İçeriğe Yönlendir

Sizce Kim Haklı?

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Mavi Kare Benim aracım

Yeşil Kare Arkamdan gelen Toyota 

Kırmızı Gidiş Mor geliş istikameti

Çevre yolundayız;

Mavi ile çizili ok boyunca bir yol daha var ama bakımda o yüzden normalde gidiş istikameti tek gidiş tek gelişe düşürülmüş önümde Kamyon var arkasında 30-40 ile seyrediyorum. 100 metre geriden mavi ok ile çizdiğim yere dönmek için sinyal verdim sola döneceğim. Benim sinyalim verili olduğu halde, Yeşil Toyota Beni sollamaya çıktı benim de sollamaya çıkacağımı düşünmesin diye çok erkenden sinyalimi vermiştim. Diğer şeritte kendi olduğu içinde sola dönemedim kendi şeridimde frene basıp durmak zorunda kaldım bir kaç araç beni taciz edip geçtikten sonra sola dönebildim. Ben epey tepki gösterdim toyotaya ama suç kimde? 

OHzbk0.jpg

f1b83fc57418.jpeg

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Fotoğraf görünmüyor Çağrı.

Belki sen sinyal verince yol müsait çık demek istediğini düşünmüştür. Virajlı tırmanış ve inişlerde bunu kullanır halkımız.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Sollama yasağı varsa Toyota haksız. Ki sollama yasağı vardır diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Senin kullandığın yolda dönüş yapabileceğini gösteren tabela olup ta sen sinyal verdiysen sen haklısın, arkandaki şoför tabelayı görmeyip o ihtimali düşünmediğinden. Eğer tabela yoksa sen haksız duruma düşmüş olursun bence en sağa çekip yol müsait olduktan sonra dönüş gerçekleştirmen gerekebilirdi ve yolda sollama yasağı varsa tekrar toyota suçlu duruma düşer.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Belki sen sinyal verince yol müsait çık demek istediğini düşünmüştür. Virajlı tırmanış ve inişlerde bunu kullanır halkımız.

Başka bir kaynaktan tekrar ekledim şu an görünüyor mu? 

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

hem toyota sürücüsü sabırlı olabilirmiş, yol da sıkıntılı sanki çizimden öyle geldi

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Düz yoldu abi çevre yoluydu önümde ki hafriyat kamyonu nedeni ile bende yolun müsait olup olmadığını göremiyordum zaten. 

Nihat Palolu yazdı:

Sollama yasağı varsa Toyota haksız. Ki sollama yasağı vardır diye tahmin ediyorum.

Dört şeritten çift şeride tek gidiş tek geliş olarak düştü ulaşım tabela yoktu olsa görürdüm ancak görünmez bir kural var mı bilmiyorum. 

Arif Aykın yazdı:

Senin kullandığın yolda dönüş yapabileceğini gösteren tabela olup ta sen sinyal verdiysen sen haklısın

Oradan dönüş yapılabiliyor devlet bile diğer taraf tadilata olduğu halde o yola ulaşım vermiş ki dönmek isteyen olur diye abi, yine de tabela yoktu. Belki de bende haksızım öğrenmek için soruyorum durduk yere insanlara korna çalan sorun başlatan birisi gibi görünmek istemiyorum

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ogretilen birinci kural; sinyal geç veya dur anlaminda kullanilmaz. 

Bu tip yollarda arkamdan araç gelse gelmese en sola yanaşıyorum (frene dokunmaya çalışıyorum, duracağımı veya yön değiştireceğimi göstermek için..)

Doğrusu budur diye biliyorum.. Teyit edip en doğru bilgiyi paylaşırım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

King in aynı şekilde kaza videosu var idi, mavi araç tramerde suçlu çıktı, yani dönüşü yapan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Bence de sağa yanaşıp trafiği beklemen gerekirdi. Hak hukuk değil sana çapsa sonuçları ağır olabilirdi.

