İçeriğe Yönlendir

Manuel Basınçlı Araç Yıkama

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar herkese, hepimiz için sağlıklı günler diliyorum öncelikle. Bir süredir hem aracın sağını solunu yıkayayım hemde evde vs de kullanılır düşüncesi ile bir elektriksiz yıkama pompası tarzında ürün arayışındayım. 

İlk başta 2 litrelik ilaçlama pompalarına baktım. Araç yıkamak zor hacim ufak ama kompakt bir şey. İş görür mü? 

İkincisi elimde xiaominin şarjlı araç pompası var, yani basınç için bunu kullanabilirim yüksek kapasiteli bir şey olursa. Ama nasıl bir ürün olabilir bulamadım. 

Tavsiyeleri alayım 🙂 Tabi arada bir kullanacağımdan bütçe minimal ne yazıkki. 

Yorum bağlantısı
Muhammed Orak

Bence öyle şeylere gerek yok, 2 kova su biri sabunlu diğeri normal su yeterli olur, ben öyle yikiyorum

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Muhammed Orak yazdı:

Bence öyle şeylere gerek yok, 2 kova su biri sabunlu diğeri normal su yeterli olur, ben öyle yikiyorum

2 kova suyla tekerleri bile yıkayamam :fiuw:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

hortum olacak aga :)

böyle birşey olabilir ama adam gibi pompa yerini tutmuyor

images?q=tbn:ANd9GcTKkj0bDxfw6_RlaJFNtyH

ben bazen kwazar 2 lt. ile kopuk atıyorum ama bol su olmadan olmuyor, neyseki elimin altında basınçlı makine var, sonuç olarak makine yoksa herşey boş...

yada hortumdan akan su altında önce eldivenle yıkayacaksın, sonra kovada köpükle yine eldivenle aracı köpürtüp duruluyacaksın,  bu el pompaları iadareten biraz tatmin etsin şeklinde işe yarıyor, dediğim gibi yak akan su olacak yada basınçlı makine...

acil durumda şöyle yapıyorum,  kwazarla köpük atıp benzinlikteki basınçlı makineyle yıkıyorum o kadar, bu eh işte bir temizlik yapıyor, o boyaya el değmeden bu iş olmuyor, bez değecek o boyaya, yoksa alayı hikaye, istediğin köpüğü sık tam temizleyemez helede yağmur sonrası oluşan grimsi kiri....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Orak
Murat Sahın yazdı:

3 kova olsun abi :)

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
(düzenlendi)

Zamanında aliexpress üzerinden aşağıdaki ürünü getirttim. Süngerle köpükleme işlemi yaptıktan sonra bununla da durulama yapıyordum. Kuş pisliklerini sokemiyor ama durulama işleminde benim işimi görüyordu.

https://m.tr.aliexpress.com/item/4000121414094.html?pid=undefined&spm=a2g0n.productlist.0.0.97565af0q0yyuc&browser_id=9d41183c1bf241a29577eb526284909a&aff_trace_key=1cb8021ebd5b4ec18e99028493b598b3-1617133659288-05666-

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhabalar herkese, hepimiz için sağlıklı günler diliyorum öncelikle. Bir süredir hem aracın sağını solunu yıkayayım hemde evde vs de kullanılır düşüncesi ile bir elektriksiz yıkama pompası tarzında ürün arayışındayım. 

İlk başta 2 litrelik ilaçlama pompalarına baktım. Araç yıkamak zor hacim ufak ama kompakt bir şey. İş görür mü? 

İkincisi elimde xiaominin şarjlı araç pompası var, yani basınç için bunu kullanabilirim yüksek kapasiteli bir şey olursa. Ama nasıl bir ürün olabilir bulamadım. 

Tavsiyeleri alayım 🙂 Tabi arada bir kullanacağımdan bütçe minimal ne yazıkki. 

