İçeriğe Yönlendir

Araç Üstü Çadır Hakkında Fikir Alışverişi

Burak Kuşçu

Recommended Posts

Burak Kuşçu

Herkese Merhabalar, 

Geçtiğimiz yaz kullanmış olduğum pino karavanımı nakit ihtiyacı için forum içerisinde ilan açarak satmıştım. 

Hafta sonu yasakları kalktıktan sonra yakın çevre ve yaz tatilinde kullanmak üzere navara mı dizayn ediyorum. 

Mutfak konusunu kendi tasarımım olan bir metal mutfak ile tamamlamak üzereyim. 

Fakat araç üstü çadır konusunda ikilemde kaldım ve fikirlerinize ihtiyacım var. 

1. Kumaş araç üstü çadır.

- Bütçe fiyatı olarak 3600 TL bandında kalıyor.

- Kapalı ölçü araç üzerinde 115x140 cm civarın da boyut avantajı dolayısıyla navara veya şirket aracım olan tiguan üzerinde rahatlıkla kullanabilirim.

- Gözlemlediğim dezavantaj ise açıp kapaması fiber olanlara göre biraz daha uzun sürüyor ve uğraştırıcı. Yazın güneş altında çadır kurmak zor geldiği için karavana dönüş yapmıştık

-Kendimi sıkıntıya sokmadan alabileceğim bir fiyat bandında  

Hızlı resim bakımda olduğu için fotoğraf yerine örnek link ekliyorum

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-gipsy-classic-arac-ustu-cadir-920110730/detay

2. Fiber tavanlı araç üstü çadır.

- Bütçe fiyatı olarak 8000 TL bandında kalıyor.

- Bu çadırda da kapalı ölçü araç üzerinde 115x140 cm boyutlu olanı tercih edeceğim.

- Açıp kapaması gayet pratik, En çok çeken tarafı bu ve  fiber oluşu sebebiyle daha az rüzgar direnci ve daha rahat yolculuk yapabileceğimi umuyorum.  

-Fiyat olarak ise 2 katından pahalı, Bu durumda bütçemi bir miktar zorlamam gerekecek

Hızlı resim bakımda olduğu için fotoğraf yerine örnek link ekliyorum

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-arac-ustu-cadir-aircamp-mini-917591513/detay

- Her ikisini de Yılda maksimum 20 gün kullanabileceğimi düşünüyorum.

-İki ürünü de sıfır olarak satın almayı planlıyorum 

Sizlere sorum 

- Siz olsanız hangi modeli neden tercih ederdiniz ?

- Araç üstü  çadır kullanıcısıysanız yada kullanan yakınınızın yorumları nelerdir ? 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Burak merhaba,

Yakın bir arkadaşım Bursa üretimi üzeri fiber olan çadırdan 2 yıl kullandı sonra karavana geçmek için sattı. (ilandakinden değil komple yukarı doğru kalkan modeldi)  Onda gözlemlediğim ufak çocukla 3 kişi sığmıyorlardı, tek havalandırması vardı. Açması , kapatması ve dış görüntü olarak güzeldi. (Ağırlığı da 4 kişi anca aracın üzerine koyabiliyorduk )

Geçen sene araçüstü çadır şenliği olmuştu Karagöz piknik alanında. Orada hemen hemen bütün markalar gelmişti hepsini yakından inceleyebilmiştim.

İlk örneğin çok daha iyi duranları var ve içinde abartısız 5-6 kişi yatabilir. Merdivenin oraya ek bir parçası ile bir tane daha oda yapılabiliyordu, şeffaf eklenti ile kış bahçesi tarzında da olabiliyor. ( çok sıcak havalarda orada bile yatılabilir) Kurması tabi ki daha zor çünkü büyük ve daha detaylı, bana kullanımı çok daha iyi gelmişti ( çocuğum olduğundan olabilir).

Eğer ben alacak olsam kesinlikle 2. şıktan yana olurdu seçimim. ( biraz daha büyüğü ve 4 mevsim olanı ) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Araç üstü çadır deneyimim yok ama çevremde çok fazla kullanıcı var. 