Yol tam olarak hangi yol bakmak istiyorum Google Maps'den gayet kazaya elverişli gibi duruyor.

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Fatih Evcin yazdı:

Bence de sağa yanaşıp trafiği beklemen gerekirdi. Hak hukuk değil sana çapsa sonuçları ağır olabilirdi.

Yol tam olarak hangi yol bakmak istiyorum Google Maps'den gayet kazaya elverişli gibi duruyor.

Alan böyle görünüyor Afşin Sarız yolundan ben sola dönecektim aynı yerde sağa dönüşte var yamuk bir dört yol kavşağı 

88131a00d6d5.jpeg

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kaza olsaydı bence çarpma noktasına bakılırdı. O size arkadan çarpsa o suçlu olur, siz ona onun sağından çarpsanız siz suçlu olurdunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

King in aynı şekilde kaza videosu var idi, mavi araç tramerde suçlu çıktı, yani dönüşü yapan

Ama bölünmemiş yol. Bir şerit gidiş bir şerit dönüş. Sola dönecek sürücü kendi şeridinden döner. Haliyle sola sinyal veren aracın da sollanmaması gerekir. Bölünmüş yol olsa, sola dönecek adam sol şeride geçer sinyali açık olarak, haliyle sollanamaz.

Çağrı kardeşim, kaza olduktan sonra haklı olmak çok anlamlı değil. Haklı ama ölü olmak derdik motor camiasında. Sola döneceksen aynana bakacaksın. Bırak haksız olsun solundaki araç, sen fark et, tedbirini al.

Bir de kaza aşamasında araçların hasar alan noktaları da mühim kusur tablosunda. Adam seni geçmemişken sola çıkarsan onun önü senin aracın arkasına çarpar. Arkadan çarpmış olur haliyle. Ama adam solundayken dönüş manevrasına başlarsan yandan çarpışmış olursunuz, işin rengi değişir muhtemelen. Ya da adam seni tam geçmek üzereyken dönersen senin sol ön çamurluk adamın sağ arka çamurluğa çarpar, yine neticeyi etkileyecektir. 

Çağrı Alaf yazdı:

88131a00d6d5.jpeg

Yine görünmüyor. :) 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
Furkan Sumer yazdı:

Bu tip yollarda arkamdan araç gelse gelmese en sola yanaşıyorum (frene dokunmaya çalışıyorum, duracağımı veya yön değiştireceğimi göstermek için..)

Doğrusu budur diye biliyorum.. Teyit edip en doğru bilgiyi paylaşırım 

Trafik yönetmeliği 2/6/5 Doğrultu Değiştirme

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Şöyle uydu görüntüsünü tekrar atayım abi yukarıda da kroki var zaten. Opet falan oralar değil Pamira düğün salonundan gelen kavşak ince yol 

OHeQ5s.jpg 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sola sinyal veren adamın solundan geçmek nedir, azıcık beklese ölecek millet.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Geçmiş olsun kaza olmaması sevindirici. Gerisini çok düşünmeyin. Zira düşünceyle memleketimizde öküz azalmıyor. 👍🏽

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

Ama bölünmemiş yol. Bir şerit gidiş bir şerit dönüş. Sola dönecek sürücü kendi şeridinden döner. Haliyle sola sinyal veren aracın da sollanmaması gerekir. Bölünmüş yol olsa, sola dönecek adam sol şeride geçer sinyali açık olarak, haliyle sollanamaz

Bende böyle biliyordum, 

Murat Sahın yazdı:

Çağrı kardeşim, kaza olduktan sonra haklı olmak çok anlamlı değil. Haklı ama ölü olmak derdik motor camiasında. Sola döneceksen aynana bakacaksın. Bırak haksız olsun solundaki araç, sen fark et, tedbirini al

Ben farkettim kendi şeridimden sapmadım o solda diye ne işin var orda demek için asıldım kornaya. Yoksa keşke haklı olmasam ben haklı olunca daha çok sinirleniyorum 😄

