İçeriğe Yönlendir

Son Çekoslovak Škoda

Furkan Bakırel

Recommended Posts

Ersin Gökdemir
Furkan Bakırel yazdı:

Aslında yapılırdı şanzıman da kalifiye eleman yok , vites kilitleme burcunda sorun oluşmuş iki vitese birden geçmiş şanzıman o yüzden tekerler kilitlenmiş harbi usta olsa yapardı o şanzımanı.Önce söktüler haldır haldır dağıttılar senkronmeçleri dişlileri sonra beceremediler olmuyor dediler bende uğraşmamak adına şanzıman aldım

Geçmiş olsun.

Şanzımanı kaça aldın bilmiyorum ama eskisini tamir etmeye kalksalardı daha pahalıya gelirdi. Randıman alınıp alınmayacağı da belli olmazdı. Çünkü şanzımanı söküp tamir edip tekrar hakkıyla toplayacak usta zor bulunur. 

En doğrusunu yapmışsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Aldığım çıkma şanzıman da bozuk çıktı sonra söküp başka bir çıkma şanzımanla değiştim , ikinci şanzımanı almadan önce kontrol ettim elimle tüm viteslere geçiyordu götürüp bıraktım takmışlar şanzımanı 2 , 4 , geri vitese çok çok zor geçip çıkıyor bu şanzımanda bozuk diyorlar [emoji3525][emoji3525].

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor çalışmazken rahat geçse de senkromeçte sorun varsa motor çalışırken geçmez. 2/4/r de sorun var ise vites kol mekanizmasında kasıntı olmasın ayrıca?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
motor çalışmazken rahat geçse de senkromeçte sorun varsa motor çalışırken geçmez. 2/4/r de sorun var ise vites kol mekanizmasında kasıntı olmasın ayrıca?
Durduğu yerde de geçmiyor abi ikinci vitese bi geçiyor artık oradan çıkarabilene aşk olsun. Çıkma kol da aldık da favoritin kolu formana uymadı Favoritin kolu eğimli formanın ki düz pazartesi başka usta bakacak .
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şanzıman açıp yeniden dizmek çok zevkli iştir halbuki, çıkmaları açıp ortaya yeni sağlam 1 şanzıman çıakrtılabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Çağlar Bayur yazdı:

şanzıman açıp yeniden dizmek çok zevkli iştir halbuki, çıkmaları açıp ortaya yeni sağlam 1 şanzıman çıakrtılabilir

O dediğini yapacak usta kaldı mı ? Kaldıysa da denk gelmek çok zor.

Ama dediğin çok doğru. Usta olan o şanzımanı söker yeniden ayarlayarak toplar ve gerçekten de zevk alır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ersin Gökdemir yazdı:

O dediğini yapacak usta kaldı mı ? Kaldıysa da denk gelmek çok zor.

Ama dediğin çok doğru. Usta olan o şanzımanı söker yeniden ayarlayarak toplar ve gerçekten de zevk alır.

Çok zor bişey değil çok kolay. Hele manual okadar kolayki. kademe kademe dizicen biticek :D . Forumda mikranın  cvt şaznımanını tamir eden adam var.  5 ileri manual çok kolay 

250975.gif

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Ali Darbaz yazdı:

Çok zor bişey değil çok kolay. Hele manual okadar kolayki. kademe kademe dizicen biticek :D . Forumda mikranın  cvt şaznımanını tamir eden adam var.  5 ileri manual çok kolay 

250975.gif

Doğru söylüyorsun.

Bu parçaları bu şekilde ayırıp, tekrar dizen sıradan bir ustayı izlemek çok zevkli olur. :hahahoho:

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

250975.gif

Bence burada fazla parça var. Sırf zevkli diye parça sayısı artırmışlar. Bu nedir arkadaş. Aynı şeylerden bir sürü takmışlar üst üste. Türk tasarlasa böyle olmazdı 😁

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Çok şükür bu sıkıntının sonuna geldik son koyduğumuz şanzımanı indirtmedim çünkü sağlam olduğundan emindim bu şekilde kullandım ilk başlarda çok zordu viteslerin geçmesi artık bayağı bayağı rahatladı bir yerde bunun bir ayarı vardır ama nerede onu bilmiyorum.Günlük kullanıyorum aracı git gide vites geçişleri rahatlar umarım.Debriyaj balatası iyi durumdaydı ama viteslere geçmiyor diye ben baskı balata da aldım.Bu problem bana yaklaşık 2000 TL ye mâl oldu .913d8dfc457085ed96855ee3da76fa30.jpgd0105823f1feeee1c28cb3d740af79b3.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Bakırel yazdı:

ilk başlarda çok zordu viteslerin geçmesi

motor çalışmazken vites geçilleri aynı sert mi

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Evet 2-4-R vitesleri sert motor çalışmazken de çalışırken de
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Bakırel yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Evet 2-4-R vitesleri sert motor çalışmazken de çalışırken de

bunlarda R alt taraf tamı yani 4 gibi altta?

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Evet 4 ün yanında.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Bakırel yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Evet 4 ün yanında.

vites kolu hareket eksenini şöyle düşünün: 1-3-5 üst, 2-4-R alt. 1-2 sol 3-5-4-R sağ , şanzıman ile ilgisizdir, vites kol tertibatı denen mekanik parça ile ilgilidir. ve buradaki arızalar motor çalışırken de çalışmazken de kolun aynı davranması ile test edilir.

sizin tertibatta alt kısımda bir takılma var, eğik bir kol veya  aşınmış bir burç gibi lifte alıp alttan ve araç içinde konsolu söküp incelenmeli

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
vites kolu hareket eksenini şöyle düşünün: 1-3-5 üst, 2-4-R alt. 1-2 sol 3-5-4-R sağ , şanzıman ile ilgisizdir, vites kol tertibatı denen mekanik parça ile ilgilidir. ve buradaki arızalar motor çalışırken de çalışmazken de kolun aynı davranması ile test edilir.
sizin tertibatta alt kısımda bir takılma var, eğik bir kol veya  aşınmış bir burç gibi lifte alıp alttan ve araç içinde konsolu söküp incelenmeli
Vites mafsalını yağladım pastan dolayı mafsal oynamaz hale gelmiş bundan dolayı sıkıyormuş , şimdi yağ gibi oldu sıfır araçlar halt etmiş [emoji1787][emoji1787] çok rahat oldu vitesleri.
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Furkan Bakırel yazdı:

Vites mafsalını yağladım pastan dolayı mafsal oynamaz hale gelmiş bundan dolayı sıkıyormuş , şimdi yağ gibi oldu sıfır araçlar halt etmiş emoji1787.pngemoji1787.png çok rahat oldu vitesleri.

Hadi geçmiş olsun. İyi sürüşler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Bakırel yazdı:

Sislere Xenon yapalım mı

3000K sarı olursa olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...