Kendim tercih etsem sanırım fiber tercih ederdim, çok daha pratik kullanması. Kumaş çadırların ise alt oda mantığını beğeniyorum.

Toplu halde görünüş olarak da fiber daha hoş ama tabi rakam x2 oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Mehmet Göktürk yazdı:

kaç kişi?

2 Kişi kullanacağız Mehmet hocam 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sert kabukları öneriyorlar. brotherscamp olan fiber değil plastik. inceledim daha kalite duruyor gibi. fiber koku meselesi de yok ama uzun vadede ultraviyole dayanımı ne bilmiyorum. Bir de alüminyum var az daha hesaplı gibi pikap araçlara şık durabilir. Mekikmotor yapıyor (başkaları da yapıyor olabilir) üçgen açılıyor. Onun üstüne panel vs koyabiliyorsun. Az daha hafif. 

bursada meşhur freecampbursa firması bilinen bir firma deniyor. 

bi heves alıp kullanmayan satanlar var sarı siteyi incele.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Fiber olanı seçerdim ben durumum müsade ediyorsa. Senede 20 gün kullanacağım ama 20sinde de yorulacağım kurup toplarken... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Fatih Evcin yazdı:

Burak merhaba,

Yakın bir arkadaşım Bursa üretimi üzeri fiber olan çadırdan 2 yıl kullandı sonra karavana geçmek için sattı. (ilandakinden değil komple yukarı doğru kalkan modeldi)  Onda gözlemlediğim ufak çocukla 3 kişi sığmıyorlardı, tek havalandırması vardı. Açması , kapatması ve dış görüntü olarak güzeldi. (Ağırlığı da 4 kişi anca aracın üzerine koyabiliyorduk )

Geçen sene araçüstü çadır şenliği olmuştu Karagöz piknik alanında. Orada hemen hemen bütün markalar gelmişti hepsini yakından inceleyebilmiştim.

İlk örneğin çok daha iyi duranları var ve içinde abartısız 5-6 kişi yatabilir. Merdivenin oraya ek bir parçası ile bir tane daha oda yapılabiliyordu, şeffaf eklenti ile kış bahçesi tarzında da olabiliyor. ( çok sıcak havalarda orada bile yatılabilir) Kurması tabi ki daha zor çünkü büyük ve daha detaylı, bana kullanımı çok daha iyi gelmişti ( çocuğum olduğundan olabilir).

Eğer ben alacak olsam kesinlikle 2. şıktan yana olurdu seçimim. ( biraz daha büyüğü ve 4 mevsim olanı ) 

Merhaba Fatih abi, 

Biz iki kişi kullanacağız ağırlıklı olarak hatta 3. kişi hiç olmayacak genellikle abi kardeş beraber gidiyoruz, Bize dahil olan arkadaşlarımızda aynı şekilde araç üstü çadır araştırmasında. 

Daha dar olması bu yüzden problem olmayacaktır. Alt odalı çadırlar gerçekten *** çamur *** büyük kullanım avantajı sağlıyor ama toplaması kurması derken epey çalışmak gerekecek. 

Şuanda fiber çadırın en büyük dezavantajı ağır olması sanırım. Birde fiber istememde ki en büyük sebep tam kuruldum derken bir market ihtiyacının oluşması tekrar toplanıp gitmek zor olacaktır :) Sadece 2 katlık fiyat farkı beni düşündürüyor. 

Mehmet Göktürk yazdı:

sert kabukları öneriyorlar. brotherscamp olan fiber değil plastik. inceledim daha kalite duruyor gibi. fiber koku meselesi de yok ama uzun vadede ultraviyole dayanımı ne bilmiyorum. Bir de alüminyum var az daha hesaplı gibi pikap araçlara şık durabilir. Mekikmotor yapıyor (başkaları da yapıyor olabilir) üçgen açılıyor. Onun üstüne panel vs koyabiliyorsun. Az daha hafif. 

bi heves alıp kullanmayan satanlar var sarı siteyi incele.

