İçeriğe Yönlendir

Mondeo Sağ Far Sönmüyor

Emin özdamar

Recommended Posts

Emin özdamar

Merhaba ;

Bu gün başıma ilginç bir olay geldi.Sabah kalktığımda aracın sağ farı yanıyordu sinyal koku sağ yada sola basılı bırakılıp araç kilitlendiginde o tarafin sis farı yanık kalıyordu yine öyle birsey oldu sandım.

Fakat sinyal kolu basılı değil aracın farları mercek değil normal far.Farlar 2 sene önce sokuldu temizlendi tekrar kapatıldı far ampulleri halojen ampul ve yenilendi 2 sene hiç sorunsuz çalışıyordu.

Far anahtarını otomatiğe alıyorum her iki far yanıyor kapalı konuma alıyorum sağ far yanık kalıyor.arabayi kilitliyorum sağ far yine yanıyor kaputu açtım sağ farı biraz sarstim değişmedi birde arada bir sağ far sinyal verir gibi hafifçe yanıyor hafifçe tekrar sönüyor 

Su anda sağ far sürekli yanık kalıyor kutup başını hiç sokmedim bu arızaya karşılaşan varsa yardım rica ediyorum 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Far anahtarını sökün sönüyorsa far anahtarı arızalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Far rolesinin kontakları kaynamış olabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emin özdamar yazdı:

sinyal koku sağ yada sola basılı bırakılıp araç kilitlendiginde o tarafin sis farı yanık kalıyordu yine öyle birsey oldu sandım.

bu normal değil. farın yanık kalması gibi arızalar masum gibi gözükür ancak risklidir, acilen baktırın. akü kutup başı sökülü halde kalsın tamirciye gidene kadar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sadece far mı yanıyor. parklar da yanıyor mu ?

Elektrik tesisatında her hangi bir ekleme var mı ?

Yorum bağlantısı
Emin özdamar

Ayna altı aydınlatmalari ve ayna sinyallerini aliexpresten aldığım Led sinyallerle değiştirdim başka bir elektrik eklentisi yapılmadı yağmurdan sonra oldu belki soket tam oturuyorsa kısa devre mi oldu diye düşündüm ama öyle olsa ayna sinyalleri yanık kalır diye düşündüm benim araba da park ampulü yok onun yerine gündüz farı var sıralı Led şeklinde onlar yanık kalmıyor sadece sağ far yanık kalıyor 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Sadece far mı yanıyor. parklar da yanıyor mu ?

Elektrik tesisatında her hangi bir ekleme var mı ?

Ayna altı aydınlatmalari ve ayna sinyallerini aliexpresten aldığım Led sinyallerle değiştirdim başka bir elektrik eklentisi yapılmadı yağmurdan sonra oldu belki soket tam oturuyorsa kısa devre mi oldu diye düşündüm ama öyle olsa ayna sinyalleri yanık kalır diye düşündüm benim araba da park ampulü yok onun yerine gündüz farı var sıralı Led şeklinde onlar yanık kalmıyor sadece sağ far yanık kalıyor 

Yorum bağlantısı
Emin özdamar

Bu arada Araç 2012 mondeo mk4 makyajlı halojen farlı model 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son yaptığınız eklenti için yaptığınız bağlantıyı yaptığınız yerden sökün deneyin. 

Kaput içindeki sigorta kutusundaki röleyi kontrol edin.. 

Ya sigorta kutusu yada anahtar hatasıdır muhtemelen ancak soru işareti kalmasın.. 

Yorum bağlantısı
Emin özdamar
Mehmet Ozyurek yazdı:

Son yaptığınız eklenti için yaptığınız bağlantıyı yaptığınız yerden sökün deneyin. 

Kaput içindeki sigorta kutusundaki röleyi kontrol edin.. 

Ya sigorta kutusu yada anahtar hatasıdır muhtemelen ancak soru işareti kalmasın.. 

Teşekkür mehmet bey

aynaları yeniden sokecegiz anlaşılan önce taktığım Led sinyalleri çıkartayım olmazsa röle nerede onu aramaya başlayım 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emin özdamar yazdı:

Teşekkür mehmet bey

aynaları yeniden sokecegiz anlaşılan 

elektriği nereden verdiniz. ?

