İçeriğe Yönlendir

Yarın Şu Mondeoyu Görmeye Gideceğim. Fikirleriniz?

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Abiler kardeşler merhaba.

Dayıoğlunun 50bin bütçesi var. Malum kuş serisi bile 40bin olmuş. Klimalı, hayati bölgeleri sağlam, dizel olmayan, 300 bin kmyi geçmemiş bütçeye uygun yakın civarda araç bakıyoruz. Şu ilandaki aracı gördük ve yarın için sözleştik.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-ilk-sahibinden-doktordan-mondeo-tek-degisen-901217881/detay

Expere değil de Samsun Gülsan Sanayi Sitesi EuroServis Musa Usta'ya gideceğim. İlk arabam Focus sayesinde baya bi muhabbet etmek zorunda kalmıştık :)

Bu araçların kronik sorunu nelerdir?

Nelere dikkat edilmeli

Bütçe dahilinde başka önerileriniz nelerdir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güzel arabaymış.
Daha iyisi bulunmaz diye düşünüyorum.

Soğutma sistemi elden geçti demiş ama belgesi carsa kontrol edilmeli. Belge yoksa devirdaim ve termostat değişmeli.

Bunlarda kronik el freni kurma kolu sorunu var. Boşluğunu otomatik alan bir sistem var o bozulur.
Su genleşme kabı çatlar
Koltuk yükseklik motoru dişlisi bozulur
Cam düğmeleri bozulur.
Bunlar dışında kozmetik kusurlar olur. Gösterge çerçeveleri çatlar
Göğüs kaplaması kabarır. Koltuk kumaşları süner vs
Çok söküp takmaya gelmez, tırnaklar falan kurumuştur artık.
Kurcalanmamalı.

Çok keyiflidir. Direksiyonundan inmek istemeyeceğiniz bir araçtır.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

İlk sahibinden bulunmaz bir nimet gibi 98 model böylesi bir araç için. 1 değişen harici hatasız çok iyi. Bakımlı bir araç tok ve diri duruyor. Fiyat çok iyi geldi bana. Gidip alasım geldi :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Yaşına göre anlatıldığı gibi sorunsuz binilecek bir araç ve komple servis bakımlı diyor servis formları vs varsa tadından yenmez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Emrah Altun yazdı:

Abiler kardeşler merhaba.

Dayıoğlunun 50bin bütçesi var. Malum kuş serisi bile 40bin olmuş. Klimalı, hayati bölgeleri sağlam, dizel olmayan, 300 bin kmyi geçmemiş bütçeye uygun yakın civarda araç bakıyoruz. Şu ilandaki aracı gördük ve yarın için sözleştik.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-ilk-sahibinden-doktordan-mondeo-tek-degisen-901217881/detay

Expere değil de Samsun Gülsan Sanayi Sitesi EuroServis Musa Usta'ya gideceğim. İlk arabam Focus sayesinde baya bi muhabbet etmek zorunda kalmıştık :)

Bu araçların kronik sorunu nelerdir?

Nelere dikkat edilmeli

Bütçe dahilinde başka önerileriniz nelerdir?

Beni gençlik yıllarıma götürdünüz resmen :) İlk aracımdı bu hem de aynı renk. Asistanken almıştım. Hala tadı damağımda olan bir araçtır. Anlatılanlara bakılırsa Mehmet Abi'ye katılıyorum daha iyisini bulmak çok zor gibi. Bence kaçırmayın. Ufak tefek 5 6 bin masrafal çok keyifli bir hale gelir diye düşünüyorum. Gerçekten konforu performansı dayanıklılığı olsun bir sürü araçtan üstün bir araç olduğunu göreceksiniz.  

İnanın ikinci araç araç olarak alasım geldi. Almazsanız heber verin ben alayım :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

İlk sahibinden bulunmaz bir nimet gibi 98 model böylesi bir araç için. 1 değişen harici hatasız çok iyi. Bakımlı bir araç tok ve diri duruyor. Fiyat çok iyi geldi bana. Gidip alasım geldi :D

Aynı şeyi düşündüm :D Bunu alıp güzelce boyatıp, kozmetiğinde ufak tadilatlar yapıp keyifle binilir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Fiyatına göre alınası bir araç, güvenli ve sağlam bir duruşu var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yıldırım Mustafa

Benim de ilk arabamdı mondeo mk2 uzun yolda hiç yormayan 2.0 motor olmasina ragmen yakitta cok uzmeyen bir cok yeni model aracta olmayan bi yol tutusu vardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

10 yıldır kullanan biri olarak öncelikle parasına göre konforlu, güvenli ve donanımlı araçtır.

