İçeriğe Yönlendir

Turbo Isı Kalkanı

Süleyman Can

Recommended Posts

Süleyman Can

Merhaba,

Turbonun üzerinde ısı izolasyonunu sağlaması için yer alan dışı kadife içi alüminyum parça iyice eskidi. O kadar eskidi ki tüylendi görenler keçi kılından yapma mı abi diye soruyor. Nasıl gözüktüğü önemli değil elbette ama zamanla üzerine damlayan yağlardan ve tüylenmelerden dolayı yanıcı olması riskli. Ustaların yorumu da değiştir risk alma şeklinde oldu olası bir alev almanın önüne geçebilmek adına. Biraz da tırsmadım değil o yüzden değiştirmek istiyorum.

Araştırdığım sitelerde iki parçadan oluşan ısı kalkanının sadece üst kısmı satılıyor. Alt kısmı ile set halinde hiçbir sitede bulamadım. Şayet nerede satıldığını bilenler var ise link paylaşabilir mi?

Diğer sorum sanırım makyajlı kasada ısı kalkanı tamamen alüminyum veya benzeri metal malzemeden yapılma. Motor ve turbonun aynı olduğunu düşünürsek makyajlı kasanın ısı kalkanını taktırabilir miyim? Uyum sorunu olur mu? Elyaftan ziyade metal olan daha güvenli gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çok pahalı bir parça o. her türlü ısı kalkanı için imal edilmiş malzemeyi alıp o bölgeye uyarlayabilirsiniz,

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Çağlar Bayur yazdı:

çok pahalı bir parça o. her türlü ısı kalkanı için imal edilmiş malzemeyi alıp o bölgeye uyarlayabilirsiniz,

İki parçadan oluşuyor, üst ve alt. İkisi beraber set halinde satan birini bulamadım hep üst kısmı satılık fiyatı da 260-280 TL. Şimdi alsam üst yeni alt eski olacak yine riskli. Tam set halinde satan güvenilir bir sitenin linkini paylaşır birisi umarım, ben bulamadım çıkma da almak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Süleyman bey ısı kalkanlarının imalatında kullanılan malzeme yanıcı olmayan özel bir malzemedir. o yüzden yangın riskini çok fazla önemsemeyin. Ancak deformasyon mevcutsa kalkan görevini tam olarak yapamayabilir. o açıdan değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emre Demir

taş yününden imal edilebilir, nasıl bir parça resim var mı ?

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Önceki aracım 2004 Fiestaydı, Ağustos sıcağında Manisa - İzmir arası Sabuncubeli rampasını çıkarken tesadüfen meyve almak için durduğumda kaputtan duman çıktığını fark ettim. Bir de baktım turbodan geliyor yanıyor sandım, panikle bez ıslatıp koymaya çalıştım falan duman geçti.

Sonra hemen sanayiye ustaya gittim söküp baktılar ısı kalkanı yanmaya başlamış turboda bişey yoktu.

Bende parçacılarda çok aradım aynısını ama parçacıların ortak söylemi makyajsız kasanınki artık gelmiyor sadece makyajlı kasanınki yani öndeki kısım alüminyum olan var.

Bunlar sıfır ürünler ben yanılmıyorsam 2015 yılında birini 110'a birini de 115 gibi bir rakama almıştım. Şimdi çok aşırı pahalanmışlar.😱  En uyguna satan nette bu site... 

Çıkma bakılabilir.

https://www.fordtoptancisi.com/Egzoz-Manifold-Isi-Kalkani-Fiesta-Fusion-14-Tdci,PR-5083.html

https://www.fordtoptancisi.com/Egzoz-Manifold-Isi-Kalkani-Fiesta-Fusion-14-Tdci,PR-5084.html

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Alaattin Zeki yazdı:

Süleyman bey ısı kalkanlarının imalatında kullanılan malzeme yanıcı olmayan özel bir malzemedir. o yüzden yangın riskini çok fazla önemsemeyin. Ancak deformasyon mevcutsa kalkan görevini tam olarak yapamayabilir. o açıdan değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Üzeri tüylenen saçak saçak olanlardan bir tutam yoldum. Uzakta bir yerde tor top ettiğim kadifemsi malzemeyi çakmakla yaktım, alev aldı iyice tribe girdim. Üzerinde zamanla damlayan yağlardan sanırım.

Emre Demir yazdı:

taş yününden imal edilebilir, nasıl bir parça resim var mı ?

Bu benim çektiğim değil ama şununla çok benzer vaziyette daha tüylüsü: https://i.ytimg.com/vi/NFWV7z_AjZo/maxresdefault.jpg

Bu sıfır ama sadece üst: https://www.fordyedekparcaserdar.com/urun/turbo-isi-kalkani-ust-1-4-dizel-2002-2010-fiesta

Bu sadece alt ama makyajlı kasanın: https://www.yedekparcaford.com/Fiesta-egzoz-isi-kalkani-alt-saci-2006-2008-ORJiNAL_24947.html

Üst kadife alt alüminyum yapılabilir ama ne kadar doğru olur bilemedim. Toplam 650 tl gibi masraf çıkartıyor. Bir de çıkma turbo fiyatları 900-1200 arası iken sadece kalkanın bu kadar pahalı olması araban mı var derdin var dedirtiyor. Memlekette araba ayrı pahalı parçası ayrı pahalı.

