İçeriğe Yönlendir

Sıfır Egea Arıyoruz

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Ümit Türk yazdı:

Yanlış anlamayın ama dürüst bir iş değil.Kendi kullanmayacağı aracın raporunu neden çıkartıyor. Bu işte bir terslik yok mu?  

Türküm Doğruyum Çalışkanım.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

O araba başa bela olur. Benden söylemesi. 5 yıl satamama durumuda var. 

10 yıla falan çıkarsınlar caydırıcı olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Dayı arabaya ortak olacak. 

Allah gecinden versin ama öyle mal alımları hep sıkıntı. Dayı zaten niyeti belli etmiş sizden saklayarak. Ben olsam ÖTV mi öder kafam rahat binerdim. Yakınımda benzer arac alıp abusurt diyaloglar gördüm

net olarak arabada vasi dayı olacak katılıyorum, enişte olarak ruhsatta hiçbir hakkı olmaz babanızın

Ümit Türk yazdı:

Yanlış anlamayın ama dürüst bir iş değil.Kendi kullanmayacağı aracın raporunu neden çıkartıyor. Bu işte bir terslik yok mu?  

bedavadan ruhsatı olacak, en güzel araba enişte arabasıdır

Ahmet Caliskan yazdı:

teşekkür edip bayiden ayrılıyor.

koşarak bayiye geri dönüo o lounge u alsın bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Çağlar Bayur yazdı:

koşarak bayiye geri dönüo o lounge u alsın bence

Bence de engelli aracı olarak kullanılan araçları bir başkası ikamet dışında kullanırsa sıkıntı olabiliyor diye duymuştum.

Fiat bayisine benzinli Egea ve 500 sordum. 

Egeanın bazılarına sıra yaziyoruz. 500 yok dedi. Anlamadım satış stratejisi mi yoksa gerçekten araba mı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben olsam mutlaka güvenlik paketi almaya çalışırdım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Anlamadım satış stratejisi mi yoksa gerçekten araba mı yok.

siparişler 1 yıl önce oluşturulur, ve mart 2021 de son 10 yılın en çok arabası satılmış, pazarlamacılar bugünleri öngöremez ise sipariş oluşturmamıştır fabrikaya, fabrikalar da yarı mesai çalışıyor. bence araç yok

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Ruhsat dayı üzerine olacak, ayrıca dayı sizin ödemediğiniz ÖTV bir kısmını nakit olarak sizden isteyecek. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kaza yapsan bi iş. engelli kişi vefat edince başka iş. bir sürü iş. etik de doğru değil.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Araç ruhsatının vasi üzerine olduğuna emin misiniz? Ben engellinin üzerine oluyor diye biliyorum.

İşin ahlaki boyutuna gelince, söylenenler yönünden hepiniz haklısınız. Bunu suistimal eden çok insan var. İmam bile tanıyorum kayınvalidesinin raporuyla araç alan :) fakat o yönden içim ferah, çünkü anneannem ailemin (annemle babamın) yanında kalıyor (bazen gider 2-3 gün dayımda kalırdı, o zamanlar halletmiş dayım herhalde rapor işlerini). Yani oğluna gitmek istiyor babam götürüyor, hastane randevularına babam götürüyor vs. Yani araç anneannemin kendisine hayli hayli kullanılıyor. Bilmiyorum vicdan mı rahatlatıyorum ama ben bizimkilerin rapor ile araç almasının etik olacağını düşünüyorum.

Dayı meselesine gelince, rapor başına araç hakkı 1 tane falansa o yüzden gizlediğini düşünüyorum :) kendisi önce davranıp alsın diye. "Enişteye aldıralım da çökelim" niyetiyle yaptığını düşünmüyorum. Yıllardır tanıdığımız dayımız yav, yarın çıkıp "bu araba benim" demez herhalde. Der mi? İçime kurt düşürdünüz :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ahmet Caliskan yazdı:

Araç ruhsatının vasi üzerine olduğuna emin misiniz? Ben engellinin üzerine oluyor diye biliyorum.