Makine olmasına rağmen musluk suyu ile klasik hortum kova fırça üçlüsünü kullanıyorum. Basınçlı yıkama araç için çok da gerekli değil bana pratik gelmiyor. Araç yıkamanın zor tarafı kurulamak :)

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Murat Sahın yazdı:

Aynen ya. Nasıl yetiyor 2 kova. camları camsille yapıyorsunuz galiba. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Keleş yazdı:

Makine olmasına rağmen musluk suyu ile klasik hortum kova fırça üçlüsünü kullanıyorum. Basınçlı yıkama araç için çok da gerekli değil bana pratik gelmiyor. Araç yıkamanın zor tarafı kurulamak :)

Ben özellikle hortum seçeneği olmadığı ve motordaki kiri vs temizlemek için istiyorum. 

En sonunda ilaçlama pompası alıp geçeceğim gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

@Ü.Emre Kartal O tarz aletlere fırçasız yıkama şampuanı koymak belki bir şekilde yararlı olur. Tabi şöyle bir durum var. Güzel bir yıkama sonrasında kutu cilalardan atıp sonrasında köpükle yıkamak pratik olabilir. tabi bunu biraz sık yapmak lazım benim gibi 3 5 ayda bir araç yık(at)ıyorsan işe yaramaz :)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ercüment Yıldırım yazdı:

@Ü.Emre Kartal O tarz aletlere fırçasız yıkama şampuanı koymak belki bir şekilde yararlı olur. Tabi şöyle bir durum var. Güzel bir yıkama sonrasında kutu cilalardan atıp sonrasında köpükle yıkamak pratik olabilir. tabi bunu biraz sık yapmak lazım benim gibi 3 5 ayda bir araç yık(at)ıyorsan işe yaramaz :)

En son geçen yaz yıkattım desem 🙄

Daha çok camdır motor aksamıdır bu tarz yerler için basınçlı iyi olur diyorum. Yoksa tüm araca ufak aletlerle sabır lazım

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bim’de satılmıştı. İş görür mü bilmem. Videosu vardır illaki

9142.jpg

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Selçuk Keleş yazdı:

bende aynı, yalnız kurulama kolay aslında, bezin güzel olacak, o bezi kullanmadan önce ıslatıp sıkıp sonra nemliyken aracı silmeye başlayınca tek seferde canına okuyorum....

bezlerimden örnek, chemical guys woolly mammoth 60x90 cm. bunu arada kullanıyorum daha ufakları var, mesela buseviyede bir bezle sedan bir aracı tek seferde kurularsın ve o bezi hiç sıkmana bile gerek kalmaz, zaten sıksanda neredeyse hiç su çıkmaz, bez neredeyse çeyrek kova suemiyor, 2 kusuru var, ağır oluyor ve sıkmak zor, sıksanda su çıkmıyor, asıp kurutuyorsun, böyle oluncada arabayı yıkadın atayım bagaja olmuyor, kurumuyor çok su var içinde, bez tercihinde bu ebat ve sevyede bezlerin böyle bir dezavantajıda var bilgin olsun.

chemical-guys-wooly-mammoth-drying-towel

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ercüment Yıldırım yazdı:

Aynen ya. Nasıl yetiyor 2 kova. camları camsille yapıyorsunuz galiba. 

Çok denedim, beceremedim.

Bezinliklerde basınçlı yıkamalar var ya, 2 lira atıp arabayı ıslatıyorum, 2 lira atıp köpüklüyorum, sonra ya 3 lira atıp öyle köpüklü köpüklü bıcı bıcıya sokuyorum ya da 4 tl ile tekrar basınçlı makine ile yıkıyorum :D Bir sefer attığım 2 lira karşılığı verilen süre arabayı durulamama yetmiyor :D 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

bende aynı, yalnız kurulama kolay aslında, bezin güzel olacak, o bezi kullanmadan önce ıslatıp sıkıp sonra nemliyken aracı silmeye başlayınca tek seferde canına okuyorum....

