İçeriğe Yönlendir

Savunma Sanayisi Haberleri

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Malumunuz Deniz Küvvetlerine ait olan Tb2 , Azerbaycan'a satılıp Karabağ savaşında düşürülünce, NATO ve Kanada'ya bazı hukuksal süreçler başlattı. (insan serileri siler dimi) Bu hukusal süreçler nedeniyle Kanada PW ve Westam bize ambargo koymuş oldu. Şimdi bunun moral bozukluğunu teselli edecek bir gelişme yaşandı. Çok önemli bir çephane test atışında başarılı oldu. 

https://www.youtube.com/watch?v=BQtAPah5i2M

Şimdilik düm düz gidip hedefini vurmuş. Ama ilerde 9 g manevra yaparak hedefini vuran videolarda görürüz.  Bu tip gelişmeleri burda paylaşmak isterim. Biraz insanı mutlu ediyor. Dışa bağımlılık azalıyor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Mesajın linki
Haluk Şentürk

şu  lto titanat pil işine de mi girsek acaba.ya da başka pil teknolojilerine...gelecek orada diye düşünüyorum

Mesajın linki
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Malumunuz Deniz Küvvetlerine ait olan Tb2 , Azerbaycan'a satılıp Karabağ savaşında düşürülünce, NATO ve Kanada'ya bazı hukuksal süreçler başlattı. (insan serileri siler dimi) Bu hukusal süreçler nedeniyle Kanada PW ve Westam bize ambargo koymuş oldu. Şimdi bunun moral bozukluğunu teselli edecek bir gelişme yaşandı. Çok önemli bir çephane test atışında başarılı oldu. 

https://www.youtube.com/watch?v=BQtAPah5i2M

Şimdilik düm düz gidip hedefini vurmuş. Ama ilerde 9 g manevra yaparak hedefini vuran videolarda görürüz.  Bu tip gelişmeleri burda paylaşmak isterim. Biraz insanı mutlu ediyor. Dışa bağımlılık azalıyor. 

Bildiğim kadarı ile gözü onlardan alıyorduk. Zaten satmıyorlardı bir süredir bize. Onu da imal etmeye başladık diye biliyorum ben. İstiyorlar ki onlara bağımlı kalalım. 

• Beğen 1
Mesajın linki
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Bildiğim kadarı ile gözü onlardan alıyorduk. Zaten satmıyorlardı bir süredir bize. Onu da imal etmeye başladık diye biliyorum ben. İstiyorlar ki onlara bağımlı kalalım. 

Sadece göz değil. Motor çok büyük sıkıntı. Rotax motoru bile onlardan alınıyordu. Ayrıca bu ambargo sadece iha parçaları değil tüm Pratt & Whitney motorları kapsıyor. 

Hürkuş motoru ve yedek parçaları 

Kt1 motoru ve yedek parçaları 

Anka hariç tüm iha motorları ve yedek parçaları 

Bombardier ve Global jtsream uçakları parçaları motorlar 

Servis desteği ve eğitimleri. Hepsi ambargoya dahil. 

Bu ucak bile ambargodan etkileniyor. Oysaki daha yeni hizmete girdi. 

C2mJ5KMW8AAorlx.jpg

Mesajın linki
Mehmet Göktürk

bu zombardier uçağa bindim pırpır çok enteresan.

Mesajın linki
Dogan Arsiray
Haluk Şentürk yazdı:

şu  lto titanat pil işine de mi girsek acaba.ya da başka pil teknolojilerine...gelecek orada diye düşünüyorum

aspilsan ile ilgili bir youtube videosu vardı. zatne yapılabildiğine dair.

• Beğen 1
Mesajın linki
Hamit inan
(düzenlendi)

.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Hallederiiiiz :)  nasılsa kapı gibi Cumhuriyet kurumlarımız var Aselsan Havelsan Aspilsan Roketsan vs.  ve öyle şeyler ve insanlar varki haberi yok milletin, neyse dert değil, belli bir eşiği geçtik artık, pek zorlanmayız herhalde....

not: bu işler öyle şak diye olmadı bir ömür çalışmanın meyvelerini alıyoruz yeni yeni...

https://www.defenceturk.net/aspilsanin-yerli-li-iyon-pil-yatiriminda-son-imzalar-atildi

ASPILSAN_Top_material_anlasma__.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Mesajın linki
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Sadece göz değil. Motor çok büyük sıkıntı. Rotax motoru bile onlardan alınıyordu. Ayrıca bu ambargo sadece iha parçaları değil tüm Pratt & Whitney motorları kapsıyor. 