Onur Çelebi yazdı:

Önceki aracım 2004 Fiestaydı, Ağustos sıcağında Manisa - İzmir arası Sabuncubeli rampasını çıkarken tesadüfen meyve almak için durduğumda kaputtan duman çıktığını fark ettim. Bir de baktım turbodan geliyor yanıyor sandım, panikle bez ıslatıp koymaya çalıştım falan duman geçti.

Sonra hemen sanayiye ustaya gittim söküp baktılar ısı kalkanı yanmaya başlamış turboda bişey yoktu.

Bende parçacılarda çok aradım aynısını ama parçacıların ortak söylemi makyajsız kasanınki artık gelmiyor sadece makyajlı kasanınki yani öndeki kısım alüminyum olan var.

Bunlar sıfır ürünler ben yanılmıyorsam 2015 yılında birini 110'a birini de 115 gibi bir rakama almıştım. Şimdi çok aşırı pahalanmışlar.😱  En uyguna satan nette bu site... 

Çıkma bakılabilir.

https://www.fordtoptancisi.com/Egzoz-Manifold-Isi-Kalkani-Fiesta-Fusion-14-Tdci,PR-5083.html

https://www.fordtoptancisi.com/Egzoz-Manifold-Isi-Kalkani-Fiesta-Fusion-14-Tdci,PR-5084.html

250 ye bulsam hemen alacağım, kışın problem olmaz ama yazın sıkıntı harbiden. Komple söksek dedim ustaya çıkar at kalkan olmasın dedim. Bu seferde turbo ısınınca TDCI yazan plastiği eritir yine sıkıntı olur sökmemek daha iyi dedi. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

soyulmuyormu metal? soy gitsin. vw de kadife filan yok sadece sacdan bir koruyucu oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile ucuzlamışlar, takımı 1200 TL lere geliyordu, linktekilerin fiyatı makul,

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ali Cihangiroğlu yazdı:

https://www.yedekparcaford.com/Fiesta-egzoz-isi-kalkani-alt-saci-2006-2008-ORJiNAL_24947.html

bu uygun ve metal olması güzel, benim Fiestada böyleydi, kumaş gibi olanlara gerek yok bence....

Bu sadece alt kısmı Ali abi, bi de bunun üst kısmı var ona da ayrı satın almak gerekiyor. Set halinde satan bulamadım.

Dogan Arsiray yazdı:

soyulmuyormu metal? soy gitsin. vw de kadife filan yok sadece sacdan bir koruyucu oluyor.

Epey bir yoldum koyun güder gibi yastıklık yün birikti :D Ama makyajsız kasada elyaftan yapma malzeme olduğu için tüylerin bir kısmı yolunuyor bır kısmı tutkalla yapıştırmış gibi soyulmuyor. Büyük ihtimal Ford da bu konuda sıkıntı gördü ki yeni ksayı beklemeden hemen makyajlı 2006-2008 kasalara alüminyum kalkan koymaya başladı.

Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile ucuzlamışlar, takımı 1200 TL lere geliyordu, linktekilerin fiyatı makul,

Makul halimiz 650-700 oldu valla satıp bisiklete binecem de onun da bi balata spreyi masrafı olur heralde.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Süleyman Can yazdı:

Bu sadece alt kısmı Ali abi, bi de bunun üst kısmı var ona da ayrı satın almak gerekiyor. Set halinde satan bulamadım.

Epey bir yoldum koyun güder gibi yastıklık yün birikti :D Ama makyajsız kasada elyaftan yapma malzeme olduğu için tüylerin bir kısmı yolunuyor bır kısmı tutkalla yapıştırmış gibi soyulmuyor. Büyük ihtimal Ford da bu konuda sıkıntı gördü ki yeni ksayı beklemeden hemen makyajlı 2006-2008 kasalara alüminyum kalkan koymaya başladı.

Makul halimiz 650-700 oldu valla satıp bisiklete binecem de onun da bi balata spreyi masrafı olur heralde.

amyant var, soba arkasına konan yada borusunun arkasına konan ısı kalkanı ,ondan uygun şekilde kesip yapılabilir, yanmaz hayatta...

bunun kumaş gibi olanıda var, bir araştır istersen....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Süleyman Can yazdı:

Makyajsızlar 2 parça keçeli, makyajlılar 1 keçe 1 metal parçadan oluşuyor. O nedenle seçenekli set halinde satan olmaz.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Nihat Palolu yazdı:

Makyajsızlar 2 parça keçeli, makyajlılar 1 keçe 1 metal parçadan oluşuyor. O nedenle seçenekli set halinde satan olmaz.

Makyajlı kasada komple metal diye biliyordum. Eğer dediğiniz gibiyse aramaya gerek yok. Üst kısmı elyaf alt kısmı metal plakadan alacağım. 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Süleyman Can yazdı:

Makyajlı kasada komple metal diye biliyordum. Eğer dediğiniz gibiyse aramaya gerek yok. Üst kısmı elyaf alt kısmı metal plakadan alacağım. 

Makyajlı kasada benim linklerini verdiğim gibi üst kısım keçe, sadece alt kısım metal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...