Aracın parça durumunu iyi bildiğim için ön camdan ziyade stop lambası beni tedirgin eder, bulması zor ve pahalıdır. Çatlağın durumuna bakıp,  fiyattan kırma menfaatinize olacaktır. Mehmet abinin uyarıda bulunduğu ilk cümle gibi kesinlikle soğutma sistemi elde geçmeli ve her daim takip edilmeli 97-98 model gümüş motor diye tabir edilen bu motorun hareret yapmaya çok müsait olduğu söylenir ve sadece mk2 mondeocuların olduğu başka bir platformda hemen hemen hergün bir conta yakma hikayesi doğar.

Tahminen güneş yanıkları yaz sonunda komple tavanı kamplamış olur, genelde mi böyle olur yoksa bu araca özel mi bilmiyorum benim aracın güneş yanığı çok hızlı ilerledi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Çok mazimin olduğu bir araçtır tek kelime ile kaçırmayın alın. Eniştemde sıfır almıştı lpg siz kullandı 4~5 yıl önce ilk el olarak satmıştı. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Cemal Demirezen yazdı:

10 yıldır kullanan biri olarak öncelikle parasına göre konforlu, güvenli ve donanımlı araçtır.

Aracın parça durumunu iyi bildiğim için ön camdan ziyade stop lambası beni tedirgin eder, bulması zor ve pahalıdır. Çatlağın durumuna bakıp,  fiyattan kırma menfaatinize olacaktır. Mehmet abinin uyarıda bulunduğu ilk cümle gibi kesinlikle soğutma sistemi elde geçmeli ve her daim takip edilmeli 97-98 model gümüş motor diye tabir edilen bu motorun hareret yapmaya çok müsait olduğu söylenir ve sadece mk2 mondeocuların olduğu başka bir platformda hemen hemen hergün bir conta yakma hikayesi doğar.

Tahminen güneş yanıkları yaz sonunda komple tavanı kamplamış olur, genelde mi böyle olur yoksa bu araca özel mi bilmiyorum benim aracın güneş yanığı çok hızlı ilerledi.

Ya cemal bey gerçekten hep öyle denir ama bakın bununla başıma geleni anlatayım.

2004 yılı 2000 model mondeo 2.0 var. 4 doktor arkadaş Isparta'dan Uludağ'daki bir eğitime katılacağız. Tabi geniş ve tam bir uzun yol aracı olduğu için benim araçla gidelim dedik. 1 gün önce suyuna yağına bakayım dedim. Kontrol ettim vs neyse yola çıktık. 4 zibidi tahmin edin yolda milletle kapışa kapışa gittik 200 220 vs. Uludağa çıktık tam zirvede otelimiz. Otelin önünde durur durmaz bir duman yükseldi kaputtan. Korka korka açtım ama nasıl bir buhar çıkıyor. Neyse bekledim biraz bir de ne göreyim. Yedek su deposunun kapağını kapatmayı unutmuş yanına koymuşum. Nerdeyse hiç su kalmamış. Neyse servisi aradım .Hocam motor soğusun su ilave et çalışmada sıkıntı yoksa bi şey olmaz dediler. Aynen de öyle oldu. Daha sonra 3 yıl daha sorunsuz bindim. Hep aklımdadır. Başka araç olsa çoktan conta sibop ne varsa yakmıştı diye. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Cem Dilmen yazdı:

Ya cemal bey gerçekten hep öyle denir ama bakın bununla başıma geleni anlatayım.

2004 yılı 2000 model mondeo 2.0 var. 4 doktor arkadaş Isparta'dan Uludağ'daki bir eğitime katılacağız. Tabi geniş ve tam bir uzun yol aracı olduğu için benim araçla gidelim dedik. 1 gün önce suyuna yağına bakayım dedim. Kontrol ettim vs neyse yola çıktık. 4 zibidi tahmin edin yolda milletle kapışa kapışa gittik 200 220 vs. Uludağa çıktık tam zirvede otelimiz. Otelin önünde durur durmaz bir duman yükseldi kaputtan. Korka korka açtım ama nasıl bir buhar çıkıyor. Neyse bekledim biraz bir de ne göreyim. Yedek su deposunun kapağını kapatmayı unutmuş yanına koymuşum. Nerdeyse hiç su kalmamış. Neyse servisi aradım .Hocam motor soğusun su ilave et çalışmada sıkıntı yoksa bi şey olmaz dediler. Aynen de öyle oldu. Daha sonra 3 yıl daha sorunsuz bindim. Hep aklımdadır. Başka araç olsa çoktan conta sibop ne varsa yakmıştı diye. 

