İçeriğe Yönlendir

Miraslık Aracın Tescil İşlemleri

Hasan Yıldırımay

Recommended Posts

Hasan Yıldırımay

benim 2 ay önce babam vefat etti. Babam ben daha 2 yaşındayken annemi terk edip çocuğu yaşındaki kızla evlendi. Şimdi vefat edince üvey kardeşlerim bana ulaşıp, babamın üzerindeki araç için -hakkımın onlara geçmemesi için güya-hisseme düşeni alıp çekilmemi istiyorlar. Babamın durumu çok iyiydi, başka malları da vardı ama hepsini annelerinin üzerine yaptırmışlar. Sadece bu araba kalmış, babam birden vefat ettiği için onu hesaba katamamışlar. Ben şimdi bu aracı bağlatmak istiyorum, böyle birşey yapabilirmiyim?Yasal olarak araç üzerinden hangi haklara sahibim?Bilgisi olan varsa, beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Yıldırımay yazdı:

Ben şimdi bu aracı bağlatmak istiyorum, böyle birşey yapabilirmiyim?Yasal olarak araç üzerinden hangi haklara sahibim?Bilgisi olan varsa, beni aydınlatırsa çok sevinirim.

başınız sağolsun, bu aracı satmak veya herhangi ruhsat işlemleri için yüzde oranında sizinle anlaşmak zorundalar, mesela %25 sizin payınız olsun, araç 100 bni tl ise size 25 bin tL vermeleri gerekir araç satılacak ise, siz aracın bağlanıp kullanılmamasını mı istiyorsunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldırımay

üvey kardeşlerim veraset ilamı çıkartmışlar zaten. aracı kız kardeşlerinden birinin üzerine almak istiyorlar. Bana da veraset ilamına göre pay vermek istiyorlar ama onlar diğer malları annelerinin üzerine çoktan geçirdikleri için ben de bu konuda onları zorlamak istiyorum. Maddiyattan ziyade yaptıkları hakısızlığı bir nebze olsun hissetmelerini, benim yok saydıkları varlığımı hatırlamalarını istiyorum. Aracı mümkünse bağlatıp, kimse kullanamasın istiyorum.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Başınız sağ olsun. Babanızın üzerinde olan diğer mallar sonradan ikinci eşinin üzerine geçirildi ise dava açıp hakkınızı alabilirsiniz gibi bir çok örnek var internette. Ancak babanız malı ilk alırken ikinci esin üzerine almışsa o sanırım daha zor ya da olmuyor. Öyle bir niyetiniz varsa bir avukata danışmakta fayda var. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Yıldırımay yazdı:

Aracı mümkünse bağlatıp, kimse kullanamasın istiyorum.

o mümkün değil, payınızı satmayabilirsiniz, o zaman arabaya yeni ruhsat çıkmaz,

ancak pay oranında sorumlu olursunuz, zamanla birikecek olan sigorta/vergi borcunuz olur, araba ile kazaya karışılırsa payınız kadar ödemekle yükümlü olursunuz, onlar yıl geçerse payınız oranında size dava açılabilir.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldırımay

Üvey kardeşlerim babamın mallarını direkt annelerinin üzerine aldırtmışlar. Sanırım hiçbirinde babam üzerinden geçmemiş. Dolayısıyla avukata sorduğumda birşey yapma şansım olmadığını söyledi. Ancak babamın malı sonradan anneye geçmiş olsaydı haklı bir gerekçe oluşacaktı. Benim merak ettiğim araçtaki payımı satmadığım takdirde onlar ne tür güçlüklerle karşılaşabilir? Bu araba üzerinden onları nasıl uğraştırabilirim?Trafikten men ettiremez miyim?Ya da başka birşey?

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

men edilemez başınız sağolsun bu arada, sizin yapabileceğiniz tek şey  hissenize düşen payı satmayıp engellemek olur durumu, araba pahalı bir araç mı ki? 

Yorum bağlantısı
Emre Demir

Direk yeni eşine aldıysa diğer mallardan hak iddia edemezsiniz , hali hazırda kendi mallarını eşinin üzerine geçirdi ise , geçirirken hibe ettiyse bağış ettiyse yine hak idda edemezsiniz satış olarak yapıp karşılığında para alışverişi yapıldıysa kağıt üstünde 1 şansınız var , hakkınızı alabilirsiniz .

