İçeriğe Yönlendir

Kazada Sorumluluğum Var mı?"

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar herkese, sağlıklı günler diliyorum öncelikle. 

Bugün şehiriçinde giderken kavşak öncesi ışıkta sarı yandı ve kavşağın içinde kırmızıya yakalanacağım için doğal olarak durdum. Arkamdaki araçta durdu ve onun arkasındaki araç duramayarak benim arkamdaki araca vurdu. 

Işıkta beklerken sarıda durulur mu, senin yüzünden çarptım gibi saçma beyanlarda bulundu. Tabiki ben oralı olmadım, ışık yanıyor sen benim arkamda bile değilsin yaya da çıkabilirdi dedim ve ışık yandı geçtim. Kazayı yapanlar tutanak tutmuşlardır muhtemelen. Bu tutanağa benim plakamı yazıp durduğu için oldu gibi bir ifade kullanılır ise işin ucu bana da dokunur mu? 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hiç problem olmaz, takip mesafesini korusaymış.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Sarıda durulmaz diye bir kaide mi var? Zaten 1 sn sonra kırmızı yanacak. Kendi kabahatlerini size yüklemeye çalışmışlar.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Selçuk hocamın dediği gibi, takip mesafesi bunun için var. Lamba sarı yanmak zorunda değil, önüne kedi çıkar, köpek çıkar, çocuk çıkar, durmak zorunda kalırsın. Takip mesafesini koruyorsa durur, yoksa ağlar :) 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kedi çıktı durdun, her zaman durmaya hazır olmalı sürücü, takip mesafesine uyan adam vurmaz. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yıllar önce boş koli düştü diye yola fırlayan hanım ablamız sayesinde, 4. boncuk olarak önümdeki arabaya hatıra bırakmıştım.

Arkadan çarpan olarak %100 kusurluydum kurala göre. Dönüp bi geçmiş olsun bile demedi ama olsun.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Bakış yazdı:

Hiç problem olmaz, takip mesafesini korusaymış.

Ahmet Ekici yazdı:

Sarıda durulmaz diye bir kaide mi var? Zaten 1 sn sonra kırmızı yanacak. Kendi kabahatlerini size yüklemeye çalışmışlar.

Murat Sahın yazdı:

Selçuk hocamın dediği gibi, takip mesafesi bunun için var. Lamba sarı yanmak zorunda değil, önüne kedi çıkar, köpek çıkar, çocuk çıkar, durmak zorunda kalırsın. Takip mesafesini koruyorsa durur, yoksa ağlar :) 

Evren Erakçora yazdı:

Kedi çıktı durdun, her zaman durmaya hazır olmalı sürücü, takip mesafesine uyan adam vurmaz. 

Elbette öyle, zaten sarıda eğer duramayacak gibiysen ve karşıya geçecek hızda isen geçersin. Haricinde durmak gerekiyor. Bende hızın durmak için uygun olması ve durmaz isem 2 şeritli kavşağın ortasında kalmam sebebiyle doğal olarak durdum. Arkamdaki de durdu (çok an frenle durdu gerek yoktu), onun arkasındaki ona çarptı. 

Biri senin yüzünden bana vurdular dedi sadece. Diğeri sarıda durulur mu dedi. Ben araçtan inmedim, pek ciddiye almadım aksi durumda iş büyüyebilirdi. 

Temassız kaza gibi şey duymuştum bu kapsamda sen sebep oldun denilip ucu bana dokunur mu diye sormuştum. Dokunsada sorun mu değil, ben en öndeyim ışıkta durmuşum. Arkada neler olduğu benim derdim değil. Hızını takip mesafesini(50 km olan yerde 25 metre) bırakın 25 i 5 metre bırakmayınca olan bu. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Trafik lambası olduğu için, size her hangi bir şekilde ucu dokunacağını sanmıyorum. İçiniz rahat olsun bence.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arkamda beni yakın takip eden oluyorsa öndekiyle mesafeyi açarım, mümkün olduğunca sert fren yapmamaya çalışırım, ağır vasıta varsa çok daha dikkatli olurum. Sadece öne bakarım demekle oluyor bana göre,  arkayı sağı solu da hesap etmek gerekiyor. Tır vurduktan sonra ben haklı olsam ne olur diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ü.Emre Kartal yazdı:

Temassız kaza gibi şey duymuştum bu kapsamda sen sebep oldun denilip ucu bana dokunur mu diye sormuştum. Dokunsada sorun mu değil, ben en öndeyim ışıkta durmuşum. 

