yüksek değer çıkınca, boyalı denir bizim manavdan gelen ekspertiz piyasasında.

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Kaza yaptığım kişi tutanak tutmamayı kabul etti herkes kendi hasarını karşılayacak, ben şansımı kaskonun mini onarımından deneyeceğim sigortacımlada daha görüşme fırsatım olamdı ama mini onarım icin poliçeyi yeniledikten sonra başvuralım demişti. Bundan sonraki tamir işleri için öneriniz ne olur ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...