İçeriğe Yönlendir

Fiat 500 1.2 8V Rölanti Dalgalanma Sorunu

Sertac Boz

Recommended Posts

Sertac Boz

Öncelikle herkese merhabalar. Aracimi yeni aldim rolantide dalgalanma sorunu var. Aracta lpg vardi ruhsata isli olmadigi icin sokturdum. Hem lpg de hemde benzinde ayni sorunu yapiyordu. Motor soguklen gayet normal dalganma olmadan calisiyor ancak tam calisma sicakligina ulasinca devirde saatinde hareket etmeden dalgalaniyor. Tahminimce 500e dusup 800e geri cikiyor. Direksiyon titriyor. Bu hareketleri ayni saat gibi duzenli olarak yapiyor. Mesela 10sn normal devrinde calisiyor,11. Saniyede dusup eski haline geliyor 10 saniye sonra tekrar aynisini yapiyor. Bir kac ustaya gosterdim kimisi arac sıkı calisiyor dedi acmamiz gerekiyor icini 3bin tl dedi. Birisi arac bir yerden hava aliyor manifoldu degistirelim dedi. Ben baska bir yerden oldugunu dusunuyorum. Cunku farlar+ sislari ve klimayi acinca gayet duzgun calisiyor motor ve dalgalanma olmuyor. Bogaz kelebegini temizlettim hic pislik gorunmuyor. Hic bir ariza lambasi yakmiyor. Yardimlarinizi bekliyorum. Simdiden tesekkurler

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Anlattiklariniza göre elektriksel bir sorun olabilir gibi geldi. Şarj dinamosu veya enjektörler gibi. Akü de kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Sertac Boz
Hacı Şenyurt yazdı:

Anlattiklariniza göre elektriksel bir sorun olabilir gibi geldi. Şarj dinamosu veya enjektörler gibi. Akü de kontrol edilmeli.

Merhaba, daha once ses sistemi baglanmis aku zayifti yenisi ile bu hafta degistirdim. Bir degisiklik olmadi

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

LPG söküldükten sonra, gaz girişi için emme manifolduna açılan delikler nasıl kapatıldı? Oradan hava alıyor olabilir mi? Düzensiz çalışmaya sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Öncam bugu çözme açık ikenmi yapıyor dalgalanmayı. Kontrol edebilirmisiniz. 

Yorum bağlantısı
Sertac Boz
Murat Sahın yazdı:

LPG söküldükten sonra, gaz girişi için emme manifolduna açılan delikler nasıl kapatıldı? Oradan hava alıyor olabilir mi? Düzensiz çalışmaya sebep olabilir.

Merhaba. Evet bu sorundanda bahsettiler. Nasil kapattiklarini goremedim malesef. Ama kapattiklarini tahmin ediyorum. Belki manifoldu catlatmis olabilir delerken, cunku lpgde de ayni sorun vardi

Ali Darbaz yazdı:

Öncam bugu çözme açık ikenmi yapıyor dalgalanmayı. Kontrol edebilirmisiniz. 

Merhaba, hayir hocam aksine bugu cozme, klima ve sis fari kapali iken yapiyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sertac Boz yazdı:

Merhaba. Evet bu sorundanda bahsettiler. Nasil kapattiklarini goremedim malesef. Ama kapattiklarini tahmin ediyorum. Belki manifoldu catlatmis olabilir delerken, cunku lpgde de ayni sorun vardi

Merhaba, hayir hocam aksine bugu cozme, klima ve sis fari kapali iken yapiyor. 

Telafonu yan tutup, tüm motoru kadraja alarak videoya kaydet. Youtubeye yükle bizimle paylaş. Böyle daha iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Sertac Boz
Ali Darbaz yazdı:

Telafonu yan tutup, tüm motoru kadraja alarak videoya kaydet. Youtubeye yükle bizimle paylaş. Böyle daha iyi olur. 

