İçeriğe Yönlendir

Bir Tutkudur Projeksiyon, Hele Lazer Olursa..

Olgu Erhan

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Çok ayrıntılı ve zaman harcanmış bir inceleme elnize saglık.

Tek eleştirim 1080P cihaz alınca 4K ya ihtiyaç kalmıyor deyince sanki fark yok gibi anlaşılıyor, adı üstünde 4 kat fark var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
Çok ayrıntılı ve zaman harcanmış bir inceleme elnize saglık.
Tek eleştirim 1080P cihaz alınca 4K ya ihtiyaç kalmıyor deyince sanki fark yok gibi anlaşılıyor, adı üstünde 4 kat fark var [emoji4]

Ya doğru haklısınız, aslında şöyle 4K insanlarımız için bir Tabu olmuş onu yıkmak istiyorum.

İlla ki evin içinde 4K ihtiyacı yok bunun bilincine varmaları lazım.

4K dediğimizde inanın ekranı 4-5 metre genişliğine almak gerekiyor ki hakkını verelim. Yoksa 55” / 70” bunlarda gereksiz ötesi bir olay.

Gerçek 4K bir projeksiyon incelememde bu konuyu detaylandırmıştım :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

4k en çok kayıt yaparken fark ediyor. sonradan onu 1080 e çevirmek ile doğrudan 1080 çekmek arasında çok ciddi fark oluyor. herhalde sıkıştırma algortimaları yüzünden böyledir.

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
4k en çok kayıt yaparken fark ediyor. sonradan onu 1080 e çevirmek ile doğrudan 1080 çekmek arasında çok ciddi fark oluyor. herhalde sıkıştırma algortimaları yüzünden böyledir.

Ben öyle hissetmiyorum aslında, işin temelinde Bitrate değerleri var sadece çözünürlük değil.

Örnek vermem gerekirse bu Ef12 Lazer cihax için çektiğim videoyu 1080P 60 Fps kaydettim ve kameranın 4K çekebilme özelliğine rağmen 1080P çektim.

Kamera temelinde 68 mpbs ile kayıt yapabiliyor 1080P de ben onu kayıp az olsun diye Adobe Premierde işlerken Render 60 mpbs aldım. Video render 9 saat sürdü ve 49 gb oldu. Bu videoyu 20 mpbs ile render alsaydım 22 gb a iner ve kalite düşerdi ki çözünürlük gene aynı 1080P olarak.

Şu aşağıda yaptığım videoda benim Drone 4K desteği var / botun içindeki kamerada 4K desteği var Fakat alayını 1080P kaydettim, sebebi ise Mpbs bitrate değeri yüksek kamera netlik güzel. Render alırken 50 mpbs aldım

1080P sağlam kamera ile çekildiğinde gerçekten yeterli bir çözünürlük.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu tip projeksiyonların eberji sarfiyatı nedir. evdeki 49 inç tv ile kıyaslarsak, işletim maliyeti düşermi. 

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
Bu tip projeksiyonların eberji sarfiyatı nedir. evdeki 49 inç tv ile kıyaslarsak, işletim maliyeti düşermi. 

Yarı yarıya diyebiliriz. Ama projeksiyon canlı gözle kullanır yada görürseniz artık teknoloji ilerledi, Led Tv lerden bile kaliteli cihazlar.

Öyle izledikten sonra insanın 55” inc tv si olsa açıp bakası gelmiyor.

Bunu direkt ispat ettim yani :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Olgu Erhan yazdı:

Yarı yarıya diyebiliriz. Ama projeksiyon canlı gözle kullanır yada görürseniz artık teknoloji ilerledi, Led Tv lerden bile kaliteli cihazlar.

Öyle izledikten sonra insanın 55” inc tv si olsa açıp bakası gelmiyor.

Bunu direkt ispat ettim yani :)

Şu karanlıkta izleme sorunu olmasa projeksiyon iyi bir şey olabilir. Ama karanlıkda tv keyfi yapamayan , (mesela ben)  çok büyük dert. 

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

Şu karanlıkta izleme sorunu olmasa projeksiyon iyi bir şey olabilir. Ama karanlıkda tv keyfi yapamayan , (mesela ben)  çok büyük dert. 

Lazer olduğu için Işık güçlü, Işıklar açık Tv testleri yaptım. Belki sizi mutlu edebilir.