O öyle değil. Söz gelimi bölünmemiş bir yolda hatalı sollama yaptınız. Size çarpmamak için kaçan sürücü gitti direğe çarptı. Bu durumda mobese vb. varsa hata payınız verilebilir. Yoksa ben durdum arkamdaki çarptı. Bu benim sorunum değil. Takip mesafesine uysun, hız sınırlarına uysun, çarpmasın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Evren Erakçora yazdı:

Arkamda beni yakın takip eden oluyorsa öndekiyle mesafeyi açarım, mümkün olduğunca sert fren yapmamaya çalışırım, ağır vasıta varsa çok daha dikkatli olurum. Sadece öne bakarım demekle oluyor bana göre,  arkayı sağı solu da hesap etmek gerekiyor. Tır vurduktan sonra ben haklı olsam ne olur diye düşünüyorum. 

Buna katılıyorum, ancak arkadamdaki bana çarpmış olsa yine bunu söylerdim, o pozisyonda ışıkta yine dururdum. Işıkta durmazsam çıkacağım yolda çok daha ciddi kaza olurdu. Haklıyken haksız duruma düşmek bir yana, daha fazla insan etkilenirdi. 

Murat Sahın yazdı:

O öyle değil. Söz gelimi bölünmemiş bir yolda hatalı sollama yaptınız. Size çarpmamak için kaçan sürücü gitti direğe çarptı. Bu durumda mobese vb. varsa hata payınız verilebilir. Yoksa ben durdum arkamdaki çarptı. Bu benim sorunum değil. Takip mesafesine uysun, hız sınırlarına uysun, çarpmasın.

Bunu biliyorum, sadece demek istediğim ikiside aynı şekilde yazarsa bir şekilde bana da durum sorulur mu? Yani biz yandık o da yansın kafasıyla yapılacak bir harekete karşılık soruyorum bunu.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ü.Emre Kartal yazdı:

Buna katılıyorum, ancak arkadamdaki bana çarpmış olsa yine bunu söylerdim, o pozisyonda ışıkta yine dururdum. Işıkta durmazsam çıkacağım yolda çok daha ciddi kaza olurdu. Haklıyken haksız duruma düşmek bir yana, daha fazla insan etkilenirdi. 

Bunu biliyorum, sadece demek istediğim ikiside aynı şekilde yazarsa bir şekilde bana da durum sorulur mu? Yani biz yandık o da yansın kafasıyla yapılacak bir harekete karşılık soruyorum bunu.

Sorulmaz. Arkadan çarpma durumunda asli kusur arkadan çarpandadır :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Ü.Emre Kartal yazdı:

sadece demek istediğim ikiside aynı şekilde yazarsa bir şekilde bana da durum sorulur mu? Yani biz yandık o da yansın kafasıyla yapılacak bir harekete karşılık soruyorum bunu.

Kafanı yoracak hiç bir durum yok.

Zaten sen kazaya sebebiyet verecek şekilde durmuş olsaydın, önce arkandaki araç sana vururdu.