99'dan itibaren kullanılan motor böyle. Benim de kapağı açık unuttuğum olmuştu, park ederken görevli alttan su akıyor deyince kaputu açtım, ne göreyim kapak yanda duruyor. Tabi ben çok yol gelmemiştim, biraz ekledim sorun olmadı. 

97-98'lerde kullanılan motor hararet konusunda daha narin. Daha fazla özen göstermek, takip etmek gerekir. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

3-4 ay kadar kullandım. Bundan aldığım salınım hissini hiç bir arabada alamadım. 

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
(düzenlendi)
Cem Dilmen yazdı:

Hocam bahse konu araç 97-98 gümüş motor (renginden dolayı) 99 ile 2001 arasındaki motor siyah motor focus moturuda denir. 99 ve yukarısında soğutma sistemi ile alakalı hiçbir sorun yoktur sizin araç bu, soğutma sisteminde problem olmayan motora giriyor. 2019 yılında kurban bayramı ile yıllık iznimi birleştirip 15 gün içinde Ankara-İstanul-Çanakkale-Denizli-Antalya-Muğla-Isparta-Ankara arada gezilecek ilçe köyler vs 4500 km üzeri yol yaptım 2 yetişkin 2 çocuk ve bagaj dolu bazı yerlerde 10 km yi 1 saat üzerinde yol aldığım oldu ( İstanbul çıkışı gibi) ağustos sıcağında yolda o kadar çok yeni sayılabilecek araç hareret yapmıştı ki gözümü hareretten ayıramadım hararetin hiç ortanın altına yada üstüne çıktığını görmedim. 1999-2001 Mondeo mk2 lerin motoru önceki modellerin motorundan ayıran en büyük fark soğutma sisteminin olduğu söyleniyor. 

tarihinde Cemal Demirezen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dip not olarak; 

99 modeli daha makbuldür. Motoru 2,0 focustaki motordur. 

98 ler 136 beygirken, 99 ve sonrası 130 beygirdir. 

Fark olarak da 99 ghiada fazladan içerden far yükseklik ayarı imkanı vardır. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kapı kilidi karşılığındaki butonlar aşınır, bazen kapı açık uyarısı verebilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

güzelmiş. elektrik tesisatı zamanla soyuluyor o yılların kablo üretimi yüzünden. bunun dışında dolu güzel bir seçenk bu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Emrah Bey ,bu aracı Samsun da defalarca gördüm.( ford olayından dolayı algıda seçicilik diyelim) bence yazılanlara göre araç on numara.gözle gördüğünüzde içinize sinerse alınır diyorum.hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

güzelmiş. elektrik tesisatı zamanla soyuluyor o yılların kablo üretimi yüzünden. bunun dışında dolu güzel bir seçenk bu

Ben bir ara bununla aynı renk V6 sını alacaktım 2500 cc  Emmi vaz geçirmişti.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Ben bir ara bununla aynı renk V6 sını alacaktım 2500 cc  Emmi vaz geçirmişti.

sevildiğini bil yani

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bakımları da otokoçta yapılmış, denk gelmemiş bana yoksa kesinlikle hatırlardım, araba çok orjinal duruyor.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dip not olarak; 

99 modeli daha makbuldür. Motoru 2,0 focustaki motordur. 

98 ler 136 beygirken, 99 ve sonrası 130 beygirdir. 

Fark olarak da 99 ghiada fazladan içerden far yükseklik ayarı imkanı vardır. 

Sadece mk1 mondeolar 136 diğerleri 130 beygir diye biliyorum. Arkadaşın alacağı araçta 130 beygir olmalı.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

noktasına kadar aynı düşüncedeyim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cemal Demirezen yazdı:

Sadece mk1 mondeolar 136 diğerleri 130 beygir diye biliyorum. Arkadaşın alacağı araçta 130 beygir olmalı.

Olabilir. yanlış hatırlıyor olabilirim.. 

Çağlar Bayur yazdı:

Osman usta, bu araçta apollo 11 deki kadar kablo var derdi.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...