Hürkuş motoru ve yedek parçaları 

Kt1 motoru ve yedek parçaları 

Anka hariç tüm iha motorları ve yedek parçaları 

Bombardier ve Global jtsream uçakları parçaları motorlar 

Servis desteği ve eğitimleri. Hepsi ambargoya dahil. 

Bu ucak bile ambargodan etkileniyor. Oysaki daha yeni hizmete girdi. 

C2mJ5KMW8AAorlx.jpg

Motor kısmı için de Ukrayna ile bir mutabakata varılmıştı diye hatırlıyorum. 

Hocam bu işin özeti ve sonucu şudur benim gözümde, komponentleri almamız, almaya devam etmemiz durumunda hem bir sürü para vereceğiz hem de nerede kullandığımızın hesabını. Böyle olmamalı. İHA ve SİHA yapmak düne kadar hayaldi. Yaşı kurtaranlar hatırlar, İsrail 3 tane iha versin diye beklerdik, onun da görüntüsünü paylaşana kadar olan olur biten biterdi. Geldiğimiz nokta umut verici. Azerbeycan'da gördük ki Ermenilerin kullandığı hava savunma sistemleri direnç gösteremiyor bizim SİHA'lara. Dün gözü ithal ediyorduk, bir şeyler yaşandı, üretime başladık. Yarın da bir şeyler olur, motorunu üretmeye başlarlar. Savunma sanayindeki gelişmeler benim gözümden umut verici. 

• Beğen 1
Mesajın linki
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Motor kısmı için de Ukrayna ile bir mutabakata varılmıştı diye hatırlıyorum. 

Hocam bu işin özeti ve sonucu şudur benim gözümde, komponentleri almamız, almaya devam etmemiz durumunda hem bir sürü para vereceğiz hem de nerede kullandığımızın hesabını. Böyle olmamalı. İHA ve SİHA yapmak düne kadar hayaldi. Yaşı kurtaranlar hatırlar, İsrail 3 tane iha versin diye beklerdik, onun da görüntüsünü paylaşana kadar olan olur biten biterdi. Geldiğimiz nokta umut verici. Azerbeycan'da gördük ki Ermenilerin kullandığı hava savunma sistemleri direnç gösteremiyor bizim SİHA'lara. Dün gözü ithal ediyorduk, bir şeyler yaşandı, üretime başladık. Yarın da bir şeyler olur, motorunu üretmeye başlarlar. Savunma sanayindeki gelişmeler benim gözümden umut verici. 

Birazda iyi oldu. Tai işleri varken , sürekli bayraktar haberleri yazılıp çiziliyor. Karabağda Tai Anka kullanılsaydı hiç bir ambargo ile uğraşılmazdı. 

• Beğen 1
Mesajın linki
Mehmet Göktürk

bu işler akşamdan sabaha tornacı mantığı ile "abi parçayı getir aynını yaparım" diye olmaz. İnsana daha çok yatırım yapmamız lazım. Aselsan olsun Havelsan olsun ankara istanbul tüm firmaların elemanları yurtdışına kaçıyor. gaziantepli tornacılarla bu işler yürümez. zor durumdayız. yine de umut verici şeyler oluyor tabi. ama önce insan.

not: tornacılığı aşağıladığım için değil bakarak parça yapma anlamında çıraklık mekanizması ile yürüyen sektör olarak anlattım.

twitter da dolaşan mesajlara bakıyorum sanki ülke kendi halkı ile savaş içinde.

• Beğen 2
Mesajın linki
Ali Darbaz

Ben bu akıncı modellerinin yüksek ısı izi nedeniyle TB2 kadar başarılı olamayacağını düşünüyorum. 

https://youtu.be/W6oCQw4x_Mw

Mesajın linki
Mert Yeldan

Her şeyi 2 sene geciktirir sonra onlar bize satmak için uğraşır.

• Beğen 3
Mesajın linki
Mehmet Göktürk
Mert Yeldan yazdı:

Her şeyi 2 sene geciktirir sonra onlar bize satmak için uğraşır.

şu an firmalara birçok şey teklif ediyoruz. Az önce toplantıda bir tane daha oldu. ama firmaların yanıtı şu an öyle bir ihtiyacımız yok şeklinde. Ama 2 sene sonra fuarda görünce bize gelip 6 ayda bunu 30 liraya yapar mısın perakendesi adam bana 50 ye satıyor diyorlar sen daha ucuz yapsana diyorlar. olmuyor tabi haliyle.

Bi kere yerlisi neden daha ucuz olacak onu anlamak mümkün değil. Türkler daha mı akıllı daha mı mucizevi?

