İçeriğe Yönlendir

Aracım Ağır Hasarlı Gözüküyor

Oğuz Aköz

Recommended Posts

Oğuz Aköz

Merhabalar arkadaşlar bu sorunumla alakalı olarak forumu taradım daha önce karşılaşanlar olmuş ama çözümüne ait bir şey göremedim. 2017 Model bir focus araç aldım. Aracın şase ve plakasından sorgulattığımda hasar kaydı gözükmemekteydi. Araca kasko yaptıracağımız zaman sigortacım bazı şirketlerin teklif vermediğini aracın ağır hasarlı olarak gözüktüğünü belirttiler. Sonrasında araştırdılar aslında hasarlı olan araç benim araçla aynı motor numarasına sahip bir connect araçmış. Ama aynı motordan dolayı bende de gözüküyor. Önceki sahibiyle görüştüğümde böyle bir şeyden haberi olmadığını öğrendim. Ne yapmam gerektiği konusunda bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bir dilekçe ile düzeltilebilmeli bence. madem kayıt başka araca ait.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

sıfır ile o harfi karmaşası mı var acaba? Aynı şase numaralı iki araç olmaması lazım.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Aynı numara olamaz.

Erhan Bey' in dediği gibi harf rakam karışıklığı olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

Hayır hocam. Karışma değil aynı motor numarasıyla 2 araç var malesef ford bunu yapıyormuş. Servistende doğrulattım benim araç temiz. Ama ne yapılacağını onlarda bilmiyor. Trafik tescille görüşmeye gideceğim bir de. 

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Motor numaraları aynı denilmiş, Focus'un motor değişmiş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yapacak hiç bir şey yok maalesef.
Fordun saçmalığı.
Aynı motor numarası hem ticarilerde hem de otomobillerde var.

İlgili motor numarasından pert kaydını silemezler.
Kasko yaptırmakta sıkıntı yaşıyorsanız
Pert olan aracın sizin aracınız olmadığı belgelenerek kasko için onay alınabilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bu sorunu forumda daha önce de görüşmüştük. Trafik şubedeki arkadaşlar aracı sisteme kaydederken

NM0UXXTTPU3C627 bir şasi numarasını NMOUXXTTPU3C627 yazıyorlar. Sonra hata sürekli devam ediyor. Trafikte 0 , sigortada O yazıyorlar. Ancak sadece bir harfi farklı bir şasi numarası denk gelme ihitmali çok düşüktür diye düşünüyorum. Bence trafik şube ile görüşüp ne yapacağınızı öğrenin.

Geçmişte forumda benzer sorunla karşılaşan olmuş.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/258528-focus-2-araç-motor-numarasının-başka-araçta-çıkması/

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçmiş yıllarda aynı sorunla karşılaşan üyeler olmuştu. Aynı motor numaralı 2 araç vardı.

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

Evet bende okudum önceki yazılanları. Birisi motor numarası aslında ruhsatta yazan 7 hane değil önünde rakamlar vardır demiş. Onu nasıl anlarız motor numarası nerededir bu araçlarda gözle görünebilir bir yerdemidir?

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapacak hiç bir şey yok maalesef.
Fordun saçmalığı.
Aynı motor numarası hem ticarilerde hem de otomobillerde var.

İlgili motor numarasından pert kaydını silemezler.
Kasko yaptırmakta sıkıntı yaşıyorsanız
Pert olan aracın sizin aracınız olmadığı belgelenerek kasko için onay alınabilir.

Hocam kasko için bu seferlik onay alınsa bile her seferinde ben bu sıkıntıyı görmeyecekmiyim?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

motoru değiştirsek? :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
Dogan Arsiray yazdı:

motoru değiştirsek? :)

Yok hocam aracımdan memnunum maşallah 😊 böyle bir sıkıntıyla karşılaşmasam çok daha memnun olacaktım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hocam kasko için bu seferlik onay alınsa bile her seferinde ben bu sıkıntıyı görmeyecekmiyim?

Göreceksin. Ama yapacak bir şey yok.
Pert araçtaki kaydı silemezler
Bu sorunu forumda daha önce de görüşmüştük. Trafik şubedeki arkadaşlar aracı sisteme kaydederken
NM0UXXTTPU3C627 bir şasi numarasını NMOUXXTTPU3C627 yazıyorlar. Sonra hata sürekli devam ediyor. Trafikte 0 , sigortada O yazıyorlar. Ancak sadece bir harfi farklı bir şasi numarası denk gelme ihitmali çok düşüktür diye düşünüyorum. Bence trafik şube ile görüşüp ne yapacağınızı öğrenin.

Geçmişte forumda benzer sorunla karşılaşan olmuş.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/258528-focus-2-araç-motor-numarasının-başka-araçta-çıkması/

Bu farklı Erhan
Hata değil bu

Aynı motor numarası
Hem otomobilde hem minibüste çıkabiliyor
Bunda da connecte denk gelmiş.