Mehmet Hocam bende bursa da üretim yapan firma üzerine yoğunlaştım. Sert kabuk olacak ise bursa dan alacağım. Brothers benimde çok hoşuma gitti ama rakiplerinden %10 civarında daha pahalı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Burak Kuşçu yazdı:

Merhaba Fatih abi, 

Biz iki kişi kullanacağız ağırlıklı olarak hatta 3. kişi hiç olmayacak genellikle abi kardeş beraber gidiyoruz, Bize dahil olan arkadaşlarımızda aynı şekilde araç üstü çadır araştırmasında. 

Daha dar olması bu yüzden problem olmayacaktır. Alt odalı çadırlar gerçekten *** çamur *** büyük kullanım avantajı sağlıyor ama toplaması kurması derken epey çalışmak gerekecek. 

Şuanda fiber çadırın en büyük dezavantajı ağır olması sanırım. Birde fiber istememde ki en büyük sebep tam kuruldum derken bir market ihtiyacının oluşması tekrar toplanıp gitmek zor olacaktır :) Sadece 2 katlık fiyat farkı beni düşündürüyor. 

Mehmet Hocam bende bursa da üretim yapan firma üzerine yoğunlaştım. Sert kabuk olacak ise bursa dan alacağım. Brothers benimde çok hoşuma gitti ama rakiplerinden %10 civarında daha pahalı 

O zaman fiber senin için en iyisi olacak.

2. el çok temiz ürünler denk geliyor , bende bakarım sağa sola. Gezenbilir'de de olabilir ilan .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arac üstü çadırlar nedense pratik gelmiyor. Normal çadır alsanız daha mantıklı değilmi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Burak Kuşçu yazdı:

Kumaş araç üstü çadır.

rakamı ve hafifliği ile sınırlı gün kullanımı için bunu alırdım. ilandaki rakam da senelr öncesi fuar fiyatı çok iyi

Ali Darbaz yazdı:

Arac üstü çadırlar nedense pratik gelmiyor. Normal çadır alsanız daha mantıklı değilmi. 

börtü/böcek/nemli çimen.... yer çaıırında 10 gün aklınca bunlar geliyor akla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Ali Darbaz yazdı:

kamp yaptığımız bölgelerde çakal başa olmak üzere yabani hayvan oldukça fazla oluyor. Şu güne kadar çadır kullanırken sorun yaşamadım ama tedirgin edici olabiliyor araç üstü çadırda yüksekte olduğunuz için biraz daha güvenli . Birde yazın güneşin altında onu toplaması var zeminden dolayı konforsuz uykuda cabası onun için vazgeçtik o sevdadan. 

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Dün akşam bursa da ki üretici firmalardan birisini ziyaret ettim daha detaylı inceleme fırsatım oldu. Sert kabuk olan ürünün düşündüğüm avantajlarını değerlendirdim. Fakat istediğim çadır istediğim donanımlarla 9.000 TL civarına gelmekte arada ki tanıdık aracılığıyla hatırı sayılır bir indirim yapsalar da. 9.000 TL bu devirde gerçekten büyük para işin aslında arada ki fark karşılığı sunulan avantajlar çok tatmin etmedi diyebiliriz. Bir şekilde orada kendimi ikna etsem belki dün akşam siparişini vermiş olurdum ama bir süre daha araştırmaya karar verdim. 

Pazartesi günü iş için izmir ziyareti yapacağım burada ki üretici firmada kumaş olanı da yerinde inceleyip detaylı görüşeceğim. Bu süre zarfında karşıma çıkan ikinci el ürünlerinde tamamını değerlendiriyor olacağım.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

donanım ne oluyor çadırda mesela?

comfortline highline felan ?

öğrenmek amacıyla soruyorum yanlış anlaşılmasın

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Mehmet Göktürk yazdı:

donanım ne oluyor çadırda mesela?

comfortline highline felan ?

