İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta Flair 2000 Model Yokuşta Hararet Yükselmesi

ibrahim sarı

Recommended Posts

ibrahim sarı

Öncelikle merhabalar. 100km aracı sürdükten sonra yokuş yukarı ayağım gazda %70 oranında basılıyken aniden hararet yükselmesi oldu. Hemen sağa çektim bekledim hararet daha da artınca kırmızıya gelmeden kontağı kapattım. Fokurdama su taşması aracın herhangi bir yerinden akan su yoktu. Soğumasını bekledikten sonra tekrar çalıştırdım ve devam ettim hiçbir sıkıntı olmadı.  Aynı yolun dönüşünde tekrar aynı yokuşu çıkarken aracımda hararet yükselmesi oldu yine aynı şekilde sağa çekip bekledim ve devam ettim. Tamircimi aradım böyle birşeyin olabileceğini söyledi. İlkinde aracıma baktığımda antifirizinde herhangi bir eksilme yoktu. Aracımla devam ettim 150 km kadar sorunsuz geldim ışıkta beklerken tekrar yükseldiğini gördüm hararetin aracı sürünce hararetin düştüğünü gördüm yine. Öyle ani düşme yükselme yok hararet müşür arızasından da şüphelendim ama bilmiyorum. Yokuşta böyle bir sıkıntı yaşayan oldu mu acaba aranızda? Termostat yeni değişti fan açıyor bunlarda bir sıkıntı yok. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Devirdaim kontrol edilmeli. Usta da değişmeli. O hararet hiç bir şekilde yükselmez, normal değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim sarı

Gariptir düz yolda giderken yükseldi sağa çektim rölantide beklerken gaza bastım gaza bastıkça hararet düştü. Ben de çıktım yüksek eğimli bir yola 3.vitese kadar gidilen bir yol şimdi de gram oynamadı hararetim. Araba benimle alay mı ediyor acaba

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ibrahim sarı yazdı:

gaza bastıkça hararet düştü.

Devirdaimin çalışmadığının en büyük göstergesi budur. Acil değişim. Hatta el değmişken triger de değişirse şahane olur. Zaten sökülecek kayış.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Sani Gerşon yazdı:

Devirdaimin çalışmadığının en büyük göstergesi budur. Acil değişim. Hatta el değmişken triger de değişirse şahane olur. Zaten sökülecek kayış.

Yarın ustamla bi görüşeyim hocam. Yine düz yolda gideceğim yarın git gel 90 km düz yol gidip gelince direk sanayiye girerim. Hararet müşüründen de şüpheleniyorum 

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı

Fan soketi yanmış olduğundan daha geç bazen de hiç açmıyormuş sonradan fark ettik. Problem çözüldü. Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
ibrahim sarı yazdı:

Fan soketi yanmış olduğundan daha geç bazen de hiç açmıyormuş sonradan fark ettik. Problem çözüldü. Teşekkür ederim

Arkadaşlar sorun devam ediyor bugün aracı babama verdim 150 km kadarlık yolda rampaya gelince yine hararet yükselmiş rampayı çıkıp inişe geçince hararet normale dönmüş. Devirdaim ya da radyatördeki tıkanıklıktan dolayı olabilir mi bu sorun bu olay başına gelen arkadaş var mı hiç? Arabayı düz yolda sıkıştırabildiğin kadar sıkıştır tık temiyor tapagaz git ama rampada hararet yapıyor

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Soket yanıgından bahsetmissiniz? Soket yanık ise tesisatta da problem olabilir.. 

Devirdaim ve tesisat gözden geecirilmeli.

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Alpay Sumer yazdı:

Soket yanıgından bahsetmissiniz? Soket yanık ise tesisatta da problem olabilir.. 

Devirdaim ve tesisat gözden geecirilmeli.

Soketi değiştirdik hocam. Soğutma tesisatı mı elektrik tesisatı mı 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
ibrahim sarı yazdı:

Soketi değiştirdik hocam. Soğutma tesisatı mı elektrik tesisatı mı 

Tümü.

Komple gozden gecirilmeli.

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Alpay Sumer yazdı:

Tümü.

Komple gozden gecirilmeli.

