İçeriğe Yönlendir

Akünün Kutupları Yer Değiştirmiş

Ramazan Başkan

Recommended Posts

Ramazan Başkan
(düzenlendi)

Arkadaşlar bir şey sormak isterim Çocuğun akülü arabasi var  aküyü genelde çıkartıp şarj ediyorduk araçtan bagimsiz olarak .Bir gün aküyü şarj etmek isterken çocuk kutup başını yanlış bağlamış artiyi eksiye eksiyi artıya baglamış 5 saat sonra farkettim  acaba akü bozuldumu diye aküyü kutup baslarina uygun olarak  arabaya taktım araba hata verdi kutupları değiştirip taktım araba çalıştı . Sonra ledle kontrol ettim akünün artısi ile eksisi yer degistirmis. Bu nasıl olur .bunu düzeltmek mümkün mü veya bu şekilde şarj edip kullanmak doğru olurmu

Bu arada akü 12 volt 9 amper

tarihinde Ramazan Başkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Anot ile katotlar nasıl yer değiştirirki. Fiziken imkansız. 

iki kutup farklı materyal ile yapılır diye biliyorum, bana da ilginç geldi.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Aküyü bitirene kadar kullanın, doğru şekilde tekrar şarj edin. Bence düzelir. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Normal durum. Seperatörler zamanla birbiri ile aynı olur. Asit düzeyi çok düşer ve polarma değişir. Tamamen ölü akü 3 misli voltaj verilse dahi tepki göstermez. Ters voltaj ile plakalar yüzeyine yapışan asit serbest bırakılır ve akü iletken hale gelir. Akım çekmeye başlayınca doğru polarma ile şarj denenir. Jell aküler için biraz etki eder. Kurşun asit akülerin düşük kapasitede geri dönüşü imkanı vardır

• Beğen 11
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Normal durum.

video isteriz, 1milyon tık gelir yahu

Servet Aydın yazdı:

Tamamen ölü akü 3 misli voltaj verilse dahi tepki göstermez.

bende tepki gösterdi, akünün yanından duman falan çıktı, sonra bol ayran içtim

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Normal durum. Seperatörler zamanla birbiri ile aynı olur. Asit düzeyi çok düşer ve polarma değişir. Tamamen ölü akü 3 misli voltaj verilse dahi tepki göstermez. Ters voltaj ile plakalar yüzeyine yapışan asit serbest bırakılır ve akü iletken hale gelir. Akım çekmeye başlayınca doğru polarma ile şarj denenir. Jell aküler için biraz etki eder. Kurşun asit akülerin düşük kapasitede geri dönüşü imkanı vardır

Bu şekilde ölmüş aküleri şarj etsek, asitini yenilesek canlanır mı? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
bende tepki gösterdi, akünün yanından duman falan çıktı, sonra bol ayran içtim
Dumansız olmaz
Bu şekilde ölmüş aküleri şarj etsek, asitini yenilesek canlanır mı? 
Kurşun asit aküde içini dikkatlice ters durduğu halde yıkayarak yapılırsa epey iyileşme olur. Asit ihtiyacı olabilir sonra.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

..Kurşun asit akülerin düşük kapasitede geri dönüşü imkanı vardır

bunun bi aleti var. Koreli arkadaşım (doktorayı bitiremedi) bunu ithal edelim Türkiyeye ben temsilciliğini aldım demişti. Alsak mıydı?

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunu Servet yapsa patlardı.

Abi böyle deyince aklıma hababam sınıfının kimya hocası geldi nedensiz güldüm :D 

Servet abi kaç kez patladı ki böyle bir izlenim oluştu acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ramazan Başkan yazdı:

Arkadaşlar bir şey sormak isterim Çocuğun akülü arabasi var  aküyü genelde çıkartıp şarj ediyorduk araçtan bagimsiz olarak .Bir gün aküyü şarj etmek isterken çocuk kutup başını yanlış bağlamış artiyi eksiye eksiyi artıya baglamış 5 saat sonra farkettim  acaba akü bozuldumu diye aküyü kutup baslarina uygun olarak  arabaya taktım araba hata verdi kutupları değiştirip taktım araba çalıştı . Sonra ledle kontrol ettim akünün artısi ile eksisi yer degistirmis. Bu nasıl olur .bunu düzeltmek mümkün mü veya bu şekilde şarj edip kullanmak doğru olurmu

Bu arada akü 12 volt 9 amper

düzelmez bence ve kapasite düşük olacaktır. başlığı yeniden okudum. Bence sökün yeni akü takın. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servet abi kaç kez patladı ki böyle bir izlenim oluştu acaba?

Ohoo
Yanına gittiğimde yangın tüpüne yakın duruyorum hep.
Yanıma otursana diyor.
Oturur muyum. [emoji28]
  • Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yanıma otursana diyor.

oturmak? kapı ağzında ayakta bekliyorum, kapı da açık, bir ayağım dışarı dönük, yaklaşık 2 saniye kazandırır

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

bunun bi aleti var. Koreli arkadaşım (doktorayı bitiremedi) bunu ithal edelim Türkiyeye ben temsilciliğini aldım demişti. Alsak mıydı?
Keşke alsaydı. Şimdi atı alanlar ohayo'yu geçti
Bunu Servet yapsa patlardı.
Aman! İyi ki bir iki ufak tefek patlama yaşadık. Hemen abartın olayı
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Servet Aydın yazdı:

Keşke alsaydı. Şimdi atı alanlar ohayo'yu geçti Aman! İyi ki bir iki ufak tefek patlama yaşadık. Hemen abartın olayı

Abi adın çıkmış, bu işin dönüşü yok artık :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
Çağlar Bayur yazdı:

asit li akü mü bu?

Çağlar Bey kuru akü

Mehmet Göktürk yazdı:

düzelmez bence ve kapasite düşük olacaktır. başlığı yeniden okudum. Bence sökün yeni akü takın. 

Mehmet Bey 2 Akümüz vardı bunun yerine yeni bir tane sipariş verdim ,  bunu da kurtarabilseydim 3 tane aküyle  çocuk sabah akşam akülü arabayla gezerdi.:😄

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi adın çıkmış, bu işin dönüşü yok artık [emoji3]

Hep bıyıklı ve boyacı lobisi yüzünden bunlar
  • Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Keşke alsaydı. Şimdi atı alanlar ohayo'yu geçti Aman! İyi ki bir iki ufak tefek patlama yaşadık. Hemen abartın olayı

Ufak tefek ?

Açayım mı arşivi :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:
Murat Sahın yazdı:

Abi adın çıkmış, bu işin dönüşü yok artık emoji3.png

Hep bıyıklı ve boyacı lobisi yüzünden bunlar

hakkat neden hiç akü boyamadım yahu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ufak tefek ?
Açayım mı arşivi [emoji4]

Olmasın lütfen çünkü öyle arşiv
hakkat neden hiç akü boyamadım yahu
Haydiii
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

butun heyecani gitti...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...