İçeriğe Yönlendir

"Çelik Rötuş" ile Kaportadaki Taş ve Çizikleri Doldurma

Mert Gulkokan

Recommended Posts

Mert Gulkokan

Merhabalar;

Osmaniyede bir usta var ince bir çelik saç ile kaportadaki taş ve çizikleri boya ile dolduruyor

Macun çekme çeliğini iyice inceltmiş ve esnetmiş

Boyayı ise vernik ve sertleştirici ile karıştırıyor

Oranları vermese de başka bir kişi daha yapıyor

Metalik renk için

50 gram boya

35 gram vernik

15 gram sertleştirici katacaksınız diyor

İşlemi yapmadan önce pasta atarak yüzeyi kaygan hale getiriyor

Boyayı bir yere sürüp çeliği çektirerek oyuk yerlerin içini 5 6 kat atarak dolduruyor

Bayağı bir fanı var Türkiyenin her yerinden araç gidiyor

Yorumları okudum işi öğretmek için 5 bin tl para istiyormuş

• Beğen 2
Mesajın linki
Çağlar Bayur

önceden yaptığı pasta cila kalıntılarından çizik içine dolan malzeme varsa, kısa sürede atar o rötüş. galericler iş götürüyor olabilir. kalıcı çözümü yıllar önce yapmıştık forum içinde birçok arabaya

• Beğen 1
Mesajın linki
Mert Gulkokan
önceden yaptığı pasta cila kalıntılarından çizik içine dolan malzeme varsa, kısa sürede atar o rötüş. galericler iş götürüyor olabilir. kalıcı çözümü yıllar önce yapmıştık forum içinde birçok arabaya
Komple boyatmak mı ?
Mesajın linki
Çağlar Bayur
Mert Gulkokan yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Komple boyatmak mı ?

boyaya karşıyız, asla, gr boya çıkmaz eksperde,

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Mesajın linki
Mustafa Tüfekçi

Videodaki dayı pazardaki torostan porshe geçişi öğretsin 5000 ona veririm belki. Kaç yıkama gidiyor acaba. Siyahta Renkli cila ile yapıyorum benzerini 😛

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Mesajın linki
Onur Bulut

Sıva çekiyor sanki ustam yakından görmek lazım aslında tazyikli suda ne kadar dayanabilir ? Boyanın orijinal olan kısmı ile illaki ton farkı olacaktır. 

Mesajın linki
Mert Yeldan

Daha kalıcısını Airbrush tabanca ile yapan var Ankara’da.

• Beğen 1
Mesajın linki
Fedai Özoğlu
Konunun linkini buraya yapıştırabilir misin?
Mesajın linki
Muhammed Orak

Ne kadar faydalı bilmem, keşke spatulayi plastik kullansaydı

Mesajın linki
Çağlar Bayur
Fedai Özoğlu yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Konunun linkini buraya yapıştırabilir misin?

linki yok, boyacının yaptığı bir işlem idi

Muhammed Orak yazdı:

Ne kadar faydalı bilmem, keşke spatulayi plastik kullansaydı

plastik fazla boyay hassas olarak ı sıvıyamaz, keskin metal spatula boyayı çizmez doğru kullanımda, her boyacı kullanır

• Beğen 1
Mesajın linki
Emrah Altun

Bana biraz sakat gibi geldi.

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Detaylı şekilde anlatmış.
Müsait bir zamanda deneyeceğim. 

Benden önce davranmışsın abi bunlarda diğer adamın çektiği bende deneme yapacağım
  • Beğen 1
Mesajın linki
Çağlar Bayur

zımpara öncesi başka birşey yapması lazımdı ancak videoya koymamış olabilir, herş de açıklnamaz :)

Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

alkolle sil kürdanla rötüşle devam et :)  çok kötü olduğunda yani çok fazla göze battığında boyat komple ve kafana takma...

5000 tl ha hey Allahım.....    youtube teknik dolu ve bedava....  

