İçeriğe Yönlendir

Ayağı Yerden Kesecek Araba Tavsiyesi

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Merhabalar. Paylaştığım videodan hatırlayanlar olacaktır çiftçilik yapıyoruz. Şimdi bi hobi bahçesi yapıyor annem ve babam. Eve kadar olacak şeyler yetiştirecekler. onun dışında ilçedeki su tesisatı yenilecek. Her yer kazılacak. Kazılan yerler sadece kapatılacak. Bütün işler bittikten sonra falan anca yollara sıfır asfalt dökülür. Bu sebeplerden dolayı ayağı yerden kesecek ucuz yollu engebeli yola gelebilecek bi araba arayışındayız.
Bütçe : peder bey 15 diyor ama 15e araba olmadığını görünce 20'lere çıkarız galiba
Benim aklımda lada samara vardı, torosun 25 olduğu güzel ülkemde 15-20 civarında çok rahat bulunabiliyor. Şimdi bir de bi kaç gün önce Furkan hocamdan gördüğüm skoda forman girdi aklıma. Afyon merkezde de bi tane var.
Lada Samara nasıldır? Skoda forman veya skoda favorit nasıldır? Nasıl olur? Bu arabaların çekişi nasıldır. Arıza vs sormayacağım 30 yıllık araba alıyoruz
Ya da büyüklerimize hiç bunları ikna etmeye çalışmadan 80-90 arası reno sw 4 vites(toros olmayan) belki bi ihtimal kartal falan mı almalı?
Vesileyle çevrede yakın en alınası ilanı paylaşıyorum kasası çok düzgün duruyor motor zaten 1.3 karbüratör onunla ilgileniriz olası durumda.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-brodway-veya-tofas-takasli-915785146/detay

Bu da samara fakat galeriden olmasına karşı babam. Ona ya tabuları kırıp bakacağız ya da eleyeceğiz direkt.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-lada-1994-orjinal-lada-samara..yakit-cimrisi-904210698/detay

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Ladanın dilinden anlaman lazım az onlarda karburatörden bir arızası oluyordu bıldıgım ama amaç kısa yollu iş görmekse toros alınır iş bitince bütce duzelınce degişilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yıllar önce 90 model bir Lada Samara 'mız vardı. Dağda keçi gibi, asfaltta çita gibiydi. Ama marş motoru arıza yapınca bulmak epey zaman almıştı.

Küçük yerlerin arabası değil bence arıza durumunda aratır, en iyi ihtimalle bekletir. Toros ile hangi sanayiye girseniz, sorunu olursa çözülür diye düşünüyorum.

Şu da var ki kendim için olsa Samara alırım. Ama başkası için uğraştırabileceğini bildiğim için almazdım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Ladanın dilinden anlaman lazım az onlarda karburatörden bir arızası oluyordu bıldıgım ama amaç kısa yollu iş görmekse toros alınır iş bitince bütce duzelınce degişilir
Hocam değişme gibi bi durum olmaz bu ikinci arabayı alınca. Sadece kafada biçilen bütçe bu. "Sonuçta tarlaya gideceğiz" mantığı var. Öyle dertleri varsa en bilinen renoya dönmek mantıklı teşekkür ederim.
Yıllar önce 90 model bir Lada Samara 'mız vardı. Dağda keçi gibi, asfaltta çita gibiydi. Ama marş motoru arıza yapınca bulmak epey zaman almıştı.
Küçük yerlerin arabası değil bence arıza durumunda aratır, en iyi ihtimalle bekletir. Toros ile hangi sanayiye girseniz, sorunu olursa çözülür diye düşünüyorum.
Şu da var ki kendim için olsa Samara alırım. Ama başkası için uğraştırabileceğini bildiğim için almazdım.
Karbüratörlü arabalara bakan bu ustamız var ondan fikir almak doğru olur galiba. Sonuçta bir şey olduğu zaman o bakacak. Teşekkürler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Lada değilde reno daha mantıklı olur. Tarla bile sürülür deyim yerinde ise.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Ne alırsan al ilk bakman gereken kasadaki çürük lerdir. Çamurluk içleri, kapı altları, marşpiyeller vs çok dikkat et hocam.motor mekanikten daha çok başını ağrıtır . Tavsiyem broadway olur. Istanbul'da parçası kalmadı ama anadoluda herşeyi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
bizde ciguli kasa dediklerin den var interneten genelde parca aliyoruz Anlatya ve bursada her parcasi var. Sizin modelde var mi emin degilim ama bizim kasada bijon anahtarini tamponun oradaki delikten iceri aokunca dondurerek calistirabiliyorsun