bezlerimden örnek, chemical guys woolly mammoth 60x90 cm. bunu arada kullanıyorum daha ufakları var, mesela buseviyede bir bezle sedan bir aracı tek seferde kurularsın ve o bezi hiç sıkmana bile gerek kalmaz, zaten sıksanda neredeyse hiç su çıkmaz, bez neredeyse çeyrek kova suemiyor, 2 kusuru var, ağır oluyor ve sıkmak zor, sıksanda su çıkmıyor, asıp kurutuyorsun, böyle oluncada arabayı yıkadın atayım bagaja olmuyor, kurumuyor çok su var içinde, bez tercihinde bu ebat ve sevyede bezlerin böyle bir dezavantajıda var bilgin olsun.

chemical-guys-wooly-mammoth-drying-towel

25$ diyor :D 200 liraya bez mi olur abi? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Murat Sahın yazdı:

Bezinliklerde basınçlı yıkamalar var ya, 2 lira atıp arabayı ıslatıyorum, 2 lira atıp köpüklüyorum, sonra ya 3 lira atıp öyle köpüklü köpüklü bıcı bıcıya sokuyorum ya da 4 tl ile tekrar basınçlı makine ile yıkıyorum :D Bir sefer attığım 2 lira karşılığı verilen süre arabayı durulamama yetmiyor :D 

2013 te uberblue beze 70 lira para vermiştim. 2016 da Gyeon aldım 40 lira görünce hemen yapıştırdım o zamanlar 80 liraydı. Şimdi kim bilir ne kadardır :)

Valla bir kere kullanınca 200 liralık iş yaptığını anlarsın :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Metin Akbal yazdı:

2013 te uberblue beze 70 lira para vermiştim. 2016 da Gyeon aldım 40 lira görünce hemen yapıştırdım o zamanlar 80 liraydı. Şimdi kim bilir ne kadardır :)

Neyse ki zaten yıkamayı beceremiyorum :D Yıkamacılar kuru teslim ediyor, bez lazım olmuyor pek :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Murat Sahın yazdı:

zamanında 100 tl ye aldıydım, bunlar über seri mamut denme sebebide ekstra uzun tüylü olması, bununla tek seferde silliyorsun aracı ama çok ağırlaşıyor, kas yaptırıyor resemen, 3 lt su emiyor meret :)  bu para hiç birşey, nelere ne paralar gitti yazsam şaşarsın :D

Metin Akbal yazdı:

kesinlikle, über seri bez bunlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

İlaçlama pompaları ile performans alamazsın. Musluğa takılıp basıncı arttıran başlıklar iş görebilir ancak en mantıklısı benzinliklerde 2-3 liraya yıkaman gibi görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

yer olacak alacaksın basınçlı makine, başka yolu yok, ki o bile yetmiyor, en baba makinede en kalite köpükte olsa bunları kullandıktan sonra eldiven bir kova şampuanlı su ile elle son banyo şart, yoksa temizlenmiyor araba, sonra durulama ve kurulama, başka yolu yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Benim çok bir beklentim yok aslında, araç yıkamaktan ziyade motor bölümünü temizlemek için düşünüyorum. Belki ön camı yıkarım birde :)

Diğer türlü basınçlı makine bile olsa benim araç temiz olmaz, sık yıkanmıyor

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yer olacak alacaksın basınçlı makine, başka yolu yok, ki o bile yetmiyor, en baba makinede en kalite köpükte olsa bunları kullandıktan sonra eldiven bir kova şampuanlı su ile elle son banyo şart, yoksa temizlenmiyor araba, sonra durulama ve kurulama, başka yolu yok.

Araba cilalıysa basınçlı yıkama yeterli oluyor. Ayna gibi olsun dersem önce ıslatıyorum. Kurulanmayan şampuanı kovaya döküp fırçayla yıkıyorum, basınçlı suyla durulayıp bırakıyorum. Kendi kuruyup cillop gibi oluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...