Not: araba beyaz olacak aga, gerçi acaip beyaz tonu farkı var ama küçük rötüşte kolay...

https://www.youtube.com/watch?v=Y9LVCrehDC4&ab_channel=Dr.niketya

çok uzatmaya gerek yohtur.. ben bunu jiletle yaparım genelde, güzel tekniktir...

https://www.youtube.com/watch?v=AhQcs0n5FTI&ab_channel=İlyasAteş

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Mesajın linki
Çağlar Bayur

fırça ile doldurmada siyah en kolay renk tam tersine. marka bazında da fark ediyor. mesela mazda3 ü yapamazsın, renkleri fırça ile bambaşka oluyor.

Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

fırça ile doldurmada siyah en kolay renk tam tersine. marka bazında da fark ediyor. mesela mazda3 ü yapamazsın, renkleri fırça ile bambaşka oluyor.

haklısın aslında, kullandığım duster simsiyah, basıyorum boyayı dibinden bakmadıkça gerçekten anlaşılmıyor....

Mesajın linki
Mehmet Yeter
Ali Cihangiroğlu yazdı:

haklısın aslında, kullandığım duster simsiyah, basıyorum boyayı dibinden bakmadıkça gerçekten anlaşılmıyor....

Ali abi sizin fiestada hiç rötüş boyası kullandınız mı? Sizin eski aracın rengi ile aynı bizim aracın rengi. Geçen almaya niyetlendim gittim boyacıya, önceden uyardı sürünce mat gözüküyor ona göre alacaksan al dedi. Vazgeçtim bende. Bunu alacaksam bunun püf noktası var mıdır?

Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Yeter yazdı:

Ali abi sizin fiestada hiç rötüş boyası kullandınız mı? Sizin eski aracın rengi ile aynı bizim aracın rengi. Geçen almaya niyetlendim gittim boyacıya, önceden uyardı sürünce mat gözüküyor ona göre alacaksan al dedi. Vazgeçtim bende. Bunu alacaksam bunun püf noktası var mıdır?

kullandım, evet mat olur normalde, küçük rötüşlerde gözükmüyor, verniği içine katıp boya hazırlasak olabilirmi acaba, denemediydim...

• Beğen 1
Mesajın linki
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

verniği içine katıp boya hazırlasak olabilirmi acaba,

olur

• Teşekkür 1
Mesajın linki
Mehmet Yeter
Çağlar Bayur yazdı:

olur

Nasıl olur abi? Nasıl uygularız? 

Mesajın linki
Çağlar Bayur
Mehmet Yeter yazdı:

Nasıl olur abi? Nasıl uygularız? 

boya içine vernik katılır parlak düşer sürünce. miktarı el becerisi veya deneme yanılma ile olabilir, %5-10 gibi düşünülebilir

• Teşekkür 2
Mesajın linki
Mustafa Arıkan

@Hasan Karabekiroglu Murat ustaya soracağım unutuyorum. Yaparım derse yaptıracağım. :) 

Mesajın linki
Hasan Karabekiroglu
Mustafa Arıkan yazdı:

@Hasan Karabekiroglu Murat ustaya soracağım unutuyorum. Yaparım derse yaptıracağım. :) 

Murat yapıyor bu işleri, hatta restorfx mi ne onlara da iş yapıyor.

Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

boya içine vernik katılır parlak düşer sürünce. miktarı el becerisi veya deneme yanılma ile olabilir, %5-10 gibi düşünülebilir

videoda adamın boyayı spatula ile yayma tekniğine ne dersin, güzel değilmi, ben önceleri kürdanla noktalayıp bir kaç kat üstüne ilave yapardım kabarık kalırdı traşlardım, bu teknikte onada gerek yok, ki bunu seneler öncesi kendim keşfetmiştim, jiletle yaparım ben, çelik dediğinin hası hemde Permaşarp,  yazdıydımda, yapması basit, pratik, çok gerekli olmadıkça adam gibi boyatmaya gerekte kalmıyor, sevdim ben bu işi :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Mesajın linki
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...