İçeriğe Yönlendir

A4 Hangi Yağı Tercih Etmeliyim

Ömer Faruk BOZKURT

Recommended Posts

Ömer Faruk BOZKURT

Merhaba arkadaşlar

2005 model Audi A4 1.6 75kW 102 Hp ALZ motor benzin - lpgli aracım mevcut. Yağ değişim vaktim yaklaşıyor hangi yağı kullanmam gerektiğinde tereddüt ediyorum.

Castrol sitesinde yağ seçicide
Castrol Edge 5W-30 LL çıkıyor

9992881176626.jpg

Bu yağın Spesifikasyonu VW 507 00 VW 504 00 fakat kullanım klavuzunda yazan ise VW 5002 00 spesifikasyonunu uygun görüyor.

https://ibb.co/jMRBQgJ kullanma kılavuzu resmi budur. 

Hangi yağı kullanmam gerekli bilgi verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

kılavuza göre seninki castrol magnatec 5-40 olması lazım ama 504 belki 502 yide kapsıyor olabilir araştırmak gerek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

mobil, motul, ligui moly yağları sanki daha iyi gibi. (elimizde belge olmadan marka kötüleme yapamıyoruz ya😀 )youtube ta karşılaştırma testleri var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Haluk Şentürk yazdı:

mobil, motul, ligui moly yağları sanki daha iyi gibi. (elimizde belge olmadan marka kötüleme yapamıyoruz ya😀 )youtube ta karşılaştırma testleri var.

Focusta castrol kullandım çok sesli çalıştı daha sonrasında mobile geçtim 10 yıldır mobil kullanırım bebek gibi yağ. Kalos için motüle geçtim inanılmaz sessizleşti araç, sanırım focus içinde motüle geçeceğim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Mobilin orjinal yağını bulmak eğer yakınlarda Mobil1 bayisi yoksa büyük mesele, Normalde yağ 5-30 ancak önümüz yaz ayrıca motor yaşıda malum ben yerinizde olsam 5-40 (Motorda yakma yoksa daha önce hep 5-30 kullanıldı ilse 5-30'dan devam edilebilir.) Shell Helix Ultra alırdım. Madeni değil doğalgaz yağı olduğu için buharlaşma seviyesi çok düşük ayrıca ben Shell yağlarının deterjan etkisinden çok memnunum. Liqui Moly'de tercih edebilirsiniz ancak sırf Almanya Dolum bir yağ tenekesine 300 vermek mantıksız geliyor. Orjinal bulursanız Mobil1 yoksa Helix Ultra yoksa Castrol veya Motul. Helix ve Mobil1 yağ üzerinde Castrol ve Motul'a göre daha hakimler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Shell su anda dünyada teknoloji olarak bir numara shelli tercih ediyor artık büyük bir kesim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolga Zorba
Mustafa Ayıkoğlu yazdı:

Shell su anda dünyada teknoloji olarak bir numara shelli tercih ediyor artık büyük bir kesim.

Bu doğru değil. Mobil 1 dünyada otomobil üreticileri tarafından en fazla tercih ve tavsiye edilen markadır. İyi

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

1.6 bse motorda Castrolu önermem. Soğuk aylarda motor kapağında pekmez kıvamı yapıyormuş. Takip ettiğim Facebook gruplarında çokça paylaştılar. (Leon ve golf gruplarında)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yasin'in dediği gibi Castrol tahin kıvamına geliyor. O yüzden o motor için Castrol tavsiye etmem. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Yasin'in dediği gibi Castrol tahin kıvamına geliyor. O yüzden o motor için Castrol tavsiye etmem. 
Heh tahin. Ben pekmez demişim , kafalar karışık [emoji23]
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hepsi kendini kanıtlamış markalar hiçbirine 1 numaralı üretici diyemeyiz. Bende Liqui Moly öneririm mesela. A aracına iyi gelen yağ B aracına fayda sağlamayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk BOZKURT

Şuan da kafam karma karışık oldu 😂

Kullandığım araç konuda belittiğim gibi 2005 model Audi A4 1.6 75kW 102 Hp ALZ motor benzin - lpgli ama hangi yağı alsam tereddütteyim 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ömer Faruk BOZKURT yazdı:

Merhaba arkadaşlar

2005 model Audi A4 1.6 75kW 102 Hp ALZ motor benzin - lpgli aracım mevcut. Yağ değişim vaktim yaklaşıyor hangi yağı kullanmam gerektiğinde tereddüt ediyorum.

Castrol sitesinde yağ seçicide
Castrol Edge 5W-30 LL çıkıyor

9992881176626.jpg

Bu yağın Spesifikasyonu VW 507 00 VW 504 00 fakat kullanım klavuzunda yazan ise VW 5002 00 spesifikasyonunu uygun görüyor.

https://ibb.co/jMRBQgJ kullanma kılavuzu resmi budur. 

Hangi yağı kullanmam gerekli bilgi verebilir misiniz?

turbo, DPF vs yoksa hepsi olur. hepsi aslında aynı şey.  yeterki merdiven imalatı birşey olmasın. düşük sıkıştırmalı düşük performanlı hele LPG li eski motorlarda, çinko miktarı fazla olan kamyon yağı kullanabilirsiniz. ömürleri çok daha fazla olur. kamyonların 7500 km de bir bakıma gitmesi komik ve masraflı olurdu. 30 40 bin km kullanılıyor. yeterki 5 30 10 40 vs gibi numaralar yakın olsun. ama DPF varsa, turbo dizel ise mutlaka yüksek ısıya dayanıklı çok kaliteli yağlardan, TSI vs gibi birşey ise mutlaka yüksek ısıya ve süreki ısı değişimine  dayanıklı, çok iyi film kaplaması yapabilen türde yağlardan almak gerekir.

"projectfarm" diye bir yotuube kanalı var. adam testler yapıyor. izlemeye değer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fedai Özoğlu

Bende de aynı aracın 2008 i var. 5-30 castrol kullanıyorum. Kullanım klavuzunda da aynısı olması lazım diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

en yeni yağ en iyisi demek değildir, motorun üretildiği yıldaki yağ kafi, her 5/30 konabilir o motora. po maxima 5/30 mesela. reklamsız ancak sahtesi de olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...