Tamamdir hocam en kisa zamanda paylasacagim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sertac Boz yazdı:

Cunku farlar+ sislari ve klimayi acinca gayet duzgun calisiyor motor ve dalgalanma olmuyor.

yüke binince daha fazla yakıt /hava karışımı lazım iken düzgün çalışıyor, soğukken de aynı ise, kontrolsüz bir yerden hava alıyor, soğukken ve yükte iken bunu tolere edebiliyor bence. veya rölanti valfi bozuk/kurcalanmış veya bu motora ait değil, önce rölanti valfini kontrol etmeli.

Sertac Boz yazdı:

manifoldu degistirelim dedi.

bu gibi bir arıza için o pahalı ve az buluan manifold değişmez.

Sertac Boz yazdı:

kimisi arac sıkı calisiyor dedi acmamiz gerekiyor icini 3bin tl dedi.

kombi ustası olabilir.....

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Benzer bir sorun 95 golf aracımda olmuştu. Giderken boşa atınca devir yukarıda takılı kalıyordu. Klimayı açınca normale dönüyordu. Sorun lpgnin beyin haritasını bozmasından kaynaklanıyormuş. Akü kutup başlarını söküp 15 dk bekledik, yeniden takınca saat gibi çalışmaya başlamıştı. Aklınızda bulunsun.

Yorum bağlantısı
Sertac Boz
Çağlar Bayur yazdı:

yüke binince daha fazla yakıt /hava karışımı lazım iken düzgün çalışıyor, soğukken de aynı ise, kontrolsüz bir yerden hava alıyor, soğukken ve yükte iken bunu tolere edebiliyor bence. veya rölanti valfi bozuk/kurcalanmış veya bu motora ait değil, önce rölanti valfini kontrol etmeli.

bu gibi bir arıza için o pahalı ve az buluan manifold değişmez.

kombi ustası olabilir.....

Tamamdir hocam. Rolanti valfini kontrol ettirecegim

Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Benzer bir sorun 95 golf aracımda olmuştu. Giderken boşa atınca devir yukarıda takılı kalıyordu. Klimayı açınca normale dönüyordu. Sorun lpgnin beyin haritasını bozmasından kaynaklanıyormuş. Akü kutup başlarını söküp 15 dk bekledik, yeniden takınca saat gibi çalışmaya başlamıştı. Aklınızda bulunsun.

Merhaba sadece eksi kutubu söküp 1 saat bekleyip takmistim ama ise yaradi mi bilmiyorum. Teyp bile sifirlanmamisti sanirim ikisini birden sökmek gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

veya rölanti valfi bozuk/kurcalanmış veya bu motora ait değil, önce rölanti valfini kontrol etmeli.

fiat 500'lerde rölanti valfi var mı?

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Stilo da benzer arızalarda şarj dinamosu çalışırken voltajına, ve sigorta kutusuna ,kelebek soketine ve en önemlisi sentesine bakılırdı. Benimki sente den çıkmış idi. Üstelik trigeri yeni değiştirmiş idim.

Yorum bağlantısı
Sertac Boz
Çağlar Bayur yazdı:

Profildeki arac eskiden kalmis :) rolanti valfi var gaz kelebeginin ustunde plastik olan. Sanirim bu linkteki degil 

Cavit Çırakoğlu yazdı:

Stilo da benzer arızalarda şarj dinamosu çalışırken voltajına, ve sigorta kutusuna ,kelebek soketine ve en önemlisi sentesine bakılırdı. Benimki sente den çıkmış idi. Üstelik trigeri yeni değiştirmiş idim.

Bunlarin hepsine bakabilecek usta bulsam izmirde iyi olacak :) hepsi cok usta ancak tek soyledikleri sen bunu nerden buldun oluyo :) triger setini degistirince duzgun takilmazsa eger sente atlamasi oluyormus. Onunda ustasi lazim yani 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...