Yorum bağlantısı
Emin özdamar
Mehmet Ozyurek yazdı:

elektriği nereden verdiniz. ?

Aliexpreten aldığım ürün birebir uyumlu sinyal ampulünü söktüm ampulün duy yuvasına aldığım ürünün soketi direk taktım 

Yorum bağlantısı
Emin özdamar

https://tr.aliexpress.com/item/1005001742451501.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.107a4c4dHjr1wv

https://tr.aliexpress.com/item/1005001598763818.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.107a4c4dHjr1wv

Bağladığım ürünler bunlar.acaba bu ürünler yüzünden mi yoksa far rölesinden mi henüz araçla ilgilenemedim işte olduğum için ama aklımdan çıkmıyor :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emin özdamar yazdı:

Aliexpreten aldığım ürün birebir uyumlu sinyal ampulünü söktüm ampulün duy yuvasına aldığım ürünün soketi direk taktım 

O zaman orayı kurcalamaya gerek yok.. 

Emin özdamar yazdı:

Bağladığım ürünler bunlar.acaba bu ürünler yüzünden mi yoksa far rölesinden mi henüz araçla ilgilenemedim işte olduğum için ama aklımdan çıkmıyor :(

Yok yok bunlardan olmaz.. 

Ben ayrıca tesisat falan çekildiyse diye düşünmüştüm. 

Yorum bağlantısı
Emin özdamar
(düzenlendi)

Evet sayın forum üyeleri;

Aksam iş çıkışı arabanın başına geldim far yanmıyor. 

2 ihtimal var biri akü bitti diğeri ariza gitti.

Tabiki cevap akü. Aküyü arkadasimin yardımı ile takviye ettik ve sağ far tek başına yanmaya devam ediyor.

Aynaları söktüm sinyal ve ayna altı aydınlatmalari soketinden söktüm sağ far yanmaya devam ediyor.

Arabanın kendi kullanim kılavuzunda yazan ve farla tek alakalı sigorta olan motor bölümü sigorta kutusundan F39 suruşe duyarlı ön farlar sigortasını söktüm ama benim araba farları sürüşe duyarlı değil ama F39 var ve 15A sigorta yerinde duruyor 😉

Sigortayı söktüm veeeeee far yine yanmaya devam ediyor 😠

Sonra far rölesini bulmak ve veya yardim almak için Ford yol yardımı aradım.sagolsunlar kutup başını sök musait olunca servise gel biz hallederiz dediler.

İnsanin kafası atmaya görsün motor sigorta kutusunda ki bütün role ve roleye benzeyen ne varsa söktüm.

Ağzını kırdığımın fari hala yanıyor 😞😓😩😤😡

Rolleri sigortaları yerine taktim tekrar arabayı çalıştırdım ariza ışığı yakmamis sorun yok gözüküyor ama sağ far yaniyor tabiki 

Akü kutup başını söktüm sağ far söndü iyi bir elektrikçi arayışına başlayacağım şehir İZMİR 

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Küfür, argo kullanmayalım
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektrikçi işi değil , ford arıza teşhis cihazı lazım bu arıza için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Elektrikçi tesisatı keser, anahtardan yeni hat çeker, aküden elektrik. araya da bir röle :) 

Sorunu çözer.. 

Tabi istediğimiz çözüm bu değil. Sorunun sebebi bulunmalı. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arka sağ park yanmıyor ön sağ park yanmıyor. Far anahtarı sökülüp deneme yapılmalı. Hala yanıyor ise farları kumanda eden elektronik ünite farı direk sürüyor. Focus gibi gem modülü türevi varsa ondan yapar. Tabi ki tüm elektrik sistemi orijinal halde ise

Yorum bağlantısı
Emin özdamar
Servet Aydın yazdı:

Arka sağ park yanmıyor ön sağ park yanmıyor. Far anahtarı sökülüp deneme yapılmalı. Hala yanıyor ise farları kumanda eden elektronik ünite farı direk sürüyor. Focus gibi gem modülü türevi varsa ondan yapar. Tabi ki tüm elektrik sistemi orijinal halde ise