Yani bir tescil hatası değil.
Fordda şasi numarasının son 7 karakteri motor numarasıdır.
Şasi numarasının son 7 karakteri de başka araçlarla uyuşabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Oğuz Aköz yazdı:

Yok hocam aracımdan memnunum maşallah 😊 böyle bir sıkıntıyla karşılaşmasam çok daha memnun olacaktım. 

motor nosunu değiştirsek tespit ile? 0 yerine O yazılsa mesela?

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz

Trafik şube ile görüştüm. Onlar da doğruladı aynı motor numarasına sahip 2 araç olduğunu ve diğer aracın hasarlı olduğunu. Ama benim aracımda bir problem yokmuş. Çözüm olarak Tüvtürk'ten motor numarasını tespit ettir. Sonra noterde ruhsatı güncellettir dedi. İnşallah bir sıkıntı çıkmaz. Benim aklıma takılan şey bu son 7 hanenin önünde herhangi bir numara var mı? Yani motor numaraları benzersiz olup son 7 hanesi mi denk geliyor? Tespite gitmeden kendim bulup bakabilirmiyim?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Bizzat başıma geldi. Kayınbabama sattığım 13 model fiestam a kasko yaptırmak isteyince olmadı. Sigortacısı durumu anlattı fordda karşılaşıyoruz diye. Yetkili servise gittim focus ile aynı motor boya sahip ve focus pert kayıtlı. Araştırdığım kadarıyla TÜVTÜRK e gidip tespit muayenesi yaptırmak gerekiyormuş. Ortadaki en büyük saçmalık bizim sigorta sistemimiz ve Ford'un motor numarasını bu şekilde vermesi.

Yorum bağlantısı
Oğuz Aköz
Çağatay Kılınç yazdı:

Bizzat başıma geldi. Kayınbabama sattığım 13 model fiestam a kasko yaptırmak isteyince olmadı. Sigortacısı durumu anlattı fordda karşılaşıyoruz diye. Yetkili servise gittim focus ile aynı motor boya sahip ve focus pert kayıtlı. Araştırdığım kadarıyla TÜVTÜRK e gidip tespit muayenesi yaptırmak gerekiyormuş. Ortadaki en büyük saçmalık bizim sigorta sistemimiz ve Ford'un motor numarasını bu şekilde vermesi.

Bende sizinle aynı düşüncedeyim. Bu işleri pek bilmem ama muhtemelen hasar kaydı şaseyle beraber motor numarasına işleniyor. Ford da bu duruma çanak tutuyor. Randevu alıp gideceğim bakalım sonuç ne çıkacak. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben burada müthiş bir motor modifikasyon fırsatı görüyorum :)

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

ben burada müthiş bir motor modifikasyon fırsatı görüyorum :)

Aynı numaralı motor boşta değil ki.. başka bir araçta :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Oğuz Aköz yazdı:

Trafik şube ile görüştüm. Onlar da doğruladı aynı motor numarasına sahip 2 araç olduğunu ve diğer aracın hasarlı olduğunu. Ama benim aracımda bir problem yokmuş. Çözüm olarak Tüvtürk'ten motor numarasını tespit ettir. Sonra noterde ruhsatı güncellettir dedi. İnşallah bir sıkıntı çıkmaz. Benim aklıma takılan şey bu son 7 hanenin önünde herhangi bir numara var mı? Yani motor numaraları benzersiz olup son 7 hanesi mi denk geliyor? Tespite gitmeden kendim bulup bakabilirmiyim?

Son 7 hanenin önünde şase numarası var. Ruhsata baktığınızda görürsünüz.

Örneğin;

Motor No: AB12345

Şase No: XX0XXXXXXXAB12345

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynı numaralı motor boşta değil ki.. başka bir araçta :)

işte zaten bilgi dahilinde olduğu için istediğimiz yeni motor nosunu çaktıralım istediğimiz başka bir motora. 2.5 litre filan mesela. offşş.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuz Aköz yazdı:

Şase numarasınin son 7 karakteri motor numarası oluyor. 

Demek eş motor numarası kullanan araç hasar kaydı alsa bizde uğraşıp duracağız... Çok saçmaymış.

OIt5Ts.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Ford araçlarda maalesef durum bu şekilde, aynı motor numarası birden farklı araçta bulunuyor. benim eski aracımda 27 Tramer kaydı görünüyordu ama şaseden sorguladığınızda rakam 2 kayıta düşüyor. Aracın pert olmadığı kayıtlardan ispatlandığı için şirketler poliçe düzenler, ancak bu işlemi genel müdürlük bazında yaparlar dolayısı ile acentenizin size kasko konusunda fiyat bulabilmesi zorlaşıyor, çünkü sistem aracı pert olarak gördüğü için işlem yapma şansı vermiyor. Tüvtürk tespitine gelince, tüvtürk motor numarasında ne görüyorsa onu yazacaktır. Eğer ruhsat ile motor numarası aynı ise sorununuza çare olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Sigorta şirketlerinin saçmalığı bu. Motor numarasına göre değil de, şasi numarasına göre bakılsın o zaman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...