İşin ahlaki boyutuna gelince, söylenenler yönünden hepiniz haklısınız. Bunu suistimal eden çok insan var. İmam bile tanıyorum kayınvalidesinin raporuyla araç alan :) fakat o yönden içim ferah, çünkü anneannem ailemin (annemle babamın) yanında kalıyor (bazen gider 2-3 gün dayımda kalırdı, o zamanlar halletmiş dayım herhalde rapor işlerini). Yani oğluna gitmek istiyor babam götürüyor, hastane randevularına babam götürüyor vs. Yani araç anneannemin kendisine hayli hayli kullanılıyor. Bilmiyorum vicdan mı rahatlatıyorum ama ben bizimkilerin rapor ile araç almasının etik olacağını düşünüyorum.

Dayı meselesine gelince, rapor başına araç hakkı 1 tane falansa o yüzden gizlediğini düşünüyorum :) kendisi önce davranıp alsın diye. "Enişteye aldıralım da çökelim" niyetiyle yaptığını düşünmüyorum. Yıllardır tanıdığımız dayımız yav, yarın çıkıp "bu araba benim" demez herhalde. Der mi? İçime kurt düşürdünüz :D 

Ahmet kardeşim;

Şu günümüzde mal yüzünden kardeşlerin bile birbirine düştüğü bir dünyada yaşıyoruz ki zaman daha kötü zaman. Yanlış anlamayın dayınız için söylemedim bunu ama her insanın bir nefsi vardır. İnsanoğlu sürekli ister.  İnsanoğlu bu der mi der. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ondan sonra beni tanıyanlar “ahmet için normal şeyler” bunlar diyecek diyorsunuz. Yaş tahtaya basılıyor. Dayının herkesten habersiz rapor çıkartması zaten sıkıntı. Bunu yapan başka şeyler de yapabilir. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ahmet Caliskan yazdı:

Zihinsel engelli raporu olan birinin üstüne ruhsat olabilir mi sizce? Elbetteki vasinin üzerine olacak.

Denk geldiği için yazayım. Tıpkısının aynısı durum bizim ailede de var (engelli birey teyze). Muhtemelen olacakları söyleyeyim size (tabi ki genelleme yapmıyorum). Önce anneanneniz üzerinden bakım parası ve engelli maaşı vs için başvurulacak. Ya tamamen kendi evine götürecek ya da belli tarihlerde mecburiyetten alıp eve götürecek. Menfaat ağır basacağı için diğer aile bireyleriyle yavaş yavaş arayı bozacak ve bir gün sudan sebeple resti çekecek..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yurdaer Elay yazdı:

Zihinsel engelli raporu olan birinin üstüne ruhsat olabilir mi sizce? Elbetteki vasinin üzerine olacak.

..

Neden? Tapu oluyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Araç kimin adına olursa olsun. İş dönüp dolaşıp o ÖTV hakkını sen kullandın ben kullandıma gelince bile işler karışır. 

Bı komşumuz kayınvalidesine bakıyordu. Sıfır araç için rapor alınabilir demişler.  Hatta sıfır araba alınmışti Teslim beklenirken öğrendiler bu durumu. Sıfır aracı bayiye mi ne 5 lira altına verip ÖTV indirimli başka araç aldılar. Vefat durumu oldu 1 yıl içinde. Taaaaa Amerika'da yaşayan mirasçı sen annemin üzerinden araba aldın uyguna bizimde hakkımız var diyip mevzu çıkardı. Yasal kısmını bilmem de. Kendi paramla alabiliyorken. Böyle bir cümle kurabilecek ortama bile tahammül edemem. 

Ki babanızın böyle bir şeye ihtiyacı olmamış bile ne mutlu. Rapor için muayeneye taşımış ama bı kere bile düşünmemiş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Neden? Tapu oluyor. 

Aşağıdaki bilgi ne kadar doğru bilmiyorum ama daha önce de okumuştum.. O sebeple ruhsat vasi üzerine yapılır dedim.