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tarlaya gidilecekse pikap daha mantıklı olmaz mı

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Skodalarda genel bir hararet problemi vardır lpg kaynaklı olduğunu düşündüğüm. Göz önünde bulundurulmalı.

Lada'lar güzel, ama anlayanı az. Enteresan biçimde kendine has, anlayan için düzeltilmesi kolay arızaları var. Pas ladalarda göreceğiniz en büyük problemdir. Köy yollarında, tarlada falan skoda'ya göre daha iyidir.  Asfaltta da iyidir. Ama alırken pas meselesine dikkat etmek gerek çünkü bu yüzey paslanması değil. Aracın kaportası resmen çürüyor pastan.

Bu yukarıdaki ikisinin yerine röno ya da tofaş (mümkünse röno) öneririm. Hem parçası çok, hem ustası çok. Her türlü işinizi de görecektir. Tarlaya girmeye falan da alt takım olarak yine en müsaiti diyebiliriz röno için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
(düzenlendi)

Kayınpederimde 95 senesinde sıfır aldıkları toros var. Köy ortamında kullanılmaya devam ediyor. Ciddi bir problemi de yok. 

tarihinde Mehmet Yeter tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

skoda favorit acaip sağlamdır mekanik anlamda. samara da öyle. ikisi de olur.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

93 lada samara sport aracım vardı. tek kapı. hiç unutamam. tüp konusunda çok iyidir. uzun yolda baya az yakar. parçası çok ucuzdur. Edirne de neredeyse bakkalda satılacaktı :D Ben lada samara derim. ancak şu var ki ladalarda paslanma problemi çok. aldığınız arabanın altına çok iyi bakın. altında pas yoksa üst taraf halledilir. en sevdiğim donanımından birisi kadranların arasındaki yakıt tasarrufu göstrergesiydi.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Benim favorim samara, hem asfalt hem arazi performansı şahane. Parçası ucuz ustası bol (İzmir için), 2 defa aldım şimdi yine almak istiyorum. Çürüksüz bulursanız pişman etmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Skodalarda genel bir hararet problemi vardır lpg kaynaklı olduğunu düşündüğüm. Göz önünde bulundurulmalı.
Lada'lar güzel, ama anlayanı az. Enteresan biçimde kendine has, anlayan için düzeltilmesi kolay arızaları var. Pas ladalarda göreceğiniz en büyük problemdir. Köy yollarında, tarlada falan skoda'ya göre daha iyidir.  Asfaltta da iyidir. Ama alırken pas meselesine dikkat etmek gerek çünkü bu yüzey paslanması değil. Aracın kaportası resmen çürüyor pastan.
Bu yukarıdaki ikisinin yerine röno ya da tofaş (mümkünse röno) öneririm. Hem parçası çok, hem ustası çok. Her türlü işinizi de görecektir. Tarlaya girmeye falan da alt takım olarak yine en müsaiti diyebiliriz röno için. 

Abi sorunun ne ise ceviride rusya diline cevirip yutube ariyorsun sonra otomatik alt yaziyi Türkçe secip sorunu cozuyorsun .Uretildigi tarihte rusyada galveniz sorunu olanlar biraz kolay çürür o yuzden sac kalinligi fazladir 90 yillardan sonraki uretimlerde bu sorun yok
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Eski bir reno kullanıcısı olarak binek reno öneririm dağ bayır demez gider arıza açmaz yağını suyunu gazını koy istediğin yere git 