Öyle usta zor hocam. Bayramdan sonra baktıracağım artık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
ibrahim sarı

Evet arkadaşlar radyatörüm 1 hafta önce değişti ve yokuşta klima ile deneyerek aracı zorlayarak çıktım ve harareti kesti. Sorun eskiyen radyatörümde çıktı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ibrahim sarı

Arkadaşlar uzun aradan sonra tekrar uzun yolda ve dik bir rampada aracım hararet yaptı. Radyatörü değiştirmiştim konuyu takip edenler bilir şehiriçinde yaptığı harareti kesmişti aracım fakat uzun yolda denemeye fırsatım olmamıştı dik bir rampada 4-5.vitesle sarıp önümdeki kamyoneti geçmek için 3.vitese düştüm ve dipgaz yapmak zorunda kaldım daha sonrasında ise hararet yükseldi hemen 2.vitese çekip 2.000-2500rpm devirde seyirettim 3 dk boyunca hararetim yavaştan iner gibi oldu rampa bitince sağa çekip stop etmedim araç çalışmaya devam ediyordu kaputu açarak baktım ve fan çalışıyordu belli bir süre geçtikten sonra hararet normal seviyesine indi ve o yokuşu 2.viteste 2.000-2500 devir arası çıktım.

Tamircim radyatörümü değiştirirken fanın ayaklarının kırık olduğunu alt taraf iyi soğutur üst taraf uzak düşüyor fanın da durumu çok iyi görünmüyor bir elektrikçiye baktır demişti. 

Bunlardan yola çıkarak fanı da değiştireyim mi yoksa başka yerlerde mi arayayım bu yokuştaki hararet durumunu? Her yokuşu 2.viteste 30-40km arası çıkmak istemiyorum can sıkıyor bir süre sonra 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yokuş çıkan arabanın harareti bir miktar artabilir bu normaldir. Kaç dereceye kadar geliyor ona bakmak lazım. Düz yolda gider gibi olmaz hararet..

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Serkan Toker yazdı:

Yokuş çıkan arabanın harareti bir miktar artabilir bu normaldir. Kaç dereceye kadar geliyor ona bakmak lazım. Düz yolda gider gibi olmaz hararet..

Kırmızı çizgiyi görmedi hiç ama ona yaklaşıyor. Yapmaması lazım hocam antifriz eksik değil radyatör yeni ben de nedenlerini arıyorum. 

Çağlar Bayur yazdı:

fanın hava çekişi yetersiz olabilir bu durumda ise

Fanı değiştireyim mi hocam ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

el göz kontrolünü yapan usta değişme tavsiyesini vermiş ise ve ibre de yükseliyor ise, dğeişmeli

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

Termostat ve şu pompası ne durumda radyatör petekleri aracınıza uygun mu. Yani çıkan radyatör ile petek şekli aynımı 

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Yaşar Demirci yazdı:

Termostat ve şu pompası ne durumda radyatör petekleri aracınıza uygun mu. Yani çıkan radyatör ile petek şekli aynımı 

Radyatör uygun hocam aracın şasi nosunu girerek aldık. Orijinal radyatörü bulamadık bulsakta 1500 tl falanmış, 375 liraya vfkydı sanırım ondan aldık. Termostat yeni değişti, devirdaim kontrol edildi sıkıntı yok dedi tamirci. Elimizde değiştirmediğim bir fan kaldı şuan. 

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Yaşar Demirci yazdı:

Fanın dönüş yönü doğru mu. 

Yön doğru hocam tek sıkıntısı üst ayakları kırık. Alt tarafı tam oturuyor üst tarafı biraz ayrık radyatörden. Belki verimli çalışmıyor üst tarafı uzak olduğu için. Uzak dediğim de 2-3cm

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ibrahim sarı

Arkadaşlar sorunum hala devam ediyor. Aracım şehiriçi rampada normalde hararet yapmazdı klima açıp azıcık sıkıştırınca hararet yaptı vitesi 2 ye düşürüp az gazla gelince harareti kesti. Sıkıntı çıkaran parçayı bir türlü bulamadım. Conta test kiti siparişi verdim contam yanmış olabilir mi acaba diye kontrol edeceğim. 

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Çağlar Bayur yazdı:

fan 2 kademesi de çalışıyormu

Fan çalışıyor hocam hızlı dönüyor fan çalışınca farlar birazcık kararıyor. Acaba elektriksel açıdan yeterli gücü alamayan fandan dolayı olabilir mi? Kafam iyice bulandı araç conta yanmasına kadar düşünüyorum. Araçta su kaynatma su eksiltme gram yok. Yağ değiştirip bakayım mı yağa karışan birşey var mı diye? Genleşme kabı kapağını da düşünüyorum. Yarın fotoğraf atıp göstereyim size genleşme kabı kapağımı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...