Alıntı
  • Engel durumu %90 ve üzeri olan engelli bireylerin herhangi bir sürücü belgesine sahip olmasına gerek yoktur. Bu kişiler için vasi tayin edilir ve bu kişinin mutlaka ehliyetinin olması gerekmektedir. Trafik tescil işlemleri vasinin adına yapılır.

https://blog.otomerkezi.net/engelli-raporu-ile-arac-nasil-alinir/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Abiler hepinize teşekkürler yorumlarınız için. İçime kurt düşünce sabahtan beri bi telefon trafiği yaptık babamla. Babama dayımı arattım ve vasi işlemleri için dayımın başvurmamasını istedik. Dayım da kabul etti. Anneannemi de tembihledik. Vasisi annem olacak. Sanırım böyle daha iyi oldu :)

Bu arada beni kıllandıran noktalardan birisi de dayımın "yarın başvuru yapıcam" demesiydi. Halbuki yarın cumartesi. Bi an "neler çeviriyo bu adam" diye düşünmedim değil :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Allah gecinden versin ama vefat durumunda bu araç vasilerin tamamı arasında eşit paylaştırma durumu olabiliyor. Şahsen bu tarz bir alışverişe ben girmezdim.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Ahmet bey, her şekilde, vasilerin hepsi dava açabilir size.

Dayımdır demeyin, benim dayım ölüm döşeğindeyken bile rahmetli dedemden bunlara kalan yerden anneme düşen hisseden 20 metreye sahip olma peşindeydi. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Yurdaer Elay yazdı:

Denk geldiği için yazayım. Tıpkısının aynısı durum bizim ailede de var (engelli birey teyze). Muhtemelen olacakları söyleyeyim size (tabi ki genelleme yapmıyorum). Önce anneanneniz üzerinden bakım parası ve engelli maaşı vs için başvurulacak. Ya tamamen kendi evine götürecek ya da belli tarihlerde mecburiyetten alıp eve götürecek. Menfaat ağır basacağı için diğer aile bireyleriyle yavaş yavaş arayı bozacak ve bir gün sudan sebeple resti çekecek..

Kayınbiraderin oğlu engelli ve 15 yaşında. Ötv avantajlı araç aldılar, ruhsat çocuğun adına çıktı 

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Vasiye başvurursanız ortalama 1 ay sürüyor.

Araç için bildiklerim Ruhsat engelli üstüne çıkar.alırken pek sorun çıkmıyor.vasi alırken araç alıcağınızı hakime söylersiniz.5 sene satamazsınız.

Asıl sorunlu kısmı 5 sene sonra satarken oluyor.

Hakimden izin alınıyor.onay verilirse satılan aracın parası engelli kişinin hesabına para yatıyor.

Yeni araç alınıcaksa yine hakimden izin alınmalı.

Bu arada vasilik 2 yıl verilir.tekrar yenilenmesi gerekiyor.

Engelli kişinin geliri fazlaysa defter tutulması gerekir.yılda bir kez hakime götürülür.

Ve vasilik için başvuru yaparsanız.bunun dönüşü yoktur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Çalışkan

Geçen süreçte vasi olayını Kırklarelide halletmeye çalıştık ama olmadı. Yalnızca ikamet ettiği şehrin mahkemelerinden oluyormuş. İstanbul'da da 1 yıl sürer demişler. O zamana kadar bu aracı aldı Peder Bey:

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-bankacidan-kazasiz-tramersiz-boyasiz-916477557/detay

Boya değişen çıkmamış. Ön camda ufak bi çatlak varmış, yarın kaskodan değişecekmiş. Muayene 1 günlük. Geri kalanları ilanda mevcut.

Ben fiyatından korkuyorum. 105 bine almış. 1 yıl sonra satarken bu fiyata satabilir inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Caliskan yazdı:

Abi fiyat?

rakama karışmam, teknik olarak o rakamı  lineaya ya ben vermem :)  1.4 fire egea olabilir ama

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...