Hele içerde gizli Led ışık sistemi yaparsanız Projeksiyon etkilenmez.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Olgu Erhan yazdı:

Ben öyle hissetmiyorum aslında, işin temelinde Bitrate değerleri var sadece çözünürlük değil.

Örnek vermem gerekirse bu Ef12 Lazer cihax için çektiğim videoyu 1080P 60 Fps kaydettim ve kameranın 4K çekebilme özelliğine rağmen 1080P çektim.

Kamera temelinde 68 mpbs ile kayıt yapabiliyor 1080P de ben onu kayıp az olsun diye Adobe Premierde işlerken Render 60 mpbs aldım. Video render 9 saat sürdü ve 49 gb oldu. Bu videoyu 20 mpbs ile render alsaydım 22 gb a iner ve kalite düşerdi ki çözünürlük gene aynı 1080P olarak.

Şu aşağıda yaptığım videoda benim Drone 4K desteği var / botun içindeki kamerada 4K desteği var Fakat alayını 1080P kaydettim, sebebi ise Mpbs bitrate değeri yüksek kamera netlik güzel. Render alırken 50 mpbs aldım

1080P sağlam kamera ile çekildiğinde gerçekten yeterli bir çözünürlük.

bu seamasterdan neler çekmiştim, tüm yapışkanları açılmıştı, bir de yolda sağa çekmeye başlamıştı, 3 sezon sonra

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
Tv platformları izleyemiyorsunuz.en büyük sorun bu bence.

İzliyebiliyoruz, Hem Hdmi dan hemde istersek online olarak.

Detaylı olarak anlattım / gösterdim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
Nerde, nasıl?[emoji847]

İnceleme videomun içinde var.

Eski videolardan birinde de gösterdim.

Xgimi H1 Ev içinde Son Hali ve Tv + Işık Testi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Olgu bey  bende mini olanlarından var 2016da almıştım.bunlarda android sürümü yükseltme gibi bir olay mümkünmüdür?

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
Olgu bey  bende mini olanlarından var 2016da almıştım.bunlarda android sürümü yükseltme gibi bir olay mümkünmüdür?

Sanmıyorum
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan
Olgu Erhan yazdı:

Sanmıyorum

Son soru😁

O araya takılan parçanın adı nedir ?

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan
Son soru[emoji16]
O araya takılan parçanın adı nedir ?

Hangi parça acaba, MiboxS mi ?

Veya Amazon Fire Tv Stick
bu seamasterdan neler çekmiştim, tüm yapışkanları açılmıştı, bir de yolda sağa çekmeye başlamıştı, 3 sezon sonra

Çok ilginç, Sea Master arkadaşın botu öyle sağlam / öyle dayanıklı. Denye yoğunluğu 1300

Çok severim o botu :)
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Digitürktle projeksiyon arasındaki parça.30tlye aldım dediğiniz.

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

Kamera ile Ekranı kaydetmek çok zordur, o yüzden kalite düşer. Şu izlediğiniz çekim canlı gözle en az %30 daha güzeldir.
Şu an izlenen görüntü Canlı gözle Bir Led Tv den daha net / kusursuz ve parlaktır.
*4K bir Led televizyondan * kesinlikle daha iyidir.
Görüntü genişliği 200 Cm ( 2 Metre )
Çaprazdan Çapraza 228 Cm
Boyut ise devasa şekilde 90” inc tir.

Dün gece kaydettim, ama video kötü çıktı çünkü 4K bile kaydetsem cep telefonunun kamerası ile iyi çekemiyorum ekranı.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

xiaomi projektör aldık biz. tv yerine artık onu izliyoruz. 

arada internetten düşüyor geri bağlanıyor onun dışında sıkıntı yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Olgu Erhan yazdı:

Sea Master arkadaşın botu öyle sağlam / öyle dayanıklı. Denye yoğunluğu 1300

denye önemsiz, ince kötü muşamba kalmadı artık, eskiden zodiac malzemesi fark atardı artık aynılar, ancak birleşim yeri dizaynı ve kullanılan yapıştırma malzemesi fak ediyor. zodiac malzemesi kullanılan yapışma yeri kumaş yırtılmadan açılmıyor, seamaster lar kendini bırakıyor sıcaklık ile. bir de kesimdeki potluklar arada hava bırakıyor birleşim yerlerinde. ilk seri de ayna kendini bırakırdı motorlar yamulunuca kıyıya kürek çekerdik

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...