İçeriğe Yönlendir

Fiesta 1.4 TDCI Bakım Masrafları Konusunda

Süleyman Can

Recommended Posts

Süleyman Can

Merhaba arkadaşlar,

Aracımın soğukta zor çalışması ve arada sırada birinci silindirden fıs fıs ses gelmesinden dolayı sanayiye gittim. Usta baktı inceledi, 1. ve 4. ısıtma bujisi patlamış birinci silindirin enjeksiyonu da puldan hava kaçırıyor o yüzden fıs fıs ses yapıyor dedi. Az bi su döktü, su kaputun yalıtımına kadar fışkırdı gelen hava yüzünden.

Neyse dedim ki bu böyle olmaz tamir edelim. Çalışan ısıtma bujileri hiç zorlanmadan çıktı lakin patlak olanlar çıkmadı. Usta o esnada bana eğer zorlarsam kırılabilir ve kırılırsa masraf çok olur, üst kapak tornaya gider kabul edersen zorlayalım yok dersen böyle kalsın dedi. Ben de deneyelim dedim. 1 gün boyunca WD-40 lar ile sürekli uğraştı kırılarak dahi çıkmadı. Buji hiç bırakmadı kendini sanki içerden kaynak yapılmış gibi. Sonuç olarak üst kapak bujiler üstünde tornaya gitti. Hazır açılmışken yağ kaçakları için conta da değişelim dedik ve sağlam bi masraf çıktı. Size bu fiyatlar ve işçilik makul mudur?

Yedek Parça: 800.00 (4 ısıtma bujisi (orjinal değil), 4 enjeksiyon pulu, üst kapak contası, diğer küçük conta ve elringler, orjinal su kabı ve kapağı(eksiltme vardı kabın ömrü dolmuş-orjinal) 

Tornacı: 130.00

Rektefiyeci: 80.00

Yıkama: 30,00

Benzin: 20.00

Balata spreyi: 60.00

Sıvı Conta: 30.00

Antifriz: 30.00

Enjektör Civatası: 40.00

İşçilik: 700.00

Toplam: 1920 TL. 

Pazarlık yapacağım aracı henüz almadım, 1700'e kadar iner umarım. Sizce fiyatlar nasıl? 

Aracı teslim alırken özellikle sormam gereken sorular varsa ve belirtirseniz sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

geçmiş olsun, fena değil gibi fiyat, birtek balata spreyine sinir oldum, moda oldu alakalı alakasız yerlere su gibi sıkıyorlar, kabloya sokete falan sıkılmaz bunlar helede soketin conatalarına, canına okur kurutur atar, soketi takarken contaları koparır zaten soket girmez abanırsın ve cort...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Ali abi sanayide hangi işlemi yaptırırsam önüme bi balata spreyi masrafı geliyor. Mübarek ne ise alacam kendim sıkacam artık.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hiç restoran da köfte pilav yediniz mi? kuver yazarlar orda da.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

@Çağlar Bayur Abi fiyatlar nasıl, işçiliğin düzgün olduğunu var sayarsak? Teslim alırken özellikle sormam gereken bişey var mıdır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rakamlarda anormal bir yeri ben görmedim, işçilik kalitesine bağlı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Gayet makul motor yarısı sökülmüş sonucda servısde bir passat yag degişimi 1500 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Recep Selim Kaya yazdı:

Rektefiyeci 80 Liraya ne yapmış onu anlamadım ben. 800 olmasın o.

Bu şekilde yazıp bırakmış faturaya gidince soracağım. Ufak bir işlem sanırım ama adına niye böyle yazdı ben de bilemedim.

Yorum bağlantısı
Celil Olgun

Ben de tamirciyim. Silindir kapağı sökülmüş mü? Sökülmemişse bana biraz abartı var gibi geliyor. Fiyatı etkileyen çok şey var. Benimki sadece bir öngörüdür. Silindir kapağı söküldüyse fiyat çok uygun. Tabi işçilik kalitesi önemli. Saygılarımla.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Celil Olgun yazdı:

Ben de tamirciyim. Silindir kapağı sökülmüş mü? Sökülmüş ise normal. Ama değilse bana biraz abartı var gibi geliyor. Fiyatı etkileyen çok şey var. Benimki sadece bir öngörüdür. Saygılarımla.

Ustam silindir üst kapak contası değişti. Dolayısıyla silindir kapağı çıktı. Bana fotoğraflarını attı eski parçaların oradan biliyorum.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Fiyat normal bence, arızaları tespit edip size göstermiş, ne yapılacağını da anlatmış. Kendi yapacaklarını yapmış, başkasının yapacaklarını yaptırmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
OĞULCAN ATMACA
Süleyman Can yazdı:

Ustam silindir üst kapak contası değişti. Dolayısıyla silindir kapağı çıktı. Bana fotoğraflarını attı eski parçaların oradan biliyorum.

Silindir üst kapak contası derken üstteki külbütör contası var lastik conta o mu? Yoksa silindir kapağı mı söküldü. Bildiğim kadarıyla fiestanın üst kapağında sadece sıvı conta var (silindir kapağında)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
OĞULCAN ATMACA yazdı:

Silindir üst kapak contası derken üstteki külbütör contası var lastik conta o mu? Yoksa silindir kapağı mı söküldü. Bildiğim kadarıyla fiestanın üst kapağında sadece sıvı conta var (silindir kapağında)

Silindir kapağı söküldükten sonra blok ile kapak arasındaki metal plaka. 