Bir samanla mı besleneceğiz?

Mesajın linki
Cihat Küçükay

Elimizde örnek olarak S/IHA'larda kullanılan %100 yerli MAM-l ve MAM-C roketleri var. Bozdoğan ve Gökdoğan'da onlar gibi 1-2 sene içinde geliştirilir. TAİ motor konusunda 3-4 senedir çalışmalar yapıyordu. Ama tabii mevcut ambargo bizi kısa vadede yedek parça, tamir gibi konularda sıkıştırır. Bunları da aşarız diye düşünüyorum.

Mesajın linki
Murat Sahın
Cihat Küçükay yazdı:

Elimizde örnek olarak S/IHA'larda kullanılan %100 yerli MAM-l ve MAM-C roketleri var. Bozdoğan ve Gökdoğan'da onlar gibi 1-2 sene içinde geliştirilir. TAİ motor konusunda 3-4 senedir çalışmalar yapıyordu. Ama tabii mevcut ambargo bizi kısa vadede yedek parça, tamir gibi konularda sıkıştırır. Bunları da aşarız diye düşünüyorum.

Cihat hocam, doğru bir tespit. Kısa vadede bu ambargo can sıkabilir, ancak sürecin gelişimine engel olamazlar. Amaçları mümkün olduğunca yavaşlatmak zaten :) 

• Beğen 1
Mesajın linki
Selim Bilgin

Selçuk Başkan açıklama yapmış. 

Ey7xCkVXEAA_oxw?format=jpg&name=large

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Mesajın linki
Çağlar Bayur

cephane gibi şeylerin videolarının yayınlanmasını hiç doğru bulmuyorum bunlar güvenlik açığı oluşturur. otomotivde bile birçok firma boyahane videosu bile yayınlamaz mesela

• Beğen 1
Mesajın linki
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar bu konuyu siyasetsiz konuşabiliyorsanız konuşalım.. 

Konuşamıyorsanız silelim.. 

• Beğen 1
Mesajın linki
Muhittin Kaplan

Güzel şeyler oluyor. Olmaya devam edecek.

Mesajın linki
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

cephane gibi şeylerin videolarının yayınlanmasını hiç doğru bulmuyorum bunlar güvenlik açığı oluşturur. otomotivde bile birçok firma boyahane videosu bile yayınlamaz mesela

Şu otomobil konusunda aslında en ilginç şeydir. Adamlar bir otomobil yapıyorlar. Bunun a’dan z’ye her şeyini biliyorlar. Her kodun hatta kodların sonundaki kodların veri yollarının vs ne anlama geldiğini biliyorlar. Ama söylemiyorlar. Biz yıllar yıllar içinde sanayide serviste uğraşıyoruz arabayı tamir edebilmek için. Mesela ali’nin arabanın en ekonomik kullanım şartlarını arabayı üreten biliyor. Ama söylemiyor :) 

Ali Darbaz yazdı:

C2mJ5KMW8AAorlx.jpg

Bu uçağa ben de bindim. Borajet’te vardı. Trabzon izmit seyahati. 2,5 saatten fazla sürmüştü ama ben böyle konforlu uçmadım. Koltuklar deriydi. Ses azdı. Ve kaklış iniş, hiç jet motorlu uçaklar gibi sert ivmeli değildi. İndiğimizi bile camdan anladım. Çok yumuşaktı

Mesajın linki
Ercüment Yıldırım
Mehmet Göktürk yazdı:

twitter da dolaşan mesajlara bakıyorum sanki ülke kendi halkı ile savaş içinde.

Maalesef öyle. Ali nin bahsettiği düşürülme olayında sevinenleri gördüm ben.

İçler acısı durumları var, farkında değiller kime düşman olduklarının.

Ve bunlar kendilerince ülkenin iyiliğini isteyenler.

Mesajın linki
Ercüment Yıldırım
Çağlar Bayur yazdı:

Burada mevzu aslında dış güçlere göz dağı vermektir abi benden iyi bilirsin.

Kuzey Kore veya İran gibi nükleer çalışmaları daha ön planda olan ülkeler başlıksız kıtalar arası füze testlerini bile canlı yayınladıkları oldu. Bu güvenlik açığı olarak değil de daha çok biz güçlüyüz demek oluyor aslında.

Mesajın linki
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mesela ali’nin arabanın en ekonomik kullanım şartlarını arabayı üreten biliyor. Ama söylemiyor :) 

Yok daha neler yahu. Ben çoktan buldum ekonomik noktayı. Ama koşullar uygun değil. Hep trafik. 

Mesajın linki
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...