öğrenmek amacıyla soruyorum yanlış anlaşılmasın

Mehmet hocam istemiş olduğum ilave donanımlar ; Merdivenin alüminyum ve katlanır olması, Açılır kısım altında giyinme kabininin bulunması bunlara ilave olarak talebe göre ilave aydınlatma araç gövde rengi ile aynı renk boyanması gibi eklentilerde yapabiliyorlar tabi bunların hepsinin ilave bir maliyeti oluyormuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Burak Kuşçu yazdı:

Merdivenin alüminyum ve katlanır olması,

en sağlam maliyet te bu parçada. zam üstüne zam yedi kalitelisi

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Kenan Guven yazdı:

Selamlar isterseniz araç üstü çadır konusunda brothers camp ürünlerine de bir bakın. Bilindik firmalar arasında.

Evet oldukça yakından takip ettim fakat sert kabuk çadırların sanıyorum ki en pahalısı ve bütçemin hayli üstünde. 

Mert Gulkokan yazdı:

Kütahya zümrüt çadır bayağı popüler
Piyasanın en ucuzu

Evet kullanıcı tanıdıklarımla konuştum hepsi epey memnun zümrütten.  Gezz yada zümrüt arasında kaldım şuan için, belki havalar biraz daha ısınınca birini tercih edeceğim gibi görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

merakla bekliyoruz.

MXO hakkında ne düşünüyorsun?

Mehmet hocam açıkçası araştırmadım o markayı hiç yerli markalar daha cazip gelmişti. Sizin yorumunuz nedir daha önceden bu markayı araştırma şansınız oldu mu ?

tarihinde Burak Kuşçu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Son 1 haftadır araştırmalarımı kumaş araç üstü çadır üzerine yoğunlaştırmıştım. 

3 farklı yerli üretici ile görüştüm. Bence tüm firmalar bu konuda kendini çok geliştirmiş müşteri memnuniyeti ve kalite ön planda hepsinin kendine has özellikleri var. 

Gipsy markasının ile Gezz arasında gidip geldim. Gipsy panorama modeli üstünün cam gibi şeffaf oluşu sebebiyle beni çok cezbetti ama açmaya üşenebileceğim ihtimali ile vazgeçtim. 

Gezz çadırda karar kıldım ve bugün siparişini verdim. 

Geldikten sonra kurulum ve ilk kamp deneyimime istinaden detaylı bir paylaşım yapacağım.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burak Kuşçu

Çadırım geldi yasaklarda evde olduğum için hemen kurulumunu gerçekleştirdim. Evin karşısında ki boş sokakta deneme amaçlı açtım. 

Açılıp kapanması tahmin ettiğim kadar uzun sürmedi hızlı şekilde kapatıp açtım. ilerleyen etapta tecrübe kazanınca daha da hızlanacağımı düşünüyorum. 

Yasaklardan sonra kullanmaya başladıkça daha detaylı şekilde kullanım izlenimlerimi paylaşacağım.

https://i.hizliresim.com/a1okhui.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Mert Gulkokan yazdı:

Fiyat nedir ?

Mert abi, 125 cm genişlikte olanı modelini satın aldım ben, Çadırın fiyatı 3300 TL + 300 TL de altta ki soyunma kabini için ücret ödedim.  

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Burak Kuşçu

fbaotvf.jpg

Bu sene ki yaz tatilime bu şekilde başladım. Araç üstü çadıra ilave kendime birde kamp mutfak tasarladım ve ürettim .

Çadırı yaklaşık 5-6 defa kullandım ilgilenen olur bir gün birilerinin yolu düşerse diye konuya notumu bırakıyorum. 

- Genel kullanım olarak standart çadırlara göre zemininin düz olması sebebiyle oldukça kullanışlı. 

-Kış aylarında içerisi epey serin oluyor çadırın içerisinde anlam veremediğim bir hava akımı var her yeri kapalı olsa da bir yerlerden hava alıyor gibi. 

Bu sebeple kış kullanımlarında ısıtıcı şart. 

-Bu bahsettiğim hava akımı yazında mevcut sıcak havada rahat ediliyor :)

-Araç üzerinde ki görseli çok hoşuma gitmedi sürekli taşımak istemiyorum ama ağır ve montajı zor. Bu dezavantaja istinaden sürekli yanım da olduğu için uzun yolda yorulunca dinlenme tesisine çekip uyuduğum da oldu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...