Mert Gulkokan yazdı:
Recep Selim Kaya yazdı:
Rektefiyeci 80 Liraya ne yapmış onu anlamadım ben. 800 olmasın o.

Üst kapak ölçüme gitmiştir sökülünce kontrol amaçlı

Rektefiye kumlamaymis işlemin adı. Üst kapağın içe bakan kısımlarında yipranmalari gidermisler. 

Yorum bağlantısı
Hasan Doğançay

İşcilik fiyatlari normal bence. Bazen selam veriyorsun 50 100 yaziyorlar bir de balata spreyi tabi 😂

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Herkes ucuz demişte bence pahalı işçilikte falan hikaye zaten tornacıya 20 lira veriyorlar 50 yazıyorlar. 10 liralık balata spreyine 60 lira nedir ? Würth 20 lira zaten.  Aylık 2825 TL ye çalışan bir sürü insan var. Sanayi ustaları 1 saatlik işe 500 yazıyor. Parayı kolay kazanılıyor sanıyorlar sanırım.  Uzun lafın kısası Malzemede İşçilikte pahalı.

Yorum bağlantısı
Celil Olgun
Herkes ucuz demişte bence pahalı işçilikte falan hikaye zaten tornacıya 20 lira veriyorlar 50 yazıyorlar. 10 liralık balata spreyine 60 lira nedir ? Würth 20 lira zaten.  Aylık 2825 TL ye çalışan bir sürü insan var. Sanayi ustaları 1 saatlik işe 500 yazıyor. Parayı kolay kazanılıyor sanıyorlar sanırım.  Uzun lafın kısası Malzemede İşçilikte pahalı.
Dostum sen bir gün beni ziyarete gel. Ben sana vereyim 1.4 tdci silindir kapağını sök. Tornacı rektiyeci parçacı koşturayım seni. Dükkan kirasını vergisini giderlerini öde. En küçük bir hatada olabilecek maduriyetleri görip işin ciddiyetini anla. O zaman hakikati daha iyi görürsün. Bu arkadaşın fiyatı son derece makul arkadaşlar. Lütfen fiyatı kadar kaliteyi ve güveni de değerlendirin. Bu işler göründüğü kadar basit değildir.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Genel olarak ülkede mevcut olan yüksek enflasyonu kazandığımız ücret ile orantiliyoruz. Bu aslında yanlış değil ama paranın alım gücü düşerken maaşlar aynı oranda yükselmiyorsa bunun faturasını ne esnafa ne de sanayiciye kesebiliriz. 2000 TL yi dahi kazanmak Türkiye'de hala zor iken alım gücü çok az. Odedigim paranın yarısından çoğu malzeme. Buraya konu açıp pahalı mı diye sormamin sebebi diğer bölgelerle kıyaslamak bir de sitede usta var ise onun yorumunu almak. Yapılan işlemin zorluğunu bilmediğim icin bu kadar tutar mı harbiden diye danışmak istedim. İlk başta pahalı gelmisti çünkü. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Metin Taşcı yazdı:

Çoğu Yabancı bu işlemleri kendi garajlarında yapıyor, atla deve bi işlem değil ayrıca rektefiyeciye koşmaya gerek yok arayınca gelip alıyorlar, parçacılarda aynı şekilde

Onun temel sebebi işçiliğin çok pahalı olması. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Metin Taşcı yazdı:

Bizdede ucuz sayılmaz :) 

Aslında işçiliğin çok pahalı olmasından değil arabaların çok ucuz olmasından kaynaklı. Adam 2bin dolara araba alıp bi üst kapak söktürmeye bizdeki gibi 700 birim para vermek yerine (bu kadar pahalı bi işçilik olacağını sanmıyorum) kendisi hallediyor

Tabi ki onun da etkisi var ama yine de gelire oranladığıımzda halen ucuz bizde. Çoğunlukla düşük ücret ve düşük kalite.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Celil Olgun yazdı:

Dostum sen bir gün beni ziyarete gel. Ben sana vereyim 1.4 tdci silindir kapağını sök. Tornacı rektiyeci parçacı koşturayım seni. Dükkan kirasını vergisini giderlerini öde. En küçük bir hatada olabilecek maduriyetleri görip işin ciddiyetini anla. O zaman hakikati daha iyi görürsün. Bu arkadaşın fiyatı son derece makul arkadaşlar. Lütfen fiyatı kadar kaliteyi ve güveni de değerlendirin. Bu işler göründüğü kadar basit değildir.

Usta işini layıkı ile yapana lafımız yok. Herkesin kirası vergisi var. Balata spreyine 60 lira yazan esnafın ben esnaflıgında art niyet ararım. Hakkı ne ise onu yazarsın. İşi bilmeyen adama yazarsın oda 1 kere birdaha o adam sana gelmez zaten. Parçacılara koşan çırak zaten ustanın parça peşinde koştuğunu daha görmedim. Sen zaten balata spreyi için 60 lira makul diyorsan sanada dicek pek bir lafım yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mert Emre ŞAMCI

Balata spreyini kaç tane kullanmış? Yakıt deposuna yakıt olarak mı dökmüş napmış? 60 yazdıysa tanesini 10 dan 6 tane spreyi nereye kullanmış mesela? Kendisine gelişi 5₺ satışı 10₺ dir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...