İçeriğe Yönlendir

Loctite ve Bijon

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Arabanın tüm bijonlar pas içinde, hepsini yenilemek istiyorum. Takarken Loctite ile takayım diyorum. Bijona loctite sürülür mü. Ayrıca bendeki bijonlar dişi vida şeklinde.  @Servet Aydın abimin başına gelen benim başımada gelirmi. Loctite kullanmalı mıyım. Kullanacaksam hangi model kullanmalıyım.  Bu arada bijon parça kodu : 09594682

1.jpg

09594682.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Kullanılır ama locktite'ın iki versiyonu var. Darbe ile açılan var ki senin işine bu yarar. Bir de ısı ile açılan var, onu kullanma. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Kullanılır ama locktite'ın iki versiyonu var. Darbe ile açılan var ki senin işine bu yarar. Bir de ısı ile açılan var, onu kullanma. 

Ben arabanın her yerinde kullanabileceğim Loctite önerebilir misin. Kulbitör vidalarını söküp tork ile sıkmayı düşünüyorum. Her yerde kullanacağım bir şey olmalı 

s-l640.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kesinlikle hayır. biraz yağ sürebilirsin sadece dişlere ön aynaya sürme

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

kesinlikle hayır. biraz yağ sürebilirsin sadece dişlere ön aynaya sürme

Abi arabayı servise götürdüğümde yanımda loctite ile gitmek istiyorum. Motor ve yürüyen aksamda vidalarda kullanmak için çok amaçlı bir loctite modeli varmı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

lock tight mı yapacaksın? Neden?

Araba tamircileri olsun Crisfix olsun hep loctite ile vidaları takıyorlar 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Loctite 242 kullanılabilir. Motosikletlerde kullanıyorduk. Ama orada tek silindir sebebiyle titreşim faktörü çok fazla. Benzinli 4 silindirli otomobilde gerek var mı tartışmaya açık. Külbütör vidaların sağlam mı? Eğer yapı itibarı ile kırılmaya müsaitse loctite sürdüğünde sökülmesi gerekirse uygulaman gerekecek kuvvet fazla olacak. Yani sıkarken uyguladığın tork açmaya yetmeyecek. Vidaları sökerken uygulanacak kuvvet fazla gelip vida başını dağıtabilir. Motosiklette kullanıyorduk ama orada durum farklıydı. Kullanmazsak özellikle tek silindirlilerde gevşiyordu civatalar. 

Bu arada, bijonlarda gerek var mı gerçekten? Bijon düzgün sıkılırsa sorun olmaz bence. Yani sürülebilir ama gerekliliği tartışılır. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Araba tamircileri olsun Crisfix olsun hep loctite ile vidaları takıyorlar 

yutuptan ameliyat videoları falan izleme sakın... komşuyu masya yatırmaya kalkarsın sonra

• Beğen 2
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

işin özeti:   bijonları güzelce temizle, pastan falan arındır, torkunda sık bırak nokta.   

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

orijinal bijonun tanesi kaç para biliyor musun?

15 20 lira fllan tanesi

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Başlıkta ki Loctite'yi yeni bir Coin ismi zannettim. Bu Borsalar ayarımızı kaçırdı bizim. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağrı Alaf yazdı:

Başlıkta ki Loctite'yi yeni bir Coin ismi zannettim. Bu Borsalar ayarımızı kaçırdı bizim. 

Coin işi ciddi darbe aldı. Adam güzel para yapıp kaçtı... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Burda bijon yağlamaktan bahsetmiş. Ben loctite süreyim diyorum. 

bijonu biraz yağlayabilirsin peçete ile sadece dişleri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Burda bijon yağlamaktan bahsetmiş. Ben loctite süreyim diyorum. 

Servet abinin mesajını görmedin sanırım 

“Loctitenin var 50 çeşiti. Kullanım amacına göre kodları vardır. Ona takılmayın. Ancak araç bijon sorumları hiç bir kimyasalla kullanılmaz. Temiz ve tozsuz monte, demonte edilir.”

Özetle yakıtı düşürmüyor sürme 😀

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Servet abinin mesajını görmedin sanırım 

“Loctitenin var 50 çeşiti. Kullanım amacına göre kodları vardır. Ona takılmayın. Ancak araç bijon sorumları hiç bir kimyasalla kullanılmaz. Temiz ve tozsuz monte, demonte edilir.”

Özetle yakıtı düşürmüyor sürme 😀

Facede Servet abinin başına geleni görmedin sanırım. Ben ondan korktum :( Tüketimle alakası yok. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Facede Servet abinin başına geleni görmedin sanırım. Ben ondan korktum :( Tüketimle alakası yok. 

Bende görmedim. Mevzu ne?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Bende görmedim. Mevzu ne?

k6chk2.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bijon mu kesmiş. Normalde çıkması pek mümkün değil gevşerse de vurma yapar sesten aracı süremezsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...