Tabi bu yazdıklarım kesin olmamaktadır , duyumlarım , daha önce başına gelenlerdir.

Üzerine yasalar değişmiş olabilir ,belli bir süresi olabilir.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Hasan Yıldırımay yazdı:

Aracı mümkünse bağlatıp, kimse kullanamasın istiyorum.

Sigortası varsa trafikte sorun yaşamazlar ama herhangi bir kazaya karışırsa araç, sigorta şirketi araç sahibi vefat ettiği için sigortatan hiçbirşey talep edemezler.

Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Yapamazsınız.
Hakkınız neyse kasko değeri üzerinden almanız için ihtar gönderirler. Süresinde başvurmazsanız o parayı sizin adınıza bankaya yatırırlar. Aracın devri diğer mirasçılara yapılır.
(Sadece işlem süreçleri uzar.)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Başınız sağolsun, yapabileceğiniz birşey yok, payınızı alıp çıkmanız iyi olur.

Babanızın veraset intikal işlemlerini yapıp arabanın satışına engel yoktur yazısı ile notere gidip ortaklı ruhsat çıkaracaklardır.

Sonrasında size ya al ya sat diyeceklerdir. Kabul etmezseniz ortaklığı bitirme davası açıp yine alabilirler.

Gerçi sizde dava sonrası alabilirsiniz fakat karşı taraf sayıca çok oldukları için fiyatı yükseltebilirler, bu size dezavantaj olur.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Başınız sağ olsun. Babanızın yeni eşi çalışıyor muydu? Evlilik süresince alınan mallar ortak olmaz mı? Eğer yeni eşi çalışmıyorsa alınan malların baba tarafından alındığı sabit görülüp o şekilde hak iddia edilmez mi?

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldırımay

babamın eşi çalışmıyordu. evlilik süresince alınan malların ortak olması sadece boşanma olaylarında geçerliymiş. Miras olayında durum böyle işlemiyormuş. Söylenenlere bakılırsa arabayla ilgili de hiçbir şey yapma hakkım yok. Zaten hukukçu bu insanlar, her şeyi kılıfına uydurmuşlar. 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldırımay

Peki bir sorum daha var. Benim annem boşandığında ne benim için ne de kendi için nafaka almamış. İşe girip çalışmış. Sanırım devlet bana nafaka bağlanmış ama gidip hiç bakmamış, peşine düşmemiş. Onlar da yatırdımı yatırmadı mı bilmiyoruz. Buradan birşey tutturabilir miyim? Bir de geçen gün üvey kardeşlerimden biri benimle iletişime geçti. Babamın üzerine üç telefon hattı varmış onları kendi üzerlerine aktarmak istemişler. Türk telekom tüm mirasçıların imzası olan bir dilekçe yazın demiş. Bu da herkesin adına imzalayıp vermiş. Bir de bana da whatsupptan yazdığı dilekçeyi gönderip, bu şekilde imzaladım onay veriyormusun dedi. Baktım ki imzamı taklit etmiş, biraz düşünüp tamam dedim. Lakin bu belgeyi kaydettim. Buradan birşey tutturabilir miyim? Yaptığı suç teşkil etmez mi?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yurdaer Elay yazdı:

Ancak babanız malı ilk alırken ikinci esin üzerine almışsa o sanırım daha zor ya da olmuyor.

Mantıklı değilmi zaten olmaması da? Yani ailesel problemlerden, öte malın sahibi kimse mal onundur sonuçta. Kimin ödediğinin bir önemi yok.

bu tip davalara bakan avukat lazım bence de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Yanlış anlamayın ama bu zamana kadar zaten yoktu... Bu zamandan sonra olsa ne olur ? 

Buradan gelecek olan para veya baska bi şey sizin hayatınızı kökten degistirecek mi ? Bahsettiginize ve okuduklarıma göre zannetmiyorum... 

Ben olsam Bu kişi/kişiler ile uğraşıp kafamı meşgul edecegıme, kim ne istiyosa verir, sagligima, mutluluguma, sevdiklerime odaklanırım... 

Para her zaman kazanılır ama boşa geçen zaman bir daha geri gelmez... 

Allah size, annenize, sevdiklerinize bir zeval vermesin, dümdüz önünüze bakın...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...