Tüm elektrik tesisatı orijinal.Fakat yaklaşık 1 sene önce farları temizlettim.Farlar yuvalarından söküldü içi dışı temizlendi.far camları yani plastkleri ve yuvaları tekrar birbirine macunlandı yerine monte edildi.Bu işlemden sonra farlarda  buğu yada su alma hiç olmadı.Fakat farı takarken kablo sıkışmış olabilir ve zamanla yıpranarak şase alıyor olabilir diye düşünüyorum.Tabi böyle bir durum oluşması için farların sürekli akü beslemeli olması ve bir sürücü devresi ile farlar şase ile sürülerek devreye alınıyor olmalı. İlk fırsatta sağ farı sökerek kablolar boşta iken akü beslemesini verip yanıp yanmadığını görmek istiyorum.

Eğer sağ far inatla yanmaya devan ederse o zaman ilgili sürücü devresi ve / veya far anahtarı kontrolüne gideceğim.

İlginize tekrar teşekkür ederim. Bu arada parklar olması gerektiği gibi çalışıyor.

Sorun sağ kısa far sürekli yanık kalıyor araba kapalı kontak kapalı far anahtarı sıfırda ama sağ far sürekli yanıyor _Far anahtarını açık konumuna getiriyorum her iki kısa far yanıyor.Auto konumuna alıyorum alan karanlıksa olması gerektiği gibi devreye girip çıkıyor.Uzunlar normal çalışıyor.Sisler normal çalışıyor.

Sinyal kolu sıfır konumunda kontak kapalı far anahtarı sıfır konumda sade ve sadece sağ far açık kalıyor başka hiç bir stop,park,sis,sinyal,ayna altı aydınlatma yanmıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Far rolesinin kontakları kaynamış olabilir.

Röleyi söküp denediniz mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Röleyi söküp denediniz mi?

röle yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emin özdamar yazdı:

Tüm elektrik tesisatı orijinal.Fakat yaklaşık 1 sene önce farları temizlettim.Farlar yuvalarından söküldü içi dışı temizlendi.far camları yani plastkleri ve yuvaları tekrar birbirine macunlandı yerine monte edildi.Bu işlemden sonra farlarda  buğu yada su alma hiç olmadı.Fakat farı takarken kablo sıkışmış olabilir ve zamanla yıpranarak şase alıyor olabilir diye düşünüyorum.Tabi böyle bir durum oluşması için farların sürekli akü beslemeli olması ve bir sürücü devresi ile farlar şase ile sürülerek devreye alınıyor olmalı. İlk fırsatta sağ farı sökerek kablolar boşta iken akü beslemesini verip yanıp yanmadığını görmek istiyorum.

Eğer sağ far inatla yanmaya devan ederse o zaman ilgili sürücü devresi ve / veya far anahtarı kontrolüne gideceğim.

Mekanik bir sorun değil bu.. Far temizlemeye de odaklanmayın. 

Far son nokta. ona biri yan diyor ki yanıyor o.. 

Yan diyeni bulmak gerek.. 

Bence rölesi bozuk, yada gem modülü bozuk. 

Rölesi mutlaka var. Rölesiz olmaz ama siz bulamadınız onu. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Rölesiz o akımı nasıl sürüyor ya.. 
Röle yoksa iş fena 
Röle daha güvensiz mosfet anahtarlara göre. Sistem pozitif voltaj sürülüyor. Akım sınırlama kısa devre koruma ve termal koruma var bunlarda. Ancak bazen böyle arızalar da olabiliyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Röle yoksa iş fena 

Röle daha güvensiz mosfet anahtarlara göre. Sistem pozitif voltaj sürülüyor. Akım sınırlama kısa devre koruma ve termal koruma var bunlarda. Ancak bazen böyle arızalar da olabiliyor

b7 röle yok farda

https://fusesdiagram.com/volkswagen/fuses-and-relay-volkswagen-passat-b7.html

hepsi bcm ye geçmiş anlaşılan

Mehmet Ozyurek yazdı:

Röle yoksa iş fena 

passata da yokmuş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...