İçeriğe Yönlendir

Aracım Fiat Linea 1.3 Pop

Fatih Mehmet Uslu

Recommended Posts

Fatih Mehmet Uslu

Geçen hafta perşembe günü bir arkadaşımın ev sattığı haberini aldım. Arkadaşlarım da kaçırma dediler. Apar topar evi görüp pazarlık yaptık. Egeamı yıkatıp fotoğraflarını çektim ve cuma günü ilana koydum. Pazar günü bi arkadaş aracılığıyla takas yapmak üzere araçlarımıza baktık. Her iki taraf da mutlu olunca anlaştık ve ertesi gün araçlarımızın satışlarını alıp verdik. İlginç olan egeaya tam olarak 3 tıl binmiş oldum. 22 mart 2018 de almıştım. Aynı gün 2021 de sattım. Hatta 4 dk erken satış olsaydı trafik sigortasını yenilemeye de gerek kalmayacaktı. Sağolsun mehmet abi halletti. Takas yaptığım kişi emekli bir meslektaşım. Alsatçı diye de tabir edilebilir. Benim açımdan çok karlı bir alışveriş olmasa da arabasız kalmamış, egeaya benzer temizlikte ve km de bir araç bulmuş ve ev içinde vakit kaybetmeden nakit bulmuş olmam sebebiyle fazla önemsemedim ve takası gerçekleştirdik.

Gelelim yeni lineamıza. Araç 2015 model. 52 bin kmde. Pop donanım (en boştan hallice) hatasız boyasız bir araç. Ekstra olarak orjinal çelik jant, sis farı ve navigasyonlu ellemeli ekran takılmış serviste. İlk defa 1.3 multijet kullandım sayılır. Gidişini bilmiyor sadece tahmin ediyordum ve tam tahmin ettiğim gibi olduğunu gördüm. Şöyle özet geçersek; uçmaz kaçmaz ama yüz üstü de bırakmaz. Kalkışları hantal, özellikle 1.viteste turbo girdi girmedi derken devir bitiyor. 2.vitesten itibaren hızlanabiliyorsunuz. Birden patlama yapıp yapıştırmıyor ama lineer şekilde tatmin edici bir hızlanma sunuyor. 1500 devirlerde tork geliyor. Alt devirleri fena değil yani. İlk kullandığımda araç gitmiyormuş gibi geliyordu meğerse ben gazın sonunu bulamamışım. Gaz pedalı çok uzun. Normal araçlarda 5 kademe ise bunda 8-9 kademe gibi. Bastıkça daha da dibe gidiyor ve güç daha da artıyor. Netice olarak işimizi görür lakin 1.6 multijet egeadan sonra pek de yüz güldürdü diyemem.

Aracın süspansiyonları egeadan sonra oldukça sert geldi. Hatta neredeyse focus 3 ten bile sert olabilir. Konfor anlamında biraz rahatsız. Şu an üzerinde 185 65 15 lastikler var. Bunlar orjinal ölçüler. Bu lastiğin alternatifi ise 195 60 15 ancak maddi imkanlar elverirse ben 195 65 15 lastiklerle değişim yapmayı düşünüyorum. Yüzde 2 çap büyüyor ama konfor biraz olsun artar muhtemelen. Hepsi bir yana 195 65 15 ler daha ucuz [emoji3].

Araçla daha 200 km bile yapmadım. Peşin peşin anlatmak istemem. Linea konusunda benden tecrübeliler de forumda mevcut. Yine de kullandıkça tecrübelerimi ve hissettiklerimi yazarım.

Aslında focus bakarken böyle bir araca denk geldim, normalde hiç aklımda olan bir araç değildi. Beni heyecanladırmıyor. Daha doğrusu şöyle anlatayım; ilk 3 kasa focusa da sahip oldum. Focuslarım varken işe servisle gitme imkanım olmasına rağmen arabamla da giderdim. Aracımı kullanmak için fırsat kollardım. Son yıllarda o şevki bulamıyorum. Ya arabalarım zevk vermiyor ya da artık arabalardan zevk almıyorum. Askerde bile zpt, taktik man, land vs ne bulsam sürerdim. Şimdi 2 hafta araba kullanmasam dönüp bakmıyorum. Belki de bu yüzden linea almayı hiç yadırgamadım. Bana masraf çıkarmasın, a noktasında öteki noktalara götürsün, vergisi yakıtı düşük olsun yeter diye düşündüm. Belki sizlerde de oluyordur bu durum. Özellikle araç fiyatlarının çok yükselmesi de arabalara olan ilgimi azalttı sanki. Eskiden sıfır c segmenti yeni bir model çıkınca test videolarını sabırsızlıkla beklerdim. Çünkü alma ümidim vardı. Şimdi ferrari test videosu nasıl anlamsız geliyorsa golf 8 videosu da aynı anlamsızlıkta. Neyse içim şişmiş yazdıkça yazasım geliyor. Fotolar gelsin. Sağlıkla kalın. 76f020a49c41d4df9766d79f8a398115.jpg6862caf062178f34f86465549a1e3c9a.jpg4de4a871217a468f928582a356b665a7.jpg7001cbd719e65cbaf70f5d8d87aa50d0.jpg

