İçeriğe Yönlendir

Ford Ka Emme Manifoldu Tamiri

Tolgahan Köroğlu

Recommended Posts

Tolgahan Köroğlu

Malum ford ka ufak da olsa kronik arızaları olan bir araç. Ama seviyoruz kendisini ve bu arızaları da kendimiz olabildiğince son kullanıcı olarak çözmeye çalışıyoruz. 

Ben de ekim 2020 de 2. defa aynı renk (siyah) bir Ka sahibi oldum.  Aracı aldıktan sonra oldukça fazla şey yaptım onun için blog linkini aşağıya ekleyeceğim 100+ foto var detaylı bir sürü şey yaptım yazdım vs. 

Ama KA da ki en hayati sıkıntı bence emme manifoldundan eksilttiği su. 

Bİlmeyenler için emme manifoldu aşağıdaki şekilde yekpare olarak üretilmiş. Bu manifoldun asıl görevi gaz kelebeğinden geçen havanın motor içine iletilmesini sağlama. 

Tasarım aşamasında bunu yaparlarken su geçen kısmı da bu parçaya dahil etmişler. Parça plastik  olduğundan hem hatalı kullanım, yani aracı sadece su ile kullanmaktan hem de eşyanın doğası gereği zamanla aşınıyor ve su kaçırıyor.

Ben aracı aldığımda manifold yeni değişmiş idi ama 4 ay kadar sonra aracım su eksiltmeye başladı. Ben de gerek KA grupları olsun gerekse araştırmalarım sonucunda aşağıdaki parçayı yapıp aracıma taktık. Hatta bu parça için üretebilmek adına ekipman vs edindim. Satışını da gerçekleştiriyorum, konu tabi ki satış amaçlı olmadığı için detay vermeyeceğim. Özelden yazan olursa detay paylaşırım. 

Neyse konumuza dönelim, 

Blog linkini bırakıyorum ilgilenen olursa bakar. https://kaankoroglu.blogspot.com/2020/12/ford-ka-macerasi-basladi-kasim-2020.html

Benim manifoldu söktüğümde durum böyleydi. Manifoldu da sökmek tam bir eziyet, araç altından sökülmesi gereken 2 sapmala var çok ters bir yerde kalıyor. Baya uğraştırdı beni. 

IMG_20210206_170217.jpg

Fazlaca su ile kullanılmış sensörümüz.

IMG_20210206_170228.jpg

Temizledik elbette,

IMG_20210206_171148.jpg

Daha sonra  su geçen alanın için sunfix ile çepeçevre sardım. 

IMG_20210206_193829.jpg

Umudum oydu ki bu işlem ile sorun çözülecekti. Ama maalesef beklediğim gibi olmadı ve su eksiltmeye devam etti araç.

IMG_20210207_081846.jpg

IMG_20210207_082409.jpg

Ben de aşağıdaki parçayı yaptım, parça altaki foto da siyah olan kısmın kesilmesi suretiyle boşalan yere takılıyor. 

IMG_20210308_220123.jpg

Aşağıdaki parçaların 1 tanesi kendi aracımda kalanların da 3 tanesi izmir 1 tanesi kayseri de başka ka'larda takılı şuan. 

IMG_20210308_221316.jpg

Yukarıda temiz ve kirli hali görünen müşür emme manifoldunun altında normalde, ve manifold sağlam da olsa orada bunu sökmek takmak çok zor. 

Ben de bu yüzden yerini değiştirdim.   Parçalar 3/8 prinç ve korozyona oldukça dayanıklı. Bu işlemin tek külfeti sensör soketinin kablosunun uzatılması gerekiyor.

Faydası ise sensörü emme manifoldunu sökmeden de değiştirebilecek olmamız.

IMG_20210309_150849.jpg

Yaptığım 2 parçadan ek görseller. 

IMG_20210309_154041.jpg

Parçanın çalışma mantığı aslında çok çok basit, su geçen bir alan var ve burası kapatarak suyun bizim açtığımız delikten geçmesini sağlıyoruz. 

2 tane de cıvata  deliği açıyoruz bununla da sabitliyoruz.   Tabi yapmak biraz uğraştırdı ama en azından kendime ve  bazı ford ka sahiplerine faydam oldu.

Bu kısım da  hortum bağlantı yeri.

IMG_20210309_154143.jpg

3/8 diş açıp ve rakoru buraya takıyorum.  rakor da 3/8 16mm

IMG_20210309_154314.jpg

Şurada da kendi montajımı videoya çekmiştim, dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım, belki fikir verir.

Sorunsuz sıkıntısız sürüşler dilerim. 

https://www.youtube.com/watch?v=0R3rhst0GfU&t=460s

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

evet bu eklentiyi osman usta 3 yıl kadar önce yapmıştı.hayırlı olsun

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

evet bu eklentiyi osman usta 3 yıl kadar önce yapmıştı.hayırlı olsun

Ben 3 sene kadar geriden geliyorum demek ki :) Geç olsun güç olmasın diyelim. 

tarihinde Tolgahan Köroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

Çok başarılı bir çalışma olmuş tebrikler. İşlem uygulandıktan sonra herhangi bir sorun çıkmadı değilmi? Yeni manifold bulunmuyor artık Cidden faydalı olmuş.kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
Doğukan Çoktay yazdı:

Çok başarılı bir çalışma olmuş tebrikler. İşlem uygulandıktan sonra herhangi bir sorun çıkmadı değilmi? Yeni manifold bulunmuyor artık Cidden faydalı olmuş.kolay gelsin

Önce kendi aracımda denedim parçayı, ilk ürettiğim şuan aracımın üzerinde. Hiçbir sorun yok. Düzgün montaj yapıldıktan sonra da uzun vadede sorun olacak bir şey değil.

Sadece montajı sıvı conta ile yapıldığı için dikkat etmek gerek, onda da  malzeme montajından sonra ben 1 tam gün aracı beklettim soğutma sıvısı koymadan, conta iyice kürleşsin diye.

4 tane parçayı da  gönderdim, alan arkadaşlardan herhangi bir olumsuz dönüş almadım. 

Dün bir arkadaş ile görüştük, manifold için  2000+ ücret istemişler. Çok büyük maliyet ka gibi bir araç için 2k.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Tebrik ederim. Güzel bir çalışma olmuş. Benimde arkadaşım scorpionun manifolduna dökme aliminyumdan parça üretmişti. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu

Parça da  bir revize yaptım, baktım manifoldun sol tarafı boşlukta kalıyor. Müşürü buraya takacak şekilde bir delik açıp diş çektim. 

Sadece  müşür kablosu uzatarak işi çözebileceğiz.

WhatsApp+Image+2021-04-23+at+18.18.20.jp

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...