Murat Sahın yazdı:

Bir de kaza aşamasında araçların hasar alan noktaları da mühim kusur tablosunda. Adam seni geçmemişken sola çıkarsan onun önü senin aracın arkasına çarpar. Arkadan çarpmış olur haliyle. Ama adam solundayken dönüş manevrasına başlarsan yandan çarpışmış olursunuz, işin rengi değişir muhtemelen. Ya da adam seni tam geçmek üzereyken dönersen senin sol ön çamurluk adamın sağ arka çamurluğa çarpar, yine neticeyi etkileyecektir. 

Bu durumda yine haklı ben çıkacaktım arkadaş arkamdaydı ben sollamaya çıkmaya yeltendiğimde. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

Benzer şekilde bizde bir kaza yapmıştık, biz yeşil aracın yerinde idik ve karşıya %100 hata verildi, yani dönüşü yapana.

Murat Sahın yazdı:

Ama bölünmemiş yol. Bir şerit gidiş bir şerit dönüş. Sola dönecek sürücü kendi şeridinden döner. Haliyle sola sinyal veren aracın da sollanmaması gerekir. Bölünmüş yol olsa, sola dönecek adam sol şeride geçer sinyali açık olarak, haliyle sollanamaz.

Çağrı kardeşim, kaza olduktan sonra haklı olmak çok anlamlı değil. Haklı ama ölü olmak derdik motor camiasında. Sola döneceksen aynana bakacaksın. Bırak haksız olsun solundaki araç, sen fark et, tedbirini al.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Selçuk Bakış yazdı:

Benzer şekilde bizde bir kaza yapmıştık, biz yeşil aracın yerinde idik ve karşıya %100 hata verildi, yani dönüşü yapana.

Sağda yolun boşalmasını beklese suç, dönsek gene suç o zaman düz gitmem yolumu uzatmam gerekiyor :D Galiba bu durumlarda darbe noktaları esas zira forumda ikiye bölündü. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağrı Alaf yazdı:

Sağda yolun boşalmasını beklese suç, dönsek gene suç o zaman düz gitmem yolumu uzatmam gerekiyor :D Galiba bu durumlarda darbe noktaları esas zira forumda ikiye bölündü. 

Aman kaza olmasında, gerekirse 10 km bile gidilir 😊

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

o bölgede sola dönüş öncesinde ,yolda mutlaka sollama yapılmaz anlamındaki kesintisiz çift çizgi olmalı .o yoksa toyota sollamaya kalkabilir.bu tip yollar kazaların en çok görüldüğü yerler.bence güvenlik gereği sağa çekip bekleyip müsait olunca geçmek en mantıklısı.kaza olduktan sonra haklı olmanın bir anlamı da kalmıyor. geçmiş olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Böyle kazada mavi araç kusurlu sayılırsa karayolları (ya da yol kimin sorumluluğundaysa) dava edilir. 

bölünmemiş yolda sola dönüş varsa, çizgilerle ve tabela ile sollama yapılması yasaklanır. Yoksa kazaya açık davetiyedir bu. 

Yoksa sola dönecek araç sola dönemeyince durup yolu mu durdursun yani. Ya da arkası doluyken mavi araç yolda dursun herkes sollama yapsın. O sırada karşıdan da araba gelsin. Komple kilitlensin yol

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

sola donerken yesil aracin sagindan carparsan sen hatali olursun o senin arkandan carparsa o hatali duruma duser 

ben olsam onceden sola sinyal verir seritimin max soluna yanasir arkadan gelenlerin gecebiliyorsa sag taraftan gecmesine olanak saglarim solumdan gecmek isterlersede beklerim trafikte sakin ve anlayisli olmak gerekiyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sol sinyal verilir, çizgiye iyice yanaşılır, çapraz durulmaz. Arkadan gelen insan gibi sağından geçer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...