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Hayırlı olsun güle güle kullanın inşallah. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hayırlı olsun,3 yıl kullandım 1.3 mj.  Kalkar kalkmaz 2. vitese alırsak iyi gider. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Hayırlı olsun. Güle güle kullan. Araba güzelmiş. Ev de hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Hayırlı olsun .şirket aracı 2 yıl kullanmıştım.limitleri zorlayarak kullanıyordum.vites geçişleri  4bin devirden sonra.çok kahrımı çekti😁ama hiç yolda bırakmadı.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırlı olsun, yemini ver gerisini düşünme bir araç 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Ya arabalarım zevk vermiyor ya da artık arabalardan zevk almıyorum.

Aynı durum bende de var.. Eskiden kapının önünden arabayı kaçırıp mahallede turladığım günleri düşünüyorum da nasıl bir hevesmiş, nasıl bir heyecanmış. İşe ilk başladığım yıllarda uzun yola gitmek veya İstanbul trafiğinde saatlerce dolanmak hiç zor gelmezdi. İstanbul-Ankara arası kaç defa gittim geldim bilmiyorum. Belki çalışma hayatımın yarısı TEM, Maslak, İstinye, Mecidiyeköy, Beşiktaş trafiğinde geçmiştir. Şirket yeni araba alacağı veya kiralayacağı zaman hemen heyecanla alternatif markalardan hangisi daha afili, hangisi daha güçlü, konforlu diye internette inceleme videoları izlerdik. Başka firmada çalışan arkadaşlarla biraraya geldiğimizde senin araban şöyle benimki böyle muhabbeti olurdu. Şimdi çok zorunda kalmadıkça arabaya binmiyorum.. Arabasını kimseye emanet edemeyen ben al git işini hallet diyorum mesela.

Aracınız hayırlı olsun :nazar: Tam bir "ayağımı yerden kessin, ekonomik olsun" arabası. İlk kalkıştaki hantallık kullanan çoğu insanın şikayeti. Kimisi pedal commander ile kimisi de soft yazılım ile bu memnuniyetsizlikten kurtulduklarını söylüyorlar. Ben hiç umursamıyorum :) 

Motor T-jet olsaymış belki daha çok gülümsetirdi ;) 

https://www.youtube.com/watch?v=yppxI-hnYOI 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Hayırlı olsun. [emoji3478] Ya sevdiğini alırsın ya aldığını seversin durumu olmuş. Güzelde olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Yurdaer Elay yazdı:

Aynı durum bende de var.. Eskiden kapının önünden arabayı kaçırıp mahallede turladığım günleri düşünüyorum da nasıl bir hevesmiş, nasıl bir heyecanmış. İşe ilk başladığım yıllarda uzun yola gitmek veya İstanbul trafiğinde saatlerce dolanmak hiç zor gelmezdi. İstanbul-Ankara arası kaç defa gittim geldim bilmiyorum. Belki çalışma hayatımın yarısı TEM, Maslak, İstinye, Mecidiyeköy, Beşiktaş trafiğinde geçmiştir. Şirket yeni araba alacağı veya kiralayacağı zaman hemen heyecanla alternatif markalardan hangisi daha afili, hangisi daha güçlü, konforlu diye internette inceleme videoları izlerdik. Başka firmada çalışan arkadaşlarla biraraya geldiğimizde senin araban şöyle benimki böyle muhabbeti olurdu. Şimdi çok zorunda kalmadıkça arabaya binmiyorum.. Arabasını kimseye emanet edemeyen ben al git işini hallet diyorum mesela.

Aracınız hayırlı olsun :nazar: Tam bir "ayağımı yerden kessin, ekonomik olsun" arabası. İlk kalkıştaki hantallık kullanan çoğu insanın şikayeti. Kimisi pedal commander ile kimisi de soft yazılım ile bu memnuniyetsizlikten kurtulduklarını söylüyorlar. Ben hiç umursamıyorum :) 

https://www.youtube.com/watch?v=yppxI-hnYOI 

Gündelik yaşamın artan stresi, gittikçe pahalılaşan hayat, trafiğin gittikçe keşmekeşe dönmesi, yaşın ilerlemesi :) 

Her gün yıkardım astra f'yi. Sabah 6:30 da yola çıkardım. Akşam eve gelmem 21'i bulurdu. 21'den sonra bahçeyi aydınlatır araba yıkardım. Şimdi, evdeyim, işe gitmiyorum. Araba duruyor otoparkta. Elimi sürmüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

araç çok temiz görünüyor ,hayırlı olsun ,ev önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Hayırlı olsun hocam, hem ev hem de araba için.
Sağlıklı günlerde kullanın ikisini de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Eviniz de arabanız da hayırlı olsun. Dünyada mekan ahirette iman demişler. 