Sorarlar adama; "Araç ışıklarda durmuş, onun arkasındaki yani senin önündeki de durmuş. Sen ne b... yemeye duramadın" diye. :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

Sizlik bi durum yok mesafeyi koruyacak , babam kırmızıda geçen biri yüzünden önündeki araca çarptı polis çağrıldı plakası verildi temas yoksa suçta yoktur yakın takip etme denildi , konuyla alakalı değil ama ankarada aktif araç sürüyorum mesafe bırakmak imkansız 2 metre boşluğa biri dalmaya çalışıyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Emrah Taşpınar yazdı:

Sizlik bi durum yok mesafeyi koruyacak , babam kırmızıda geçen biri yüzünden önündeki araca çarptı polis çağrıldı plakası verildi temas yoksa suçta yoktur yakın takip etme denildi , konuyla alakalı değil ama ankarada aktif araç sürüyorum mesafe bırakmak imkansız 2 metre boşluğa biri dalmaya çalışıyor 

Temassız kaza kavramı mesela burada devreye giriyor kırmızıda geçiş varsa mesela. 

Ben tam tersi sarıdan kırmızı geçişte durdum. Durulmayacak bir nokta değildi, ne yazıkki hala trafikte nerede ne yapılır bilmiyoruz. Adam ışıkta üçüncü sırada ve önündekine vurmuş gelip bana sarıda durulur mu diyor. Ben durmasam arkamdaki duracak o da durmasa kendisi duracak onun hesabını yapmıyor. 

Takip mesafesine vs girmiyorum bile.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Babam yeşil ışıkta duran arabaya çarptı. Suçlu babamdı. Daha ne kadar net olabilir :D

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

her arkadan çarpan suçlu değil bence .örnek; önlü arkalı otoyolda ilerliyorsunuz. sağa yol ayrımı var, önündeki sağa dönecek gibi sinyal verip sağa doğru manevra yapıyor.ancak araç son salisede karar değiştirip kendini sola doğru senin önüne atlıyor. bu olaylar 110 - 120 km hızlarda oluyor. vurmamak imkansız. başka örnek ;solunda kamyon var ve trafikte ilerliyorsun. seni fark etmesi mümkün olmayan kamyonun önüne geçmek istiyorsun. ve sola manevra yapıyorsun.geçmiş olsun.  

ancak bu olayda siz haklısınız.geçmiş olsun. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Plakanızı her ikisi de yazsa bile bir sorun olmaz.
Vicdanen de rahat olun. Size sarı ise onlara zaten kesin kırmızı olacaktı o ışık.
Zaten durmak zorundalardı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Vicdanen de rahat olun.

En önemlisi de bu aslında. Kanunen haklıyım biliyorum, sonuçta dediğim gibi olmadık yerde durmadım (bir sebepten dursamda takip mesafesi olması gerekirdi) Sadece böyle bir tavırla karşılaşmak rahatsız etti beni. Çarpılan adam bile "senin yüzünden kaza yaptık" ifadesini kullandı :)

Zaten ben sarıda geçsem arkamdaki de geçecekti diye anladım. Bu da işin ayrı bir noktası, yani sarıda geçilebileceği düşüncesi nereden geliyor onu da anlamıyorum. Işığı pas geçse ya sağa dönecek ya da düz geçecek ki karşıdaki göbeğe gidebilmek için 3 şerit geçmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Haluk Şentürk yazdı:

her arkadan çarpan suçlu değil bence .örnek; önlü arkalı otoyolda ilerliyorsunuz. sağa yol ayrımı var, önündeki sağa dönecek gibi sinyal verip sağa doğru manevra yapıyor.ancak araç son salisede karar değiştirip kendini sola doğru senin önüne atlıyor. bu olaylar 110 - 120 km hızlarda oluyor. vurmamak imkansız. başka örnek ;solunda kamyon var ve trafikte ilerliyorsun. seni fark etmesi mümkün olmayan kamyonun önüne geçmek istiyorsun. ve sola manevra yapıyorsun.geçmiş olsun.  

ancak bu olayda siz haklısınız.geçmiş olsun. 

İki örnekte de  hatalı şerit değiştirme var. Dediğiniz gibi arkadan vuran suçlu olmaz ama ispat gerekiyor, i yüzden kamera almıştım İstanbul'da, kural tanımaz çok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...