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Reno9'lara mutlaka bakının derim. Yüksek yapısı ile her yola gelirler. Motorundan da herkes anlar. Ancak tabi fiyatlar yüksek.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-98-brodway-rn-bakimli-ve-masrafsiz-muayene-yeni-917995508/detay
Maalesef örnek ilan fiyatı kafada plananlandan çok yüksek. Olası bi masraf içinde en azından cepteki 2-3 bini de düşününce deli para yapıyor. Ama çevrede 20 civarında var bi bakarız illaki
Ne alırsan al ilk bakman gereken kasadaki çürük lerdir. Çamurluk içleri, kapı altları, marşpiyeller vs çok dikkat et hocam.motor mekanikten daha çok başını ağrıtır . Tavsiyem broadway olur. Istanbul'da parçası kalmadı ama anadoluda herşeyi var.
Broadway dediğim gibi pahalı gelebilir. Eli yüzü düzgünler. Ama 30 yıla yakın bi araba alacağımız için ilk bakılacak şey kaporta olacak. Bunu arkadaşımıza serçe alırken tecrübe etmiş forumda da konuşmuştuk çok sağolun..
Tarlaya gidilecekse pikap daha mantıklı olmaz mı
Tarla denilince 1000 mt2 bi alan. Gün sonunda iki poşet meyve sebzeyle eve döneceğiz. İkinci amaçta şehir içinde market vs kullanmak o yüzden hiç düşünmedik. Sağolun.

Genel kanı reno toros üstüne zaten peder beyin de öyle ben kendimce alternatif oluşturmaya çalışıyorum. Bakacağız sonuç yine de en çürüksüz en iyi durumdaki en ucuza mâl edebileceğimiz bir model olacak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
skoda favorit acaip sağlamdır mekanik anlamda. samara da öyle. ikisi de olur.
Bakacağız yarın bi ustaya soracağım anlar mısın parçasını bu çevrede bulabilir miyiz vs. Daha sonra netleşecek. Ama açıkcası benimde gönlüm o tarafta.
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Levent Güzelkalp yazdı:
Murat Sahın yazdı:

Abi sorunun ne ise ceviride rusya diline cevirip yutube ariyorsun sonra otomatik alt yaziyi Türkçe secip sorunu cozuyorsun .Uretildigi tarihte rusyada galveniz sorunu olanlar biraz kolay çürür o yuzden sac kalinligi fazladir 90 yillardan sonraki uretimlerde bu sorun yok

Hangisi için? Lada ise, 94 lada var arkadaşımda, arabanın çamurlukları eridi pastan :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu markalarda bu model yıllarında bunca yıldır başından geçenler önemli, markalar değil. 20 binlere sorunsuz tıkır tıkır işleyeni 100 km yoldan sonra su kaynatmayanı bulmak zordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bence broadway yerine daha uyguna spring alınabilir. Altı yüksek basit araba. Kullanacağınız yerde en çok kullanılan/ustası olan model de iyidir.

Yorum bağlantısı
Efe Özer

1/3 ü olmayan broadwayin 15 e satıldığını gördükten sonra 20 ye araç bakmazdım. Toros olabilir broadway çok pirim yaptı toros hala nispeten daha uygun. Lada içinde kaporta ve iç trimi bu kadar kalitesiz bir araç görmedim. Kuleleri bile delik deşik oldu yattığı yerde. Motor ,şanzıman iyidir gerisi çöp. Skodaya gelirsek hala yürüyenini görünce hayranlıkla bakıyorum.Kuvvetle muhtemel parça sorunu ladadan daha büyüktür.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Köksal Yılmaz yazdı:

Bence broadway yerine daha uyguna spring alınabilir. Altı yüksek basit araba. Kullanacağınız yerde en çok kullanılan/ustası olan model de iyidir.

Kesinlikle mantıklı olabilir. Kasası da daha hafif springlerin. Üstelik bağda bahçede şu an suv diye satılan araçların çoğunu dikiz aynasın görecek kadar da kabiliyetlidir. 1.4 karbüratörlü motorunu ise hemen her tamirci bilir :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Spring öneririm bende. Altı da yüksek, lpg karbüratör ikilisi de gayet iyidir, masraf çıkarsa da çok ucuza halledilebilir.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Altı yüksek olanlar iyidir iyi :):):) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...