Arabalardan zevk almama konusu yaş ile ilgili olabilir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Hayırlı olsun, ev daha önemli, araba sonra da alınır. Kira ödemeden oturmanın psikolojik rahatlığı daha iyidir :)

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Hayırlı olsun ev de araba da. Araba çok düzgün maşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ev hayırlı olsun. Banka borcuna girdinizmi. Şu an vade faizi nedir merak ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Ev de araba da hayırlı olsun.

Kira ödeyeceğime kredi ödemeyi tercih ederim.

Araba da oldukça ekonomik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Hem Ev için hem Araba için hayırlı olsun. Linea Belediye aracı olarak kullanmıştık 1.3'lerde ilk vites biraz garip gelmişti bana ama çok kahır çekebilecek bir araç yani çıt kırıldım değil... Güle güle kullanın. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

hayırlı olsun, daha önce 1,5 yıl linea 2010 1.3 multijet kullandım e4 90 hp olan performans fena değildi, kronik amortisör takozu ses yapar birde ısıtma bujileri bozulur, şuan kayınçoda 2012 e5 95 hp olanı var ben aldırtmıştım kronik amortisör takozu ve ısıtma buji arızaları devam etmekte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Hayırlı uğurlu olsun, Egea'nın kardeşi bu da :) 

Bu devirde ev alırken arabasız kalmamak gerçekten büyük bir nimet. Bu araçlarda en büyük özellik performanstan çok ekonomi. Yetkili servislerde bile bakım maliyetleri oldukça düşüktü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Ali Darbaz yazdı:

Ev hayırlı olsun. Banka borcuna girdinizmi. Şu an vade faizi nedir merak ediyorum. 

Herkese iyi dilekleri için çok teşekkür ederim. Ali kardeşim vakıfbanktan 1.32 den çektim krediyi. Son faiz artırımının olduğu gün başvurmuştum. Ancak vakıf artırmadı faiz oranlarını. Birkaç devlet bankasına da sordum en uygunu buydu. 6 yıl vadeyle aldım krediyi.

Ebrar Tüfek yazdı:

Hayırlı olsun, ev daha önemli, araba sonra da alınır. Kira ödemeden oturmanın psikolojik rahatlığı daha iyidir :)

Şu an lojmanda oturuyorum. Evin kirası kredinin 3 te 1 ini ödeyecek nasip olursa. 5 senelik lojman süremin 1 senesi dolmak üzere. Bu süreyi değerlendirmem gerekiyordu. Kredi faizleri yüksek olsa da lojman süremi iyi değerlendirmek adına aldık bakalım. İnşallah zorlanmadan bitiririz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Yurdaer Elay yazdı:

Daha önce görev aracı olarak kısa süre kullanmıştım. Hatta düz 1.4 fire motor diye binmiştim. Araç bastıkça gidiyordu. Dedim bu 1.4 atmosferik olamaz. Turboymuş meğersem. Aslında benzinli araç almayı düşünüyordum. 1.0 veya 1.2 turbo benzinli, ancak bütçemi aşıyordu. 1.4 turbo linea da çok yakar. Lpg de düşünmüyorum. 1.3 multijet şimdilik işimi görür sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Herkese iyi dilekleri için çok teşekkür ederim. Ali kardeşim vakıfbanktan 1.32 den çektim krediyi. Son faiz artırımının olduğu gün başvurmuştum. Ancak vakıf artırmadı faiz oranlarını. Birkaç devlet bankasına da sordum en uygunu buydu. 6 yıl vadeyle aldım krediyi.

Şu an lojmanda oturuyorum. Evin kirası kredinin 3 te 1 ini ödeyecek nasip olursa. 5 senelik lojman süremin 1 senesi dolmak üzere. Bu süreyi değerlendirmem gerekiyordu. Kredi faizleri yüksek olsa da lojman süremi iyi değerlendirmek adına aldık bakalım. İnşallah zorlanmadan bitiririz.

Tekrar hayırlı olsun. Arabasız kalmak kadar berbat bişi yok. O duruma düşünce insan suzuki alto bile olsa arabam olsun diyor insan. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Daha önce görev aracı olarak kısa süre kullanmıştım. Hatta düz 1.4 fire motor diye binmiştim. Araç bastıkça gidiyordu. Dedim bu 1.4 atmosferik olamaz. Turboymuş meğersem. Aslında benzinli araç almayı düşünüyordum. 1.0 veya 1.2 turbo benzinli, ancak bütçemi aşıyordu. 1.4 turbo linea da çok yakar. Lpg de düşünmüyorum. 1.3 multijet şimdilik işimi görür sanırım.

Geleceği planlamak iyidir. Yatırım iyidir. Linea'nın performansı da kafidir :) Boşver abi, en iyisini yapmışsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...